Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bezprzewodowa zewnętrzna kamera WiFi - Piri

(Sponsored) TechEkspert 08 Oct 2018 19:22 14475 23
phoenixcontact
  • Bezprzewodowa zewnętrzna kamera WiFi - Piri
    Firma Piri udostępniła nam do testów bezprzewodową kamerę WiFi 2.4GHz reolink argus 2. Określenie "bezprzewodowa" ma tutaj kluczowe znaczenie, gdyż kamera poza łącznością WiFi zasilana jest z akumulatora (5200mAh 3.6V) oraz może czerpać energię z panela fotowoltaicznego.

    W poniższym materiale video zaglądamy do wnętrza obudowy oraz testujemy możliwości urządzenia. Kamera posiada uszczelnienia pozwalające na pracę na zewnątrz pomieszczeń, przetwornik umożliwiający zapis materiału w rozdzielczości 1080p. Czujnik PIR wykrywa ruch i zapewnia oszczędność energii. Widoczność w nocy możliwa jest dzięki doświetleniu IR - obiektyw posiada mechanicznie przesuwany filtr podczerwieni. Materiał wideo może być zapisywany na karcie microSD (do 64GB) umieszczonej w slocie kamery.

    Łatwa instalacja i obsługa kamery możliwa jest w aplikacji na smartfona Piri StreamView, która pozwala na podgląd na żywo, a także przejrzenie materiału zapisanego na karcie SD. Instalację przyspieszają komunikaty głosowe kamery, skanowanie kodów QR z obudowy kamery przy pomocy kamery w smartfonie oraz kodu QR wyświetlanego na ekranie smarffona przy pomocy obiektywu kamery.
    Wbudowany miniaturowy głośnik posiada zaskakującą skuteczność. Jako ciekawostka - z głośnika kamery możemy odtwarzać dźwięk alarmowy, a domyślny dźwięk syreny możemy podmienić dowolnym nagraniem. Poza tym dzięki wbudowanemu mikrofonowi i głośnikowi, możemy uruchomić dwukierunkową komunikację głosową.

    Informacje głosowe kamery oraz interfejs aplikacji przygotowane są w języku polskim. Interfejs aplikacji jest łatwy w obsłudze, wymaga minimalnych poprawek w tłumaczeniu.

    Bezprzewodowa zewnętrzna kamera WiFi - PiriBezprzewodowa zewnętrzna kamera WiFi - PiriBezprzewodowa zewnętrzna kamera WiFi - Piri

    Urządzenie posiada szerokokątny obiektyw, przetwornik radzi sobie nawet przy bardzo silnym oświetleniu słonecznym. W materiale filmowym zobaczycie wyzwanie dla kompresji zastosowanej w kamerze, gdzie zamiast stacjonarnego kadru został wykonany ruch kamerą. Mimo tak silnie zmiennej treści obrazu jakość jest wystarczająca. Widać też polepszenie jakości wideo przy ustabilizowaniu kadru. Wideo z małą ilością zmian w kadrze kamery będzie standardowym trybem pracy urządzenia zamontowanego na uchwycie. Jednak nawet gdy w kadrze pojawią się np. liście drzewa poruszane wiatrem, jakość wideo nie będzie problemem.

    Bezprzewodowa zewnętrzna kamera WiFi - Piri

    Domyślne ustawienia wysokiej jakości to 1080p 15FPS, niska rozdzielczość to 640x360 5FPS. Przy braku połączenia WiFi kamera nadal zapisuje materiał na karcie SD. Na kartę SD trafiają nagrania w niskiej i wysokiej rozdzielczości w osobnych plikach mp4. W aplikacji możemy zmieniać ustawienia dotyczące rozdzielczości. Maksymalna szybkość przesyłania klatek to 15FPS, transmisja w niskiej jakości zajmuje pasmo ~150-200kb/s, wysoka jakość to ~1200-1500kb/s.

    Bezprzewodowa zewnętrzna kamera WiFi - PiriBezprzewodowa zewnętrzna kamera WiFi - PiriBezprzewodowa zewnętrzna kamera WiFi - Piri

    Aplikacja podczas podglądu na żywo pozwala na wykonanie zdjęcia lub nagrania wideo i audio. Montaż kamery ułatwia uchwyt magnetyczny lub wersja ze śrubą mocującą. Uchwyt magnetyczny pozwala na szybką zmianę miejsca montażu kamery. W zestawie mamy także pasek do montażu na drzewie lub słupku.

