Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec marki Nefit nie grzeje

mariuszek29 09 Paź 2018 20:31 243 9
 • #1 09 Paź 2018 20:31
  mariuszek29
  Poziom 7  

  Witam. Jest sobie piec marki Nefit i termostat pokojowy ICY. Problem polega na tym że podczas kiedy ustawiam temperaturę na termostacie i zapala się ikonka że piec rozpoczyna pracę a piec nie reaguje. Grzejniki są zimne. Czym to może być spowodowane? Wiem że piece się od powietrza i uzupełnia wodę. Ale nie wiem jak, a nie jest to mój piec i nie chciałbym niczego popsuć.

  0 9
 • Pomocny post
  #2 09 Paź 2018 21:31
  piracik
  Moderator - Systemy Grzewcze

  Tutaj podobny sterownikLink
  Ustaw temperaturę CWU niżej. Kocioł prawdopodobnie nie może osiągnąć zadanej temperatury wody i dlatego nie przełącza się na centralne.
  Pokrętło z kranikiem przekręć np. na 5 (piąta kropka)

  1
 • #3 10 Paź 2018 09:18
  mariuszek29
  Poziom 7  

  To pokrętło dlatego jest tak ustawione ponieważ woda w kranie jest letnia.

  0
 • #4 10 Paź 2018 10:36
  BUCKS
  Poziom 33  

  Na wstępnie to nie jest piec ale kocioł gazowy.
  Piec wytwarza ciepło i równocześnie je przekazuje do otoczenia jak grzejnik w miejscu w którym jest zamontowany, czyli do ogrzania chaty potrzebowałbyś co najmniej kilku pieców np. po jednym piecu w każdym pomieszczeniu natomiast kocioł nie pełni funkcji grzejnika on tylko wytwarza ciepło, które potem za pomocą wody jest transportowane do wielu grzejników, więc do ogrzania całej chaty wystarczy jeden kocioł.

  Na panelu widać przełącznik od trybu "kominiarz" oznaczony ikonką kominiarza z drabiną.
  Ustaw 1 to kocioł powinien przejść w tryb kominiarza i włączyć grzanie z mocą maksymalną ustawioną na kotle.
  Skoro na kotle jest napis 11kW to wychodzi, że jest to kocioł 1-funkcyjny, więc musisz mieć dodatkowo zasobnik na c.w.u.

  Jak włączysz tryb kominiarz to pozostaje pytanie, czy będzie on działał w trybie c.w.u., czy w trybie c.o. ale sprawdzisz, czy kocioł włączy palnik.
  Po rurkach sprawdzisz, który obieg grzeje c.o., czy c.w.u.
  Ja masz fotkę z rurkami przy kotle to na środku masz żółty kurek to jest rurka od gazu.
  Wnioskuję, że pierwsza z prawej od gazu to rurka z zimną wodą wodociągową, po lewej jest ciepła woda do zasobnika c.w.u..
  Następne rurki to z lewej zasilanie c.o., a z prawej powrót c.o.

  Tryb kominiarz może służyć tylko do chwilowego testu, więc nie wykorzystuj tego do normalnego grzania.
  Jeśli tryb kominiarz nie wystartuje to pozostaje chyba tylko wezwać serwis, bo kocioł potrzebuje przeglądu.
  Zresztą z tego co piszesz i tak przegląd by się przydał, bo albo coś w kotle szwankuje albo jest on zanieczyszczony osadami i stąd efekt chłodnej c.w.u. w kranie.

  0
 • #5 10 Paź 2018 12:19
  mariuszek29
  Poziom 7  

  Jak włączam tryb kominiarz to grzejniki są ciepłe i grzeją natomiast wtedy woda w kranie jest kompletnie zimna. A ciśnienie wody na piecu nie jest za małe?

  0
 • #6 10 Paź 2018 12:54
  BUCKS
  Poziom 33  

  Kocioł gazowy zwykle działa tak, że albo grzeje c.o. albo c.w.u., więc albo rybki albo akwarium ;-)
  Zwykle c.w.u. na priorytet, czyli jeśli kocioł dostanie sygnał od czujnika temperatury, że ma podgrzać wodę w zasobniku to przerywa grzanie c.o. i w pierwszej kolejności nagrzewa c.w.u. do zadanej temperatury. Jak masz zasobnik np. o pojemności 100 l to podgrzanie wody może zająć kilkanaście minut i dopiero po tym czasie kocioł będzie kontynuował grzanie c.o. jeśli nadal będzie taka potrzeba.

