Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MAG 786PF monitor kineskopowy - drga obraz w dolnej części ekranu

07 Paź 2018 18:15 552 11
  • Poziom 3  
    Witam serdecznie :)

Mam problem z kineskopowym monitorem MAG 786PF. Od roku mniej więcej, zaczął drgać obraz w dolnej części ekranu. Przeszukałem całe forum i nie znalazłem rozwiązania swojego problemu.
    Najbardziej przypomina go ten wątek:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic938880.html

Tylko, że u mnie jest odwrotnie. Najbardziej drga zaraz po włączeniu. W miarę użytkowania monitora, obraz u dołu ekranu się stabilizuje. Tak coś około godziny. Mam pytanie, czy to nawala lampa kineskopowa (wtedy monitor jest do wyrzucenia), czy też nawalił jakiś układ elektroniczny na płytce? Monitor MAG 786PF, posiada dwie płytki, Jedną na tyle lampy kineskopowej, drugą pod spodem. Schematami dysponuję, jakby wystąpił ten drugi, bardziej optymistyczny wariant. Czyli kineskop OK :)

Lubię ten monitor, bo posiada sprzętowo "tryb nocny". Poza tym mam już swoje lata (kilka lat przed emeryturą i kłopoty zdrowotne), więc nawet zutylizowanie tego monitora, będzie dla mnie problemem.

Pozdrawiam :)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    pawel_294 napisał:
    Mam pytanie, czy to nawala lampa kineskopowa (wtedy monitor jest do wyrzucenia), czy też nawalił jakiś układ elektroniczny na płytce?

Mogę kolego Cię pocieszyć. To nie wina "lampy kineskopowej" jak ją określiłeś.
    Problem (prawdopodobnie) leży w układzie odchylania pionowego, w zasilaczu. w obydwu przypadkach to znowu prawdopodobnie wina wyschniętych kondensatorów elektrolitycznych.

Dodano po 3 [minuty]:

pawel_294 napisał:
    Poza tym mam już swoje lata (kilka lat przed emeryturą i kłopoty zdrowotne)

Nie roztkliwiaj się tak nad sobą, są starsi w naszym gronie. Mimo to życzę jak najlepiej i dużo zdrowia.
  • Poziom 3  
    kokapetyl napisał:

Mogę kolego Cię pocieszyć. To nie wina "lampy kineskopowej" jak ją określiłeś.
    Problem (prawdopodobnie) leży w układzie odchylania pionowego, w zasilaczu. w obydwu przypadkach to znowu prawdopodobnie wina wyschniętych kondensatorów elektrolitycznych.

Wybacz określenie "lampa kineskopowa", z elektroniki jestem zero. Dzięki za diagnozę. Czyli mam szansę ożywić ten monitor. Czy gdybym załączył schemat, mógłbyś na nim zaznaczyć, gdzie znajdują się te kondensatory elektrolityczne?

kokapetyl napisał:
    Mimo to życzę jak najlepiej i dużo zdrowia.

Wzajemnie. :)

• Poziom 43  
    pawel_294 napisał:
    mógłbyś na nim zaznaczyć, gdzie znajdują się te kondensatory elektrolityczne?

Kolego - bez obrazy - wystarczy spojrzeć na płytę by je rozpoznać.
  • Poziom 3  
    sosarek napisał:

Kolego - bez obrazy - wystarczy spojrzeć na płytę by je rozpoznać.

No jasne. Dla fachury rzecz prosta. :) Niczym dla znawcy ceramiki. Bez problemu rozróżni utłuczone fragmenty porcelany miśnieńskiej, od chińskich wyrobów z dynastii Ming. A jak się zdarzą staroegipskie ostraki, też od razu będzie wiedział z czym to się je. ;)

Daj spokój. Nic nie jestem w stanie rozpoznać. Nie moja moja gałąź działalności. Jestem wdzięczny za Twoją wcześniejszą diagnozę. :) Ale pytanie brzmi, czy wskażesz te kondensatory na schemacie? Ja nie umiem. Nie znam się. Załączam schematy.

Pozdrawiam i dziękuję, nawet jeżeli nie pomożesz mi dalej. :)

MAG 786PF monitor kineskopowy - drga obraz w dolnej części ekranuJ

MAG 786PF monitor kineskopowy - drga obraz w dolnej części ekranu
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Chociażby C272, C274 itd. - po oznaczeniu graficznym powinieneś rozpoznać pozostałe, dodatkowo Google grafika - kondensator elektrolityczny.
  • Poziom 3  
    OK. Na którym schemacie to jest? Górnym czy dolnym? Dla mnie to naprawdę problem.
  • Poziom 3  
    Dzięki. To mi w zupełności wystarczy.

Pozdrawiam :)
  • Poziom 26  
    Zgodnie ze schematem układ odchylania pionowego TDA8172 znajduje się na dolnym schemacie i wokół niego należy szukać usterki.Kondensatory ,które wskazał kolega znajdują się na górnym schemacie i pracują w torze wzmacniaczy wizyjnych RGB(filtracja napięć 7V i 12V).
  • Serwisant
    Witam

Jeżeli czujesz się na siłach wymienić kondensatory to do wymiany:

C305-470uF/25V
    C325 -100uF/35V
    C323- 1000uF/25V

Nie zaszkodzi też w gałęziach zasilających wymienić:

C519-470uF/25V
    C501-470uF/25V
    C505-100uF/16V

Wstaw kondensatory na 105 stopni

W tak leciwym monitorze większość kondensatorów jest już do wymiany,popracowały już i zrobiły swoje zadanie.

Powodzenie tylko jak rozbierzesz odczekaj aż główny kondensator się rozładuje i ostrożnie przy kineskopie potrafi być ładunek.
  • Poziom 26  
    Dobrze było by jeszcze polutować porządnie TDA8172.