    Bezprzewodowa zewnętrzna kamera WiFi - PiriBezprzewodowa zewnętrzna kamera WiFi - Piri

    Dostęp do kamery możemy łatwo umożliwić innym użytkownikom aplikacji z wykorzystaniem kodu QR i danych dostępowych. Po 20min podglądu na żywo, aplikacja informuje o przejściu kamery w stan uśpienia, co wydłuża czas pracy na baterii. Podgląd na żywo możemy wznowić w dowolnym momencie, a czujnik ruchu czuwa nad uruchomieniem kamery, gdy PIR wykryje aktywność wokół urządzenia. Jest tu opcja wysłania mailem alertu o wykryciu ruchu.

    DZIAŁANIE I BUDOWA KAMERY





    Kamera zasilana jest z dwóch akumulatorów Li-Ion w formacie 18650, nad których poprawnym działaniem czuwa BMS. Producent deklaruje pracę w gotowości na akumulatorze nawet do 3 miesięcy lub ciągły podgląd/nagrywanie przez 16 godzin.
    Wewnątrz obudowy akumulatora widoczne są wyprowadzenia magistrali I2C i sygnał z czujnika temperatury NTC.

    Bezprzewodowa zewnętrzna kamera WiFi - Piri

    Otwarcie akumulatora to dobry moment na sprawdzenie poboru prądu, w różnych trybach pracy kamery. Wykonując takie pomiary pamiętajcie aby nie wywołać zwarcia na akumulatorze, oraz zastosować miernik prądu o minimalnej rezystancji, np. przetwornik prąd napięcie.
    Wyniki pomiarów wyglądają następująco:
    -brak WiFi nagrywanie na kartę, IR wyłączony: prąd 345mA przy napięciu 3.902V
    -brak WiFi nagrywanie na kartę, IR włączony: prąd 625mA przy napięciu 3.864V
    -połączenie WiFi nagrywanie na kartę, IR wyłączony: prąd 343mA przy napięciu 3.900V
    -połączenie WiFi nagrywanie na kartę, IR włączony: prąd 623mA przy napięciu 3.862V

    Jak widać stan zestawionego połączenia nie ma dużego wpływu na pobór mocy,
    istotne znaczenie ma włączenie podświetlenia IR wtedy kamera pobiera prąd ~625mA (moc ~2.4W) w takich warunkach możemy szacować czas pracy bateryjnej na 7-8 godzin.
    W przypadku braku oświetlenia IR pobór prądu na poziomie 345mA (~1.34W), szacowany czas pracy ciągłego nagrywania ~14-15 godzin.

    W stanie czuwania (gdy czujnik PIR nie wykrywa ruchu) a połączenie WiFi jest zestawione kamera pobiera ~427uA (napięcie 3.941V) co daje moc 1-2mW. Obserwując zmiany poboru prądu w czasie, widać cykliczne szpilki prądowe, jest to prawdopodobnie komunikacja WiFi w trybie oszczędzania energii.
    Bezprzewodowa zewnętrzna kamera WiFi - Piri

    Podgląd w aplikacji niska rozdzielczość to:
    -IR wyłączone: ~374mA przy napięciu 3.880V -> ~1.45W
    -IR włączone: ~662mA przy napięciu 3.847V -> ~2.55W

    Podgląd w aplikacji wysoka rozdzielczość to:
    -IR wyłączone: ~375mA przy napięciu 3.881V -> ~1.45W
    -IR włączone: ~641mA przy napięciu 3.848V -> ~2.47W

    Podgląd na żywo nieznacznie zwiększa pobór mocy o ~100-150mW.

    Po otwarciu obudowy widoczna jest uszczelka, antena WiFi przyklejona do obudowy, moduł WiFi, bateria podtrzymująca pamięć lub RTC.

    Bezprzewodowa zewnętrzna kamera WiFi - Piri

    W obudowie widoczna jest soczewka czujnika ruchu PIR oraz obiektyw kamery, a także miniaturowy głośnik.

    Bezprzewodowa zewnętrzna kamera WiFi - Piri

    Po drugiej stronie PCB widoczny jest czujnik PIR oraz matryca. Po lewej stronie w obudowie widoczny jest mechaniczny filtr podczerwieni przesuwany elektromagnesem.

