Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zorganizować Audio w domu? - Posiadam okablowanie, teraz poszukuję sprzętu a

09 Paź 2018 12:34 822 10
  • Poziom 6  
    Posiadam rozprowadzone po domu kable głośnikowe i mikrofonowe tak jak na schemacie poniżej, które schodzą się w jednym miejscu - szafce rack w garażu (schemat nie zawiera wszystkich pomieszczeń). Dokładniej:
    - do 10 pomieszczeń od szafki idą po dwa kable głośnikowe,
    - dodatkowo pomiędzy salonem (TV) a szafką idą dwa kable mikrofonowe
    - w tym samym pomieszczeniu od TV idą dwa kable głośnikowe do dwóch głośników tylnych (sufitowych), dwóch bocznych (stojących lub naściennych) i subwoofera
    Jak zorganizować Audio w domu? - Posiadam okablowanie, teraz poszukuję sprzętu a

Pytanie brzmi, jaki dorzucić do powyższego "układu" sprzęt, tak abym mógł:
    - puszczać muzykę na głośniki w różnych pomieszczeniach,
    - w różnych pomieszczeniach słuchać czego innego (np. w salonie i jadalni TV, a w gabinecie muzyki),
    - puszczać muzykę z różnych źródeł, tj. z telefonu, TV, płyty, komputera.
    Odnośnie komputera, to takie "nice to have", bo nie mam tam żadnego dodatkowego kabla, więc musiałbym to skojarzyć w jakiś sposób po sieci lokalnej.

Nie mam żadnych założeń co do środków, które chcę na to przeznaczyć - co nie znaczy, że są nieograniczone, po prostu nie wiem, jakiego sprzętu potrzebuję i ile to może kosztować. Nie jestem audiofilem i szukam czegoś raczej ze średniej półki, jeśli okaże się to być dużym wydatkiem, po prostu dłużej poczekam i "dozbieram". Nie chce też montować czegoś, z czego nie będę zadowolony.

Dodatkowo, fajnie by było, jakbym mógł zbudować system etapowo, tzn. zacząć od salonu i sprzętu w około TV, tak abym miał kino domowe. Wdzięczny będę za wszelkie sugestie i podpowiedzi co do tego co wybrać i jak zaplanować rozbudowę powyższego systemu.
  • Admin grupy audio
    Podstawowe pytanie jest jedno - ile masz na to pieniędzy? Bez odpowiedzi na to pytanie, dalszą dyskusję można sobie odpuścić.
    Od razu zaznaczę, że koszty idą w kilka tysięcy, a optymalnie nawet kilkanaście.
    Poza tym położona instalacja będzie prawdopodobnie niewystarczająca.
  • Poziom 6  
    @Artur k. Rozumiem, powiedzmy, że gdyby dało się zamknąć w 5000 PLN byłoby super, do 10000PLN już z bólem i w dalszej perspektywie, ale też do zrobienia.

Przez niewystarczającą instalację masz na myśli brak wymaganych przewodów? Na tym etapie mogę jeszcze w pewnym stopniu coś dorzucić. Zależy mi na tym, aby rozwiązanie było oparte o kable, nie jestem fanem rozwiązań bezprzewodowych. Widziałem, że jest coś takiego jak SONOS, ale jest właśnie bezprzewodowe, poza tym dość drogie.

• Poziom 43  
    @Artur k. Myślałem że jako Mod i spec od Audio weźmiesz w pierwszej kolejności pod uwagę/zauważysz - brak głośnika centralnego, zły dobór/umiejscowienie głośników tylnych/efektowych w zestawie.
  • Poziom 6  
    @Artur k., myślę o czymś takim - proszę popraw mnie, jeśli gdzieś w moim rozumowaniu jest błąd.

