Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piekarnik Bosch HBG634BB1 - Błąd E010D

07 Paź 2018 12:00 4890 20
  • Poziom 12  
    Witam.
    Jednak od jakiegoś czasu na wyświetlaczu piekarnika HBG634BB1 wyskakuje błąd E010D czasami jest to w nocy, piszczy budząc domowników. Włącza się światło i grzałka górna grzeje. Piekarnik Bosch HBG634BB1/17

Ze strony kodów Link

Code défaut/E0100 ou E010D----Information/Signal 50Hz non valide----Cause du défaut/Défaut interne module de contrôle (CPM)------ Solution/Changer module de contrôle (CPM)

Domyślny kod/E0100 ou E010D----Informacja/Nieprawidłowy sygnał 50 Hz-----Przyczyna usterki/Moduł kontroli błędów wewnętrznych (CPM)-----Rozwiązanie
    /Zmień moduł sterujący (CPM)
  • TestoTesto

• Poziom 39  
    I tak ma być - piekarnik wykrywa zmiany napięcia oraz częstotliwości sieci.
    Wymiana modułu mija się z celem.
    Piekarnik pracuje według normy 'zachodniej Europy" gdzie napięcie sieci ma wynosić 230V +/- 5%. Gwałtowny skok napięcia wywołuje alarm.
    Należy dokonać pomiaru napięcia (oraz częstotliwości) w gniazdku elektrycznym.
  • Poziom 12  
    To sugestia, że ten model jest niedopracowany na nasz rynek. W takim razie nasuwają się pytania:

Czy często ten błąd występuje w tych piekarnikach w Polsce? Czy wymiana modułu na drugi, może trafi mniej czuły na wahania, spowoduje że ten błąd już nie wystąpi? Czy pomógłby tu np. stabilizator napięcia i jaki?
  • TestoTesto

• Poziom 39  
    Baqo napisał:
    Czy wymiana modułu na drugi, może trafi mniej czuły na wahania, spowoduje że ten błąd już nie wystąpi?

Najpierw zmierz napięcie i częstotliwość prądu w gniazdku elektrycznym. Po co snuć niepotrzebne teorie. Będą jakieś dane - może znajdzie się rozwiązanie.
  • Poziom 12  
    Cały czas szukam.
    Jest problem z pomiarem, szukam kogoś żeby to zrobić, z pomiarem napięcia nie, ale do częstotliwości nie mogę znaleźć urządzenia.

Rozmawiałem ze znajomym z zakładu energetycznego, zasugerował że raczej wahania napięcia wchodzą w grę, niedaleko mnie jest Mleczarnia i ona może mieć w tym udział.
  • Poziom 38  
    Jesteś pewien, że górna grzałka zaczyna grzać? Piekarnik w żadnym wypadku nie może sam włączyć grzania - chyba że jest ustawiony program opóźnionego startu.

Wstaw zdjęcie elektroniki (modułu mocy).
  • Poziom 12  
    Tak, grzałka grzeje tak na 50-80°C, tyle da się wyczuć ręką. Piekarnik jest na gwarancji, jeżeli winne są spadki napięcia, a wezwę serwis, to może okazać się, że zapłacę i za dojazd i za naprawę.

• Poziom 39  
    Baqo napisał:
    Piekarnik jest na gwarancji, jeżeli winne są spadki napięcia, a wezwę serwis, to może okazać się że zapłacę i za dojazd i za naprawę.

Nie zapłacisz - wymienią Ci moduł moduł.
    Temat przerabiałem z piekarnikiem też Samsunga - "prąd z serwisantem"
    i zlecenie z firmy ubezpieczeniowej. Pomogła wymiana modułu ale... z piekarnika sprzedawanego na rynek UK.
  • Poziom 12  
    Był serwisant, wymienił moduł, teraz trzeba czekać czy jeszcze wywali ten alarm.
  • Poziom 12  
    Niestety dziś znowu to się stało po ponad miesiącu na nowym module.

Już wył dwa razy.

• Poziom 39  
    Baqo napisał:
    Niestety dziś znowu to się stało po ponad miesiącu na nowym module.