    Bezprzewodowa zewnętrzna kamera WiFi - Piri

    Na pewno nie jest to typowa kamera IP znana z monitoringu CCTV. Urządzenie stawia na energooszczędność, łatwą instalację i eksploatację. Poza tym ta kompaktowa kamera jest zdecydowanie wielofunkcyjna. Aplikacja pozwala na podgląd z kilku kamer jednocześnie. Gdy kamera wykryje ruch możemy otrzymać powiadomienie PUSH na smartfonie.
    Bezprzewodowa zewnętrzna kamera WiFi - PiriBezprzewodowa zewnętrzna kamera WiFi - Piri

    Jakie zastosowania widzicie dla tej kompaktowej bezprzewodowej kamery WiFi?

    Osobiście nie przekonuje mnie zastosowanie kamery przy drzwiach wejściowych, szczególnie przy wykorzystaniu uchwytu magnetycznego, taka kamera dość szybko mogłaby zmienić swojego właściciela. Rozwiązaniem może być zainstalowanie kamery na odpowiedniej wysokości, utrudniającej dostęp do kamery.

    Podoba mi się szybki i łatwy montaż, który może wykonać praktycznie każdy. Kamera pozostawiona w domu może pozwolić na sprawdzenie powodu uruchomienia alarmu, sprawdzenie aktywności domowych zwierząt, a także zweryfikowanie informacji o nagłej burzy, zalaniu itp.
    Taka funkcjonalność może przydać się szczególnie na urlopie, dając możliwość sprawdzenia co dzieje się w mieszkaniu.

    Kamerę można pozostawić w pomieszczeniu, gdy udostępniamy mieszkanie ekipie remontowej, być może nie każdy lubi pracować pod okiem kamery, ale w końcu to nasz dom. Innym pomysłem na wykorzystanie urządzenia, a szczególnie funkcji dwukierunkowej komunikacji głosowej to szybka instalacja kamery w pomieszczeniach technicznych, serwerowniach itp. Możemy nadzorować pracę ekipy instalacyjnej, a także w razie potrzeby szybko skomunikować się z pracownikami lub kolegami przebywającymi w pomieszczeniu technicznym. Czujnik ruchu poinformuje nas o rozpoczęciu prac.

    Warto zapoznać się z prezentacjami na kanale YT Piri:




    [WSPÓŁPRACA REKLAMOWA]

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    TechEkspert
    Editor
    Offline 
    W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
    Has specialization in: mikrokontrolery, rozwiązania it
    TechEkspert wrote 4918 posts with rating 4001, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
  • phoenixcontact
  • phoenixcontact
  • #3
    TechEkspert
    Editor
    W kwestii cen można rozmawiać z Piri, ja raczej skupiłem się na tym co jest w środku tej kamery, jakie ma właściwości i jak działa w praktyce.
    Obawiałem się że przy pracy zewnętrznej, dojdzie do "przesterowania" kamery silnym słońcem, ale okazało się że urządzenie zostało do tego przystosowane.

    Patrząc na cenę którą umieściłeś, to jest ona porównywalna z kamerami IP przeznaczonymi do pracy z rejestratorem CCTV,
    natomiast tutaj jest nieco inne zastosowanie, bardziej mobilne oraz gotowe do uruchomienia przez użytkownika końcowego.

    Nie do końca rozgryzłem rolę przyklejonego kawałka metalu/radiatora w zamkniętej obudowie. Wiadomo że chodzi o odprowadzanie ciepła, ale obudowa jest zamknięta. Może projekt uwzględnia cykle pracy i "odpoczynku"?
  • #4
    krzywy1
    Level 24  
    Ciekawi mnie jaki zasięg tej kamery jest w całkowitej ciemności.
  • #5
    Piri Polska

    Level 8  
    Dzień dobry
    Cena za kamerkę 699 zł, panel słoneczny 99 zł

    Dodano po 1 [minuty]:

    @krzywy1 Zasięg kamery w nocy(0 lux) wynosi 10 metrów
  • #6
    TechEkspert
    Editor
    Ekstra, mamy w dyskusji przedstawiciela producenta.

    Byłoby nieźle gdyby kiedyś pojawiła się kamera LTE ze slotem na kartę SIM. Taka kamera działała by w dowolnym miejscu z zasięgiem sieci.

