Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica AWCM 08 L - po zakończeniu programu, pranie mokre

andrzej.nowacki1 08 Paź 2018 15:36 174 10
  • #1 08 Paź 2018 15:36
    andrzej.nowacki1
    Poziom 13  

Witam,
    Z pralką Amica AWCM 08 L miałem było parę problemów:
    Pranie nie ruszało - winna grzałka. Pranie ruszało, ale w jakimś momencie nie wylewało wody. Udrożniłem węże pompki i przeczyściłem ją - niby wszystko ok.
    Aktualnie pranie po zakończonym programie jest mokre - niby bardziej niż zawsze. Ciężko to ocenić i czy na wszystkich programach ten sam problem - bo mojej babci ciężko to ocenić.
    Pytanie moje jest następujące:
    czy pompka powinna chodzić cały czas podczas końcowego wirowania prania (na każdym programie)? Bo chyba tylko złe odpompowanie wody oraz małe obroty wirowania mogą być przyczyną mokrego prania?

0 10
  • #2 08 Paź 2018 16:56
    Kenworth 18
    Poziom 31  

Witam.
    Czy pralka napewno wiruje?
    Sprawdź drożność wężyka hydrorstatu i odpowietrznik hydrostatu.
    Warto by również sprawdzić jakim strumieniem pompa wypompowuje wodę.
    Wąż odpływowy również sprawdziłeś?

0
  • #3 08 Paź 2018 20:47
    andrzej.nowacki1
    Poziom 13  

Wszystkie wężyki wydmuchane, wyczyszczone gorącą wodą z płynem do naczyń, szczelne (od hydrostatu). Odpowietrznik hydrostatu -hmmmm o tym nic nie wiem z mojego prywatnego doświadczenia.
    Pompa rozebrana, wyczyszczona, wąż również. Wszystko było drożne, a teraz dodatkowo czyste.
    1. Hydrostat mierzy/porównuje ciśnienie napierającej wody+powietrza z wężyka od bębna - dobrze myślę? I na tej podstawie pralka wie ile wody jeszcze lać do bębna?- dobrze myślę?
    2. Pralka wiruje - a to znaczy, że hydrostat uważa, że nie ma już wody/lub jest odpowiednio mało by ruszyć z wirowaniem? - dobrze myślę?
    3. Czy zdarza się, że brak wirowanie, brak działania pompki to wina programatora? Tzn. czy podanie napięcia na dane urządzenie jest realizowane tylko i wyłącznie przez programator - gdy ten otrzyma informacje, że wszystkie warunki są spełnione np. informacja od hydrostatu?

Z góry dziękuję za info - nie znam się ale biorę to na chłopski rozum ;)

0
  • #4 08 Paź 2018 21:54
    Kenworth 18
    Poziom 31  

Cykl wirowania rozpoczyna się gdy pompa opróżni zbiornik z wody i hydrostat "widzi" że zbiornik jest pusty dlatego pytałem czy cykl wirowania w ogóle się odbywa?
    Czy kolega czyścił również wąż łączący zbiornik z pompą.
    Zazwyczaj z tym wężem połączony jest odpowietrznik hydrostatu zwany również kubkiem hydrostatycznym.
    Należy wąż odpływowy umieścić w umywalce lub w toalecie by móc obserwować czy strumień wypływającej wody z pralki jest stabilny i jednostajny.
    Tym sposobem będzie można sprawdzić czy silnik pompy spustowej nie jest już nadmiernie wyesploatowany.
    Drożność tego węża jest bardzo istotna: https://north.pl/karta/waz-polaczeniowy-beben...do-pralki-amica-awcm-08l,7G7-LZ-CLM3-5TH.html
    A to jest wężyk hydrostatu z kubkiem: https://north.pl/karta/waz-polaczeniowy-zbior...do-pralki-amica-awcm-08l,Z97-LZ-CLM3-5TH.html

0
  • #5 09 Paź 2018 08:05
    andrzej.nowacki1
    Poziom 13  

Dzięki za odpowiedź.
    Oba węże wyczyściłem i w obu było trochę bałaganu, ale oba szczelne. Dzisiaj muszę iść i samemu poobserwować co działa, a co nie i kiedy się załącza albo i nie.
    Czyli programator załączy wirowanie dopiero kiedy hydrostat da znać, że woda z bębna jest odprowadzona? Czy pompę załącza programator, czy bezpośrednio hydrostat?