Pod telewizorem postawiłbym DENON AVR-X1400, do niego na wejściu podłączył TV, XBOX, DVD, wyjście do TV i głośników bocznych, subwoofera, centralnego i tylnych (ze względów logistycznych ulokowanych na suficie). Przewofem mikrofonowym wyjście głośników drugiej strefy z DENONa doprowadziłbym do szafki rack, gdzie postawiłbym dwa Raspberry PI (plus HI FI Berry) i dwa wzmacniacze i zasilające odpowiednio pozostałe głośniki na parterze, a drugi głośniki na piętrze. Na wejścia do obu raspberry PI podłączył bym wyjście z DENONa, a wyjścia HI FI Berry do wzmacniaczy. Tym sposobem sterując zdalnie Raspberry mógłbym podać niezależnie na wejście wzmacniaczy albo to co przyszło z DENONa, albo np. jakiś utwór z Volumio.
    Liczę, że dzięki tej konfiguracji mógłbym zarządzać niezależnie trzema strefami: TV, głośniki parter, głośniki piętro mając jednocześnie możliwość puścić wszędzie to co podaje DENON. Czy dobrze kombinuję?

sosarek napisał:
    Myślałem

@sosarek, już się popisałeś i posty z Twoją wiedzą trafiły tam gdzie ich właściwe miejsce - widzę, że mocno się nie pomyliłem zgadując Twoją funkcję na forum, dlatego raz jeszcze proszę, odpuść zaśmiecanie również tego wątku i daj się wypowiedzieć bardziej odpowiednim osobom. Bardzo proszę.

Dodano po 3 [godziny] 48 [minuty]:

Nie mogę znaleźć informacji o tym do której strefy należy wyjście słuchawkowe w DENONie, a podłączenie wyjścia głośnikowego do wejścia w Raspberry jest raczej niebanalne. Szukając rozwiązania trafiłem na inne urządzenie, które być może mi pomoże:
    OSD Audio ATM7 Automatic 7-Zone Speaker Selector
    Na Amazonie za jakieś $200. Można do niego podłączyć dwa wejścia (wyjście z DENONa i wyjście z Raspberry) i ma siedem niezależnie załączalnych wyjść. Dodatkowo, jest sterowany przez IR, co można rozszerzyć o zewnętrzny kontroler i sterować zdalnie (np. Raspberry). Niestety wygląda na to, że można puścić albo jedną albo drugą strefę (manual tego urządzenia jest bardzo skąpy), ale za to można połączyć dwa takie urządzenia równolegle rozszerzając je do 14 wyjść i o ile dobrze rozumiem, w każdym z nich można sterować strefami niezależnie. Postaram się do nich dodzwonić i dopytać.

Czy powyższy wynalazek ma szansę działać?
  • Admin grupy audio
    sosarek napisał:
    @Artur k. Myślałem że jako Mod i spec od Audio weźmiesz w pierwszej kolejności pod uwagę/zauważysz - brak głośnika centralnego, zły dobór/umiejscowienie głośników tylnych/efektowych w zestawie.

Jako mod, admin, a także człowiek zawodowo zajmujący się między innymi instalacjami stałymi wiem, że nie dyskutuje się z projektem i oczekiwaniami klienta.
    Dlaczego sądzisz, że brakuje głośnika centralnego? A skąd wiesz, że on w ogóle jest potrzebny? A może będzie centralny i nawet całe kino domowe, tylko że na tym rysunku go nie ma, bo będzie to autonomiczny zestaw?
    Człowiek przedstawia konkretny projekt i oczekuje rozwiązania. Należy więc rozwiązanie przedstawić, a nie poprawiać projekt nie znając jego założeń.

Odnośnie tematu - prawdę mówiąc ja się bardziej zajmuję rozwiązaniami profesjonalnymi, a to niestety nie ta półka cenowa (sam procesor który w pierwszej chwili przyszedł mi do głowy to wydatek ok. 13 tysięcy, a gdzie jeszcze wzmacniacze, sterowanie itp.?).

W każdym razie amplituner kina domowego raczej nie sprawdzi się w tym zastosowaniu, bo ciężko będzie kierować różny sygnał do różnych stref, a już prawie na pewno będą one różnie grały bo np. wyjścia surround mają zwykle obcięte pasmo w stosunku do wyjść frontowych.
    Chyba, że w tym konkretnym amplitunerze jest inaczej - tego nie wiem, nigdy nie miałem go w ręku.
    No i jak postanowisz obejrzeć film z DVD albo posłuchać radia z wbudowanego tunera to niestety z wielostrefowego zastosowania nici.

