Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Nie działają termostaty w grzejnikach/ grzejniki cały czas gorące

07 Paź 2018 11:25 1299 23
  • Poziom 8  
    W nowym domu odpalili piec gazowy. Grzejniki grzeją na maksa a termostaty nie reagują, nie zamykają zaworów, nie działają.
    Grzejniki firmy Unique CV 22, wkładka zaworowa do purmo M30x1,5, termostat Idmar M30x1,5. Wszystko rozmiarowo niby pasuje. Przy kręceniu termostatem czuć że wciska się bolec/ trzpień wkładki, ale grzejniki cały czas gorące. Przykładając ucho do grzejnika da się usłyszeć, że przy jedynce na termostacie jest słabszy szum, a przy piątce mocniejszy/ głośniejszy szum. Odgłosy z grzejnika dają wrażenie że termostat działa - wciska odpowiednio bolec wkładki. Dla testów kryzowałam jeden grzejnik, sprawdzając jak działa na każdej wartości od 1 do 6 i nie ma różnicy w każdej pozycji tak samo gorące grzejniki. Sprawdziłam jeszcze termostat heimeira i też nie działa.
    Co może być przyczyną?
  • Poziom 36  
    Odkręcić głowicę i ręcznie wcisnąć ren mały bolec do oporu.
    To zamyka przepływ całkowicie, jeśli nadal będzie grzał to cały zawór jest wadliwy.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    martamarta_2008 napisał:
    Grzejniki firmy Unique CV 22, wkładka zaworowa do purmo M30x1,5

Upewnij się, jakie wkładki zaworowe zaleca producent grzejników.
    Wkładka zaworowa do grzejników zasilanych z dołu musi być dopasowana do konkretnego grzejnika.
    Dopasowanie gwintu to jedno ale jeszcze istotna jest długość samej wkładki, jedne są krótsze, a inne dłuższe, więc nie można ich sobie swobodnie stosować, bo wtedy jak u ciebie może nie zamykać przepływu całkowicie.
    1 na głowicy to będzie jakieś 12 stopni, więc przy typowych 20 stopniach w pomieszczeniu powinno oznaczać całkowite zamknięcie przepływu wody i odcięcie grzejnika od instalacji.

Dodano po 1 [minuty]:

eurotips napisał:
    cały zawór jest wadliwy.

W tym wątku chodzi o grzejniki z dolnym zasilaniem, więc nie ma tutaj typowych zaworów ale są stosowane tzw. wkładki zaworowe.
    Typowy zawór masz przy grzejnikach z bocznym zasilaniem i je niejako dokręcasz do grzejnika jako dodatkowy zewnętrzny element, natomiast wkładka jest bezpośrednio wkręcana w grzejnik, czyli stanowi niejako fragment grzejnika.
  • Poziom 8  
    Właśnie takie otrzymałam informację że do dolnego zasilania nie ma specjalnych (najlepiej tej samej firmy) wkładek. Stosuje się uniwersalne. Jeżeli tak nie jest, to jakie wkładki zastosować do grzejników Unique dolnozasilanych?

Dodano po 4 [minuty]:

[quote="eurotips"]Odkręcić głowicę i ręcznie wcisnąć ren mały bolec do oporu.
    To zamyka przepływ całkowicie, jeśli nadal będzie grzał to cały zawór jest wadliwy.[/quote
    Czym mam przytrzymać wyciśnięty bolec aby sprawdzić poprawność jego działania? Palcem nie utrzymam bo to troche trwa zanim grzejnik zrobi się zimny 😁
  • Poziom 36  
    martamarta_2008 napisał:
    Właśnie takie otrzymałam informację że do dolnego zasilania nie ma specjalnych (najlepiej tej samej firmy) wkładek. Stosuje się uniwersalne.

