Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Trzy nowe grzejniki Purmo ciekną na zaślepkach

Haslowygaslo 09 Paź 2018 20:18 180 10
  • #1 09 Paź 2018 20:18
    Haslowygaslo
    Poziom 4  

Witam. Dostałem 3 grzejniki zamówione w 2 sklepach internetowych.
    CV33 2000x500
    Cv33 1400x500
    Cv22 2000x600

Wszystkie ciekna w tym samym miejscu. Pech?! Czy taka marka? :-)

Da się to łatwo naprawić?

Zdjęcie:

Trzy nowe grzejniki Purmo ciekną na zaślepkach

0 10
  • Pomocny post
    #2 09 Paź 2018 20:35
    ls_77
    Poziom 30  

Tak - da się łatwo naprawić.
    Ale pierwsze pytanie - kto to tak zamontował?
    Grzejnik dolnozasilane - typu "V" podłączone z boku?
    Trzeba było zamówić bocznozasilane to było by i taniej i nic by nie ciekło.

A tak na poważnie - to cieknie z zaślepek, takich fabrycznych korków plastikowych, które służą tylko i wyłącznie jako korek przed dostaniem się tam zabrudzeń. Te korki się wykręca i w 99,9% przypadków podłącza się tam rury od CO. Producent oczywiście pozwala podłączyć z boku, ale te korki się wyrzuca i wkręca w ich miejsce "normalne" korki hydrauliczne. Tylko nie ocynkowane!

Zakręć grzejniki na zaworach: zasilającym i powrotnym, spuść wodę z grzejników, wykręć te plastikowe zaślepki i wkręć korki 1/2".

0
  • #3 09 Paź 2018 20:42
    Haslowygaslo
    Poziom 4  

Tzn te widoczne na zdjęciu korki które nazwałem zaslepkami - może niesłusznie.

One są metalowe. Może po prostu źle wkrecone?

Ogólnie to zamówiłem krzyżowe podłączenie...

0
  • Pomocny post
    #4 09 Paź 2018 20:46
    ls_77
    Poziom 30  

One nie są metalowe. Są plastikowe - pomalowane farbą tak jak grzejnik. To są korki/zaślepki z procesu produkcji.

0
  • #5 09 Paź 2018 20:53
    Haslowygaslo
    Poziom 4  

Ok a jak je dokładnie wyjąć żeby nic nie uszkodzić ? Wygląda że specjalny klucz potrzebny?

0
  • Pomocny post
    #6 09 Paź 2018 20:56
    Parowy
    Poziom 19  

Czołem, dodam od siebie, żebyś do wykręcania tych korków uzbroił się w jak największy płaski śrubokręt, ewentualnie przecinak. Coś płaskiego, co będzie pasowało do ząbków w środku korka.
    Te zaślepki lubią się całkiem mocno trzymać a jak plastik się wyrobi to pozostaje dłubanie.

Powodzenia :)

Dodano po 45 [sekundy]:

Haslowygaslo napisał:
    Ok a jak je dokładnie wyjąć żeby nic nie uszkodzić ? Wygląda że specjalny klucz potrzebny?

Je się wykręca.

0
  • #7 09 Paź 2018 21:02
    Haslowygaslo
    Poziom 4  

Ok co za ulga, czyli grzejniki ok! Po prostu problem z moim doświadczeniem hydraulicznym czyli zerowym (albo niedoczytalem czegoś w instrukcji) i grzejniki ok.

Dzięki za szybką pomoc!!! :)

0
  • #8 09 Paź 2018 22:12
    BUCKS
    Poziom 33  

Haslowygaslo napisał:
    Ogólnie to zamówiłem krzyżowe podłączenie...

Krzyżowe to stosuje się w zasadzie przy długich grzejnikach np. powyżej 2m. Przy mniejszych nie ma takiej potrzeby.
    Mam tylko nadzieję, że nie pomyliłeś krzyżowego z siodłowym.
    Krzyżowe to zasilanie na górze, a powrót na dole po przeciwległej stronie, a siodłowe to zasilanie i powrót na dole po przeciwległych stronach. Przy siodłowym moc grzejnika spada o ok. 10% względem wartości nominalnych.

Moim zdaniem zamiast podłączenia bocznego lepsze jest podłączenie dolne, bo nie masz z boku żadnych rur, czyli podnosi się estetyka.
    Ale o gustach się nie dyskutuje ;-)
    Zresztą jak już usilnie chciałeś podłączenie krzyżowe to mogłeś dać zasilanie z dołu, a powrót z boku, więc odpadałby rurka zasilająca boczna, która jest najbardziej widoczna.

0
  • #9 12 Paź 2018 10:05
    Haslowygaslo
    Poziom 4  

No właśnie grzejniki dość długie, może faktycznie z dołu lepiej mimo to, pierwsza moja instalacja więc nie jest idealnie.
    Ps
    Co do marki Purmo :
    - Obsługa klienta działa na maila ale wolniej od Was :) szkoda że telefonów nie odbierają 3/5
    - Grzejniki miały widoczną rdzę w środku po zdjęciu zaślepek. Zobaczymy ile wytrzymają. Grzeją szybko.

0
  • Pomocny post
    #10 12 Paź 2018 10:57
    BUCKS
    Poziom 33  

Haslowygaslo napisał:
    No właśnie grzejniki dość długie

Ja mam typ 22 600x2000 i daje radę na zwykłym podłączeniu dolnym. Być może przy podłączeniu krzyżowym zyskałbym ciut szybsze nagrzewanie co przy przewymiarowanym u mnie kotle gazowym mogłoby mieć jakieś znaczenie, bo u mnie kocioł włącza się na 9-13 minut i z racji osiągnięcia górnych 50 stopni bez możliwości zmniejszenia mocy to następuje wyłączenie palnika.
    Ale w typowej instalacji, gdzie palnik będzie pracował dłużej to moim zdaniem nie ma to istotnego znaczenia.

Haslowygaslo napisał:
    może faktycznie z dołu lepiej mimo to, pierwsza moja instalacja więc nie jest idealnie.

Rozumiem to będziesz wiedział na przyszłość, że jak będziesz chciał poprawić estetykę to możesz zastosować podłączenie dolne. Pod kątem samego grzania nie ma to różnicy.

Jedynie przy podłączeniu dolnym głowica termostatyczna stanowi niejako przedłużenie grzejnika, bo w górne wejście wkręcana jest specjalna wkładka termostatyczna i do niej przykręcasz głowicę, czyli głowica jest umiejscowiona wzdłuż długości grzejnika, a nie pod kątem prostym jak to ma miejsce przy podłączeniu bocznym.
    Przy podłączeniu bocznym masz specjalny zawór termostatyczny jako dodatkowy element zewnętrzny mocowany z boku grzejnika do którego musisz doprowadzić rurkę z wodą zasilającą.
    Wiec poza aspektem estetycznym i innym umiejscowieniem głowicy termostatycznej to ja nie widzę większych różnic.

0
  • #11 13 Paź 2018 12:32
    Haslowygaslo
    Poziom 4  

Ok problem rozwiązan - zamykam temat. Podsumowując - zaślepki plastikowe (zmyłka dla laików) do wymiany na metalowe zakrętki hydrauliczne.

1