    @Piri Polska Jaką moc może dostarczać panel fotowoltaiczny, będący opcjonalnym zestawem do kamery?
    Widzę w informacjach w Waszym profilu że dajecie rabat na hasło związane z elektroda.pl, czy podana cena jest po czy przed rabatem?

    Co do oświetlania IR dodam że, pobór mocy przez kamerę przy podglądzie w aplikacji przy wysokiej rozdzielczości to:
    -IR wyłączone: ~375mA przy napięciu 3.881V -> ~1.45W
    -IR włączone: ~641mA przy napięciu 3.848V -> ~2.47W

    Czyli pobór mocy przez 6 diod IR to około 1W, przy tej mocy doświetlenia nie można wymagać zbyt wiele, ale też nie ma na co narzekać.
    Jest to kompromis między zasięgiem a poborem mocy.
  • #7
    Piri Polska

    Level 8  
    Cena 699 zł to cena regularna bez rabatu
    Dodatkowy rabat dla czytelników portalu jest na wszystkie produkty
    Kamera po rabacie 630 zł

    Co do panelu to moc wynosi 4 W
    @TechEkspert poprawka moc wyjściowa 2,8W, 480mA,

    A co do kamerki z modułem SIM to wprowadzamy na przełomie listopad grudzień, cena niestety będzie wyższa około 990 zł
  • #8
    TechEkspert
    Editor
    Rabat zawsze dobra rzecz szczególnie że jest dedykowany dla użytkowników portalu. Natomiast panel ma sporą moc, nawet licząc czysto teoretycznie 4Wh to 20% pojemności akumulatora, czyli 5 godzin pełną mocą i mamy pełny akumulator. W przypadku słonecznych dni rzeczywiście otrzymujemy całkowicie niezależną od zasilania kamerę, nawet przy intensywnym wykorzystywaniu podglądu.

    Czy kamera z SIM będzie wykorzystywała LTE/LTE-M czy jeszcze nadal 3G?

    Być może to nawyki z kamer CCTV ale byłoby nieźle aby kamera Piri tworzyła ekosystem z innymi czujnikami i przewodowo (styki NC/NO) lub bezprzewodowo (pasmo ISM) mogła odebrać sygnał z czujnika zalania/otwarcia drzwi/gazu lub wysterować syrenę/oświetlenie halogenowe.

    To dawało by możliwość wyzwolenia alarmu nie tylko przy wykryciu ruchu, ale także przy pojawieniu się innych zagrożeń. Podobnie moduł wykonawczy uruchamiający syrenę zewnętrzną mógłby skutecznie odstraszyć ciekawskich (jednocześnie odwracając uwagę od samej kamery).
  • #9
    Piri Polska

    Level 8  
    Kamera będzie obsługiwała LTE
    Co do powiadomień to planujemy pełna integracje z naszymi czujnikami zalania, dymu, otwarcia itp ale to dopiero I kwartał 2019
  • #11
    TechEkspert
    Editor
    Interesuje mnie panel PV z wyjściem micro USB. Czy jest tam przetwornica DC/DC buck 5V i awaryjnie można nim doładować telefon? Czy też wyjście jest bezpośrednio z panela i akumulator kamery jest do tego przystosowany?
  • #12
    Piri Polska

    Level 8  
    @TechEkspert wyjście kabla jest bezpośrednio z panela i akumulator jest przystosowany do panelu.
  • #13
    TechEkspert
    Editor
    Rozumiem, czyli na wyjściu z panelu pojawia się napięcie zależne od natężenia oświetlenia (także powyżej 5V ?) a elektronika akumulatora odpowiednio sobie radzi.

    Jeżeli tak jest to na wtyczce wyprowadzonej z panelu przydałaby się informacja, że nie jest to złącze micro USB, aby np. ktoś przez przypadek nie próbował naładować telefon lub inne urządzenie z wejściem micro USB.

    @VSS właśnie noktowizja to ciekawy temat, osoby mocno techniczne wiedzą dokładnie o co chodzi i mają świadomość że takie czułe urządzenia mogą pracować np. przy świetle księżyca lub gwiazd itp. Natomiast zauważyłem, że coraz częściej obrazowo oświetlenie IR w kamerze konsumenckiej jest określane jako "noktowizja aktywna" co jest nieco przekroczeniem i porównywaniem innych klas urządzeń. Jak inaczej nazwać w obrazowy sposób taką funkcjonalność?

