Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC - Dysk zanieczyszczony- chkdsk nie pomaga

07 Paź 2018 16:51 1254 19
 • Poziom 7  
  Witam. mam problem z dyskiem przenośnym 1TB. Otóż raz czy dwa zdarzyło mi się go niechcący odłączyć od komputera wyciągając kabel z gniazda usb(chciałem wyjąc co innego, ale splątane kable sprawiły że się pomyliłem) no i gdy go podłączyłem po raz kolejny to się okazało że nie mogę nań kopiować plików, tylko korzystać z tych co już na nim są. Wyskakiwał mi błąd że dysk jest zanieczyszczony, i żebym uruchomił chkdsk. Rzeczywiście za pierwszym razem gdy coś takiego się zdarzyło to chkdsk naprawił problem, ale teraz już nie pomaga, bo gdy go uruchamiam to się zawiesza w pewnym momencie. No po prostu stoi i będzie tak stać nawet i do końca dnia. Czy ktoś tutaj wie jak mogę naprawić mój problem z dyskiem i dlaczego chkdsk się zawiesza? Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Abyx92 napisał:
  żebym uruchomił chkdsk. rzeczywiście za pierwszym razem gdy coś takiego się zdarzyło to chkdsk naprawił problem, ale teraz już nie pomaga, bo gdy go uruchamiam to się zawiesza w pewnym momencie. no po prostu stoi i będzie tak stać nawet i do końca dnia.

  Wpierw należy sprawdzić stan dysku poprzez odczytanie, przeanalizowanie S.M.A.R.T. - np screen z CrystalDiskInfo. Jesli jest uszkodzony to ostrożnie z chkdsk jeśli dane są istotne.
 • Poziom 7  
  Poprawiony ss. smart SMART drugiego dysku zaraz wstawię.

  EDIT
  Drugi smart SMART
  PC - Dysk zanieczyszczony- chkdsk nie pomaga

  EDIT
  Poprawiłem. Czyli zewnętrzny jest nie do naprawy? A pliki jakoś da się z niego wyciągnąć? Bo trochę tego mam i nie chcę stracić.

  Posty scaliłem.
  Proszę byś w przypadku dodawania informacji, gdy nikt jeszcze nie zamieścił odpowiedzi, używał przycisku "zmień", nie publikując postu pod postem.
  RADU23
 • Poziom 42  
  Zamieść SMART drugiego dysku tylko całe okno bo też widać że jest uszkodzony. Co do pierwszego dysku to posiada 14 realokowanych sektorów nie do naprawienia i trzeba jak ważna są dane zrobić kopię posektorową na drugi dysk o takiej samej pojemności lub większej, bo dysk w każdej chwili może odmówić posłuszeństwa.
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Abyx92 napisał:
  czyli zewnętrzny jest nie do naprawy? a pliki jakoś da się z niego wyciągnąć? bo trochę tego mam i nie chcę stracić.

  W takich sytuacjach nie należy używać chkdsk to może znacznie utrudnić odzyskanie danych.
  Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie kopi posektorowej -
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330869.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330304.html
  Abyx92 napisał:
  poprawiony ss drugiego dysku

  To po raz drugi to samo pierwszy jest WD. Ten Samsung z CDI ma już uszkodzone sektory (05) warto rozważyć wymianę.
 • Poziom 17  
  Abyx92 napisał:
  a to zerowanie to czemu programem mhdd? to nie jest to samo co format?


  No właśnie nie. Format tylko czyści wszystkie pliki na dysku. Mhdd czyści wszystkie sektory dysku :)
 • Poziom 7  
  Ok. czyli krótko: Obydwa dyski do wymiany? O ile jeszcze bym się nie zdziwił gdyby do wymiany był zewnętrzny, tak z wewnętrznym nie ma żadnych problemów. Czy stan wewnętrznego też jest taki że może paść w każdej chwili?
 • Poziom 17  
  Abyx92 napisał:
  ok. czyli krótko: obydwa dyski do wymiany? o ile jeszcze bym się nie zdziwił gdyby do wymiany był zewnętrzny, tak z wewnętrznym nie ma żadnych problemów. czy stan wewnętrznego też jest taki że może paść w każdej chwili?