Nie ma wkładek uniwersalnych. Owszem jedna wkładka może pasować do grzejników wielu producentów ale zawsze trzeba mieć wkładkę dopasowaną do danego grzejnika.
    Np. ja mam grzejniki Brugman i producent grzejników nie produkuje wkładek zaworowych ale zaleca stosowanie konkretnej wkładki firmy Oventrop podając jej numer katalogowy.
    Grzejniki Brugman produkowanych kilka lat wcześniej wymagały stosowania innej wkładki zaworowej, więc nie można było stosować tych wkładek zamiennie.
    Gdyby była jedna uniwersalna wkładka byłoby super ale tak nie jest.
    Dlatego napisałem, abyś upewniła się jaki rodzaj wkładki zaleca producent Twoich grzejników, najlepiej niech podadzą Ci nazwę producenta i numer katalogowy tej wkładki.
    Jak kupisz dokładnie taką samą wkładkę to musi to działać, chyba, że wkładka jest OK, a głowice nie mają właściwego skoku i nie mają siły wcisnąć bolca, aby zamknąć przepływ wody.

Dodano po 5 [minuty]:

martamarta_2008 napisał:
    Czym mam przytrzymać wyciśnięty bolec aby sprawdzić poprawność jego działania? Palcem nie utrzymam bo to troche trwa zanim grzejnik zrobi się zimny 😁

Najlepiej czymś metalowym lub jakimś narzędziem np. duży płaski śrubokręt, kombinerki itp. ale i tak zbyt długo nie utrzymasz tego bolca, bo byś musiała go trzymać imadłem ;-)
    Wtedy lepiej zrobić test w drugą stronę, bo czas reakcji będzie krótki, czyli poczekać, aż grzejniki ostygną, włączyć kocioł i ręcznie wcisnąć bolec na maksa i patrzeć, czy grzejnik zacznie grzać.
  • Poziom 8  
    BUCKS napisał:
    martamarta_2008 napisał:
    Właśnie takie otrzymałam informację że do dolnego zasilania nie ma specjalnych (najlepiej tej samej firmy) wkładek. Stosuje się uniwersalne.

Nie ma wkładek uniwersalnych. Owszem jedna wkładka może pasować do grzejników wielu producentów ale zawsze trzeba mieć wkładkę dopasowaną do danego grzejnika.
    Np. ja mam grzejniki Brugman i producent grzejników nie produkuje wkładek zaworowych ale zaleca stosowanie konkretnej wkładki firmy Oventrop podając jej numer katalogowy.
    Grzejniki Brugman produkowanych kilka lat wcześniej wymagały stosowania innej wkładki zaworowej, więc nie można było stosować tych wkładek zamiennie.
    Gdyby była jedna uniwersalna wkładka byłoby super ale tak nie jest.
    Dlatego napisałem, abyś upewniła się jaki rodzaj wkładki zaleca producent Twoich grzejników, najlepiej niech podadzą Ci nazwę producenta i numer katalogowy tej wkładki.
    Jak kupisz dokładnie taką samą wkładkę to musi to działać, chyba, że wkładka jest OK, a głowice nie mają właściwego skoku i nie mają siły wcisnąć bolca, aby zamknąć przepływ wody.

Otrzymałam jedynie info że inny rodzaj wkładek był dla grzejników wyprodukowanych przed 2010 rokiem. Mam grzejniki wyprodukowane w 2018 roku. Sprzedawca wkładek sprzedal mi zatem wkładki takie które miały pasować do grzejników z 2018 roku. I stalator grzejników też powiedział że wkładki będą pasować i jak przymierzal "na oko" to powiedział że są ok. No może trafiłam na kiepskiego sprzedawcę i instalatora....
  • Poziom 36  
    Na rynku są różne głowice jedne mają gwiazdkę czyli odpowiednik 6 stopni, a inne mają położenie 0, czyli trwałe odcięcie grzejnika i wyłączenie go z c.o.
    Ja zawsze miałem głowice z pozycjami 1-5 z pozycją gwiazdki, a teraz mam dodatkowo pozycję 0.
    Nie użytkowałem głowic z pozycjami 1-6, więc nie wiem, czy mają one gwiazdkę, jeśli masz gwiazdkę to ustaw gwiazdkę zamiast pozycji 1.

