Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór systemu alarmowego na magazyn

adamt83 08 Oct 2018 22:09 420 5
Optex
    adamt83
    Level 5  
    Witam.
    Kwestię doboru monitoringu do magazynu mam za sobą, teraz pozostało mi zdecydować się na alarm. W pierwotnej wersji miała być to centrala Perfecta wraz z 4 czujkami wewnętrznymi. Z czasem doszedłem do wniosku, że nie ma sensu montować takiej ilości czujek wewnątrz, skoro można założyć zewnętrzne. Teraz stoję przed wyborem, czy lepiej jest zamontować drugi, niezależny system alarmowy, czy może lepiej wykorzystać potencjał Integry 64, którą mam w domu oddalonym o jakieś 100m i za pomocą systemu ABAX podłączyć magazyn bezprzewodowo.

Jak wygląda moja wizja?
    W domu zamontuję kontroler ACU-120 podłączony do Integry 64, a w magazynie oddalonym o 100m zamontuję moduł ACX-201, do którego podłączę 2-3 czujki zewnętrzne oraz 1 wewnętrzną. Wolałbym dołożyć dodatkowo te 3 czujki wewnętrzne, no ale niestety nie starczy mi wejść w ACX-201. Dodatkowo rozważam opcję podłączenia bezprzewodowej klawiatury INT-KWRL, jednak nie jestem przekonany co do tego systemu na ABAXie, dlatego bardzo proszę Was o pomoc. Być może Wy będziecie mogli doradzić w jaki sposób mógłbym zintegrować te 2 systemy niewielkim kosztem.

Wymiary magazynu: 10x20m, magazyn jest z blachy, co może drastycznie osłabić zasięg Abaxa.
    Pozdrawiam :)
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Optex
    GrubyBat
    Level 6  
    Witam
    Ja bym wykorzystał istniejącą centyralę o ile masz tam wolne miejsce.
    Stworzysz nową partycję, więc działać bedzie jak osobny system, zaletą jest 1 akumulator, 1 GSM do powidomień, etc
    Skoro od domu jest 100m warto spróbować bez ACX-201, podłączyć ACU-120 zamontować w domu od strony magazynu, być może będzie zasięg (można sprawdzić ARF-100), wówczas wszystkie czujki ABAX - oczywiście droższe ale zwróć uwagę ile mniej pracy, (kabel, korytka, kołki nie jest darmowe). Jak by się okazało że któraś czujka ma za słaby sygnał, na magazynie od strony domu możesz zamontować ARU-100, a jak będziesz miał ABAX to ewentualna rozbudowa (czujka dymu, czujka zalania, kontaktrony) - sama przyjemność, bez kucia, kablowania...
  • Optex
    adamt83
    Level 5  
    GrubyBat wrote:
    Stworzysz nową partycję, więc działać bedzie jak osobny system, zaletą jest 1 akumulator, 1 GSM do powidomień, etc

Tak też myślałem, byłoby to najlepsze rozwiązanie ze względu na dwa niezależne systemy połączone w jeden.

GrubyBat wrote:
    Skoro od domu jest 100m warto spróbować bez ACX-201, podłączyć ACU-120 zamontować w domu od strony magazynu, być może będzie zasięg (można sprawdzić ARF-100)

Taki mam też zamiar, jednak obawiam się że konstrukcja metalowego magazynu "pochłonie" cały sygnał. W teorii ACU-120 ma zasięg do 500m w terenie otwartym, tutaj są niestety dwie przeszkody, przez co obawiam się o zasięg. Niby odległość jest 5 razy mniejsza niż ta, którą deklaruje producent, jednak obawiam się o te zakłócenia...

GrubyBat wrote:
    wówczas wszystkie czujki ABAX - oczywiście droższe ale zwróć uwagę ile mniej pracy, (kabel, korytka, kołki nie jest darmowe).

Tak, jednak gdybym zamontował wszystkie czujki bezprzewodowe, to musiałbym pilnować tych baterii, a to jest trochę uciążliwe i mało bezpieczne mimo 2-kier. komunikacji.

GrubyBat wrote:
    a jak będziesz miał ABAX to ewentualna rozbudowa (czujka dymu, czujka zalania, kontaktrony) - sama przyjemność, bez kucia, kablowania...

Fakt, w razie potrzeby zawsze mogę dołożyć czujkę bezprzewodową, jednak póki co wszystkie na magazynie zrobię przewodowe.

Czy ktoś jeszcze ma jakiś pomysł? Czy elementy z poniższego zdjęcia (zestaw 1) wystarczą?
  • Helpful post
    sosarek

Level 43  
    adamt83 wrote:
    obawiam się że konstrukcja metalowego magazynu "pochłonie" cały sygnał

Wystaw go na zewnątrz w hermetycznej puszce.
    adamt83
    Level 5  
    sosarek wrote:
    Wystaw go na zewnątrz w hermetycznej puszce.

O ile z wystawieniem nadajnika (ACU) ABAX nie byłoby problemu (no chyba że z umiejscowieniem), o tyle z odbiornikiem (ACX) może już być problem , ponieważ to jakby nie patrzeć taka centrala alarmowa. :)
    Mogę jedynie wystawić antenki od ACU i ACX na zewnątrz. Jeśli magazyn pochłonie zasięg to tak zrobię. :)
    adamt83
    Level 5  
    Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Definitywnie wybrałem rozwiązanie oparte o moduł ABAX. Okazało się, że zasięg pomiędzy domem a magazynem był wystarczający zasięg, żeby wszystko działało sprawnie. Klawiatura bezprzewodowa łapie zasięg idealnie. Na ścianie od strony domu nie ma żadnego problemu z zasięgiem. Problem pojawiłby się, gdybym poszedł na drugi koniec magazynu, ponieważ wtedy zanika zasięg, ale myślę że jest to związane innymi przeszkodami. Najważniejsze że na ścianie od strony domu jest bardzo dobry zasięg. :)

Powoli teraz rozbudowuję system w domu - niedługo planuję dodać ekspander czytników kart INT-R, jednak teraz chciałbym wymienić sygnalizator w domu.
    Dotychczas był zamontowany tam SPL-5010 Satela, jednak wygląda on bardzo brzydko (wisiał kilka ładnych lat, więc nic dziwnego). Z polecenia Pana ze sklepu zakupiłem SP-4002 (z akumulatorowym zasilaniem). Jest on trochę dziwnie sterowany (wyj. niskoprądowe, a nie wysokoprądowe).
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem programowanie tego sygnalizatora oraz podłączenie, dlatego chciałym prosić Was o podpowiedź, żeby nic nie uszkodzić. :)
    Nie jestem pewien czy "polaryzacja +" powinna być zaznaczona, czy odznaczona tak jak na schemacie.
    Z góry bardzo dziękuję.