    Co do noktowizji postęp technologiczny idzie bardzo szybko, kolorowy noktowizor może być sporym zaskoczeniem dla kogoś kto testował "zielony" monochromatyczny noktowizor z powielaczem.






  • #14
    Piri Polska

    Level 8  
    Wydaję mi się, że tak ale u pewnie się i dam znać
  • #15
    TechEkspert
    Editor
    Super, czekam na informację.
    Odkryłem jeszcze jeden szczegół, podałem informację że podczas załączenia doświetlenia IR pobór mocy wzrasta o ~1W.
    Podejrzewam że na tą moc składa się zarówno zasilanie 6 szt. LED IR jak również zasilanie elektromagnesu, który przesuwa mechaniczny filtr podczerwieni.

    Zastosowanie mechanicznie przesuwanego filtra dużo daje w tej konstrukcji co do jakości obrazu. Np. tutaj jest test gadżetu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3507804.html ze stałymi filtrami, efektem są zakłócenia kolorów , gdy pojawia się dużo składowych światła z poza zakresu widzialnego.
  • #16
    kotbury
    Gantry automation specialist
    Tak z innej beczki (może nie do końca na temat - w końcu clue dyskusji dotyczy tej koknkretnej kamerki i jej długowieczności bez zasilania sieciowego ale nie mogłem się powstrzymać...) - wiem że takie kamery są właściwie dla laika - plug and play czyli mają działać po wyjęciu z pudełka, ale czemu właściwie nie mają w opcji pracy bez firmowego serwera? Wszystko dobrze jak działa połączenie, a co gdy firma rezygnuje ze zdalnego wsparcia starszych produktów, cos dzieje się z jej serwerem albo po prostu firma znika i kamera staje się bezużyteczna. Nawet najprostsze kamery IP z ONVIF mają wbudowany serwer www i jest możliwa praca bezpośrednia przez stronę lub za pomocą dedykowanego oprogramowania, a dla takiej pracy wystarczy stałe IP lub jeden z kilku DynDns.
    Ktoś wcześniej proponował stworzenie "ekosystemu" alarmowego, ale to raczej będzie wykonalne w lokalnej sieci i np. za pomocą strumieni RTP a nie zdalnego firmowego serwera.
    PS. W kamerce MediaTech - także gotowej z pudełka - przez przypadek (na początku permanentnie się zawieszała i dzięki niestabilnemu zachowaniu i na skutek prób naprawy odkryłem kilka ukrytych opcji) wszedłem w warstwę ONVIF z serwerem www, a cała prosta obsługa przez firmowy serwer okazała się nakładką - czyli się da...
    PPS. Elektromagnes filtr podczerwieni nie zużywa energii w spoczynku - działa - ze sprężynką agrafkową - na zasadzie przekaźnika bistabilnego - krótki impuls o odpowiedniej polaryzacji przesuwa go. Czyli lwia część prądu idzie raczej na LEDy IR (no i sporo na obsługę WiFi)

    No i takie rozwiązanie opisane jako przyszłościowe w środku tematu - czyli z kartą GSM (oczywiście bez solara) - są dość dawno używane przez leśników i myśliwych - czyli są to tzw fotopułapki. Może brak im pełnej funkcjonalności kamery IP ale jak się zdaje - w/w kamerka z opcją GSM także nie będzie raczej streamingowała na żywo.....
  • #17
    TechEkspert
    Editor
    @kotbury ciekawy temat poruszyłeś, teraz wiele sprzętu IoT działa tylko dlatego, że ma połączenie z chmurą dostawcy... Może w przyszłości takie urządzenia będą bardzo tanie ale będziemy musieli płacić abonament za używanie usługi. Podobnie działają asystenci głosowi typu alexa, czujniki smogu, przekaźniki sonoff itp...

    Ciekawa sprawa z tym "bistabilnym" filtrem podczerwieni, sprytne rozwiązanie, sprawdzę jak to wygląda w tym egzemplarzu.

