Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja antenowa w domu jednorodzinnym - plan i realizacja

10 Paź 2018 21:09 660 12
  • Poziom 6  
    Drodzy forumowicze,

proszę Was o pomoc - poradę odnośnie zaprojektowania instalacji antenowej w domu jednorodzinnym.

Wstęp.
    Wszedłem w posiadanie domu, który remontuję od podstaw (niestety/stety samemu). Kładę instalację elektryczną i sieć Lan, z tym nie mam problemu. Ale w domu wypada też mieć maszt, antenę lub zestaw anten i w wybranych pokojach gniazdka, do których podepnę telewizory i radia. Temat ten jest mi obcy, trudny do zgłębienia za pomocą dostępnych w internecie poradników, więc zwracam się do Was, współtwórców wspaniałej kopalni wiedzy - "Elektrody".

Sedno.
    Chcę mieć w domu telewizję naziemną oraz radio FM. Z miejsca, gdzie chcę rozmieścić antenę/ny widzę przekaźnik telewizyjny, mam do niego 15 km (wtrącę, że miałem przyjemność rozmawiać z pracownikiem tegoż przekaźnika i na pytanie jakie potrzebuję anteny, odpowiedział, że skoro widzę przekaźnik to wystarczy metalowy wieszak z szafy :D ).
    Chcę mieć 3 punkty odbioru sygnału radiowe, 3 punkty telewizyjne i 1 punkt TV/Radio. Najdalszy z nich idąc po planowanym miejscu przebiegu kabla oddalony będzie 17 metrów od anteny lub anten.

Treść pytania i Waszej pomocy.
    Czy wystarczy mi jedna antena, dwie anteny (do FM i DVBT) czy trzy anteny (FM, i dwa rodzaje DVBT), jeżeli tak, to jaką polecacie?
    Jaki rodzaj kabla będzie wystarczający?
    Jak rodzielać sygnał? - i pyt. pomocnicze: czy można rozdzielić sygnał splitterem, a później, w dalszym odcinku jeszcze raz użyć splittera, czy jednak projektować jedno rozdzielenie w całej instalacji?
    Podpowiedzcie mi wszystkie potrzebne duperszwance, czyli urządzenia, które łączą sygnał radiowy i telewizyjny, a w gniazdu je rozdzielam, czy splittery maja być aktywne, czy pasywne, czy antena ma mieć wzmacniacz, jeżeli tak to jak taki wygląda, gdzie się go daje, czym zasila i jak go zintegrować z obecnie wykonywaną instalacją elektryczną, czy wzmacniacze maja być przy odbiornikach i czy czegoś nie pominąłem (zwyczajnie przez nieznajomość tematu).

Jeżeli ktoś z Was będzie chętny podpowiedzieć mi dokładnie jakieś produkty, w które się muszę zaopatrzyć, albo czego szukać po sklepach, o jakich parametrach, też będę wdzięczny.

Jestem umysłem ścisłym i prostym zarazem, wiec najłatwiej mi będzie zrozumieć coś w rodzaju: Kupujesz antenę o takich i takich parametrach, np tę, montujesz , doczepiasz kabel antenowy, ciągniesz do domu, w domu rozdzielasz, wzmacniasz tym i tym podpinając w tej dziurce a nie innej, kupujesz se takie gniazdko, montujesz w ścianie i wysyłasz za pomoc flaszkę na ten i tamten adres :D
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 31  
    Jeśli Kolega ma na myśli tylko instalacje RTV (bez ew. przyszłej rozbudowy o odbiór SAT) sytuacja jest dość prosta. Jednak dobór odpowiednich anten zależy od kilku czynników, m.in. od położenia względem nadajnika (odległość) jaki jego rodzaju (parametry). Ponadto ważny jest teren w bezpośredniej i dalszej bliskości od instalacji - topografia. Zatem prosimy podanie lokalizacji instalacji - adres lub współrzędne - (odległość do nadajnika to trochę mało) oraz gdzie będzie montowana instalacja - na jakiej wysokości.
  • Poziom 6  
    Dom usytuowany jest w dolinie, nad którą góruje szczyt z nadajnikiem (czyli przez 10 km jest płasko jak na stole [260 m n.p.m. ], po czym rośnie sobie górka [585 m n.p.m.], a na szczycie 116 metrowa wierza TV. Jestem od niego oddalony ok. 15 do 17 km. Absolutnie nic mi go nie przesłania, widzę zarówno górę jak i nadajnik. Lokalizacja domu to Żeglce koło Krosna na Podkarpaciu, nadajnik to RTCN Sucha Góra.

