Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pioneer SG-9500 - Czy warto wymieniać tranzystory?

koniu.18 10 Paź 2018 19:52 168 9
  • #1 10 Paź 2018 19:52
    koniu.18
    Poziom 14  

Witam. Posiadam korektor który niestety wprowadza dużo szumów więc z nadmiaru wolnego czasu zrodził się pomysł wymiany tranzystorów na współczesne (lepsze?) zamienniki. Czy taki zabieg jest możliwy? Nie pytam o sens tylko o możliwość czyli czy współczesne tranzystory są lepsze pod względem jakości, niskoszumności itd itp od tych sprzed ponad 30tu lat.

0 9
  • #2 10 Paź 2018 20:18
    brofran
    Poziom 37  

koniu.18 napisał:
    czy współczesne tranzystory są lepsze pod względem jakości

Powiedziałbym że jest wręcz odwrotnie. Kiedyś produkowano solidniejsze podzespoły. Nie dotyczy to jednak początkowej produkcji PRL- owskiej np. serii tranzystorów germanowych typu TG1, TG 5 ....

0
  • #3 11 Paź 2018 07:16
    koniu.18
    Poziom 14  

Proszę wybaczyć ale 30to letni postęp miałby uwsteczniać tak wszechobecnie stosowany element który znajduje się praktycznie w każdym obecnym urządzeniu? Skłonny jestem zrozumieć że dzisiejsze tranzystory może nie są lepsze tylko ewentualnie tych samych parametrów bo dlaczego należało by oszczędzać na elemencie który kosztuje kilkadziesiąt groszy i jest stosowany w każdym urządzeniu elektronicznym?

Stosujmy w samochodach drewniane kola z furmanek...

Może wypowie się ktoś kto np porównał tranzystory szeregiem testów, pomiarów itd itp?

0
  • #4 11 Paź 2018 10:32
    alekt77
    Poziom 26  

Przed rozważaniem wymiany tranzystorów (?) w korektorze trzeba odpowiedzieć sobie na parę pytań:
    1. Czy szumy zwiększyły się w czasie eksploatacji urządzenia, nagle czy stopniowo narastały?
    2. Czy w obu kanałach szum jest jednakowy?
    Trzeba mieć świadomość że szum wprowadzany do sygnału przez elementy półprzewodnikowe, szczególnie te niskoszumne, jest znacznie mniejszy niż od innych elementów np. od starzejących się kondensatorów elektrolitycznych.
    Wymiana tranzystorów na inne, nawet zbliżone parametrami, może skutkować zmianą warunków pracy wzmacniacza.
    W tym korektorze w torze sygnałowym są tylko 4 tranzystory z czego jeden pracuje jako klucz (FET), reszta to wzmacniacze operacyjne.

Pioneer SG-9500 - Czy warto wymieniać tranzystory?

1
  • #5 11 Paź 2018 11:04
    koniu.18
    Poziom 14  

Ten korektor znany jest z tego iż wprowadza dosyć duże szumy.

Kondensatory zamówiłem w pierwszej kolejności (Panasonic FM oraz Nichicon FG) a przy okazji ich wymiany mógłbym zmienić tranzystory tylko pytanie czy dzisiejsze odpowiedniki/zamienniki są takiej samej czy lepszej jakości?

0
  • #6 11 Paź 2018 11:10
    alekt77
    Poziom 26  

koniu.18 napisał:
    Ten korektor znany jest z tego iż wprowadza dosyć duże szumy

Jeśli tak to najlepszą metodą na zmniejszenie szumów jest wymiana korektora na inny model.
    koniu.18 napisał:
    czy dzisiejsze odpowiedniki/zamienniki są takiej samej czy lepszej jakości?

Jeżeli to będą odpowiedniki to czemu ma być mniejszy szum wnoszony do sygnału? Jeśli już to należałoby wstawić tranzystory o niższych szumach.

0
  • #7 11 Paź 2018 11:24
    koniu.18
    Poziom 14  

Dlatego ponieważ obecny proces produkcji moim skromnym zdaniem może różnic się niż ten z przed 30tu lat i być może elementy są lepszej jakości (czyt. np. wprowadzają mniej szumów?)

W dalszych wypowiedziach byłbym wdzięczny za konkretną odpowiedź na konkretne pytanie zadane w treści tego wątku czyli: nowe lepsze od starego czy nie? (poparte doświadczeniami, pomiarami, odsłuchem po wymianie itd itp bo wypowiedzi typu "myślę lub wydaje mi się" nie wyniosą tu nic nowego).

Dziękuję.

0
  • #8 11 Paź 2018 19:24
    alekt77
    Poziom 26  

koniu.18 napisał:
    Kondensatory zamówiłem w pierwszej kolejności (Panasonic FM oraz Nichicon FG) a przy okazji ich wymiany mógłbym zmienić tranzystory

a 27 maja napisałeś w temacie dotyczącym tego samego(?) korektora:
    "Kondensatory wymienione"
    Wygląda więc że kondensatory wymieniłeś i jaki efekt dała ta wymiana?
    koniu.18 napisał:
    nowe lepsze od starego czy nie

Jeśli to ten sam model/typ tranzystora to ani lepsze ani gorsze tylko takie same, przynajmniej teoretycznie bo są różni producenci i ich wyroby mogą się różnić i w danych katalogowych i w rzeczywistości.
    Oczywiście są nowe typy tranzystorów ale oprócz tego że mają lepsze parametry dotyczące szumów to mogą mieć różniące się od oryginalnych elementów z korektora inne parametry które tak jak już napisałem wcześniej mogą wpłynąć na zmianą warunków pracy wzmacniacza. Oprócz tego mogą mieć inne obudowy, najczęściej do montażu SMD, które eliminują je jako potencjalne zamienniki.
    Możesz spróbować wymienić parę tranzystorów 2SC1312/2SA725 na wejściu na KSC1845/KSA992 sugerowane na anglojęzycznych forach audio lub na bardziej dostępne BC550C/BC560 i sprawdzić czy przyniosło to jakiś efekt. Najlepiej na początek w jednym kanale aby można było porównać z drugim oryginalnym i ewentualnie wrócić do oryginalnych elementów.

0
  • #9 11 Paź 2018 21:32
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

alekt77 napisał:
    Możesz spróbować wymienić parę tranzystorów 2SC1312/2SA725 na wejściu
    A wcześniej, jeśli Kolega autor tak upiera się co do wymiany tranzystorów może lepiej zacząć od usunięcia na chwilę kondensatora sprzęgającego C34 i oceny poziomu szumów.

0
  • #10 12 Paź 2018 16:42
    koniu.18
    Poziom 14  

Zastosuje się do tych dwóch porad i powiadomię o ich efektach ale to dopiero po otrzymaniu tranzystorów KS lub BC bo dopiero wtedy zacznę dobierać się do wnętrza pioneera.

Jest to drugi egzemplarz który wpadł w moje posiadanie - wcześniejszy od razu po wymianie elektrolitów poszedł w rozliczeniu za wzmacniacz Pioneer SA-8800 tak że nawet nie zdążyłem go odsłuchać...

Narazie dziękuję za propozycje i sugestie. Na wszelkie inne nadal jestem otwarty.

0