  Dysk ma po prostu bad sectory. Wyczyść go tym programem i powinno być ok.
  Btw. Z dyskiem samsung nie ma żadnego problemu. Ma tylko trochę realokowanych sektorów. Wyczyszczenie go programem powinno załatwić sprawę.
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  W chwili gwałtownego wypięcia dysku uszkodziłeś system plików i nie koniecznie fizycznie dysk. Stąd problem z operacjami na jego niesprawnym systemie plików.
  W jaki sposób dokonywałeś sprawdzenia dysku za pomocą chkdsk? Uruchomiłeś tryb testowania z linii poleceń czy tylko to co zaproponował Windows?
  Powinieneś uruchomić wiersz poleceń i spróbować go w ten sposób potraktować chkdsk. Zwykle testowany dysk wymaga odmontowania przed tego typu pracami. Robi się to najprościej z poziomu eksploratora urządzeń czy jakoś tak. Potem uruchamiasz tryb wiersza poleceń i wpisujesz:
  chkdsk d: /f /v
  potwierdzasz <Enter>
  Możesz to jeszcze raz zrobić z opcją /r czyli chkdsk d: /r /v . To trwa znacznie dłużej, dokładniejsze sprawdzanie. Przełącznik /v służy do tego by dysk informował w czasie trwania testu co się dzieje?
  Przyjąłem, że dysk zewnętrzny jest montowany jako d: choć tak być nie musi. Musisz podstawić taką literę, nazwę dysku jaką otrzymał w czasie automatycznego montowania.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Av3s0m3 napisał:

  Dysk ma po prostu bad sectory. Wyczyść go tym programem i powinno być ok.

  Bzdura. :cry:
  Jeśli są bad sektory (parametr 05)to je niczym nie naprawisz.
  Naprawiać można tylko sektory niestabilne.
  I z tego co widzę dysk WD do naprawy (jak koledzy pisali już) dysk Samsung do wymiany i jeśli masz tam ważne dane to trzeba próbować je skopiować.
 • Poziom 7  
  Co do chkdsk to próbowałem z opcją /f i /r. bez skutku. Jednak z /v nie próbowałem, zaraz to zrobię

  Edit: Zapomniałem nadmienić że chdsk zawsze się zatrzymuje po tym jak pojawi się zdanie: "Odnaleziono uszkodzenie podczas badania mapy bitowej woluminu". Może coś to komuś powie.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Av3s0m3 napisał:
  Abyx92 napisał:
  ok. czyli krótko: obydwa dyski do wymiany? o ile jeszcze bym się nie zdziwił gdyby do wymiany był zewnętrzny, tak z wewnętrznym nie ma żadnych problemów. czy stan wewnętrznego też jest taki że może paść w każdej chwili?


  Dysk ma po prostu bad sectory. Wyczyść go tym programem i powinno być ok.
  Btw. Z dyskiem samsung nie ma żadnego problemu. Ma tylko trochę realokowanych sektorów. Wyczyszczenie go programem powinno załatwić sprawę.


  O jakim programie mówisz?


  I ten uczuć kiedy zgłaszasz się na forum bo masz problem z zewnętrznym dyskiem a tymczasem się okazuje że zaraz padnie ci wewnętrzny. dobrze że tylko dysk bo bym nie chciał kompa po roku zmieniać :|
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Abyx92 napisał:
  O jakim programie mówisz?

  MHDD
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Ten dysk, jak każdy przenośny fabrycznie jest z systemem exFAT a nie NTFS, Ext4, XFS,.... To oznacza dwie rzeczy. Sam system plików FAT32 ma gorszy system ochrony struktury systemu plików i księgowania jak NTFS, Ext4,... . Tym samym, druga właściwość, trudniej go naprawić. Problem rozbija się o sposób księgowania w systemie plików i świeżość a nawet posiadanie dodatkowej kopii systemu plików przez stosowany przez nas system plików. Dlatego w manualu do chkdsk jest sporo dodatkowych opcji naprawy przeznaczonych dla NTFS lecz niedostępnych dla fat32.
  Bezowocne zastosowanie chkdsk potwierdza, że z drzewem plików stało się coś mocno nieodwracalnego. Przynajmniej na tym poziomie jaki jest łatwo naprawialny.
  Póki system plików na naprawionym lub przywróconym partycjonowaniem i formatowaniem dysku nie będzie dokonany nie będzie możliwości na niego zapisu. Inaczej dopiero byłaby kasza zrobiona na wszystkich jego danych.