Antenę chcę usytuować na balkonie, na I piętrze (6m od ziemi). Jako że jestem na niedużym pagórku, to ani chałupy ani drzewa nie stanowią przeszkody. Po drodze jest tylko mała aglomeracja zwana Krosnem, która tam sobie produkuje jakieś normalne (pewnie nieznaczące) zakłucenia.

Tak, chodzi mi o RTV, satelity nie chcę bo jest to rozwinięcie tego co w telewizji, a ja poza meczami czy olimpiadą nie używam tego (no i nieszczęsnym m jak miłość szanownej małżonki). Całą rozrywkę czerpię z internetu
  • Poziom 31  
    Zatem proponuję np. taką antenę VHF/UHF T-urbot-T Combo Smart:
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anten...T-COMBO-Smart-antena-kierunkowa-UHF-VHF-DVB-T
    i antenę UKF FM-1 np. taką: https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anten...mne/Anteny-FM/FM-1-antena-radiowa-dookolna-FM
    Do zsumowania wszyskich sygnałów zamiast zwrotnicy (w komplecie z Combo) wzmacniacz/filtr kanałowy WK-410:
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Wzmac...WK-410-przestrajany-wzmacniacz-masztowy-DVB-T
    Kable koncentryczne - TT-113CU:https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Kable-telekomunikacyjne/Kable-koncentryczne/(offset)/5
    Gniazda dowolne R+TV, mogą być takie:
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Gniaz...iazda-RadiusMAX/GMC-351-gniazdo-multimedialne
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Moderator
    Z praktyki poradziłbym najpierw dokładne przeanalizowanie konfiguracji całej instalacji i podzielić całość na dwa segmenty:
    - instalacje antenowe - celowo używam liczby mnogiej, bo pomimo małej odległości od Suchej Góry trzeba być przygotowany na różne media; starannie dobieramy potencjalne punkty odbioru;
    - sposobu i dróg rozprowadzania sygnału: najczęściej występuje jakiś punkt centralny (czasami kilka punktów!) do i z którego rozchodzą się trasy kabli i następuje dystrybucja sygnałów.

I najważniejsze: w dzisiejszych czasach żadnej instalacji multimedialnej nie kładziemy bezpośrednio w tynk/ścianę czy pod tynk bez rurek instalacyjnych. Za chwilę masowo trzeba będzie wymieniać kable na światełka i rozkuwanie/rozpruwanie nie wchodzi w rachubę.
    Jeżeli robisz to dla siebie to nie warto stosować głupich oszczędności, zawsze trzeba przewidywać kolejne etapy rozbudowy czy przebudowy instalacji. Nigdy nie wolno doprowadzać do sytuacji, gdy jakikolwiek rozwój jest niemożliwy lub utrudniony.
  • Poziom 6  
    Dziękuję Irku za zainteresowanie :)
    Tak, wszystkie instalacje prowadzę w sztywnych gładkich peszlach (pomijając zakręty), ze względu na proste serwisowanie i rozbudowę. Nie ma to jak się orypać nad remontem, a po 2 latach dawaj młota i kujemy :D robota głupiego.

Co do Twoich podpunktów to:
    - pierwszego nie rozumiem, proszę o rozwinięcie, jakie media. Internet na 90% dam światłowodowy, bo mi przebiega przez działkę, zasięg telefonii komórkowej jest dość dobry, a w telewizji to MUX -1-2-3-8.
    Zakładam, że jakby powiększyli ofertę "multikleksów", to obecne anteny go odbiorą, albo po prostu dopnie się kolejna antenę i scali sygnał w kabel (teoretyzuję, bo nie wiem, czy tak prawidłowo się to robi).

-drugi: właśnie dla tego też napisałem do Was, bo dobry plan to podstawa, a z braku doświadczenia mogę ten newralgiczny podpunkt zawalić. Na ten moment przewiduję puszczenie jednym kablem do centralnego punktu domu i rozdzielenie go tylko w jednym punkcie na 7 wiązek. Nie wiem czy tak jest optymalnie, a jeżeli popieracie ten pomysł to właśnie czym najlepiej go rozdzielić. Od Kolegi wyżej wiem, że wzmocnienie sygnału nastąpi bezpośrednio na antenie zewnętrznym wzmacniaczem, a co do rozdzielenia, to nie wiem jeszcze nic... czy pasywny wystarczy, czy szukać aktywny, jeżeli tak, to jaki polecacie, możecie też wziąć pod uwagę rozwiązania przyszłościowe, jeżeli takowe są możliwe :)

