Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena TV naziemnej - za mocna? A może inny zasilacz?

10 Paź 2018 13:21 870 22
  • Poziom 9  
    Witajcie. Nie jestem pewny czy dobry dział, jeśli nie, to proszę o przeniesienie.
    Mam problem z anteną.
    Podczas strojenia telewizora (jakiś LG) nie wyszukuje programów MUX-3
    Z podłączonym zasilaczem, gdy dodam ręcznie kanał 27, dodaje te programy do listy ale nie da się oglądać - same artefakty, dźwięk tnie. TV pokazuje siłę sygnału 100% ale jakość 0%
    Wszystkie pozostałe MUXy działają idealnie nawet bez zasilacza - wtedy Mux-3 nie ma nawet artefaktów - czarno.
    Jaką antenę powinienem dobrać jeśli mój nadajnik to Konin Żółwieniec a ja mieszkam 23,5 km od niego.
    Aktualna antena to Telmor ASR Classic, zasilacz jakiś od starszej anteny.
    A może wina nie leży po stronie anteny?
  • flexghzflexghz
  • flexghzflexghz
  • Poziom 34  
    Przy takiej odległości /23,5 km/ wzmacniacz antenowy raczej zbędny...
  • Poziom 36  
    smog11 napisał:
    nadajnik to Konin Żółwieniec
    smog11 napisał:
    gdy dodam ręcznie kanał 27 (...)

Żółwieniec nadaje mux-3 na k.27 (15 kW - wersja poznańska) i k.36 (40 kW - wersja bydgoska). Spróbuj dodać ręcznie tą drugą.
    smog11 napisał:
    TV pokazuje siłę sygnału 100% ale jakość 0%

Może to być objaw zbyt mocnego sygnału.
    smog11 napisał:
    mieszkam 23,5 km od niego

A dokładniej?
  • Poziom 9  
    Kabel stary, ale wydaje się w bardzo dobrym stanie.
    dokładniej: Nowe Paprockie Holendry 2
    Sprawdziłem k 36, jest dużo lepiej, jakość około 20%. Dźwięk nie tnie, ale nada jest sporo artefaktów.
  • Poziom 36  
    smog11 napisał:
    Nowe Paprockie Holendry

Teoretycznie masz bardzo dobre warunki odbiorcze i powinieneś bezproblemowo odbierać na antenie pasywnej. Jak wysoko zamontowana antena?
    smog11 napisał:
    Aktualna antena to Telmor ASR Classic, zasilacz jakiś od starszej anteny.

A dlaczego nie oryginalny? Jeżeli zakupiona antena w zestawie nie posiadała zasilacza, to znaczy że masz wersję bez wzmacniacza.
    smog11 napisał:
    Kabel stary, ale wydaje się w bardzo dobrym stanie

Ale nie wiadomo jakie ma parametry.
  • Poziom 31  
    Jeśli antena to ASR classic to oznacza, że posiada wzmacniacz. Zasilacz z separatorem powinien być w komplecie.
    Odległość 23 km jak na parametry nadajnika Żółwieniec oraz zysk samej anteny jest niewielka. Wzmacniacz zbędny.
  • Poziom 30  
    Kolego że kabel w dobrym stanie z zewnątrz to niewiele znaczy. Ja bym na Twoim miejscu wymienił go tak czy inaczej, duży masz dystans tego przewodu od anteny do TV? Ja ostatnio zmieniałem znajomemu okablowanie bo z 3 TV za rozdzielaczem na jednym była tragedia, okazało się że winny przewód, chociaż też był w bardzo dobrym stanie.
  • Poziom 31  
    Oczywiście dobry i sprawny kabel oraz złącza to podstawa instalacji, nie mówiąc już o antenie. Jeśli natomiast antena ze wzmacniaczem po części "działa" na niepodłączonym zasilaniu (niezasilany wzmacniacz jest filtrem) to oznacza, że sygnał jest na tyle duży, że i tak "coś" przepuszcza. Wniosek nasuwa się sam.
  • Poziom 43  
    TELMOR_PL napisał:
    (niezasilany wzmacniacz jest filtrem) to oznacza, że sygnał jest na tyle duży, że i tak "coś" przepuszcza. Wniosek nasuwa się sam.

