Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa co na poddaszu użytkowym - słabe działanie grzejników

07 Paź 2018 20:25 513 23
  • Poziom 8  
    Witam, zaadaptowałem poddasze na użytkowe i mam problem z instalacją co... Jest to instalacja grawitacyjna z otwartym naczyniem. Z pionu wychodzi gałązka, z której jest poprowadzony pex 16 ( wiem że nie powinien taki być ale niestety jest) i do niego podłączone 4 grzejniki, problem w tym że grzeje tylko jeden. Myślę nad podłączeniem pompy obiegowej, z tym że przy wyjściu z pionu, czy to coś pomoże?? Na dole grzeje jest wszystko ok., domyślam się że trzeba przerobić instalację, ale ten sezon chciałbym, żeby przepracowała w obecnej formie.
  • Poziom 8  
    chodzi mi jaki tymczasowe rozwiązanie rozwiązanie na max 2 lata
  • Poziom 27  
    Teoretycznie na tym pex-ie 16 można by uzyskać 3 kW mocy przy obiegu pompowym... Jaką chcesz mieć moc tych 4 grzejników podłączoną do tego pexa? Bo zainstalowanie pompy może podnieść moc, ale również za małą moc w ograniczonym przepływie rozłożyć na pozostałe grzejniki...
  • Specjalista - systemy grzewcze
    ondrei napisał:
    chodzi mi jaki tymczasowe rozwiązanie rozwiązanie na max 2 lata

Nie będzie to działać ani docelowo, ani tymczasowo - po prostu rura PEX-16 jest zbyt cienka, aby dostarczyć odpowiednią moc grzewczą do tych 4 grzejników.

Jak chcesz, żeby grzały wszystkie grzejniki to nie da się ich podłączyć cienkim wężykiem czy sznurkiem. Rurą PEX 16 to możesz podłączyć tylko jeden grzejnik i to jeszcze nie za duży pod warunkiem, że instalacja jest z pompą obiegową.
    Trzeba zastosować rury o odpowiedniej średnicy.
    W przypadku PEX-a musi to być przynajmniej rura 26mm jak nie 32mm. Nawet 20mm będzie za cienka. Ale PEX 26 to już są koszty, bo o ile sama rura nie jest droga to złączki są drogie.
    Najlepiej będzie jak podłączysz instalację zgrzewaną rurą PP 32mm, albo nawet 40mm i stopniowo będziesz redukował średnice do kolejnych grzejników np. 40mm, 32mm, 25mm i ostatni 20mm.
    Jeżeli ma to być naprawdę tymczasowo to można to wykonać rurą klejoną PVC, podobnie redukując jak rury PP.
    Rury plastikowe można użyć tylko wtedy, kiedy będziesz miał pewność, że nie zagotujesz kotła.
    W przeciwnym razie pozostaje Ci tylko rura miedziana lutowana lub zaciskana złączkami zaprasowywanymi lub też złączkami na wcisk https://www.comap.pl/pl/katalog/rozwiazania-w...czki-wciskane-do-rur-z-miedzi-pex-polietylenu
    które później można rozmontować.
    W przypadku instalacji grawitacyjnej musisz podłączenia wykonać zachowując odpowiednie spady.

P.S.
    W przypadku rur PEX najcieńszym "gardłem" są złączki.
    Sama rura ma średnicę zewnętrzną 16mm, a ściankę 2mm, wewnętrzny przelot rury zatem ma 12mm, a wewnętrzny przelot złączek 8mm średnicy.
  • Poziom 8  
    Sstalone napisał:
    Teoretycznie na tym pex-ie 16 można by uzyskać 3 kW mocy przy obiegu pompowym... Jaką chcesz mieć moc tych 4 grzejników podłączoną do tego pexa? Bo zainstalowanie pompy może podnieść moc, ale również za małą moc w ograniczonym przepływie rozłożyć na pozostałe grzejniki...

o mocy nie myślałem oby były ciepłe bo położyli mi kg i nie chce żeby było zbyt wilgotno. Czy jak zamontuje pompę przed pierwszym grzejnikiem z obiegu będzie ok. jak mówię to rozwiązanie jest na krótką metę . Dodam piec mam defro 16kw. Ktoś mówił że pompa musi być przy kotle czy to jest reguła ??
  • Poziom 8  
    jutro jadę kupić pompę
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Jeśli podłączysz pompę na instalacji to zassie ona z najbliższych grzejników tłocząc na te za pompą
    Woda jest leniwa i podąża najkrótszą drogą.
  • Poziom 8  
    a jak zamotuje bezpośrednio na trójniku, który jest na pionie ??

Dodano po 2 [minuty]:

piracik napisał:
    Jeśli podłączysz pompę na instalacji to zassie ona z najbliższych grzejników tłocząc na te za pompą
    Woda jest leniwa i podąża najkrótszą drogą.

no zgoda ale jak podłączę na trójniku na pionie przed pierwszym grzejnikiem to coś zmieni
    ondrei napisał:

Najlepsze są własne doświadczenia. Próbuj, skoro nie chcesz zaufać osobom, które je mają :)
  • Poziom 8  
    Plumpi napisał:
    ondrei napisał:

Najlepsze są własne doświadczenia. Próbuj, skoro nie chcesz zaufać osobom, które je mają :)

Czyli te grzejniki, które są na dole będą słabiej grzały??

Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

Jak wszystko zamontuje to zrobię zdjęcia i ustosunkujecie się

Dodano po 8 [godziny] 23 [minuty]:

Wstrzymałem się z zakupem pompy jutro zrobię kilka fotek jak jest obecnie.
    Nie bardzo rozumiem czego oczekujesz od nas?
    Czy mamy zacząć Cie okłamywać, że grzejniki będą super grzały?
  • Poziom 8  
    Czego oczekuje porady. Bo na razie tylko piszesz że nie będzie działało i że pex skręcany jest do niczego. Jak byłby do niczego to nie było by tego w marketach po kilkaset metrów na półce... Wiem, że jest to źle zrobione, ale chcę żeby to dawało jakiekolwiek ciepło żeby nie było wilgoci i tak ma być do wiosny.... Potem zostanie to całkowicie zmienione. Dlatego zależy mi na metodzie jak najmniej inwazyjnej.
    ondrei napisał:
    Czego oczekuje porady. Bo na razie tylko piszesz że nie będzie działało ...

Bo nie będzie działać. Pex 16 jest zbyt cienki aby przesłać tyle energii ile potrzeba do 4 grzejników, nawet jak zamontujesz tam pompkę obiegową.

ondrei napisał:

i że pex skręcany jest do niczego. Jak byłby do niczego to nie było by tego w marketach po kilkaset metrów na półce...

Kto tak napisał?
    Wysuwasz błędne wnioski z naszych wypowiedzi, bo nikt nie twierdził, że Pex jest zły, lecz twierdzimy, że Pex 16 jest zbyt cienki, żeby podłączyć nim 4 grzejniki.

ondrei napisał:

Wiem, że jest to źle zrobione, ale chcę żeby to dawało jakiekolwiek ciepło żeby nie było wilgoci i tak ma być do wiosny.... Potem zostanie to całkowicie zmienione. Dlatego zależy mi na metodzie jak najmniej inwazyjnej.

To musisz zamontować pompkę CO przy kotle, a grzejniki podłączyć Pex-em, może być 16mm, ale każdy grzejnik na oddzielnych rurkach Pex 16 wyprowadzonych z rozdzielacza podłączonego wprost do pionów rurą co najmniej 1 calową lub miedzianą 28mm. Ale i tak pompa obiegowa musi być, bo na grawitacji jest małe prawdopodobieństwo, żeby poszło i to pompa musi być przy kotle. Jak zamontujesz pompę obiegową tylko i wyłącznie dla tych grzejników to może się okazać, że niektóre grzejniki w pozostałej części budynku w ogóle przestaną grzać, albo będą grzały dużo słabiej.

Aby Ci móc cokolwiek więcej doradzić to musiał byś opisać jak duży jest dom, jak ocieplony, jakie są powierzchnie poszczególnych ogrzewanych pomieszczeń, jakie są tam grzejniki i jak duże, czy są przy grzejnikach zawory termostatyczne, jakiej mocy jest kocioł, do jakiej temperatury musiałeś grzać zimą?
    Bez tych wszystkich informacji to możemy sobie tylko pogdybać.
  • Poziom 8  
    sporo mi pomogłeś tym postem. Na razie nic nie zmieniam. Tematu nie zamykam jeszcze przez chwilę. Tak naprawdę nie paliłem jeszcze zbyt długo w tym kotle ( podgrzewanie wody mam na wężownicy w piecu kaflowym ). teraz to przepalam tylko żeby na dole się zagrzało i tyle. W weekend ma być ochłodzenie to będę palił dłużej może te pozostałe grzejniki będą jakoś ,,grzały to nie będę tego zaczepiał ale tak jak mówisz nikłe szanse. Plusy są takie, że jeden grzejnik grzeje rewelacyjnie
  • Poziom 8  
    kurcze pierwszy grzejnik grzeje rewelacyjnie, kolejne wcale... Nie napisałem wcześniej rura na pionie jest 1 1/4 na niej mam trójnik. Za trójnikiem zawór przelotowy 3/4 redukcje i pex 16. Znalazłem taką pompę https://pex.pl/p/221/5510/pompa-cyrkulacyjna-cpi-15-15-ibo-pompy-cyrkulacyjne-cwu-pompy.html . Czy to mi pomoże?? Grzejnik mam w każdym z 4 pomieszczań taki sam 60x140 przynich zwykły prosty zawór grzejnikowy ( nie głowica)
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Kolego, ta pompa nie nadaje się do c.o. .Jeżeli tak jest jak piszesz to załóż normalną pompę zaraz za zaworem przelotowym, a za pompą daj trójniki i powrowadż do każdego grzejnika osobno pex 16 i wtedy efekt będzie w postaci grzania. Pompę kup obiegową do centralnego. pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Więc tak zainstalowałem pompę na wyjściu z trójnika na pionie. Grzeją wszystkie cztery grzejniki. Jednak tak jak pisali koledzy grzejniki na parterze grzeją słabiej. Jednak znalazłem rozwiązanie. Zainstalowałem programator czasowy. Włącza pompę co 1h na 15min. Efekt dla mnie zadowalający.
    Pogadamy jak pojawią się mrozy.
  • Poziom 8  
    dlatego nie zamykam tematu jeszcze ;)
  • Poziom 18  
    Pompę najlepiej dać na całą instalację, tylko tam gdzie są duże średnice do grzejników przydałoby się jakieś dławienie, żeby woda chciała płynąć pexami.
  • Poziom 8  
    na reszcie instalacji działa jak marzenie i na pex też jest super najbardziej oddalony grzejnik jest gorący. Dużo pomogło mi to forum

Dodano po 5 [minuty]:

Poczekam jeszcze kilka tygodni tak jak ktoś wyżej pisał do mrozów. Jak będzie ok to opiszę jeszcze raz wszystko dokładnie dla potomnych i zamykamy temat.
  • Poziom 8  
    Powiedzcie mi jeszcze proszę czy takie usytuowanie pompy wpływa na żywotność kotła. Mam kocioł defro delta + 16 kw bez zaworu trójdrożnego