Dodano po 4 [minuty]:

martamarta_2008 napisał:
    No może trafiłam na kiepskiego sprzedawcę i instalatora

Jak masz nówki grzejniki z 2018 roku to wątpię, aby sprzedawca i instalator dał ciała, więc można założyć, że wkładki masz OK.
    Ja nie miałem problemów, bo kupując grzejniki od razu sprzedano mi odpowiednie wkładki i przyłącza, więc miałem pełen zestaw kupowany w jednym miejscu. Ale mimo wszystko i tak znam numer katalogowy wkładki, więc gdybym kiedyś w przyszłości chciał taką kupić to wiem czego szukać.
  • Poziom 8  
    BUCK, termostaty mam z gwiazdką. Pisałam że wkładkę mam w przedziale 1-6 do kryzowania :)

Dodano po 53 [minuty]:

eurotips napisał:
    Odkręcić głowicę i ręcznie wcisnąć ren mały bolec do oporu.
    To zamyka przepływ całkowicie, jeśli nadal będzie grzał to cały zawór jest wadliwy.

Spróbowałam ręcznie wcisnąć boleć i zobaczyć reakcję grzejnika. Oczywiście nie dałam rady bo długo trzymać, ale w momencie wciśnięcie na maksa, usłyszałam glosniejszy szum w grzejniku, jakbym zwiększyła ciśnienie, a powinno być na odwrot, po wciśnięciu bolca zamykam zawór, więc szum winien się zmniejszyć. Czy to normalne???
  • Poziom 36  
    martamarta_2008 napisał:
    BUCK, termostaty mam z gwiazdką. Pisałam że wkładkę mam w przedziale 1-6 do kryzowania

1-6 na wkładce zaworowej służą do kryzowania, czyli ograniczenia maksymalnego przepływu wody przez grzejnik, a nie do całkowitego zamykania przepływu, więc używasz złego narzędzia.
    Ustaw sobie 6 na wkładce zaworowej, aby nie blokować przepływu, chyba, że Twoja instalacja wymaga kryzowania i zastosowania innych ustawień.

Jeśli chcesz wyłączyć grzanie na grzejniku to kręcisz głowicą termostatyczną, ustawienie 1 na głowicy to odpowiednik 12 stopni, więc w lokalu gdzie masz np. 20 stopni oznacza to zamknięcie grzejnika.
    Jak masz gwiazdkę to ustaw gwiazdkę i zobacz, czy grzejnik będzie nadal grzał. Jeśli wszystko jest OK to nie powinien grzać na gwiazdce o ile temperatura otoczenia nie spadnie do ok. 6 stopni.
    Jeśli na gwiazdce grzejnik będzie grzał to pozostaje problem we wkładce zaworowej, głowicy termostatycznej, albo grzejniki jakieś trefne ;-)

martamarta_2008 napisał:
    ale w momencie wciśnięcie na maksa, usłyszałam glosniejszy szum w grzejniku, jakbym zwiększyła ciśnienie, a powinno być na odwrot, po wciśnięciu bolca zamykam zawór, więc szum winien się zmniejszyć. Czy to normalne???

wciśnięcie na maksa powinno całkowicie zablokować przepływ wody przez ten grzejnik, czyli nie powinno być żadnego szumu.
    Chyba, że przy grzejniku idzie gałązka do innych grzejników to może słyszysz szum z tej gałązki, bo zamknięcie tego grzejnika spowodowało większy przepływ strumienia wody do dalszych grzejników.
    Jeśli nie masz kotła z automatycznym doborem wydajności pompy to dławienie przepływy wody może powodować wzrost hałasu w instalacji.
    Dlatego jak pisałem na wkładce daj 6 i głowica termostatyczna niech reguluje temperaturę w pokoju przymykając lub otwierając przepływ.
  • Poziom 8  
    BUCKS napisał:
    martamarta_2008 napisał:
    BUCK, termostaty mam z gwiazdką. Pisałam że wkładkę mam w przedziale 1-6 do kryzowania

1-6 na wkładce zaworowej służą do kryzowania, czyli ograniczenia maksymalnego przepływu wody przez grzejnik, a nie do całkowitego zamykania przepływu, więc używasz złego narzędzia.
    Ustaw sobie 6 na wkładce zaworowej, aby nie blokować przepływu, chyba, że Twoja instalacja wymaga kryzowania i zastosowania innych ustawień.

