Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak prawidłowo sprawdzić pojemność aku lipol ?

08 Paź 2018 07:50 642 26
  • Poziom 4  
    Pytanie jak w temacie . A pytam bo mam rozbieżność pomiędzy tym co jest napisane na etykiecie aku a tym co pokazuje ładowarka . Aku to oryginalne aku Yuneec Power 3 3S (11,1V ) 5400mAh do zasilania drona Typhoon Q500 4K . Natomiast ładowarka to Imax B-6 SkyRC . Zakres prądu ładowania 0,1 -5,0A . Zakres prądu rozładowania 0,1- 1,0A .

Końcowe napięcie rozładowania dla lipol 3S mam ustawione na 9V ( 3V/ogniwo) . Aku rozładowywałem prądem 0,5A do 9,0V ( ładowarka sama zakończyła proces rozładowywania ) . Rozjazd napięć na poszczególnych ogniwach do 3,63V/ogniwo podczas rozładowywania wynosił 0,01 - 0,03V . Gdy napięcie spadło poniżej 3,63V/ ogniwo różnica napięć na poszczególnych ogniwach znacznie się powiększyła . Końcowe wskazania ładowarki 3,63 ; 2,64 ; 2,76V .

Następnie zacząłem ładować aku prądem 0,5C ? (2,7A ) w trybie balance . Gdy napięcie na poszczególnych ogniwach doszło do 3,6V/ogniwo szybko wyrównały się napięcia na ogniwach . Rozbieżność z powrotem powróciła do wartości 0,01 - 0,03V. Ładowarka zakończyła proces ładowania na 5000mA ponieważ zapomniałem że mam capacity ustawione właśnie na 5000mA . Po zmianie wartości capacity na 8000mA ładowarka "dopompowała" jeszcze 1389mA . Co razem dało 6389mA . Czy to jest faktyczna pojemność tego aku ?

• Testo
  • Poziom 36  
    Po pierwsze pojemność sprawdza się przy rozładowaniu a po drugie pojemność pakietu ogranicza najsłabsze ogniwo bo BMS wyłączy jak pierwsze ogniwo rozładuje się do 3.0V
    Przy ładowaniu są straty więc to normalne że ładowarka wbiła więcej niż pojemność znamionowa.
  • Poziom 4  
    Czyli jeszcze raz naładować aku na maxa i potem rozładować do 9V ?
  • Poziom 41  
    hornet2 napisał:
    jeszcze raz naładować aku na maxa

Można jeszcze raz ładować używając balansera,
    ale to nic nie da masz dwa ogniwa w pakiecie gorszej jakości. ( 3,63 ; 2,64 ; 2,76V )
    Lipo NIGDY nie powinno być rozładowywane poniżej 3.0V.
  • Poziom 4  
    Kupiłem drona "używkę" z dwoma pakietami Yunnec . Jeden był całkiem martwy a drugi jest lekko spuchnięty ale dobry . Gościu korzystał tylko ze stockowej ładowarki drona . Zastanawiam się nad kupnem 2szt. aku GiFi o poj. 7500mAh . Prawdopodobnie są lepsze od oryginału .

• Testo
  • Poziom 41  
    hornet2 napisał:
    Prawdopodobnie są lepsze od oryginału .

Ale i cięższe, sprawdź czy będzie pasował do złączy i wymiary.
  • Poziom 4  
    1 PAWEL napisał:
    hornet2 napisał:
    Prawdopodobnie są lepsze od oryginału .

Ale i cięższe, sprawdź czy będzie pasował do złączy i wymiary.

Raczej powinny pasować bo są specjalnie dedykowane do tego drona .
  • Poziom 41  
    Jak je dostaniesz ładuj balanserem przykładowo 5A i rozładuj sprawdzisz jakie
    są napięcia w celach.
  • Poziom 4  
    Zamierzam też kupić sobie Imaxa B-6 mini . Ma większy max prąd ładowania ( 6A ) i rozładowania (2A ) . Posiada również funkcję pomiaru oporu wewnętrznego pakietu jak i poszczególnych jego ogniw . Co nie jest bez znaczenia .

Nie wiem czy w ogóle są takie lipole które by trzymały po równo napięcia w każdym ogniwie aż do końca, tzn. 3V/ogniwo ?
  • Poziom 41  
    hornet2 napisał:
    kupić sobie Imaxa B-6 mini

Tylko w pewnych sklepach sporo podróbek tej firmy.

Ja polecam Redox.
    Przykładowo najnowsza REDOX ŁADOWARKA GAMMA 10A LIPO NIMH dotykowy LCD
  • Moderator Robotyka
    hornet2 napisał:
    Jeden był całkiem martwy a drugi jest lekko spuchnięty ale dobry .

