Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenia RJ11 wrażliwe na warunki panujące na strychu

08 Paź 2018 15:23 258 5
 • Poziom 3  
  Witam

  Router jest na nieocieplonym i nieogrzewanym strychu. Kabel telefoniczny 4-żyłowy tp jest doprowadzony do puszki na ścianie na zewnątrz budynku. W tej puszcze jedna para tego kabla jest podłączona szybkozłączkami eton do jednej pary skrętki żelowanej, która idzie kawałek po ścianie, później obok anteny dvbt, następnie równolegle obok kabla koncentrycznego tv i tak około 25m zakończony wtyczką rj11 => splitter adsl => z jednej strony ze splittera wtyczka rj11 wychodzi na telefon stacjonarny około 5m => z drugiej strony ze splittera wtyczką rj11 wychodzi na router około 2m i ten splitter i router jest na nieocieplonym i nieogrzewanym strychu.
  Jeśli wyjmę wszystkie wtyczki rj11 i włożę je jeszcze raz przez około dzień nie ma błędów HEC i za jakiś czas znowu się pojawiają. Jak bez rozłączania dopchnę wtyczki tez przez jakiś czas nie przybywają błędy. Zauważyłem też gdy nagle zmieni się temperatura na zewnątrz to też parametry się zmieniają albo tak jak teraz dzień 20'C, noc 4'C. SNR margin też prawie ciągle się zmienia, a co za tym idzie możliwa osiągalna prędkość między 11,200, a 14,084, tzn w ciągu kilku sekund skacze na różne wartości między podanymi wcześniej. Gdy jest dolna granica snr margin i czasami jak się zadzwoni na telefon stacjonarny to zaraz się podnosi wyżej. Wcześniej był sam filtr przed telefonem i rozdzielacz skręcany na śrubki na strychu ale zamieniłem go na splitter adsl i łącze jest stabilniejsze (mniejsze wahania) ale tłumienie zwiększyło się o jakieś 2dB.
  Szkoda, że nie ma routera, do którego mógłbym podpiąć od razu bezpośrednio linię, miałby na obudowie przycisk on/off Wi-Fi i oczywiście był by na chipsecie Broadcom bo linia jest około 2,7km od centrali według routera, a z niego dopiero wychodziło by na telefon. Mógłbym router postawić kondygnację niżej, trzeba by było przewiercić się przez strop ale niestety router musiał by stać powieszony koło puszki elektrycznej, a w niej jest kilka łączeń kostkami elektrycznymi. Tam tez musiałbym się podłączyć z routerem i czy jest ryzyko, że będą się robić zakłócenia? Dlatego chyba muszę zrezygnować z umieszczenia routera piętro niżej i chciałbym zapytać jak się rozwiązuje taki problem czy są jakieś rozwiązania odporne na warunki atmosferyczne i zmieniającą się temperaturę, a także żeby był bezstratny splitter.
  Chciałbym mieć to zrobione tak żeby nie sypało błędami (bo to powoduje że DLM obniża prędkość), żeby wysokiej jakości splitter był bezstratny, a nawet polepszał sygnał (posiadał aktywne tranzystory: https ://en.wikipedia.org/wiki/DSL_filter), żeby były jak najlepszej jakości połączenia kablowe, może być sporo na wyrost kat6, min kat 5e, a co za tym idzie chcę uzyskać jak najlepsze możliwe prędkości i stabilność łącza i nie zaglądać tam przez lata.
 • Poziom 36  
  Przydały by się zdjęcia całej instalacji, łącznie z wszystkimi gniazdami podłączonymi do tej instalacji i punktami łączeń.
 • Poziom 3  
  Wcześniej w miejscu splittera było podwójne gniazdo telefoniczne rj11, a przy telefonie był filtr. Instalacja jest uproszczona do minimum, chyba że da się bardziej aby nie było żadnych łączeń wtyczkami, tylko linia bezpośrednio do routera? Z telefonem stacjonarnym chyba nie ma innej możliwości.
  Instalacji ethernetowej nie przedstawiam ponieważ ona nie jest teraz istotna.

  Zastanawiam się nad jakąś dużą puszką hermetyczną, do której wpakuję router ze splitterem. W zimie przy minusowych temperaturach będzie mu OK, ale czy w lecie wytrzyma upały w takiej puszcze? Jakie są tutaj standardy, jak się taki problem rozwiązuje?

  Połączenia RJ11 wrażliwe na warunki panujące na strychu

  Dodano po 19 [godziny] 59 [minuty]:

  Potrzebuję SPRAWDZONY wysokiej jakości splitter żeby był bezstratny, a nawet polepszał sygnał czyli posiadał aktywne tranzystory: https ://en.wikipedia.org/wiki/DSL_filter
 • Poziom 43  
  @zapras5
  A co da taki najaktywniejszy z aktywnych i mało z najmniejstratnych splitterów na ostatnich 100m całej linii od routera do centrali?

  Wszystko zależy od jakości samej instalacji.
  Jak i u Ciebie tak i po drodze wręcz idealnego jej wykonania - a jak nie wyjdzie, to i tak DSLAM Cię przytnie.
 • Poziom 3  
  Chcę właśnie u siebie zrobić idealnie, żeby mieć pewność że u mnie zawsze jest OK. Nie da się pominąć splittera gdy jest telefon, mój wprowadza straty ~2dB, a jak będę już wymieniał to chcę kupić dobry bo każdy dB na tej odległości się liczy. Jak nikt nie chce pomóc jak się takie sytuacje rozwiązuje jak w pierwszym poście to kombinuję sam.
 • Poziom 32  
  Pierwsza sprawa, to jaki przewód jest użyty od przyłącza do filtra :?:
  Umieszczenie routera w zamkniętej puszcze w zimie i owszem mu nie zaszkodzi. Sam się ogrzeje podczas ujemnych temperatur, ale latem, gdy przyjdą upały, a na strychu pod dachem jest dość gorąco, to router po prostu w tej puszce się zagotuje.
  Najbardziej rozsądne jest jednak przenieść urządzenie do mieszkania i wykonać nową instalację dobrej jakości przewodem od przyłącza do filtra przy routerze.