Jeśli chcesz wyłączyć grzanie na grzejniku to kręcisz głowicą termostatyczną, ustawienie 1 na głowicy to odpowiednik 12 stopni, więc w lokalu gdzie masz np. 20 stopni oznacza to zamknięcie grzejnika.
    Jak masz gwiazdkę to ustaw gwiazdkę i zobacz, czy grzejnik będzie nadal grzał. Jeśli wszystko jest OK to nie powinien grzać na gwiazdce o ile temperatura otoczenia nie spadnie do ok. 6 stopni.
    Jeśli na gwiazdce grzejnik będzie grzał to pozostaje problem we wkładce zaworowej, głowicy termostatycznej, albo grzejniki jakieś trefne ;-)

martamarta_2008 napisał:
    ale w momencie wciśnięcie na maksa, usłyszałam glosniejszy szum w grzejniku, jakbym zwiększyła ciśnienie, a powinno być na odwrot, po wciśnięciu bolca zamykam zawór, więc szum winien się zmniejszyć. Czy to normalne???

wciśnięcie na maksa powinno całkowicie zablokować przepływ wody przez ten grzejnik, czyli nie powinno być żadnego szumu.
    Chyba, że przy grzejniku idzie gałązka do innych grzejników to może słyszysz szum z tej gałązki, bo zamknięcie tego grzejnika spowodowało większy przepływ strumienia wody do dalszych grzejników.
    Jeśli nie masz kotła z automatycznym doborem wydajności pompy to dławienie przepływy wody może powodować wzrost hałasu w instalacji.
    Dlatego jak pisałem na wkładce daj 6 i głowica termostatyczna niech reguluje temperaturę w pokoju przymykając lub otwierając przepływ.

Wkładkę ostatecznie zostawiłam na 6, a grzejniki grzeją cały czas tą samą mocą grzewczą pomimo różnego nastawiania termostatu :(
  • Poziom 36  
    Ustaw przy wszystkich grzejnikach na głowicach termostatycznych gwiazdkę i tak zostaw na cały dzień i nie kręć.
    Po pół godzinie sprawdź jak grzeję grzejniki.
    W teorii żaden nie powinien grzać.
    Jeśli grzeją to składaj reklamację do instalatora, choć może się wypiąć i powiedzieć, że to nie on kupował wkładki. Ale możę faktycznie masz złe wkładki zaworowe. Mogą być one zbyt krótkie i wtedy nie będą spełniały swojej roli.
    Jako przykład podam, że Oventrop ma w swojej ofercie wkładki typ GH o wymiarach M30x15, aż w 3 rodzajach.
    Każdy z nich ma inną głębokość i są to 34mm, 40,6mm i 43,6mm.
    Jeśli Twój grzejnik wymaga wkładki o głębokości np. 43,6mm, a Ty masz wkładkę o głębokoścui 40,6mm to te brakujące 3mm wystarczą, aby woda leciała cały czas pomimo ustawienia gwiazdki na głowicy termostatycznej.

Poproś producenta grzejnika o podanie firmy i numeru katalogowego zalecanej wkładki zaworowej, bo podejrzewam, że masz niewłaściwe wkładki zaworowe. Jak producent nie wie jakie wkładki zalecają to trzeba było kupić grzejniki renomowanej marki, a nie marki krzak, której nigdy wcześniej nie słyszałem.
  • Poziom 8  
    BUCKS napisał:
    Ustaw przy wszystkich grzejnikach na głowicach termostatycznych gwiazdkę i tak zostaw na cały dzień i nie kręć.
    Po pół godzinie sprawdź jak grzeję grzejniki.
    W teorii żaden nie powinien grzać.
    Jeśli grzeją to składaj reklamację do instalatora, choć może się wypiąć i powiedzieć, że to nie on kupował wkładki. Ale możę faktycznie masz złe wkładki zaworowe. Mogą być one zbyt krótkie i wtedy nie będą spełniały swojej roli.
    Jako przykład podam, że Oventrop ma w swojej ofercie wkładki typ GH o wymiarach M30x15, aż w 3 rodzajach.
    Każdy z nich ma inną głębokość i są to 34mm, 40,6mm i 43,6mm.
    Jeśli Twój grzejnik wymaga wkładki o głębokości np. 43,6mm, a Ty masz wkładkę o głębokoścui 40,6mm to te brakujące 3mm wystarczą, aby woda leciała cały czas pomimo ustawienia gwiazdki na głowicy termostatycznej.

Poproś producenta grzejnika o podanie firmy i numeru katalogowego zalecanej wkładki zaworowej, bo podejrzewam, że masz niewłaściwe wkładki zaworowe. Jak producent nie wie jakie wkładki zalecają to trzeba było kupić grzejniki renomowanej marki, a nie marki krzak, której nigdy wcześniej nie słyszałem.