  Nagłe wyłączenie dysku nie powoduje fizycznych uszkodzeń, nie te czasy. Obecne dyski są dostosowane do szybkich autoparkowań, które często robią samoistnie a nawet zbyt często rzędu co 5s. Tym samym wykorzystując pulę zwykle 300k parkowań przewidzianych dla dysku. By dysk rozsypał się po trochę ponad 3 latach. Dlatego tutaj odłączenie zasilania, wyjęcie wtyczki USB, nawet pracującego dysku nie spowoduje upadku głowic na wirujące powierzchnie a tym samym fizyczne uszkodzenie lecz ich automatyczne zaparkowanie. Gwarantuje to logika dysku. Co innego z niezaksięgowanym odpowiednio drzewem plików. Tu kasza murowana. Problemem jest logiczne rozerwanie, na skutek gwałtownego odłączenia, struktury systemu plików na dysku.

  Podejścia są dwa, może trzy. Usiłowanie naprawy za pomocą chkdsk i podobnych narzędzi gdzie godzimy się na utratę pewnej puli danych. To co zostanie sklejone w postaci nowej poprawnej struktury drzewa plików będzie pomijało dane, których nie da się logicznie przyporządkować. Stąd po naprawie struktury plików tworzone jest całkiem sporo dodatkowych plików na dysku o dziwacznych nazwach. Odpad po porządkowaniu, który użytkownik musi przyporządkować we własnym zakresie. Plik jest zapisany jako całość, choć nie zawsze. Możliwa jest utrata części pliku i trzeba to sprawdzić np. połowa otwierającego się zdjęcia w formacie *.jpg. Plik po odzyskaniu w katalogu odzysku jest jedynie zbitkiem danych binarnych czyli bez choćby przyporządkowania rozszerzeniem np. .exe, .dll, .doc,... .

  Zrobienie kopii posektorowej ma ten sens, że można zawsze powtórzyć operację próby naprawy systemu plików innym narzędziem od tego, które zawiodło a czasami dodatkowo jeszcze namieszało. Po czym możliwa jest naprawa dostępnymi narzędziami dysku źródłowego jednak bez zwiększenia szans na powodzenie tej operacji. No i oczywiście trzeba posiadać dodatkową przestrzeń dyskową zapewniającą możliwość zrobienia kopii posektorowej w tym przypadku 1TB dysku czyli dysk równy bądź większy.

  Druga metoda to np. uruchomienie Linux-a w wersji Live uruchamianego z pendrive albo CD np. Slax-a o lekkiej wadze rzędu 200MB i przeniesienie tego co da się odczytać z uszkodzonego drzewa plików ratowanego dysku na inny a następnie dokonanie gruntownej przebudowy, naprawiania tego co jest na naprawianym dysku zewnętrznym.
  Slax lub podobny Linux Live ma interfejs graficzny, obsługuje długie nazwy i to różnie kodowanych znaków, ułatwi przegląd tego co jest na dysku. Łącznie z plikami o dziwnych nazwach, w tym zmianę nazw na bardziej sensowne i przeniesienie w odpowiednie miejsca.
  To co jest widoczne na uszkodzonym dysku będzie i tak jedynie możliwe do odzyskania w efekcie użycia specjalizowanych narzędzi. Cudów nie ma jak gdzieś został zatarty węzeł, lub węzły w strukturze systemu plików to nazw nie da się odzyskać dla niego a tym bardziej dla podwęzłów i plików potomnych. Samo odzyskiwanie i porządkowanie danych będzie wymagało ręcznej ingerencji a tym samym może być dosyć czasochłonne.

  Trzecie, skoro dysk przenośny po naprawie jest i tak całkiem czysty to wypada postawić na nim bardziej odporny system plików. Dla użytkowników Okienek naturalnym będzie NTFS. W przypadku dysku 1GB można go dodatkowo podzielić na dwie partycje. Wtedy szczególnie newralgiczne dane zapisujemy na obu partycjach. Tak by istniały w obu systemach plików jak również by były fizycznie w innych miejscach na dysku. Nie zapomnij odpowiednio wyrównać partycji. Nawet jak dysk jest z blokiem 512B to i tak należy go wyrównać do 4kB bloków (4096B).
  Porządki z ponownym partycjonowaniem i dokładnym formatowaniem zewnętrznego dysku nie ominą. Dane są rzeczą zbyt pracochłonną w ponownym ustawianiu i cenną by robić to byle jak. Robiąc to byle jak i tak trzeba będzie za pewien czas do tego wrócić licząc się z jeszcze wyższymi stratami.