Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Arduino Nano (klon CH340) wgrywanie

lighter1974 07 Oct 2018 17:20 19911 19
    lighter1974
    Level 2  
    Witam
    W kwestii programowania jestem „świeżakiem” podobnie jak w programowaniu Arduino. Proszę o pomoc w poniższej sprawie:
    Arduino Nano (klon CH340), System Windows 7,zainstalowany sterownik, po podłączeniu system widzi Arduino jako USB-SERIAL CH340 (COM12).
    Przy próbie załadowania programu (podstawowy z migającą diodą LED) do Arduino za pomocą Arduino 1.8.7 po dłuższej chwili wyświetla komunikat: Problem z wgrywaniem na płytkę. "

Diody na Arduino:
    - L pulsuje co ok. 3 sek,
    - POW – świeci ciągle (zasilanie jak domniemam ;)),
    - EX - nie świeci,
    - RX „pomryguje” w okresie ok. 1 sek. niepełną jasnością przez kilka sek. ,a później cisza,
    Poniżej opis błędów
    Arduino:1.8.7 (Windows 7), Płytka:"Arduino Nano, ATmega328P"

Szkic używa 930 bajtów (3%) pamięci programu. Maksimum to 30720 bajtów.
    Zmienne globalne używają 9 bajtów (0%) pamięci dynamicznej, pozostawiając 2039 bajtów dla zmiennych lokalnych. Maksimum to 2048 bajtów.
    avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
    avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0xb2
    avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0xb2
    avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0xb2
    avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0xb2
    avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0xb2
    avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0xb2
    avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0xb2
    avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0xb2
    avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0xb2
    avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0xb2
    Problem z wgrywaniem na płytkę.

Sterownik jest aktualny, wybrana płytka i procesor prawidłowe, programator AVRISP mkII.
    Czy coś robię nie tak? Czy powinienem wcześniej wypalić bootloader’a ?
    Próbowałem z drugą płytką i wymienionym kablem – jest tak samo.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    adamz74
    Level 32  
    Spróbuj nacisnąć na chwilę przycisk reset na płytce.

Pozdr!
    lighter1974
    Level 2  
    Dzięki, ale nic się nie zmieniło ;(
    khoam
    Level 41  
    lighter1974 wrote:
    Sterownik jest aktualny, wybrana płytka i procesor prawidłowe, programator AVRISP mkII.

Wgrywałem do Nano poprzez CH340 z ustawionym programatorem AVR ISP (bez mkII).
  • Helpful post
    emarcus
    Level 38  
    lighter1974 wrote:
    Witam

Czy coś robię nie tak? Czy powinienem wcześniej wypalić bootloader’a ?
    Próbowałem z drugą płytką i wymienionym kablem – jest tak samo.
    Z góry dziękuję za pomoc.

Oczywiście(!) , robisz błąd; inaczej nie byłoby problemu z wgrywaniem programu...

Wybrany programator w tym sposobie komunikacji nie ma znaczenia, bo go wcale nie używasz i ta opcja jest pomijana. Programator jest używany przy metodzie programowania poprzez ICSP (MISO,MOSI, SCK,RST) z pominięciem bootloadera.
    U ciebie programowanie następuje poprzez USB/CH340/UART (Txd/Rxd) - obsługiwane przez bootloader.

Czy na pewno masz wybrane poprawnie opcje: ‘wybrana płytka i procesor prawidłowe’? .
    Zauważ, ze Nano/Clone może miec wpisany inny bootloader niż oryginalny NANO (może to byc ‘stary’ standardowy (2k), albo nowszy ‘Opti’ (512 bits).
    Spróbuj wybrac alternatywnie tą drugą opcję, gdyż z twojego opisu nie jest wiadomo czym dysponujesz.
    Ponizej masz sposób wyboru ustawień, albo spróbuj wybrac UNO zamiast NANO przed kompilacją i próbą wpisu.
    Arduino Nano (klon CH340) wgrywanie

Któraś z tych opcji powinna funkcjonowac poprawnie, a wtedy dowiesz się co masz zainstalowane...

Ograniczenie max. rozmiaru programu do 30720 wskazuje na stosowanie 'starego' bootloadera (2k=2048).
    Rachunek jes taki: Processor posiada 32k flash mem., co jest równe32768; od tego należy odjąc zajętośc bootloadera czyli: 32768 - 2048 = 30720 i tyle pozostaje na program.
    Popdczas gdy 'Opti' bootloader zajmuje 512 bits ; zatem: 32768 - 512 = 32256 - dostępny obszar pamięci dla programu.

e marcus
    lighter1974
    Level 2  
    [quote="emarcus"]
    Czy na pewno masz wybrane poprawnie opcje: ‘wybrana płytka i procesor prawidłowe’? .
    Zauważ, ze Nano/Clone może miec wpisany inny bootloader niż oryginalny NANO (może to byc ‘stary’ standardowy (2k), albo nowszy ‘Opti’ (512 bits).
    Spróbuj wybrac alternatywnie tą drugą opcję, gdyż z twojego opisu nie jest wiadomo czym dysponujesz.
    Ponizej masz sposób wyboru ustawień, albo spróbuj wybrac UNO zamiast NANO przed kompilacją i próbą wpisu.

