Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pomiar gęstości i energii fotonów.

08 Paź 2018 13:01 447 6
 • Poziom 27  
  Mierząc czujnikiem półprzewodnikowym (fotodioda, element CCD itp.) światło np. monochromatyczne, mierzymy zawsze ilość (gęstość) fotonów, nie ich energię. Np. ta sama ilość fotonów dla 400nm czy dla 700nm da ten sam odczyt, prawda? Dopiero po podzieleniu przez długość fali można otrzymać energię tego strumienia, czy tak?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Cytat:
  Mierząc czujnikiem półprzewodnikowym (fotodioda, element CCD itp.) światło np. monochromatyczne, mierzymy zawsze ilość (gęstość) fotonów, nie ich energię.
  Tak
  Cytat:
  Np. ta sama ilość fotonów dla 400nm czy dla 700nm da ten sam odczyt, prawda?
  Nie bo każdy element ma swoją charakterystykę wydajności kwantowej i jest ona zależna od długości fali.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_efficiency
 • Poziom 27  
  Tak, ale po odpowiedniej korekcji charakterystyki czułości względem długości fali (przeważnie jest przez producenta podawana) będzie to prawdziwe? Tak myślę.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Chyba nie tak jak myślisz. Na przykład fotodioda OSRAM BPX61 ma szczyt czułości dla 850 nm, i 50% czułości przy 550 nm i 1050 nm. Jeśli zmierzysz fotoprąd równy 70 nA to może to być 1 kLx 850 nm albo 2 kLx 550 nm albo 2 kLx 1050 nm albo jeszcze coś innego. Jak znasz długość padającej fali to jesteś w stanie skorygować charakterystykę czułości. Jak nie znasz - to nie.
 • Poziom 27  
  No to można by się pokusić o wyznaczenie funkcji korekcyjnej. Nie umiem powiedzieć niestety jaką dokładność da się osiągnąć w oparciu jedynie o datatsheet bez kalibracji i ile od siebie się różnią poszczególne diody. Raczej sporo bo dla przykładowej BPX61 czułość specyfiką jako typowo 70 nA/lx i nie mniej niż 50 nA/lx czyli spokojnie +/-25%