Jeżeli pakiet Lipo jak jest spuchnięty, to na pewno nie jest dobry. Może jeszcze działać po japońsku czyli jako tako, ale na pewno nie jest dobry. Jeżeli pakiet jest używany w dronie i spuchnie, to trzeba się zastanawiać już nad wymianą na nowy i nad utylizacją "poduszeczki". Używanie go w takiej formie to proszenie się o kłopoty.
  • Poziom 4  
    Właśnie tego się boję ! Że polecę przykładowo 100m w górę a on runie na dól jak cegła i będzie po dronie .
  • Poziom 41  
    hornet2 napisał:
    polecę przykładowo 100m w górę a on runie na dól jak cegła i będzie po dronie

Masz informację na aparaturze jakie jest napięcie akumulatora
    w dronie i akumulatora - baterii w aparaturze ?
  • Poziom 4  
    1 PAWEL napisał:
    hornet2 napisał:
    polecę przykładowo 100m w górę a on runie na dól jak cegła i będzie po dronie

Masz informację na aparaturze jakie jest napięcie akumulatora
    w dronie i akumulatora - baterii w aparaturze ?

Tak, jest informacja . Bateria sama z siebie nie puchnie . Albo pracowała pod za dużym obciążeniem albo była źle przechowywana . Tego nie wiem . Sprzedający zarzekał się że dron był bardzo mało latany .
  • Poziom 41  
    Jeśli długo nie użytkujesz akumulatora LIPO ustaw ładowarkę na storage
    i przechowuj akumulatory w woreczku strunowym w lodówce.
  • Poziom 4  
    W jaki sposób sprawdzić deklarowaną pojemność aku LIPO ? Jest jakiś inny sposób od ładowarek ? Mam Imaxa B-6 Mini SkyRC . Próbowałem nim rozładować aku Lipol GiFi 3S 6400mAh z 4,2V/ogniwo do 3,0V/ogniwo . Ale ładowarka kończy proces rozładowania przy 3,20 - 3,23V/ogniwo . Prąd rozładowania 0,4-0,5A . Tak że ładowarką nie jestem w stanie sprawdzić faktycznej pojemności aku .

Przy rozładowywaniu z 4,2V/ogniwo do 3,2V/ogniwo weszło 5917mAh . Czyli 92,45% deklarowanej pojemności . Ale aku nie rozładowało do końca do 3,0V/ogniwo .

• Poziom 41  
    Uszkodzone ogniwa lub źle ustawiona ładowarka, na redox ustawiam 3v na ogniwo, discharge z balanserem, ustawienia 10000 mAh, 720 min czas.
    Akumulator turnigy nano-tech ultimate 7500mah 2s2p 90c bardzo dobra jakość ogniw użytkowany intensywnie od 3 lat.
    Całkowita pojemność 7800mAh.
    Przechowywany w lodówce rozładowywany storage.
  • Poziom 4  
    Właśnie nie wiem co jest grane ? Pierwszym razem udało mi się rozładować aku równiutko do 3,0V/ ogniwo . Drugim razem ładowarka zakończyła rozładowywanie przy 3,20V/ogniwo . Końcowe napięcie rozładowania mam ustawione na 3,0V . Rozładowywanie ładowarką aku 6400mAh trwa bardzo długo bo ładowarka może rozładowywać to aku prądem max 0,5A .

Teraz pytanie . Czy przy tych 3,20V do 3,00V weszło by jeszcze te 500mAh ? I dlaczego ładowarka pokazuje że już rozładowała na full ( 0% ) gdy jeszcze brakuje do full 0,20V/ogniwo ?

W praktyce latając czymkolwiek nie rozładowuje się aku do 3,0V/ogniwo . Przy 3,3V następuje odcięcie napięcia . W zasadzie to lata się do 3,8V max 3,7V/ogniwo .
    Czy dobrze rozumuję ? Przykładowo mam drona zasilanego aku 3S 6400mAh . Wiszę sobie dronem. Dron pobiera cały czas podczas tego zawisu prąd 6,4A . Czyli przez kwadrans zawisu aku odda 1600mAh ?
  • Moderator Robotyka
    hornet2 napisał:

W praktyce latając czymkolwiek nie rozładowuje się aku do 3,0V/ogniwo . Przy 3,3V następuje odcięcie napięcia . W zasadzie to lata się do 3,8V max 3,7V/ogniwo .

Odcięcie zasilania następuje tylko dla napędu. Sterowanie i odbiornik działają cały czas. O ile w dronie wielowirnikowym, odcięcie zasilania równoznaczne jest zakończeniu lotu, to w przypadku samolotów, można jeszcze bez silnika polatać całkiem długo, w zależności od warunków i wysokości. Szczególnie, że napięcie pakietu podnosi się po odcięciu zasilania silnika.

hornet2 napisał:

Czy dobrze rozumuję ? Przykładowo mam drona zasilanego aku 3S 6400mAh . Wiszę sobie dronem. Dron pobiera cały czas podczas tego zawisu prąd 6,4A . Czyli przez kwadrans zawisu aku odda 1600mAh ?

Nie ma tak dobrze.
    Każdy akumulator ma tzw. charakterystykę rozładowania. Jest to przebieg funkcji napięcia w stosunku do ilości nagromadzonego ładunku.
    W miarę rozładowywania, spada napięcie, a tym samym rosną prądy. Dlatego też ilość pobieranego prądu jest zmienna w czasie. Musiałbyś znać charakterystykę rozładowania swojego pakietu. Jeżeli producent nie zawarł jej w dokumentacji, to albo latasz na wyczucie, do odpowiedniego momentu (patrz niżej), albo wyznaczasz ją doświadczalnie, przez dokładne pomiary na hamowni, z docelowym napędem.

