Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowarka indukcyjna a standardowa

adiif1 06 Oct 2018 23:36 3867 4
e-mierniki
 • #1
  adiif1
  Level 8  
  Witam przychodzę z pytaniem dlaczego ładowarka indukcyjna przy naładowanej baterii w 100% „ciągnie” cały czas 0.3 - 0.4a gdzie standardowa ładowarka przy naładowaniu również przy 100% ciągnie zaledwie 0.15a? Dodam ze jeżeli zdejmę telefon z ładowarki indukcyjnej to natężenie spada do 0

  Ładowarka do indukcji / telefonu jest identyczna

  Jest się czym przejmować? Telefon ładuje codziennie zostawiajac go na noc

  Jeżeli ma to znaczenie telefon to jabko a ładowarka certyfikowana od hamy

  Dziękuje
 • e-mierniki
 • Helpful post
  #2
  Xantix
  Level 40  
  Ładowarka indukcyjna ma znacznie mniejszą sprawność energetyczną od łądowarki klasycznej, dlatego zawsze pobiera ona znacznie więcej prądu - zarówno w fazie ładowania jak i po naładowaniu. Prąd ten jest zużywany głównie na wytworzenie pola elektromagnetycznego, które służy ładowarce indukcyjnej do bezprzewodowego połączenia się z telefonem. Jak zdejmiesz telefon z podstawki to połączenie się urywa i ładowarka przestaje generować to pole i prąd przez nią pobierany znacznie spada. Wydaje mi się, że tak to właśnie wygląda.
 • e-mierniki
 • #3
  adiif1
  Level 8  
  Dziękuje ślicznie za opis działania ładowarki indukcyjnej :)
  Może ktoś tez jeszcze coś doda od siebie

  Powiem szczerze ze w internecie nie znalazłem jakiejkolwiek informacji o powyższym zjawisku dlatego pytam
 • Helpful post
  #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  adiif1
  Level 8  
  Kraniec_Internetów wrote:
  Po prostu przy ładowaniu przewodowym, po naładowaniu telefonu ładowarka podaje jedynie prąd zasilający telefon. Bateria wtedy "odpoczywa", lub inaczej mówiąc, telefon pracuje na zasilaniu z sieci. Prąd ten jest dość mały, jak sam sprawdziłeś. Możesz go też zmierzyć aplikacjami w telefonie mierzącymi pobór prądu baterii w różnych jej stanach.
  Natomiast ładowarka indukcyjna, by przesłać te kilkaset miliwatów do naładowanego telefonu, musi zużyć trochę prądu na potrzeby własne. Prócz tego wytworzenie odpowiedniego pola magnetycznego, a potem jego wykorzystanie w przypadku gdy nie mamy porządnego obwodu magnetycznego (rdzenia transformatora) generuje kolejne straty, m in. na strumień rozproszenia.
  adiif1 wrote:
  Jest się czym przejmować? Telefon ładuje codziennie zostawiajac go na noc

  Zależy. Opierając się na Twoich pomiarach, i przy założeniach, że telefon co noc leżałby naładowany na ładowarce przez 8 godzin (bo czemu nie), to ładowarka indukcyjna miesięcznie zużyłaby o 240Wh energii więcej od ładowarki przewodowej, co z kolei oznacza, że rocznie kosztowałoby to 1.60pln. Tak więc za wygodę nieodłączania ładowarki indukcyjnej (a więc jedyną jej zaletę) płacisz rocznie nieco ponad złotówkę. Sam oceń czy warto się przejmować.


  Zle sprecyzowałem bo chodziło mi czy stanie się coś z telefonem ale jak widzę to nie ma się czym przejmować, jeszcze raz dzięki wielkie :D