Z tą maliną i HiFi Berry to też jest rzeźba, bo niestety taktowanie procesora maliny nie jest zoptymalizowane pod kątem I2S, a w związku z tym zawsze będą występowały błędy na magistrali I2S co wpłynie na jakość dźwięku.
    Ogólnie uważam że malina w tym przypadku to prowizorka.

Jeśli chodzi o okablowanie - bez względu na to jaki system ostatecznie zastosujesz, przydałyby się skrętki z szafy rack do każdego z pomieszczeń i to najlepiej profilaktycznie cat6, bo nie wiadomo co będziesz nimi przesyłał.
    Dobrze byłoby przewidzieć możliwość sterowania w każdym pomieszczeniu - nie będziesz przecież latał do garażu żeby zmienić głośność. Choćby do sterowników potrzebne są skrętki, a nawet jeśli postawisz na sterowanie WiFi to i tak musisz porozmieszczać po domu punkty dostępowe by mieć stabilny zasięg sieci.
    Niestety, takie rzeczy trzeba przewidywać na początku, a nie myśleć o tym już pod koniec prac budowlanych.
  • Poziom 6  
    @Artur k. 13k za sam procesor to zdecydowanie za dużo jak na moje amatorskie ucho. Muszę skupić się na jakimś "domowym" rozwiązaniu, które zaspokoi moje potrzeby w umiarkowanym stopniu. Przeglądałem dokumentację tego DENONa, jest on opisany jako 7.2, przy czym dwa wyjścia są konfigurowalne i mogą w pełni obsługiwać odrębną strefę bez ucięcia pasma, pozostawiają w pierwszej strefie 5.2.

I2S to niestety zupełnie nowe pojęcie, ale miałem okazję już zestawić HiFi Berry ze wzmacniaczem radiowęzłowym w niewielkiej restauracji i daje radę przy obsłudze imprez okolicznościowych z tańcami. Na tej podstawie założyłem, że podobne rozwiązanie udźwignie nagłośnienie i w moim domu.

Co do okablowania, to trochę uprościłem schemat, oczywiście skrętek mam rozprowadzonych aż w nadmiarze. Do salonu idą 4 UTP CAT5E plus 2 x FTP CAT6. W różnych miejscach w domu mam pociągnięte skrętki do punktów dostępowych, poza tym w każdym pomieszczeniu są przynajmniej dwie skrętki UTP CAT5E.

W tym momencie największy dylemat mam z głośnikami tylnymi w salonie. Wyprowadziłem do nich kable na suficie, za wypoczynkiem - ok. 0.5m za wypoczynkiem na wysokości 2.6m. Wiem, że modelowo powinne być na wysokości mniej więcej 1.1m po bokach, ale to psuje mi koncepcję aranżacji salonu, więc chcę zostać przy sufitowych. Pytanie, czy mogę coś zrobić i jeśli tak to co, żeby mieć z nich jakiś użytek?Powinny być jakieś duże, odpowiednio skierowane, czy jeszcze coś innego? Może w ogóle dać sobie z nimi spokój?

Dodano po 2 [minuty]:

Wojtus-j napisał:
    No i jak postanowisz obejrzeć film z DVD albo posłuchać radia z wbudowanego tunera to niestety z wielostrefowego zastosowania nici.

Tego fragmentu nie rozumiem, dlaczego nici? Chodzi o ograniczenia danego modelu? Faktycznie DENON AVR-X1400 ma ograniczenia tego typu, ale już np. droższy AVR-X4500H takich ograniczeń nie ma plus ma jeszcze jedną dodatkową strefę, więc założyłem, że to kwestia ograniczeń danego modelu amplitunera.
  • Admin grupy audio
    Wojtus-j napisał:
    13k za sam procesor to zdecydowanie za dużo jak na moje amatorskie ucho.

Tu nie chodzi o brzmienie, tylko o możliwości (funkcjonalność). Uszy nie mają z tym za wiele wspólnego. :)

Wojtus-j napisał:
    I2S to niestety zupełnie nowe pojęcie, ale miałem okazję już zestawić HiFi Berry ze wzmacniaczem radiowęzłowym w niewielkiej restauracji i daje radę przy obsłudze imprez okolicznościowych z tańcami. Na tej podstawie założyłem, że podobne rozwiązanie udźwignie nagłośnienie i w moim domu.

