Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ISU Termet Ecocondens Gold Plus 25kW - instrukcja serwisowa

Jachu 07 Oct 2018 15:50 17424 10
    Jachu
    Level 11  
    Witam,

potrzebuje instrukcje serwisowa do ktola Termet Ecocondens Gold Plus 25kW.
    Dla niedomowien, nie uzytkownika, ktora jest na stronie producenta, tylko serwisowa.
    Jachu
    Level 11  
    Dzieki, ale to w dalszym ciagu sa instrukcje instalacyjno uzytkowe.

Pzdr.
    J
    BUCKS
    Level 39  
    Pytałeś o instrukcję ISU i taką dostałeś.
    Instrukcja dla użytkownika jaka jest publicznie dostępna na stronach Termetu to IIO.
    Część danych w obu instrukcjach się dubluje i to może sprawiać wrażenie, że są identyczne ale tak nie jest.
    ISU jest bardziej rozbudowana i jest to tzw. instrukcja serwisowa.
    Nic nie wiem, aby istniał 3 rodzaj instrukcji, zresztą nawet jeśli to na moje potrzeby zaawansowanego użytkownika to ISU jest wystarczająca.
    James1994
    Level 9  
    Witam, trochę nie na temat ale używając termeta gold plus zauważyłeś że palnik nie pracuje "liniowo" , tylko wpada w sinusoidę i waha się od min do max mocy. Widać to bardzo dokładnie przy funkcji ECO kiedy pompa zmniejsza wydajność ?
    BUCKS
    Level 39  
    James1994 wrote:
    używając termeta gold plus zauważyłeś że palnik nie pracuje "liniowo" , tylko wpada w sinusoidę i waha się od min do max mocy.

zakładam, że to literówka i miało być zauważyłeM, że palnik nie pracuje liniowo.
    Ja mam stary kocioł atmosferyczny Vaillant i dla c.o, pracuje on w zakresie 9,1-14kW z krokiem zmiany mocy o ok. 2kW, bo modulacja jest możliwa mniej więcej 9,1-9,5-10,0-12-14kW.
    Mój kocioł ma taką charakterystykę przez pierwsze niecałe 2 minuty działa z mocą minimalną, czyli 9,1kW, potem włącza maksa, czyli 14kW i tak chodzi na maksa dopóki temperatura na czujniku zasilania c.o. nie będzie niższa ok. 3 stopnie od temperatury ustawionej na kotle, bo wtedy zaczyna modulować, ale chwilowe obniżenie mocy na wpływ na temperaturę wody, więc kocioł znowu daje wyższą moc, która okazuje się zbyt duża, bo jest przyrost temperatury i znowu obniża. Dopiero gdy temperatura na zasilaniu ustabilizuje się to palnik chodzi równo, bo z mocą minimalną. Po osiągnięciu zadanej temperatury następuje wyłączenie palnika. Mój kocioł ma pompę stałoobrotową, więc jedynie otwierające się i zamykające głowice termostatyczne mają wpływ na pracę kotła i temperaturę wody. 2 grzejniki mam bez głowic, czyli są otwarte na maksa, z maksymalnym przepływem.

Zapewne Termet działa podobnie, bo nie spodziewam się jakiegoś zaawansowanego algorytmu grzania.
    Jeśli efekt jest bardzo widoczny i irytuje to ja bym obniżył moc maksymalną c.o., aby przyrost temperatury był mniejszy, wtedy powinny być mniejsze wahania przy pracy palnika.
    Ja u siebie też robiłem serię testów, prób z różnymi regulatorami pokojowymi, aby uzyskać zadowalające efekty przy korzystaniu z c.o. Znając charakterystykę pracy swojego kotła oraz swojej instalacji c.o. łatwiej jest znaleźć optymalne ustawienia ale moim zdaniem zawsze to są ustawienia indywidualne, bo też instalacje są różne.
    James1994
    Level 9  
    Mój Termet gold plus od początku grzeje na max mocy do chwili uzyskania zadanej temperatury zasilania, po dogrzaniu układu co np do 50 stopni zmniejsza moc do minimalnej, po chwili podnosi moc do maksymalnej, zaraz potem znowu do minimalnej i tak w kółko. Kiedy pompa ustawiona jest na 100% wydajności temperatura zasilania pomimo tych wachań nie zmienia się i stabilnie trzyma się zadanych 50 stopniach. Problem zaczyna się gdy pompa zaczyna pracować z mniejszą wydajnością (kiedy zwiększymy różnicę między powrotem a zasilaniem w termecie osiąga się to poprzez parametr ECO) wówczas te wahania mocy palnika doprowadzają do wahań temperatury zasilania co doprowadza do przegrzania wymiennika, kocioł wyłącza się i wyskakuje komunikat F1. Jest jedna sytuacja kiedy palnik pracuje stabilnie, a mianowicie kiedy układ co osiągnie żądaną temperaturę np 50stopni palnik wpada w sinusoidę mocy wowczas ręcznie powoli obniżam temperaturę zasilania o kilka stopni (2-3stopnie),moc palnika stabilizuje się na np 16% i pracuje tak do czasu aż coś wytrąci go z tego np użycie CWU.Po ponownym włączeniu co już nie wraca do równomiernej pracy. Serwis nie wie co może być tego przyczyną (wymienił płytę główną, wentylator)więc twierdzi że to wina instalacji która w moim przypadku jest bardzo prosta: 7 grzejników przewymiarowanych i jedna drabinka łazienkowa, rozdzielacz, Pex16 do grzejników od pieca miedź 22. Grzejniki bez głowic termostatycznych.
    Może ktoś miał podobny przypadek może używa golda i jest u niego wszystko w porządku, a może nie zwrócił na to uwagi.
    BUCKS
    Level 39  
    James1994 wrote:
    od początku grzeje na max mocy do chwili uzyskania zadanej temperatury zasilania

