Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwiększenie napięcia na wyjściu stabilizatora 7805

07 Paź 2018 19:59 1662 38
  • Poziom 13  
    Witam. Potrzebuję zasilić układ napięciem 5V. Dopuszczalne napięcie to 5.5V (w stresie 6.8V). Zasilanie jest podciągane 4 metrowym przewodem telefonicznym. Na wyjściu stabilizatora mam 4.98V, na końcu przewodu zasilającego 4.63V i niestety ten spadek powoduje niestabilną pracę układu (obsługiwany wyświetlacz 7 segmentowy przygasa lub świeci jaśniej w zależności od liczby wyświetlanych segmentów co powoduje niepożądany efekt optyczny). Myślę, że optymalnym napięciem na wyjściu 7805 było by 5.5V. Tylko nie bardzo wiem jak takie napięcie uzyskać. W necie natknąłem się na takie rozwiązanie:

Zwiększenie napięcia na wyjściu stabilizatora 78057805_boo..d.gif Download (1.98 kB)

Proszę o opinie lub sugestie.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 41  
    rafik73 napisał:
    Myślę, że optymalnym napięciem na wyjściu 7805 było by 5.5V. Tylko nie bardzo wiem jak takie napięcie uzyskać.
    LM317 może by rozwiązał Twój problem.
  • Poziom 13  
    gumisie napisał:
    rafik73 napisał:
    Myślę, że optymalnym napięciem na wyjściu 7805 było by 5.5V. Tylko nie bardzo wiem jak takie napięcie uzyskać.
    LM317 może by rozwiązał Twój problem.

Dziękuję za sugestie. Wiązało by się to z przerabianiem i ponownym wytworzeniem płytki drukowanej. Jeśli powyższe rozwiązanie z diodą Zenera nie zadziała to chyba będę zmuszony przekonstruować płytkę.

Dodano po 2 [minuty]:

kacpo1 napisał:
    A co masz przed tym stabilizatorem ? Transformator ? Rozwiązaniem może być umieszczenie stabilizatora przy samym wyświetlaczu.

Przed stabilizatorem jest zasilacz 12V. Najednej płytce jest stabilizator 3.3v i 5V zasilany z jednego źródła. Montaż 7805 przy wyświetlaczu. Jest umieszczony na płytce z układem HT16K33, którą tą płytkę zamawiałem w Chinach. Tak poza tym nie ma na to miejsca.
  • Poziom 26  
    Można również łączyć dwie diody w szereg i zastosować przełącznik zwierający poszczególne diody. Wówczas otrzymujemy regulowane napięcie wyjściowe. Oczywiście nie muszą to być akurat diody 1N4000 ale np.4001 lub inne.
  • Poziom 41  
    rafik73 napisał:
    Jeśli powyższe rozwiązanie z diodą Zenera nie zadziała
    To nie jest dioda Zenera, to jest zwykła prostownicza.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 33  
    rafik73 napisał:
    Przed stabilizatorem jest zasilacz 12V. Najednej płytce jest stabilizator 3.3v i 5V zasilany z jednego źródła.

Tutaj najprostszym rozwiązaniem byłoby tym długim przewodem "puścić" 12V a na jego końcu umieścić stabilizator.
    rafik73 napisał:
    Tak poza tym nie ma na to miejsca.

Naprawdę? Przecież płytka ze stabilizatorem to kilka cm²
  • Poziom 43  
    Układ z rysunku w Twoim pierwszym poście jest jak-najbardziej OK. Jeśłi nie masz problemu ze wstawieniem tam diody, to ... na Twoim miejscu już dawno bym tak zrobił.
  • Poziom 13  
    Dodam może jeszcze, że pod napięcie 5V są podciągane przez rezystory SDA i SCL. Długim kablem idzie masa , +5V, SCL, SDA. I2C jest "wzmacniane" ekstenderem p82b715pn.
  • Poziom 13  
    kacpo1 napisał:
    rafik73 napisał:
    Długim kablem idzie masa , +5V, SCL, SDA. I2C jest "wzmacniane" ekstenderem p82b715pn.

Więc może zakłócenia nie są spowodowane niskim napięciem, ponieważ 4.6V to wcale nie jest tak mało, tylko tym, że na tak długim odcinku pojawiają się spore zakłócenia.

Odpada. Zrobiłem przed chwilą doświadczenie i do działającego układu dopiąłem od strony wyświetlacza +5V z zewnętrznego zasilacza. Zaczął wyświetląć jaśniej i bez mrugania - czyli prawidłowo i w sposób oczekiwany :)

Dodano po 4 [minuty]:

398216 Usunięty napisał:
    Układ z rysunku w Twoim pierwszym poście jest jak-najbardziej OK. Jeśłi nie masz problemu ze wstawieniem tam diody, to ... na Twoim miejscu już dawno bym tak zrobił.

W sumie wystarczy przeciąć ścieżkę i wlutować. Czy może to być 1N4001?

