Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domofon - prośba o identyfikację

10 Paź 2018 12:37 357 12
  • Poziom 4  
    Witajcie, nawalił mi domofon. Wg kolegi amatora elektryka wystarczy kupić sam głośniczek. Niestety byłem w 3 sklepach stacjonarnych i nigdzie nie ma - radzą kupić w internecie. Tylko że nie wiem nawet jak tego szukać - jaką nazwę, model, wpisać w wyszukiwarkę.

mam 2 pytania
    1. czy ktoś poznaje głośniczek na zdjęciach a jesli tak to gdzie można taki nabyć lub szukać?
    2. czy może sam domofon tego typu jest tak tani że zakup całego podobnego lub identycznego będzie lepszy/tańszy.

tu od razu prośba, podpowiedźcie czy domofon na zdjęciu jest dwużyłowy czy inny. W administracji osiedla powiedzieli mi że przyjdzie ich monter i za 120 + robocizna (czyli pewnie z 200 ) zrobi mi całość. Lekkie przegięcie, jeśli podobne domofony widzę online za 25-30 zł. Ale jaki to jest typ domofonu- żebym wiedział co kupić? "Dwużyłowy"? Co wpisać w parametry żeby nabyć taki którym da się zastąpić zepsuty?

tDomofon - prośba o identyfikacjęDomofon - prośba o identyfikacjęDomofon - prośba o identyfikację
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Na zdjęciu jest sama słuchawka. Proponowałbym najpierw sprawdzić zamiast od razu wymieniać głośnik. Napisz jakie są objawy, wtedy może uda się pomóc.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Wpisz w portalu aukcyjnym "wkładka słuchawkowa " dobierzesz wg. oznaczenia lub wyglądu plus kontakt ze sprzedającym.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Ja bym obstawiał awarię widełek na które odstawiasz słuchawkę , sam głośniczek sprawdzisz bateria 1,5V jak przyłożysz bieguny to będzie trzeszczał jak sprawny .
    Co do zakupu nowego to nie taka prosta sprawa gdy wymieniałem swój nie działał dobrze iż mam kolegę który się zajmował konserwacja domofonów i polecił przeciąć jedna ścieżkę na płytce wówczas zaczął pracować poprawnie do dzisiaj zaś w instrukcji nie było o tym wzmianki
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Wkładka słuchawkowa z wyglądu przypomina SD-150.
  • Poziom 4  
    Dziękuję za odpowiedzi. Uzupełniam. Słuchawka spadła i od tamtej pory jest głucha. Jeśli ktoś dzwoni do domofonu to nie ma żadnej reakcji. Sam domofon wygląda tak jak na zdjęciach Domofon - prośba o identyfikacjęDomofon - prośba o identyfikację
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    To unifon cyfrowy Proel PC255. Na wkładce powinien być jej symbol, np. DR904, SD150. Można pozyskać z jakiegoś niepotrzebnego aparatu telefonicznego.
  • Pomocny post
    Specjalista Domofony
    Kolego uwierzyłeś jakiemuś koledze amatorowi, a najpierw trzeba przeprowadzić wstępną diagnostykę, czy to faktycznie uszkodzony jest głośniczek.
    Potrzebne są do tego 2 osoby. Jedna dzwoni z dołu, a druga podnosi słuchawkę w mieszkaniu (nawet gdy unifon nie zadzwoni). Osoba odbierająca mówi do unifonu (głos powinien być słyszany na dole) i przyciska otwieranie drzwi (osoba na dole sprawdza, czy faktycznie działa otwarcie).
    Jeżeli tak przebiegł test, to faktycznie może być uszkodzona tylko wkładka słuchawkowa.
    Jeżeli nie słychać rozmowy w obie strony i nie ma też otwierania drzwi, to wtedy dopiero można się zastanawiać nad wymianą unifonu.
    Przed ewentualną wymianą trzeba jeszcze sprawdzić, czy jest napięcie na linii, a później czy biegunowość jest prawidłowa.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    pechowiec11111 napisał:
    podpowiedźcie czy domofon na zdjęciu jest dwużyłowy czy inny

Przecież jak widać na załączonych zdjęciach, masz kabelki podłączone do dwóch zacisków. To nie ważne, że akurat masz podwójne kabelki pod śrubkami. Unifon który posiadasz jest dwużyłowy i do tego cyfrowy (bo bywają też analogowe dwużyłowe).

Ps. Nowy taki sam unifon kupisz za 50 zł. Musisz jedynie ustawić w nim numer mieszkania (40). Zanim się jednak zdecydujesz, upewnij się czy rzeczywiście jest to konieczne.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Sprawdz czy działa dzwonienie trzymając wciśnięty przycisk słuchawki (widełki), bez założonej obudowy. Chodzi o to aby wcisnąć go odrobinę dalej niż jest to możliwe z założoną obudową (być może nie załącza głośnika). Miałem taki problem u siebie.
    Nie napisałeś czy mikrofon lub rygiel działa. Możesz na próbę spróbować podmienić spiralny kabelek z jakiegoś telefonu.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    ...
    pechowiec11111 napisał:
    Dziękuję za odpowiedzi. Uzupełniam. Słuchawka spadła i od tamtej pory jest głucha. Jeśli ktoś dzwoni do domofonu to nie ma żadnej reakcji. Sam domofon wygląda tak jak na zdjęciach Domofon - prośba o identyfikacjęDomofon - prośba o identyfikację

Sprawdź czy złączka RJ11 poprawnie (głęboko) siedzi w gnieździe.
    Wystarczy że lekko się wysunie i nikt się do lokalu nie dodzwoni, ale po wywołaniu z kasety i podniesieniu słuchawki w lokalu można się dogadać.
  • Pomocny dla użytkowników
    Inna opcja, to podmiana całej słuchawki na próbę od zaprzyjaźnionego sąsiada. W końcu to bardzo proste. Nie trzeba nawet rozkręcać unifonu.
  • Poziom 4  
    zybex napisał:
    Inna opcja, to podmiana całej słuchawki na próbę od zaprzyjaźnionego sąsiada. W końcu to bardzo proste. Nie trzeba nawet rozkręcać unifonu.

no to było naprawdę mocne. Niby po studiach jestem, nawet 3 specjalizacje i na to najprostsze rozwiązanie nie wpadłem:)! dzięki wszyscy sąsiedzi w bloku mają te same rzeczywiście:) :roll: