Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja migomatu Einhell SGA 145.

Grzegorz_madera 19 Lis 2018 22:33 8121 64
 • #61
  kolo9
  Poziom 11  
  Grzegorz_madera napisał:
  Transformator ma napięcie 12V. Jego moc jest troszkę za mała, ale taki akurat miałem. Jak trafi się o wyższej mocy i napięciu to wymienię. Optymalnie byłoby gdyby miał 15-16V i 40-50VA.

  Zainteresowało mnie rozwiązanie kolegi, mam zbliżone trafo ale niestety z pojedynczym uzwojeniem 16V. Czy da radę je zastosować, a sterowanie wyzwalania i zasilanie PWM zrobić po prostu za wspólnym mostkiem?
 • #62
  Grzegorz_madera
  Poziom 33  
  Nie ma żadnego problemu, że jest pojedyncze uzwojenie. Po prostu zamiast podwójnej diody D1 dajesz mostek Graetza do zasilania (musi być na odpowiedni prąd zależny od mocy silnika), oraz zamiast D5 i D6 dajesz drugi (może być na najmniejszy prąd na jaki uda Ci się znaleźć) do synchronizacji. Można też dać jeden mostek na duży prąd, za nim pobrać sygnał synchronizacji, następnie dać diodę i dalej na kondensatory C2 i C4. Chodzi o to, żeby odseparować sygnał synchronizacji od filtru C3 i C4.
 • #63
  kolo9
  Poziom 11  
  robokop napisał:
  żeby utrzymać moment w zadowalającym zakresie, stosuje się właśnie modulację PWM - forsuje się silnik impulsami prądu, o częstotliwości kilkudziesięciu-kilkuset Hz, byleby nie przesadzić z częstotlwością, bo impedancja uzwojeń będzie wraz z nią odgrywać coraz większą rolę - trzeba by zwiększyć napięcie. Tą metodą steruje się nawet silniki klatkowe - uzyskuje się bodaj 90% momentu znamionowego od 0obr/min.

  Właśnie tak zrobiłem uzyskując z "trafa Un=16V (jałowe ok 18)" około 23V DC na filtrze 4700uF. Moment obrotowy jest wystarczający, ale za plecami czuję, że silnik nominalnie 12Voltowy kiedyś mi odmówi współpracy. Czy są jakieś konkretne granice takiego wzrostu zasilania? Czy po prostu sugerować się np. temperaturą ok.60-70°C i blokować dalsze wypełnienie?
  I jeszcze sprawa przepięć. Na kluczu widzę tylko snubber bez warystora, który jest zalecany w notach. Czy warystor odpuszczać -(bo jak wywali to niepotrzebna blokada narzędzia), czy warto stosować? Sugerują to wręcz przy opto MOC3052 wraz z zasilaniem triaka optotriaka z A2 przez rezystor snubbera.
  Spotkałem się również z opiniami że trafa załączane triakami bardziej się grzeją -pytanie dodatkowe czy kolega autor zauważył coś takiego po swojej modyfikacji?
  Styczniki, klucz TSM albo dwa tyrystory antyrównoległe dają podobno lepszą symetrię prądu zasilania trafa głównego i mniejsze grzanie w dłuższej pracy. Czy jest o co się bić?
 • #64
  Grzegorz_madera
  Poziom 33  
  Sugeruj się prądem jaki pobiera silnik przy zasilaniu DC i przy PWM ustaw taki sam średni prąd. Ale z tego oryginalnego napędu z silnikiem 390 nie należy się wiele spodziewać. Lepszy byłby napęd z silnikiem 550. Ten już by wystarczył do maszyny tej "klasy". Co do triaka, to do tej pory nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów, typu nadmierne grzanie transformatora. Taki układ sterowania (tylko gasik RC bez warystora) stosują w wielu budżetowych migomatach (oczywiście bez załączania w szczycie) i to działa. Naprawiłem ileś tam takich maszyn i jeszcze nie miałem przypadku uszkodzonego triaka. Przy tych maszynach nie ma co mówić o dłuższej pracy, więc nie warto kombinować, bo jest to ekonomicznie nieuzasadnione.
 • #65
  Nix
  Poziom 21  
  robokop napisał:
  Chińczycy poszli w maksymalne uproszczenie konstrukcji, skąd właśnie te zasilanie wszystkiego z głównego transformatora - wciśnięcie klawisza spustu tylko uruchamia silnik i czasem elektrozawór gazu (w najtańszych sterowanie gazem jest mechanicznym zaworkiem w rękojeści) - główny transformator pozostaje cały czas włączony wraz z wentylatorem chłodzącym


  Tu Kolega robokop się myli, bo Einhell SGA-145 (jak również cała rodzina SGA-130,130/1, 145,150,165,170, 175 Turbo,175,190) nie ma cały czas załączonego transformatora głównego - jest on załączany tylko po naciśnięciu przycisku.
  Gwoli ścisłości- gaz osłonowy w całej w/w wymienionej rodzinie jest załączany mechanicznym zaworkiem w rękojeści.

  pzdr Nix