    Co do zapowiadanej kamerki Piri LTE, myślę że jej głównym atutem w porównaniu do fotopułapki będzie właśnie stream na żywo z dowolnego miejsca, ale zobaczymy co powie @Piri Polska
  • #18
    kotbury
    Gantry automation specialist
    Takie sterowanie filtrem podczerwieni jest w modułach AHWVSE (które hurtowo wstawiłem w kilka notorycznie psujących się kamer IP - jeszcze bardziej chińskich - jeden filtr z ciekawości ale i z potrzeby dopasowania do obudowy obiektywu - rozebrałem do rosołu) , w innych może być inaczej.
    Quote:
    Co do zapowiadanej kamerki Piri LTE, myślę że jej głównym atutem w porównaniu do fotopułapki będzie właśnie stream na żywo z dowolnego miejsca,

    A strumieniowanie po GSM ... w kartowym GSM to chyba niewykonalne z racji kosztów - nawet abonamentowe mają przecież limity. Fotopułapki (autopsja) wysyłają pojedyncze MMSy co kilkanaście sekund i tylko po wykryciu ruchu, a co najwyżej kilku-kilkunastosekundowe filmiki po FTP a złotówki z karty prepaid idą jak woda.... (oczywiście w opisywanej kamerze po WiFi problem limitów nie istnieje ale uzależnienie od www dostawcy kamery jak najbardziej)
  • #19
    tda123
    Level 11  
    Wszystko fajnie, tylko dlaczego 2.4GHz. Na tej częstotliwości to kamerka może się przydać gdzieś w mało zaludnionym miejscu. Wszędzie gdzie jest cywilizacja na 2.4GHz nie da się normalnie pracować z wideo, taki jest poziom zakłóceń od innych użytkowników tego pasma. Tak więc do poważnych zastosowań to się ona nie nadaje. Jest to oczywiście moje zdanie oparte na pracy z różnego rodzaju sprzętem wideo, jak ktoś ma inne zdanie to chętnie poznam argumenty.
  • #20
    TechEkspert
    Editor
    @kotbury sprawdziłem filtr podczerwieni jest "bistabilny" to dobre rozwiązanie optymalizujące zużycie mocy. Musiałem się zasugerować przesłonami (iris) w obiektywach starych kamer PAL, które były w ciągły sposób zasilane, regulując przesłonę dla optymalnej ekspozycji (w położeniu końcowym miały dodatkowy filtr z ciemnej kliszy dla bardzo jasnego światła).
  • #21
    kotbury
    Gantry automation specialist
    Quote:
    Wszędzie gdzie jest cywilizacja na 2.4GHz nie da się normalnie pracować z wideo, taki jest poziom zakłóceń od innych użytkowników tego pasma. Tak więc do poważnych zastosowań to się ona nie nadaje. Jest to oczywiście moje zdanie oparte na pracy z różnego rodzaju sprzętem wideo, jak ktoś ma inne zdanie to chętnie poznam argumenty.


    No zdaje się że WiFi (niezależnie czy BG czy N czy A) występuje raczej WYŁACZNIE tam gdzie jest cywilizacja, więc raczej zadziała (oczywiście przy zachowaniu rozsądku w doborze kanałów) - a jeśli idzie o rodzaj strumienia np taki jak w transponderach modelarskich to w monitoringu 30 FPS przy FullHd i o zasięgu większym od gabarytów przeciętnego mieszkania lub podwórka - raczej nie jest potrzebny - to nie FPV dronem na kilometry, przeważnie 15 FPS w 720p jest najzupełniej wystarczające.
  • #23
    szeryf3
    Level 27  
    Czytają opis techniczny tej kamerki już snułem wizję zamontowania jej na moim balkonie. Wszytko było piękne do momentu kiedy zobaczyłem cenę. Trochę drogo.
  • #24
    TechEkspert
    Editor
    Co do ceny to zawsze jest to sprawa względna, cena z czegoś wynika i jest wiele czynników które kształtują cenę produktu w czasie.
    Pytanie czy jest alternatywa dla takiej kamery, o podobnych parametrach i funkcjonalności ale w niższej cenie?

    Przykładowo w temacie jest informacja, że kamera LTE będzie jeszcze droższa, ale za tą cenę coś dostajemy,
    kamerę, którą zostawiamy w dowolnym miejscu i jeżeli bateria jest naładowana to kamera działa.

    Jak dla mnie to wszystko zależy od potrzeb, jeżeli chcę zrobić stały monitoring budynku to zainwestuję w instalację kamer IP, prowadzenie przewodów, instalację rejestratora, zasilanie awaryjne, połączenie z internetem itp. A jeżeli chcę monitorować doraźnie różne miejsca, to takie przenośne kamery są ciekawą sprawą.