Jak już to tłumikiem.
    Mi się zdaje, że może próba na innym, nowym zasilaczu z regulacja?
  • Poziom 31  
    Filtr to też tłumik tyle, że pasmowy - dolno,.. górno, środkowo przepustowy/zaporowy.
    Zastosowanie zasilacza z płynną regulacją napięcia nie jest tożsame z płynna regulacją wzmocnienia. Każdy wzmacniacz ma tzw. bieg jałowy czyli minimalne wzmocnienie i wcale nie jest ono takie małe.

Moderowany przez gulson:

Raport: Tłumik jest tłumikiem a nie filtrem.

• Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Wymienię na dniach kabel, i dam znać czy to pomogło.
  • Moderator
    Wymiana kabla nic nie da, bo:
    smog11 napisał:
    TV pokazuje siłę sygnału 100% ale jakość 0%

Na uszkodzonym kablu nie byłoby siły 100%. Ewidentnie zbyt silny sygnał.

smog11 napisał:
    Wszystkie pozostałe MUXy działają idealnie nawet bez zasilacza
  • Poziom 9  
    Wracam do tematu.
    Zmiana kabla nie przyniosła żadnego skutku.
    Więc jeśli sygnał za silny, to pozostaje zmiana anten na jakąś słabszą?
  • Poziom 36  
    smog11 napisał:
    Więc jeśli sygnał za silny, to pozostaje zmiana anten na jakąś słabszą?

A po co od razu wymiana? Masz dobrą antenę, tylko trzeba zamontować w niej symetryzator. Jeżeli chcesz zastosować dedykowany do tego typu anteny, to pozostaje Ci kontakt ze sklepem firmowym. Jeżeli lubisz majsterkować, to możesz spróbować poeksperymentować z przeróbką i dostosowaniem zwykłego symetryzatora na pasma III-V. Wzmacniacz/symetryzator zamontowany jest w plastikowej kopule. W celu jego wymiany należy praktycznie rozkręcić całą antenę i rozpołowić plastikowy wysięgnik.
  • Poziom 31  
    OK @_kli_, pewnie w tych rejonach nie jest to zbyt "chodliwy" produkt. Trzeba zamówić i przy najbliższej dostawie będzie :D
    Przedstawiciele to niezależne firmy i też liczą koszty. Nie chcą zamawiać towaru, który później będzie zalegał na półkach.
  • Poziom 9  
    Więc, który symetryzator z Allegro wybrać?
  • Poziom 31  
    Najlepiej oryginalny do ASR bo ma kształt pasujący do "monstrancji" - jeśli inny to taki, który pasuje do wewnątrz tej obudowy.
  • Poziom 36  
    Na Allegro dedykowanego do ASR symetryzatora nie kupisz. Są tylko wzmacniacze lub typowe symetryzatory. Zespół łączący ASR to płytka (przedwzmacniacz lub symetryzator) + kabel. Oczywiście może być sama płytka, bo kabel można zamontować. Typowy symetryzator na pasma I-V lub III-V wymaga takiej przeróbki, by z metalowymi uchwytami dał się zamontować w plastikowej kopule anteny. Najłatwiej będzie chyba z takim.
  • Poziom 9  
    TELMOR_PL napisał:
    Autor tematu nie słucha rad. Można kupić u przedstawicieli firmy: https://www.telmor.pl/Kontakt/Sprzedaz-hurtowa-i-detaliczna
    wkład do anteny z samym symetryzatorem (zamiast przedwzmacniacza) i po kłopocie. Taniej i co ważne, antena będzie wykorzystana. No chyba, że kolega chce mieć jedną w zapasie..

Pisałem pod róże e-maile przedstawione do kontaku ze strony Telkom-Telmor czy mają taki symetryzator do tego konkretnego modelu.
    Odpowiedział mi tylko Serwis:
    "Serwis nie prowadzi sprzedaży podzespołów.
    Jedyną formą obsługi klienta, jest przysłanie anteny do serwisu i wykonanie usługi wymiany płytki przedwzmacniacza na płytę symetryzatora oraz sprawdzenia anteny, odpłatnie."
  • Poziom 43  
    Jak ktoś z dopasowaniem symetryzatora do anteny wydzwania do serwisu nie powinien zabierać się za grzebanie w antenach.