  Skoro kominiarz działa to kocioł też działa, jeśli nic złego się nie działo nic nie syczało jakby miało wybuchnąć to jest OK.
  Być może czujnik temperatury c.w.u. szwankuje i podaje błędne dane, nie wiem.
  To już nie jest w Twojej gestii i bez serwisanta znającego się na tym kotle to raczej nic sam nie zrobisz.
  Dla pewności pobierz i przeczytaj instrukcję obsługi od regulatora, bo może to efekt jakiś ustawień w regulatorze, więc trzeba to wykluczyć, abyś niepotrzebnie nie wzywał serwisanta.
  Ja w swoim regulatorze mogłem ustawić godziny, czyli przedziały czasowe w których będzie podgrzewana c.w.u. ale nie mam zasobnika c.w.u., więc z tych opcji nigdy nie korzystałem.
  Skoro woda jest letnia to znaczy, że kocioł musi co jakiś czas podgrzewać zasobnik. Być może podgrzewanie jest w nocy, a potem cały dzień zasobnik stygnie ale w takim układzie nie powinno być problemu z pracą w trybie c.o. Chyba, że regulator pokojowy jest walnięty i choć pokazuje grzanie to nie daje faktycznego sygnału do kotła.
  Tak czy siak pewnie finalnie bez serwisanta nie zacznie to działać prawidłowo ale może instrukcja coś pomoże i rzuci więcej światła na tę sprawę.

  Dodano po 19 [minuty]:

  mariuszek29 napisał:
  A ciśnienie wody na piecu nie jest za małe?

  Na fotce widzę 1,6 bar, więc jest jak dla mnie jest wystarczające dla przeciętnej instalacji jednopoziomowej, a nawet bym powiedział, że nie musi być aż na takim poziomie.
  Ja mam w swojej 1,4 bar i to jest mój maks dla zimnej wody w obiegu grzewczym.

  0
 • #7 10 Paź 2018 20:26
  mariuszek29
  Poziom 7  

  piracik napisał:
  Tutaj podobny sterownikLink
  Ustaw temperaturę CWU niżej. Kocioł prawdopodobnie nie może osiągnąć zadanej temperatury wody i dlatego nie przełącza się na centralne.
  Pokrętło z kranikiem przekręć np. na 5 (piąta kropka)


  Faktycznie pomogło. Ustawiłem temperaturę cwu na 5 kropke i woda jest ciepła w kranie i grzejniki zaczęły grzać. Przynajmniej narazie grzeją, będę obserwował co dalej.

  0
 • #8 11 Paź 2018 00:32
  BUCKS
  Poziom 33  

  mariuszek29 napisał:
  Ustawiłem temperaturę cwu na 5 kropke i woda jest ciepła w kranie i grzejniki zaczęły grzać

  Wcześniej pisałeś, że kocioł nie grzał c.w.u. dlatego podniosłeś temperaturę na kotle, więc nie ma w Twoich wypowiedziach konsekwencji.
  Z drugiej trony skoro masz zasobnik c.w.u. to niezależnie od ustawionej temperatury to kocioł powinien dogrzewać wodę bez problemu.
  Jeśli jej nie dogrzewa to jest jakiś problem. Jeśli zamierzasz tam długo mieszkać to lepiej załatw sprawę, aby kocioł z zasobnikiem działał na 100%.
  Jeśli za chwilę będziesz się stamtąd ewakuował to można przetrwać bez jakiejkolwiek interwencji i ewentualny problem przejdzie na nowego lokatora.

  0
 • #9 11 Paź 2018 20:45
  BrodowskiG
  Poziom 16  

  BUCKS napisał:

  Skoro na kotle jest napis 11kW to wychodzi, że jest to kocioł 1-funkcyjny, więc musisz mieć dodatkowo zasobnik na c.w.u.

  a jakim cudem to wychodzi? 11 kW to ograniczenie mocy grzewczej.  instrukcje znajdziesz na stronie buderusa , poszukaj np. model gb112 albo w googlach, sa instrukcje obsługi, montażu, serwisowe, najlepiej szukac montażu

  0
 • #10 12 Paź 2018 00:15
  BUCKS
  Poziom 33  

  BrodowskiG napisał:
  a jakim cudem to wychodzi? 11 kW to ograniczenie mocy grzewczej.

  Zwykle w nazwie modelu zakodowana jest maksymalna moc kotła, więc przyjąłem na logikę, że skoro na kotle pojawia się 11kW to jest to moc maksymalna, bo są kotły o mocy 12kW.
  Nie szukałem danych technicznych tego kotła, ani instrukcji, bo nie miałem takiej potrzeby.
  W zasadzie autor postu powinien być zainteresowany poszukaniem instrukcji obsługi, aby poznać lepiej urządzenie, które chce obsługiwać.
  Przyjąłem też założenie, że autor potrafi rozróżnić kocioł 1-funkcyjny od 2-funkcyjnego i jeśli się mylę to napisze odpowiednie sprostowanie.

  0