Heh, zatem możesz i tutaj użyć HiFi Berry. Tu nie chodzi o to czy to zadziała czy nie, bo zadziała, kwestia jak. Mnie jednak się takie działanie nie podoba.

Wojtus-j napisał:
    W tym momencie największy dylemat mam z głośnikami tylnymi w salonie. Wyprowadziłem do nich kable na suficie, za wypoczynkiem - ok. 0.5m za wypoczynkiem na wysokości 2.6m. Wiem, że modelowo powinne być na wysokości mniej więcej 1.1m po bokach, ale to psuje mi koncepcję aranżacji salonu, więc chcę zostać przy sufitowych. Pytanie, czy mogę coś zrobić i jeśli tak to co, żeby mieć z nich jakiś użytek?Powinny być jakieś duże, odpowiednio skierowane, czy jeszcze coś innego? Może w ogóle dać sobie z nimi spokój?

A masz już wybrane głośniki, czy tak sobie rzuciłeś kable z zamiarem że potem się pomyśli?
    Jeśli nie masz wybranych głośników, to niestety oznacza że zabrałeś się za to od końca i prawdę mówiąc nie wiem co teraz masz zrobić.
    Normalnie robi się to inaczej - najpierw opracowuje się założenia, potem sprawdza który sprzęt te założenia spełnia, potem robi się projekt (może być w głowie) i na końcu kładzie się okablowanie (zgodnie z projektem). Jeśli zacząłeś od położenia okablowania to cóż...

Wojtus-j napisał:
    Tego fragmentu nie rozumiem, dlaczego nici? Chodzi o ograniczenia danego modelu? Faktycznie DENON AVR-X1400 ma ograniczenia tego typu, ale już np. droższy AVR-X4500H takich ograniczeń nie ma plus ma jeszcze jedną dodatkową strefę, więc założyłem, że to kwestia ograniczeń danego modelu amplitunera.

Nie czytałem instrukcji, ale skoro Ty czytałeś to będziesz znał odpowiedź na pytanie - czy da się zrobić tak, żeby do drugiej czy trzeciej strefy skierować sygnał z zupełnie innego źródła niż nazwijmy to "główne"?
    Czy to przypadkiem nie jest tak, że drugą strefę możesz włączyć i regulować głośność, ale idzie tam ten sam dźwięk który idzie do strefy pierwszej (głównej)?
  • Poziom 6  
    Artur k. napisał:
    A masz już wybrane głośniki, czy tak sobie rzuciłeś kable z zamiarem że potem się pomyśli?

Niestety, był to ten mniej właściwy wariant. W trakcie budowy nie było mnie stań ani finansowo ani czasowo, aby do każdego pomysłu angażować ekspertów - choć wiem, że tak powinno być. Pewne rzeczy - w tym kable do głośników - były rozprowadzone mniej lub bardziej intuicyjnie. Widziałem niejednokrotnie głośniki sufitowe - np. Genelec - i założyłem, że jak doprowadzę przewód w odpowiednie miejsce, to wystarczy. Przy tym wszystkim zaznaczam, że kwestia nagłośnienia dla takiego pseudo-audiofila jak ja nie jest na tyle kluczowa, że muszę mieć wszystko na tip-top. niech to będzie średni efekt, byle nie marny. Byle by się dało z tego korzystać. Czyli uważasz, że rozsądniej jest porzucić temat głośników tylnych, niż np. zamontować coś w stylu "Genelec 8000-435 415 Ceiling suspension speaker ceiling bracket"? Teoretycznie jestem jeszcze przed szpachlowaniem i malowaniem, więc mogę pociągnąć przewód od telewizora po suficie, tylko większy problem polega na tym, że 1.5m za kanapą jest już ściana.

Artur k. napisał:
    Czy to przypadkiem nie jest tak, że drugą strefę możesz włączyć i regulować głośność, ale idzie tam ten sam dźwięk który idzie do strefy pierwszej (głównej)?

Nie, można puścić inne źródło i to w pełni niezależne. W 1400 są pewne ograniczenia, że nie może być to każde źródło, ale z tych dostępnych jest one zupełnie odrębne. W wyższym modelu (AVR-X4500H) są już dwie takie dodatkowe strefy i można tam puścić niemal dowolne wejście, czyli np. do salonu dźwięk z telewizora, a do łazienki na tzw. ZONE 2 po cichu radio.