Grzejniki są polskiej firmy Idmar model czy tam jakaś seria Unique+. Sprzedawca grzejników zapewniał, że wkładki do nich muszą być 3,5 cm, więc o takiej długości kupiłam. Termostaty kupiłam też firmy Idmar odpowiednio pasujące do wkładek. Próbowałam zastosować inne termostaty i też nie działają, więc stawiam na nieodpowiednią wkładkę. Sprzedawca grzejnika mógł się mylić co do długości wkładki, więc będę szukać odpowiedzi u producenta ...Nie działają termostaty w grzejnikach/ grzejniki cały czas gorące
  • Poziom 36  
    martamarta_2008 napisał:
    Grzejniki są polskiej firmy Idmar model czy tam jakaś seria Unique+

Z Idmara kupowałem sobie zawory kątowe z filtrem do umywalki, gdy stare odmówiły posłuszeństwa i póki co jestem z nich zadowolony, a kosztowały grosze. To może grzejniki też nie są złe.

martamarta_2008 napisał:
    Sprzedawca grzejników zapewniał, że wkładki do nich muszą być 3,5 cm, więc o takiej długości kupiłam

Żelazna zasada sprzedawca grzejników powinien oferować wkładki zaworowe, jeśli ich akurat chwilowo nie ma to musi znać numer katalogowy wkładki.
    Jeśli nie wie to pytasz producenta grzejników, bo on MUSI to wiedzieć.

Na szybko znalazłem taką wkładkę opisaną, że pasuje do Idmara:
    https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/...ladka-termostatyczna-do-grzejnika-typu-v.html
    Wizualnie wkładka wygląda identycznie jak do moich grzejników ale jak pisałem wcześniej moja ma głębokość 40,6mm.
    Jej łączna długość to 55mm, nie licząc długości trzpienia co go wciska głowica, aby zamknąć grzejnik.
    Jest to Oventrop 101 80 83.
    Jak widzisz na powyższym linku to pierścień do kryzowania jest plastikowy (identycznie jak u mnie), a Ty masz metalowy, więc sugerując się tylko zdjęciem to masz złą wkładkę.
    Być może powinnaś mieć taką samą wkładkę jak ja mam.

Na chwilę obecną wygląda, że sprzedawca grzejników to amator i sprzedawca wkładek to drugi amator.

Dodano po 23 [minuty]:

W ramach ciekawostki w katalogu Idmara jest opis:
    Cytat:
    Przy grzejniku typu V montowana jest dodatkowo wkładka zaworowa (umieszczona w zestawie montażowym)

W teorii kupując zestaw montażowy do tych grzejników powinna być wkładka dopasowana do tego grzejnika.
  • Poziom 8  
    BUCKS napisał:
    martamarta_2008 napisał:

Z Idmara kupowałem sobie zawory kątowe z filtrem do umywalki, gdy stare odmówiły posłuszeństwa i póki co jestem z nich zadowolony, a kosztowały grosze. To może grzejniki też nie są złe.

martamarta_2008 napisał:
    Sprzedawca grzejników zapewniał, że wkładki do nich muszą być 3,5 cm, więc o takiej długości kupiłam

Żelazna zasada sprzedawca grzejników powinien oferować wkładki zaworowe, jeśli ich akurat chwilowo nie ma to musi znać numer katalogowy wkładki.

https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/...ladka-termostatyczna-do-grzejnika-typu-v.html
    Wizualnie wkładka wygląda identycznie jak do moich grzejników ale ona ma głębokość 40,6mm.
    Jak widzisz pierścień do kryzowania jest plastikowy, a tym masz metalowy, więc sugerując się tylko zdjęciem to masz złą wkładkę.

Na chwilę obecną wygląda, że sprzedawca grzejników to amator i sprzedawca wkładek to drugi amator.