Po zmianie płytki na OLD pomogło.
    Dziękuję bardzo za wskazówki i pomoc.
    emarcus
    Level 38  
    lighter1974 wrote:

Po zmianie płytki na OLD pomogło.
    Dziękuję bardzo za wskazówki i pomoc.

No to teraz wpisz nowy bootloader "OPTI" i będziesz miał w pełni kontabilną płytkę -UNO, o wiele szybszą w programowaniu; 115200 baud zamiast 57600 i nieco więcej dostępnej pamięci we flash (różnica ok 1,5k).
    Jeżeli masz dwie płytki, to jedną wykorzystaj na tymczasowy programator dla tej drugiej.
    Nie jest to process ani długi , ani skomplikowany...
    kaczakat
    Level 33  
    Żeby wgrać nowy bootloader do Arduino najprościej użyć klonów programatora USBASP (kłopotliwy w Arduino IDE>1.8.5, ale są tu na forum informacje jak podminić AVRDUDE) lub AVR ISP MKII. Można też zrobić programator z innego Arduino, opis np. tu: Link i jest też mnóstwo tutoriali na Youtube, np.: Link.
    Wlodek22
    Level 30  
    Mam dwa identyczne klony nano i próbowałem wgrać przez ISP, ale się nie da. Tak samo jak przy pierwszym uruchomieniu bez zmienny na Old bootloader nie pasuje mu sygnatura. I nie zależnie już ot tego czy wybieramy stary czy nowy bootloader, zawsze kończy się błędem.
    kaczakat
    Level 33  
    Albo masz uszkodzony sprzęt albo nie umiesz wgrać. Opisz mi jak to robisz zakładając, że właśnie wylądowałem na Ziemi i nie mam pojęcia jak to robić, a chcesz mi wytłumaczyć jak, wgraj swój log błędów (z pełnymi komunikatami ustawionymi w opcjach), pokaż schemat podłączeń z którego korzystasz, to może ktoś zauważy gdzie robisz błąd. Jak np. korzystałem z AVR LAB++ z programatorem zrobionym na NANO to jedyną akceptowalną prędkością była 115200 (w przykładowym szkicu jest 19200). Problemem może być też wersja AVRDUDE z Arduino, trzeba podmienić na tą z AVR LAB ++ 2.4.
    Wlodek22
    Level 30  
    W końcu kupiłem programator USBasp i wgrałem za pierwszym razem.

Dziękuję za chęć pomocy.
    Wlodek22
    Level 30  
    On miał jedną z nowym bootloaderem, a ja obie "lewe", pewnie dlatego nie dało się wgrać
    kaczakat
    Level 33  
    Bootloder jest nieważny w tym trybie programowania, ważna jest wersja AVRDUDE, nowa nie obsługuje Arduino ISP i USBASP, przynajmniej tak było u mnie. Po zainstalowaniu nowszej jak nie działa USBASP należy podmienić AVR DUDE, polecam tą z AVR LAB Link , plik exe i konfiguracyjny, w Arduino są w różnych katalogach. Błędów możesz mieć więcej, najprościej zainwestuj dychę w USBASP. Jak masz Arduino Micro możesz też sobie zrobić programator MKII opisany przeze mnie tutaj: Link, działa w nowej wersji AVR DUDE bez problemu i Atmel Studio 6 i 7.
    Wlodek22
    Level 30  
    Kupiłem USBasp, podłączyłem kable, w arduino ide wybrałem ten programator (USBasp) i wgrało bez problemów. Nie instalowałem AVRDUDE i widzę, że uniknąłem dodatkowych problemów.
    khoam
    Level 41  
    Wlodek22 wrote:
    Kupiłem USBasp, podłączyłem kable, w arduino ide wybrałem ten programator (USBasp) i wgrało bez problemów. Nie instalowałem AVRDUDE i widzę, że uniknąłem dodatkowych problemów.

Jaką wersję Arduino IDE masz zainstalowaną?
    Wlodek22
    Level 30  
    1.8.8(Windows Store 1.8.19.0)
    Instalowana z Microsoft Store
    Wlodek22
    Level 30  
    Nie mając zielonego pojęcia o C++ oto co udało mi się zmajstrować przez dwa dni, gdzie półtora spędziłem póbując odczytać nie właściwy rejestr modbusa.
    Jest to dwufazowy monitor energii na bazie chińskiego PZEM-016 na rs485. Zrobiony w programie FLprog.