jak pamiętam to w ustawieniach serwisowych była opcja ustawienia mocy pośredniej przez ileś tam sekund po starcie palnika i dopiero wtedy kocioł przełączał się na maksa, więc można to zmienić. Tylko nie pamiętam, czy to było w Goldzie, czy Silverze ale swego czasu analizowałem opcje w menu serwisowym.

James1994 wrote:
    po dogrzaniu układu co np do 50 stopni zmniejsza moc do minimalnej, po chwili podnosi moc do maksymalnej, zaraz potem znowu do minimalnej i tak w kółko.

To już wiem, że Termeta nie kupię na 100%. Widziałem Junkersa Compact ZWB24-1 DE w akcji i na początku dawał w palnik to uzyskaniu zadanej temperatury palnik chodzi płynnie i delikatnie, więc nie ma skoków, które opisujesz.
    Chyba, że to problem nie kotła ale jakiś jeszcze ustawień.
    Na waszym miejscu spróbowałbym skręcić moc maksymalną c.o., aż do uzyskania optymalnych efektów co do pracy palnika i zużycia gazu.
    Instalacje są różne jedne pozwalają na niemal ciągłą pracę palnika, a inne wymuszają taktowanie kotła, czyli cykliczne włączanie i wyłączanie palnika i również z tym to może być związane.
    James1994
    Level 9  
    W goldzie również można ustawić moc startową , tak w ogóle to podoba mi się ten kocioł, ma sporo ustawień którymi można dostroić go z instalacją i jak pracuje stabilnie to bardzo fajnie to wygląda tylko jest w moim przypadku jedno ale... z którym serwis nie może sobie poradzić
    BUCKS
    Level 39  
    James1994 wrote:
    również można ustawić moc startową

Ja w swoim kotle mam moc startową = mocy minimalnej i zawsze kocioł pracuje na początku po odpaleniu palnika z mocą minimalną przez niecałe 2 min
    W Goldzie osobno ustawiasz moc startową i co ważniejsze w osobnym parametrze możesz ustawić czas pracy na mocy startowej w zakresie 2-30 sekund.
    Dodatkowo możesz ustawić ograniczenie mocy w zakresie 0-25% (fabrycznie wartość 10) i jego czas trwania w zakresie 0-5 minut (fabryczny czas 0).

Inaczej mówiąc wg mnie możesz ustawić moc startową trwająca maksymalnie do 30 sekund, a potem przez maksymalnie 5 minut możesz ograniczyć moc dla wody grzewczej i dopiero wtedy kocioł zacznie pracować z mocą maksymalną, czyli masz bezpośredni wpływ na pierwsze 5,5 min pracy kotła.
    Jak to konkretnie działa w praktyce to nie wiem, bo to moje wnioski z samej instrukcji, a praktyka może być trochę inna.
    Ja-Pa
    Level 6  
    Mój gold plus 25 pracuje tylko na czujniku zewnętrznym (na krzywej grzania 2 ) w ruchu ciągłym zużywa ok 0,3m/h Gz-2E czyli na minimalnej modulacji (1m=11KWh czyli 03=3,66KWh).Na początku prób ustawienia (serwisant odpalił-ustawił spaliny-zdziwił się że bez czujnika wew.i poszedł) kocioł grzeje,ale taktuje więc za radą kol.BUCKS ustawiłem P24-czas wybiegu na mocy startowej-2s. p16-czas pracy na max.mocy-4min. i zależne od P16-P17-wartość graniczna mocy na 0 (czyli moc min.)Spowodowało to stabilność temperatury i nie widzę paskudnego L3.