Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektroliza wody tlen i wodór

08 Oct 2018 19:31 1932 7
    User removed account
    User removed account  
    Xantix
    Level 40  
    AdenoidHitMan wrote:
    a mianowicie chciałbym wiedzieć jak produkować tlen i wodór.

Włożyć dwie elektrody do naczynia z wodą i podłączyć do źródła napięcia stałego niskiej wartości (np. akumulator samochodowy 12 V, zasilacz stałoprądowy dużej wydajności). W zasadzie tyle. Tylko pamiętać, że mieszanina wodoru z tlenem w odpowiedniej proporcji ma dość nieciekawe właściwości...
    AdenoidHitMan wrote:
    . Nie chodzi mi o to jak dosypać sól do wody tylko jaki kwas lub wodorotlenek mam dodać

Po co dodawać sól czy wodorotlenek? Przecież tlen i wodór wydziela się bez potrzeby roztwarzania w wodzie żadnych substancji. Jedynie można dodać niewielką ilość słabego kwasu (np. octowego), lekko zakwaszona woda będzie miała lepsze przewodnictwo jonowe co zwiększy sprawność elektrolizy.

AdenoidHitMan wrote:
    z jakiego metalu zrobić elektrody.

Najlepiej z platyny. Względnie innego mało reaktywnego metalu. Żelazo i miedź się słabo nadają bo w tlenie szybko będą się utleniać a to zmniejszy przewodność na powierzchni elektrody i osłabi elektrolizę.
    Z łatwo dostępnych materiałów to najlepszy na elektrodę byłby grafit - pręty z grafitu można kupić za kilkanaście złotych na allegro.
    User removed account
    User removed account  
    Xantix
    Level 40  
    AdenoidHitMan wrote:
    W wodzie z solą produkuje się wodór i chlor.

To wiem.

AdenoidHitMan wrote:
    Mi chodi o wodór i tlen.

No to już masz odpowiedź.
    User removed account
    User removed account  
    Xantix
    Level 40  
    AdenoidHitMan wrote:
    Ale niewiem co mam tam dosypać, więc nie mam odpowiedzi.

Ale po co ci cokolwiek dosypywać? Co się tak uparłeś na to dosypywanie? Przecież elektroliza w typowej wodzie wodociągowej zajdzie bez żadnych dodatków. Nic nie musisz dosypywać. Ważniejsze jest zapewnienie źródła prądu o niskim napięciu i dużej wydajności prądowej - tylko wtedy elektroliza przebiegnie efektywnie.
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Xantix
    Level 40  
    To dodaj nieco kwasu octowego do wody. To pomoże. Ale i tak ważniejsze jest odpowiednie źródło prądu - bez niego żadne dodatki nie przyspieszą elektrolizy.