Dodano po 6 [godziny] 8 [minuty]:

Teraz widzę, że te głośniki Genelec 8000 nie należą do najtańszych... no ale przynajmniej coś w tym stylu miałem na myśli.
  • Admin grupy audio
    Wojtus-j napisał:

Teraz widzę, że te głośniki Genelec 8000 nie należą do najtańszych... no ale przynajmniej coś w tym stylu miałem na myśli.

Hehe, nie martw się ceną i tak nie da się ich u Ciebie zastosować, bo to głośniki aktywne, a Ty masz instalację zrobioną pod pasywne. Poza tym aktywnych nie da się zasilić z amplitunera.

No i niestety doszliśmy do momentu w którym nie mam pojęcia co dalej zrobić. Gdybyś chociaż założył temat zanim wziąłeś się za robotę, to pewnie wiele rzeczy byś zrobił inaczej.
    Skończy się pewnie na jakimś tanim zestawie kina domowego, bo na nic lepszego nie będzie kasy. Sam amplituner AVR-X4500H to wydatek ok 6000zł, a więc już na dzień dobry przekraczasz założony przez siebie budżet 5000zł no i masz obsługę tylko 3 stref, a chciałbyś mieć 4. Nawet jeśli użyjesz AVR-X1500H za kwotę ok. 2200zł to i tak potrzebujesz ich dwa co daje razem 4400zł i rodzi pewien problem - trzeba je sterować ręcznie, albo postawić w osobnych pomieszczeniach, bo oba jednocześnie będą reagowały na pilota.
    Na dłuższą metę to będzie upierdliwe.
    Masz więc w sumie niekoniecznie tanio (bo przynajmniej 4500zł trzeba dać na amplitunery), niekoniecznie dobrze i w dodatku upierdliwe w obsłudze.

To teraz zastanów się czy nie lepiej (i taniej) byłoby wykorzystać jakiś typowy system multiroom np. Sonos, czy Yamaha.
    https://www.sonos.com/pl-pl/home
    https://musiccast.pl/

Nie mówiąc o tym, że można zrobić na sprzęcie bardziej pro, mniej więcej zgodnie z Twoim pierwotnym założeniem i jakby dobrze poszukać, poprzeglądać oferty różnych producentów to pewnie udałoby się zamknąć w 14-15 tysiącach, a już na pewno zrobić to tak, żeby dało się w przyszłości rozbudować jeśli na teraz nie masz na to funduszy.

No ale na takie działania już trochę za późno.
  • Poziom 6  
    @Artur k. już zrozumiałem, że popełniłem serię błędów w tym całym przedsięwzięciu, ale muszę znaleźć jakieś wyjście z sytuacji. W tym celu jestem w stanie zmienić założenia i wyjść poza początkowo założony budżet - zwłaszcza, jeśli będę w stanie projekt realizować etapowo - plus pociągnąć dodatkowe przewody (raczej tylko po salonie, nie od szafki rack bo ta swoi w garażu i to zbyt daleko).

Mógłbyś mi podpowiedzieć jaki "kierunek" obrać tak aby minimalizować ilość potrzebnych zmian w infrastrukturze i maksymalizować spełnione założenia? Przyjmijmy, że wystarczą trzy strefy, salon z kinem domowym, głośniki na dole i głośniki na górze. W każdym pokoju mam kable głośnikowe, antenowe, skrętki i oczywiście zasilanie - w razie potrzeby mogę podciągnąć np. zasilanie do głośników, lub dodatkowy kabel głośnikowy gdzieś w salonie. Sonos i Musiccast które zaproponowałeś, to rozwiązania bezprzewodowe, chciałbym oprzeć się głównie na rozwiązaniach przewodowych. Najchętniej zacząłbym od salonu, tak żeby tam mieć kino domowe, oglądać tv, słuchać muzyki i mieć ew. wyjście na resztę domu - tym zajmę się w następnej kolejności. Na jaki sprzęt proponowałbyś zwrócić uwagę, jakie kable dociągnąć, czy tylne głośniki na suficie mają w ogóle sens (ew. ile minimalnie je opuścić)?

Przy okazji, dziękuję, że wykazujesz chęć pomocy... jako jedyny. :-)