I tak do usranej ...
    Zmierz sobie napięcie i częstotliwość prądu w gniazdku.
    Norma Twojego modułu to 230V +/- 5%
  • Poziom 12  
    Zakupiłem urządzenie do pomiaru.
  • Poziom 12  
    Kilkanaście razy mierzyłem 224,7V tyle udało się najmniej namierzyć.
    W trakcie alarmu, spadek pewnie większy, ale nikt nie jest w stanie w czasie ułamka sekundy podpiąć i zmierzyć.
    Częstotliwość trzyma się lepiej - 49,74-50,07Hz

Pomiar miernikiem MS8268

• Poziom 39  
    Tu właśnie o ten gwałtowny, nagły skok napięcia lub spadek lub wzrost/spadek napięcia powyżej/poniżej nominalnego.
    Sporo przypadków to pralki i napięcie w gniazdku ok. 190-210 V.
  • Poziom 12  
    Teraz pytanie, co dalej i czy reklamować piekarnik? Dzwoniłem też do energetyki, sprawdzili, że nikt z tej ulicy nie uskarża się na spadki napięcia, mam najpierw zaprosić elektryka do domu, żeby sprawdził poprawność instalacji wewnętrznej, czy to ma sens?
  • Poziom 1  
    Przyłączam się do dyskusji.
    Udało się coś zawalczyć w tym temacie?

Ja mam identyczną sytuację. Moduł był już wymieniany dwa razy. Następnie wymieniono cały piekarnik na nowy. I nic to nie pomogło.
    Błąd wyświetla się 2-3 razy dziennie beż żadnego schematu czasowego czy też powiązania z innymi urządzeniami.
    Jest to mega wkurzające bo to sprzęt za ponad 4 tysiące...
    Nie wiem czy reklamować do skutku ?
    Trochę mi szkoda serwisu bo się naprawdę starają . Rekcja jest szybka, serwisant kompetentny i tylko sprzęt nie działa jak powinien :).
    Mam w domu sporo różnego sprzętu i nigdy nie miałem żadnego problemu spowodowanego przepięciami, wahaniami napięć itp.
    Jeśli te wahania występują losowo i bardzo rzadko to jak goście z energetyki mogliby je wyłapać?
    Normalnie masakra jakaś...
  • Poziom 12  
    Ja czekam na wymianę drugi raz tego modułu, po trzecim razie jak nie przejdzie, oddam piekarnik i wezmę kasę kupię piekarnik innej firmy.
  • Poziom 2  
    Również mam ten problem z piekarnikiem/prądem. Mój model to bosh HBG675BB1
    Serwisant był i sprawdzał piekarnik i prawdopodobnie zaznajomiony już z tematem nawet nie wymieniał modułu tylko sprawdzał miernikiem wpinanym w gniazdko prąd. Poinformował mnie po kilku dniach po pomiarach, że problemem jest "prąd" i że serwis nie może nic zrobić poza napisaniem pisma o zwrot pieniędzy za piekarnik. (niestety średnio mi to rozwiązanie pasuje bo w pionie mam jeszcze mikrofalę która jest z tej samej serii).
    Podobnież problem z e010d występuje w Warszawie na 2 ulicach. Na Jana kazimierza i na konstrukorskiej. Problemy podobno są spowodowane budowami w sąsiedztwie.

• Poziom 39  
    Nicoc napisał:
    Podobnież problem z e010d występuje w Warszawie na 2 ulicach.

I tak i nie. Problem w Warszawie występuję notorycznie na Tarchominie oraz innych ulicach
    i dzielnicach. Notorycznie problemy z napięciem występują w okolicach jak i w całym Mazowieckim łącznie z tzw. pipidówkami.
    Teraz ujawnił się ów problem na północny-wschód od Warszawy.
    Napięcie mierzone w gniazdku elektrycznym - poniżej 190V.
  • Poziom 12  
    Nicoc napisał:
    Również mam ten problem z piekarnikiem/prądem.

To jest jakaś babol technologiczny, wada fabryczna zasilacza, oprogramowania lub czegoś tam jeszcze, mam trzy urządzenia tej firmy, mikrofalę, ekspres do kawy i ten nieszczęsny piekarnik, oba urządzenia działają prawidłowo, nie wywalają błędów, na tym samym prądzie, wszystkie trzy obok siebie.
    Serwisant ostatnio też mierzył napięcie w gniazdku, niestety niczego nie wykrył.
    Jeżeli zacznie Ci tłumaczyć, że to wina "prądu" to spytaj dlaczego drugie urządzenie obok działa prawidłowo.
    Wymieniaj tak długo aż Bosch poprawi moduł zasilacza, albo niech zabierają oba urządzenia i oddają kasę.
  • Poziom 12  
    Dostałem dziś od serwisu pewną podpowiedz, która może rozwiązać ten problem u niektórych użytkowników, jeżeli ktoś ma doprowadzony do domu, mieszkania prąd 3 fazowy i ma możliwość zmiany fazy w tym gniazdku zasilającym piekarnik na inną, to należy to zrobić, firma Bosch na teraz zaproponowała takie rozwiązanie.To zadanie troszkę skomplikowane raczej dla elektryka, trzeba go zaprosić do domu.