0
  • #6 09 Paź 2018 18:44
    Robo-technical
    Poziom 26  

1. Sprawdź to czy pralka wodę wylewa
    2. Sprawdź czy pasek nie jest za luźny. Jak jest za luźny to go wymień

0
  • #7 10 Paź 2018 08:31
    andrzej.nowacki1
    Poziom 13  

Dziwna sprawa - wczoraj wstawiłem pranie bawełna 40°C i cały program przeszedł dobrze. Będę obserwował i pisała. Zastanawiam się czy hydrostat się psuje? Widzę, że śruby regulacyjne są zalakowane i skalibrowane w fabryce. Dochodzi tam wężyk od bębna, który musi być drożny i szczelny - i tyle?

Z ciekawości mojej kolejne pytanie - gdy pralki mocno 'skaczą' przy wirowaniu, zatrzymują się, zmieniają kierunek kręcenia, by inaczej ułożyć pranie - na jakiej podstawie automatyka pralek stwierdza, że pranie źle się ułożyło i trzeba wstrzymać wirowanie? Jakiś element bada siłę/ruch pralki? A może zmienne obciążenie prądu silnika?

0
  • #8 10 Paź 2018 08:52
    Robo-technical
    Poziom 26  

andrzej.nowacki1 napisał:

Zastanawiam się czy hydrostat się psuje? Widzę, że śruby regulacyjne są zalakowane i skalibrowane w fabryce. Dochodzi tam wężyk od bębna, który musi być drożny i szczelny - i tyle?
    Wystarczy, że będzie wszystko drożne i szczelne. Hydrostat kalibruje producent, a Ty możesz co najwyżej sprawdzić jego styki.

Z ciekawości mojej kolejne pytanie - gdy pralki mocno 'skaczą' przy wirowaniu, zatrzymują się, zmieniają kierunek kręcenia, by inaczej ułożyć pranie - na jakiej podstawie automatyka pralek stwierdza, że pranie źle się ułożyło i trzeba wstrzymać wirowanie? Jakiś element bada siłę/ruch pralki? A może zmienne obciążenie prądu silnika?
    Pralka "waży" swoją zawartość i to jak się pranie zachowuje w bębnie na podstawie informacji płynącej ze sygnału z prądniczki tachometrycznej umieszczonej na silniku. Natomiast właściwy algorytm umieszczony w programie w module odpowiednio interpretuje te informacje.

0
  • #9 11 Paź 2018 10:00
    andrzej.nowacki1
    Poziom 13  

Czyli:
    - brak wody - któreś styki robią się NO/NC
    - woda w bębnie - któreś styki robią się NO/NC
    - prądniczka tachometryczna - czyli generuje impulsy prądowe w zależności od obciążenia i ruchu obrotowego silnika i wtedy algorytm, wstrzymuje kręcenie, zmienia kierunek i stara się bardziej wyważyć pranie w bębnie?

0
  • #10 11 Paź 2018 11:59
    Robo-technical
    Poziom 26  

Czyli:
    - brak wody - któreś styki robią się NO/NC
    - woda w bębnie - któreś styki robią się NO/NC
    - prądniczka tachometryczna - czyli generuje impulsy prądowe w zależności od obciążenia i ruchu obrotowego silnika i wtedy algorytm, wstrzymuje kręcenie, zmienia kierunek i stara się bardziej wyważyć pranie w bębnie?

TAK
    ------------------------
    Ale pytasz o pomoc w naprawie pralki czy szukasz nauczyciela który wyjaśni Ci zasadę działania poszczególnych podzespołów w pralce?

0
  • #11 11 Paź 2018 23:14
    andrzej.nowacki1
    Poziom 13  

Lubię wiedzieć jak dana rzecz działa i jak konstruktorzy, projektanci ją wymyślili i tyle. Chyba nic w tym złego? Poza tym poznanie zasady działania i konstrukcji to połowa sukcesu [jak nie więcej] by coś naprawić.
    A co do pralki, to niestety wszystko działa i nie wiem dlaczego któregoś razu pranie było mokre po odwirowaniu - może babcia wybrała 0 obrotów wirowania.....

0