Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Haslo do instalacji aplikacji

07 Paź 2018 16:30 219 4
  • Poziom 2  
    Witam, mam nadzieję że wybrałem dobry dział. Mam w pracy komputery z linuxem a dokładnie jądro to Linux 2.6.25.5-1.1-pae i686
    System openSUSE 11.0 (i586)
    Kde 4.0.4
    Mój problem polega na tym ze od jakiegoś czasu mamy problem z oprogramowaniem które do zainsalowania aktualizacji potrzebuje hasła tak samo jak przy próbie instalacji aplikacji. Hasło nie zostało nam podane a każdorazowe wyzwanie informatyka tylko po wpisanie hasła nie ma poprostu sensu. I tu rodzi się moje pytanie czy istnieje możliwość ominiecia/poznania bądź zdjęcia takiego hasła? Bądź użycia jakiegoś exploita?
    Pozdrawiam :)
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj. Pewnie i istnieje, ale skoro informatyk pracuje dla firmy i za to mu się płaci - wypada od niego zażądać udostępnienia hasła, bądź też ustawienia hasła, które będzie mógł podać. Oczywiście w tym momencie nie będzie on w stanie gwarantować, co zrozumiałe, poprawnego działania tego komputera.
  • Poziom 4  
    Rozdzielenie uprawnień administratora (w tym do instalacji oprogramowania w systemie) i zwykłych użytkowników to powszechne podejście.
    Jeśli informatyk dysponuje hasłem, to najprawdopodobniej to on jest odpowiedzialny za stan oprogramowania w komputerze i pewnie powinien regularnie, a najlepiej zdalnie dokonywać aktualizacji. Jeśli woli każdorazowo osobiście wprowadzać hasło, to może nie docenić Twojej próby "odciążenia" go z obowiązków.
    @aksnet podał link do niewłaściwego rozwiązania. Autor filmiku poleca użyć distro typu live, ale sam tego nie robi. Partycję / (root) należy najpierw zamontować, nie należy edytować ręcznie pliku shadow (szczególnie graficznym edytorem), a polecenie passwd wydać z opcją -R albo z użyciem polecenia chroot i najlepiej ze wskazaniem użytkownika root (a to wszystko na podniesionych uprawnieniach).
    Zamiast użycia bootowalnej płytki można zmienić odpowiednie parametry bootowania systemu, jeśli bootloader na to pozwala.
    Niestety nie podam gotowego rozwiązania, bo (a.)ten system jest prehistoryczny, więc pewnej opcji bez płytki nie znam i nie zaryzykuję, a nawet z płytką, (b.) autorowi nie chodzi o aktualizacje i instalację programów z oficjalnego repo, bo wsparcia nie ma już ponad 8 lat, więc szanse, że niedoświadczony użytkownik, uzyskując uprawnienia roota, wyłoży system są spore; (c.) gdyby administrator chciał, żeby autor mógł sam aktualizować/instalować oprogramowanie, to wprowadziłby ustawienia, które by na to pozwoliły albo podał hasło.
    Dodam jeszcze, że bez każdorazowego przywrócenia poprzedniego hasła, admin łatwo zauważyłby zmianę, nie mogąc się zalogować ;)