Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przekraczające ciśnienie w kotle kondensacyjnym, kapanie z zaworu : Chaffoteaux

09 Paź 2018 20:18 399 5
  • Poziom 7  
    Witam,
    Ma problem z kotłem kondensacyjnym grzewczym: Chaffoteaux Pigma Green Evo
    Kocioł ma 2 lata i nagle zauważyłem, że na piecu jest 0.2-04 bar ciśnienie i woda ciepła i grzejniki nie włączyły się.
    Więc dopuscilem wody do pieca na 1-1.5 bar tak jak jest w instrukcji napisane.
    Zaobserwowalem że wycieka gdzies delikatnie woda na podłogę. Przy włączonych grzejnikach, ciśnienie wzrasta do poziomu 3-4 bar ( max na manometrze jest 4 bar) pole czerowne na manometrze jest od 3-4 bar.
    Właśnie gdy przekracza 3 bar zaczyna kapać woda z zaworu bezpieczeństwa. Kapie ona dosyć mocno z zaworu, nawet śmiało powiem że leje się woda.
    Gdy grzejniki się wyłączą ciśnienie spada poniżej 1 bar i trzeba dopuszczać wody.

Wiecie gdzie szukać problemu? Co mogło sie już popsuć w piecu ktory ma 2 lata i pare miesięcy?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Popsuć to się raczej nic nie popsuło. Raczej brak serwisu/przeglądu podczas którego serwisant powinien sprawdzić i wyregulować poduszkę powietrzną w naczyniu przeponowym. To o czym piszesz to "książkowy" przypadek braku lub niedostatku ciśnienia w naczynku przeponowym. Jeśli jesteś na siłach samemu to zrobić to na elektrodzie są opisane procedury co i jak.
  • Poziom 7  
    Serwisant właśnie był dzisiaj u mnie (ale nie autoryzowany), poświecił latarką pod piecem i bez żadnego sprawdzania powiedział, że do wymiany naczynie przeponowe. Koszt 500 zł.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Może nie do wymiany - chociaż nie można tego wykluczyć - ale do sprawdzenia.
    Zakręcasz zawory pod kotłem. Zaworem spustowym spuszczasz z niego wodę i sprawdzasz manometrem (takim jak do pompowania kół) jakie jest ciśnienie w naczyniu przeponowym - powinien być widoczny wentylek. Zawór spustowy cały czas ma być otwarty! Ciśnienie powinno być w okolicy 0,8-1,0 bar. Oczywiście ciśnienie jeszcze zależy od wysokości słupa wody w instalacji, czyli różnica poziomu pomiędzy kotłem a najwyższym grzejnikiem. Później zakręć zawór spustowy, otwórz zawory na instalację CO, dopełnij wodę w CO do ciśnienia 1,2-1,5 bar i poprawnie odpowietrz kocioł przed załączeniem palnika! Obserwuj jak się zachowuje układ. Jeśli będą dalej problemy to być może trzeba wymienić naczynie.
  • Poziom 7  
    Spróbuje samemu, a jeśli mi sie nie uda to zadzwonię po autoryzowanego serwisowanta.
    Ponieważ ten co był dzisiaj, otworzył tylko górną pokrywę zrobił zdjęcie sobie, poświecił latarką i powiedział, naczynie przeponowe do wymiany. Dlatego pisze na forum, czy jest to możliwe, że po samych oględzinach mógł tak ocenić
  • Poziom 7  
    Niestety, serwisant bez dokładnego sprawdzenia wymienił naczynie przeponowe.
    Piec działa bez zarzutu, lecz zapewne mogło odbyć się to tańszym kosztem.