Dziękuję za link do wkładki, już ją wcześniej oglądałam, ale nie ma podanych szczegółowych wymiarów, więc nawet nie wiem czy ta wkładka jest 3,5 czy 4,6 czy inna ... Powiem więcej, pofatygowałam się do Castoramy, bo zobaczyłam na stronie, że te wkładki są dostępne w sklepie w mojej miejscowości, więc pomyślałam, że zmierzę sobie na żywo. Niestety Pan w Casto mi mów, że wkładek nie ma :(
    Stawiam na amatorstwo sprzedawcy grzejników, bo sprzedawca wkładki sprzedał mi je takie jakie chciałam, a chciałam 3,5 :)

Dodano po 1 [minuty]:

martamarta_2008 napisał:
    BUCKS napisał:
    martamarta_2008 napisał:

martamarta_2008 napisał:

Wizualnie wkładka wygląda identycznie jak do moich grzejników ale ona ma głębokość 40,6mm.
    Jak widzisz pierścień do kryzowania jest plastikowy, a tym masz metalowy, więc sugerując się tylko zdjęciem to masz złą wkładkę.

Dziękuję za link do wkładki, już ją wcześniej oglądałam, ale nie ma podanych szczegółowych wymiarów, więc nawet nie wiem czy ta wkładka jest 3,5 czy 4,6 czy inna ... Powiem więcej, pofatygowałam się do Castoramy, bo zobaczyłam na stronie, że te wkładki są dostępne w sklepie w mojej miejscowości, więc pomyślałam, że zmierzę sobie na żywo. Niestety Pan w Casto mi mów, że wkładek nie ma :(
    Stawiam na amatorstwo sprzedawcy grzejników, bo sprzedawca wkładki sprzedał mi je takie jakie chciałam, a chciałam 3,5 :)

Teraz czekam na info od producenta grzejników, co do wymiarów wkładki. Jak się okaże, że mają być dłuższe niż 3,5, to jadę zabić sprzedawcę grzejników !
  • Poziom 36  
    martamarta_2008 napisał:
    Powiem więcej, pofatygowałam się do Castoramy, bo zobaczyłam na stronie, że te wkładki są dostępne w sklepie w mojej miejscowości, więc pomyślałam, że zmierzę sobie na żywo. Niestety Pan w Casto mi mów, że wkładek nie ma
    .
    Z tym co mówi Pan z Casto też trzeba ostrożnie, bo czasem nie chce im się szukać albo nie mają zielonego pojęcia to na odczepne mówią NIE MA.
    Wg strony to Lubin ma 49 szt., więc pewnie było jak napisałem wyżej.

Najlepiej na telefonie pokazać im konkretny produkt, że jest 49szt. i niech szuka. Jak nie umie niech poprosi kumatego kolegę.

P.S. Nie cytuj całego tekstu, bo robi się galimatias i wystarczy tylko mały fragment do którego się odnosisz. Zaznaczasz fragment tekstu i klikasz "Cytowanie selektywne" albo nawet nie trzeba cytować jeśli wiadomo o co biega.
  • Poziom 8  
    Otrzymałam info od producenta grzejników, że pasują do nich wkładki np OVENTROP nr katalogowy 1018080. Wkładka ta ma wymiary (m.in. długość 35 mm) odpowiadające wymiarom wkładek, które ja zastosowałam, więc zakładam, że są one prawidłowe.
    Kiedy już zbadałam prawidłowość wkładki i termostatu z grzejnikiem, to co może być jeszcze nie tak, że grzejniki grzeją na maksa mimo zamkniętego zaworu??? :(
  • Poziom 36  
    Oventrop 101 80 80 faktycznie ma 35mm głębokości, a łączna długość to 48,4mm.

Na Twoim miejscu kupiłbym jedną sztukę tej wkładki w Castoramie za te 22zł, która jest dedykowana do Twojego Idmara i wymienił testowo w jednym z grzejników.
    Przy okazji wymiany możesz suwmiarką porównać głębokość i średnicę obu wkładek, aby stwierdzić, czy są identyczne.

Przy wymianie musisz odciąć grzejnik na zasilaniu i powrocie, na dole powinnaś mieć specjalne przyłącza z wbudowanymi zaworami odcinającymi, które zamykasz śrubokrętem.
    Następnie spuszczasz ok. 1 l wody z grzejnika, aby po odkręceniu wkładki nie wylatywała woda.
    Zamieniasz wkładki i potem uzupełniasz wodę, odpowietrzasz układ i patrzysz, czy coś zmieniło się w pracy grzejnika.
  • Poziom 8  
    BUCKS napisał:
    Na Twoim miejscu kupiłbym jedną sztukę tej wkładki w Castoramie za te 22zł, która jest dedykowana do Twojego Idmara i wymienił testowo w jednym z grzejników.