Generalnie, każdy model latający, przy pierwszych lotach testuje się na długość lotu. W przypadku samolotu - do odcięcia napędu, w przypadku drona - do momentu, w którym wznoszenie staje się zbyt ospałe i wymaga zbyt dużego dodania gazu. W takim wypadku, mamy jeszcze nieco czasu by skutecznie wylądować, bez ryzyka odcięcia zasilania.
    Mierzy się czasy tych momentów, a następnie kolejne loty planuje się tak, by czas ich przebiegu był o minutę - dwie, krótszy. Tak by nie wracać modelem z akumulatorem bliskim rozładowania.

Zawsze może bowiem zaistnieć sytuacja, gdy model w trakcie powrotu czy lądowania, będzie wymagał nagłego dodania mocy.

Poza tym, przy niskiej pojemności, nagłe dodanie mocy, może spowodować przekroczenie wydajności prądowej pakietu (zależnej od pojemności) i gwałtowny spadek napięcia. Co prawda chwilowy, ale wystarczający np. do tego by zadziałały zabezpieczenia. Mimo, że po wyłączeniu napędu, samo napięcie spoczynkowe ogniwa będzie jeszcze stosunkowo wysokie.

Czyli przy lataniu, ważniejsza jest dla nas charakterystyka rozładowania niż chwilowy pomiar napięcia.

Co bardziej zaawansowane systemy telemetryczne mają funkcje zliczania zużytego ładunku z akumulatora, obok odczytu napięcia i prądu chwilowego.
  • Poziom 4  
    No dobrze . Kupiłem niedawno dwie sztuki aku zamienniki do drona Typhoon Q500 4K GiFi 3S 6400mAh . C nieznane . Chciałbym sprawdzić czy te deklarowane przez producenta 6400mAh rzeczywiście mają te aku ? Czym najlepiej to zrobić ? Mam ładowarkę Imaxa B-6 Mini . Mogę ładowarką . Naładować aku na maksa trybem Balanse i potem rozładować trybem Discharge do 3,0V/ogniwo . Następnie sprawdzić ile aku oddało mAh ? Tylko że taki proces trwa bardzo długo zwłaszcza rozładowywanie bo ładowarka może rozładowywać maksymalnym prądem 0,4-0,5A .Są też mierniki pojemności . Nimi można rozładowywać aku Lipol 3S maksymalnym prądem 3A . Wcześniej pisałem że miałem problem z rozładowaniem aku do końca .Za pierwszym razem aku rozładowało się idealnie do 3,0V/ogniwo . Ale za drugim razem napięcie doszło do 3,2V/ogniwo i ładowarka zakończyła proces rozładowywania . Być może było tak jak sugerowali koledzy że mogłem coś źle poustawiać w ładowarce ?
  • Poziom 4  
    By nie zakładać nowego tematu . Mam kupione 2szt. aku lipol jako zamienniki do drona Typhoon Q500 4K . Jest to aku GiFi 3S 6,4Ah . Jak obliczyć jakie C ma te aku ? Bo nie jest podane . Z pojemnością tych aku też można by polemizować . Są lżejsze od oryginalnych 5,4Ah .
  • Moderator Robotyka
    "C" wynika z budowy ogniwa.

Faktyczną wartość można tylko sprawdzić fizycznie, poddając ogniwo lub pakiet testowemu obciążeniu z dokładnymi pomiarami wielkości elektrycznych oraz mierząc temperaturę i szybkość nagrzewania się pakietu.
    Nie zaleca się przekraczania 40°C.

Z pomiarów prądu, napięcia i temperatury, można sprawdzić czy "C" pakietu lub ogniwa jest faktycznie zgodne z deklaracją producenta.

Tanie pakiety modelarskie mają ok 10C i taką granicę się przyjmuje jako optymalną. Choć bywają pakiety znacznie słabsze. Np. ogniwa przeznaczone nominalnie do sprzętu elektronicznego, sprzedawane jako "modelarskie".

Te lepsze ok. 20 C.
    A najlepsze mają jeszcze większe wartości, ale to już ma odbicie np. w cenie pakietu i stosuje się tylko do specjalnych zastosowań.
  • Poziom 4  
    Ile prądu maksymalnie może pobierać taki dron Typhoon Q500 4K ? Najwięcej wiadomo pociągną silniki . Reszta to elektronika sterująca i kamera wraz z gimbalem. Diody oświetleniowe LED raczej powinny pobierać znikomy prąd . Nie wiem jak to możliwe że aku 6400mAh jest lżejsze od aku 5400mAh ? Ale tak jest .

• Poziom 41  
    Waga też jest uzależniona od - wydajności prądowej, a więc parametru C.
  • Poziom 4  
    Może być tak że jedna ma 10C a druga 15C .
  • Poziom 41  
    hornet2 napisał:
    Może być tak że jedna ma 10C a druga 15C .

Na pewno tak, każda firma ma tez swoje metody, technologie wykonywania pakietów.