Schemat układu sterowania:
    Zwiększenie napięcia na wyjściu stabilizatora 7805centralk..e.jpg Download (34.95 kB)

schemat wyświetlacza:

Zwiększenie napięcia na wyjściu stabilizatora 7805displa..jpg Download (57.08 kB)
  • Poziom 41  
    rafik73 napisał:
    Niby tak, lecz co z zasilaniem P82B71 ? (centralka).
  • Poziom 41  
    rafik73 napisał:
    nie ma problemu, zasilanie w zakresie od 4.5 do 12V.
    Jak tak, to nic nie stoi na przeszkodzie:
    rafik73 napisał:
    Można użyć diody schottky (0,3 - 0,5V).
  • Pomocny dla użytkowników
    Już dawno temu zrobiłem podobny manewr dodając diodę w ten sam sposób. Innym, chyba lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie stabilizatora 7806.
  • Poziom 43  
    rafik73 napisał:
    Czy może to być 1N4001?
    Nawet 1N4148. Mniejsza i łatwiej upakować. W zależności od długości nóżek stabilizatora, można nawet skrócić masową i w jej miejsce przylutować diodę. Jak tak robiłem gdy nie miałem pod ręką 6V LM'a. Wystarczyło znaleźć zenerkę na 1,5V o takich samych wymiarach co 1N4148 - w Twoim wypadku to za dużo, ale ja tak robiłem gdy poproszono mnie o zasilacz do przenośnego radyjka na 6V (baterie w pełni naładowane dawały mniej więcej 6,5V).
  • Poziom 41  
    398216 Usunięty napisał:
    Jak tak robiłem gdy nie miałem pod ręką 6V LM'a. Wystarczyło znaleźć zenerkę na 1,5V
    A ja zamiast "zenerki" 1,5V (niedostępne), wstawiałem dwie diody połączone szeregowo (2 x 0,7V).
  • Poziom 43  
    Bo w sumie każdy pomysł jest dobry, byle uzyskać to co się chciało. Ja akurat nie miałem LM7806 a miałem 1,5V zenerki... :)
  • Poziom 41  
    No ale to i tak napięcie będzie pływać. Nie ważne czy 5 czy 5,7V.
  • Poziom 43  
    Będzie - ale może dolna wartość będzie wystarczająca do poprawnej pracy.
  • Poziom 41  
    W dobie miniaturyzacji zastosowałbym przetwornicę Step_down lub Step_up (zależy od potrzeby) tuż przed modułem wyświetlacza.
    Tego typu rozwiązanie gabarytowo wraz z obudową, nie powinno być nie wiele większe od np: pudełka zapałek.
  • Poziom 13  
    rafik73 napisał:
    Odpada. Zrobiłem przed chwilą doświadczenie i do działającego układu dopiąłem od strony wyświetlacza +5V z zewnętrznego zasilacza. Zaczął wyświetląć jaśniej i bez mrugania - czyli prawidłowo i w sposób oczekiwany

Jednak kolega kacpo1 miał dobry trop. Po wlutowaniu diody problem mrugania pozostał. Napięcie tętni, mam wrażenie, że zakłóca je szyna I2C.

Zastosowałem rozwiązanie producenta:

Zwiększenie napięcia na wyjściu stabilizatora 7805P822B715PN...ematic.jpg Download (78.15 kB)
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    rafik73 napisał:
    obsługiwany wyświetlacz 7 segmentowy przygasa lub świeci jaśniej w zależności od liczby wyświetlanych segmentów co powoduje niepożądany efekt optyczny
    A czy możesz tam (przy wyświetlaczu) zmieścić kondensator elektrolityczny, np. 3m3/6,3V? Napięcie dalej będzie spadać po wyświetleniu większej ilości segmentów ale dużo wolniej, przez co opisywany efekt będzie słabiej zauważalny.

W układzie ze schematu w #1 powinno się dodać rezystor od wyjścia LM7805 do anody diody by wymusić jej pracę w zakresie stromej części charakterystyki prądowo-napięciowej.
  • Poziom 13  
    Jak zlikwidować te tętnienia?
  • Poziom 41  
    Bez szans, I2C nie może powodować takiego efektu. Trzyma cię rezystancja przewodu.
  • Poziom 13  
    Napięcie pływa ze względu na przewód?
    Czyli najlepiej jakby wyświetlacz miał oddzielne zasilanie?
  • Poziom 41  
    rafik73 napisał:
    Napięcie pływa ze względu na przewód?
    Tak a tym samym zakłóca sygnał I²C.

rafik73 napisał:
    Zasilanie jest podciągane 4 metrowym przewodem telefonicznym
    Może prościej byłoby wymienić ten przewód na inny, o większym przekroju :?: . :wink:
  • Poziom 41  
    Co ma piernik do wiatraka?! Żaden sygnał I2c nie jest zakłócony, nie miał byś komunikacji wcale. Samo przygasanie wyświetlacza to czysto efekt rezystancji przewodu zasilającego.
  • Poziom 41  
    Wojtek(KeFir) napisał:
    Co ma piernik do wiatraka?! Żaden sygnał I2c nie jest zakłócony, nie miał byś komunikacji wcale
    Ok.
    Teoria, teorią, lecz życie potrafi płatać różne "FIGLE".
  • Poziom 33  
    Podłącz skrętką UTP, łącząc równolegle po trzy przewody dla +5 V i dla masy, a dwa pozostałe użyj do sterowania.
    Taki przekrój (0.75mm²) już wystarczy, aby wyświetlacz przestał "szaleć".

Trzeba pamiętać, ze tania skrętka UTP to najczęściej drut żelazny, jedynie miedziowany i 1 m takiego przewodu ma rezystancję 0.3 Ω, odpowiednio skrętka miedziana ma 0.089 Ω na 1 m (połączone równolegle trzy druty - to już tylko 0.03 Ω na 1 m)