Tylko jak ja kupić, skoro w sklepie stacjonarnym mówią, że jej nie ma hahahaha :)
    No dobra, wydrukuje z netu że mają na stanie 49 szt. niech szukają ...
    Teraz tylko nie wiem czy sama grzebać w tym grzejniku, bo mnie woda zaleje, czy wezwać hydraulika który wykonał instalacje, ale to wtedy mnie krew zaleje, bo to taki partacz !!!
  • Poziom 36  
    martamarta_2008 napisał:
    Tylko jak ja kupić, skoro w sklepie stacjonarnym mówią, że jej nie ma hahahaha :)

Jeśli faktycznie ich nie mają na stanie, w co wątpię to zawsze możesz złożyć zamówienie przez internet i wybrać opcję odbioru osobistego w sklepie. SMS dostaniesz info, że produkt czeka na odbiór.
    Zawsze masz niedaleko Legnicę ;-)
    Dla chcącego nic trudnego.

Wymiana wkładki jest dość prosta. Jeśli nie masz 2 lewych rąk i operowanie narzędziami, kluczami nie jest dla Ciebie czarną magią to dasz radę.
    Gdy sam pierwszy raz spuszczałem wodę z grzejnika to wydawało mi się, że to coś nadzwyczajnego. Teraz to dla mnie jest pikuś i coś normalnego.
    Trzeba spróbować i nie bać się nowych wyzwań.
    Informacyjne do odkręcenia wkładki zaworowej potrzebny będzie klucz rozmiar 19.
    Do otwarcia odpowietrznika przydaje się specjalny kluczyk do odpowietrzania, choć można próbować śrubokrętem.
    Do całkowitego wykręcenia odpowietrznika potrzeba klucz rozmiar 22.
    Do tego mała miska do podłożenia pod grzejnik, aby wyłapywać wodę spływającą po obudowie grzejnika i wiadro, aby było gdzie wylewać wodę z miski jeśli miska będzie za mała.
    Z grubsza to wszystko ;-)

Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

martamarta_2008 napisał:
    Otrzymałam info od producenta grzejników, że pasują do nich wkładki np OVENTROP nr katalogowy 1018080

Z ciekawości podrążyłem temat i...
    oryginalna wkładka Idmar do ich grzejników to właśnie Oventrop 101 80 80, który ma 3,5cm głębokości.
    Wkładki termostatyczne dostępne w Castoramie to właśnie taki "oryginalny" Idmar, czyli Oventrop 101 80 80.

Być może Twoje wkładki też mają 3,5cm głębokości ale nie jest to Oventrop 101 80 80 i jest tam jakaś mała aczkolwiek istotna różnica w budowie tej wkładki.
    Kup tę wkładkę z Castoramy i zainstaluj to będziesz miała identyczną wkładkę jaką zaleca producent grzejników.
    Wtedy nie ma mocnych grzejnik musi reagować prawidłowo na ustawienie głowicy termostatycznej na gwiazdkę.
  • Poziom 8  
    Wkładka w Castoramie kupiona. W sklepie gdzie kupiłam trefne wkładki porównałam z tymi z Castoramy i wielkością są takie same, ale niestety różnią się kształtem końcówki i to pewnie będzie powód nie działania termostatu ....

Nie działają termostaty w grzejnikach/ grzejniki cały czas gorące
  • Poziom 36  
    Dokładnie, jest róznica w budowie i Twoja wkładka nie ma uszczelnienia, więc pomimo zamknięcia zaworu przez głowicę to woda przelatuje.
    Teraz sama widzisz, że nie ma uniwersalnych wkładek tylko kupuje się te, które zaleca producent grzejnika.

Kupując trzeba było mówić potrzebuję wkładki 3,5cm do grzejników Idmar.
    Teraz sprzedawca nie musi od Ciebie przyjmować złego towaru, bo sprzedał Ci wkładki 3,5cm, tak jak chciałaś.
    To sprzedawca grzejników jest winny, bo powinien powiedzieć, że masz kupić wkładki Oventrop 101 80 80, a nie dowolne o długości 3,5cm.

Kupuj pełen komplet tych wkładek z Castoramy i wymieniaj, bo raczej marne szanse, że przyjmą Ci zwrot używanych "niewłaściwych" wkładek.
    Pozostaje pogratulować sprzedawcy grzejników amatorszczyzny ale takich tandeciarzy wszędzie pełno dookoła. Takie życie, dlatego trzeba samemu szukać informacji i je krzyżować z kilku źródeł, a nie wierzyć jednemu na 100%.
  • Poziom 8  
    Człowiek całe życie się uczy... No cóż, nie ja pierwsza i nie ostatnia.... Więc plany na sobotę mam - szperanie w grzejnikach :) Oby się udało, proszę trzymać kciuki ;)
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Przygotuj sobie miskę o niskim profilu do której będzie skapywać woda spływająca po ściance grzejnika.
    Po przeciwnej stronie zapewne masz manualny odpowietrznik to go odkręcasz najlepiej specjalnym kluczykiem do odpowietrzania grzejnika, można też śrubokrętem ale śrubokręt może wyskoczyć, a wtedy można pokancerować śrubkę lub obudowę grzejnika.
    Wylatującą wodę odlewaj np. do plastikowego kubeczka po śmietanie itp.

Gdy woda przestanie lecieć z odpowietrznika to pozostaje poluzowanie całego odpowietrznika kluczem rozmiar 22.
    Robisz to delikatnie, aby woda lekko sączyła się, a nie trysnęła silnym strumieniem, do chwili aż będziesz mogła wykręcić odpoiwetrznik w całości bez tryskającej wody.
    Na moje oko musisz upuścić ok. 1 litra, choć wiele zależy o wielkości grzejnika, bo im większy tym ma większą pojemność całkowitą. W sumie więcej niż 2 litry nie powinno wylecieć o ile grzejnik będzie odcięty od instalacji, bo w przeciwnym wypadku będzie spływać woda z całej instalacji, a to może oznaczać conajmniej kilkanaście litrów wody.

Następnie do wykręcenia wkładki zaworowej potrzeba klucza 19 i też podłóż miskę, bo może lekko się sączyć woda.
    Przy wkręcaniu nowej wkładki zwróć uwagę, czy jest ona czysta i nie ma żadnych śmieci.
    Zobacz w grzejniku, czy w miejscu montażu wkładki jest czysto, jeśli nie to przetrzyj szmatą wszystkie dostępne syfy. Masz nową instalację, więc w teorii jeszcze nie powinno tam być osadów ale różnie to bywa.

Po zamontowaniu nowej wkładki i przykręceniu odpowietrznika zostawiasz odpowietrznik otwarty jakbyś chciała odpowietrzyć grzejnik.
    Na kotle możesz zwiększyć ciśnienie wody, bo za chwilę będziesz uzupełniała ubytek w grzejniku to spadnie ciśnienie.
    Przy grzejniku delikatnie poluzowujesz zawór odcinający powrotny (ten od strony zewnętrznej), aby nie było uderzenia hydraulicznego i czekasz, aż grzejnik pomału napełni się wodą.
    Wraz z napełnianiem się grzejnika przez odpowietrznik poleci powietrze. Czekasz, aż ciurkiem poleci tylko sama woda bez powietrza i zakręcasz.
    W tym samym czasie warto, aby inny domownik pilnował ciśnienia na kotle i systematycznie dolewał wody na kotle, aby ciśnienie nie spadło zbyt nisko i niepotrzebnie nie zapowietrzyć instalacji przy kotle.
    Gdy grzejnik napełni się to odkręcasz zawór odcinający na zasilaniu.
    I masz wymienioną wkładkę.
    W razie potrzeby uzpełniamy ciśnienie na kotle do odpowiedniego poziomy i można potem powtórzyć procedurę odpowietrzania grzejnika.

Jak będziesz robić ze spokojem i bez pośpiechu to będzie OK.
    Nie wiem ile masz grzejników ale przy ostatnim to już będziesz robić jak zawodowiec ;-)
    Powodzenia.
  • Poziom 8  
    Powodem moich problemów z grzejnikami była nieprawidłowa wkładka zaworowa. Po wymianie na właściwą, taką jak zaleca producent grzejników, wszystko działa poprawnie Dziękuję za przydatne informacje.