W ogóle to dziękuję za zainteresowanie :)
  • Poziom 31  
    Ze względu na proponowane zastosowanie wzmacniacza masztowego (WK-410) użycie rozgałęźnika aktywnego raczej już mija się z celem. Jeśli to możliwe należy unikać kaskad wzmacniających. Najdłuższa odległość (17m) też nie jest imponująca zatem rozgałęźnik pasywny mało-stratny. W zależności od sposobu/miejsca zasilenia wzmacniacza - zwykły lub z możliwością przeniesienia napięcia.
  • Moderator
    Może rozwinę myśli.

Internet ze światełka: jesteś szczęściarz, moja część wsi nie ma czegoś takiego. Ale na wszelki wypadek postawiłbym jakiś dostęp GSM/HSPA/LTE, tak na wszelki wypadek. Lub chociaż przewidział miejsce szybkiej instalacji. Ja mam Neo (tylko 10 Mbs, bo nie ma szafy ONU), rezerwowane TP-Link-em z LTE.
    Telewizja naziemna; tak się składa, ze jesteśmy w przededniu migracji z DVB-T do DVB-T2. Oznaczać to będzie kolejne (znaczne) podniesienie poprzeczki jakościowej dla instalacji antenowych i wszelkiej dystrybucji sygnału. Do tego problematyczne stanie się dalsze rozwijanie technologii naziemnych z uwagi na - powolny, ale systematyczny - spadek udziału "telewizji programowych" w zapotrzebowaniu społecznym. Dziś odbierasz sygnały z Suchej Góry, ale może się okazać, że będziesz zainteresowany odbiorem sygnałów z różnych kierunków, czy to naziemnie czy satelitarnie.
    Dopisz do tego radio analogowe i cyfrowe.
    Docelowy dla Suchej Góry układ kanałów dla DVB-T2
    MUX1 35
    MUX2 32
    MUX3 29
    MUX4 31
    MUX5 43
    MUX6 48
    MUX8 bez zmian, ale należy się spodziewać migracji do UHF-u.
    Zauważ, ze występują kanały kolejne oraz stałe odstępy wielokanałowe - 29-32-35 - po dwa kanały odstępowe, do tego kolejne kanały 31 i 32. Dla wielu elementów aktywnych będzie zbyt trudne sadząc po doświadczeniach z okolic Ostrołęki i Różana - kanały 40, 41 i 42, na szczęście z tych samych lokalizacji i takimi samymi mocami.
    Już teraz "wzmacniaczyki" maja problemy z 8000 podnośnych, w nowym systemie jest ich 32000 na kanał. Dlatego nie określajmy obecnie jaki sprzęt będziesz stosować bo za kilkanaście miesięcy sytuacja może się radykalnie zmienić, pojawi się nowy sprzęt i nowe problemy.

Znasz zapewne swój dom i będziesz wiedział najlepiej jakimi trasami ułożyć ile i jakiej średnicy rury. Tak by trasy były możliwie najkrótsze, kable łatwe do wciągnięcia i wyjęcia oraz właściwe promienie skrętu. Nie zapomnij o LAN-ie i przewodach wyrównawczych.
    Zacznij od tego, bo to najtrudniejsze. Co w te rury powciągasz, to zupełnie inna sprawa. Ja mam koryto techniczne (60x40) przez cały dom, które na końcu przechodzi w przepust podziemny, bo anteny satelitarne stoją na dachu garażu - drzewa wyrosły niestety. Jest kilka miejsc, gdzie ilość kabli przekracza 12 a do tego są położone ekranowane przewody zasilania.
    Przy najbliższym demolowaniu domu podczas prac modernizacyjnych ogrzewania pojawią się nowe odcinki tam gdzie są potrzebne.

Punkt centralny to miejsce gdzie schodzą się na pewno wszystkie kable antenowe i przyłącza.
    Nie instaluj żadnych zewnętrznych zwrotnic czy rozgałęźników, to się mści awarią przy -20 lub +30 na dachu. Zapewne masz jakąś wnękę pod dachem - lub w PIWNICY! - by się tam zainstalować. Jakieś zasilanie z oświetleniem - i uziemieniem! - się na pewno przyda. W końcu robisz dla siebie i następców.
  • Poziom 6  
    Tak tak, instalację elektryczną i LAN mam już rozplanowany, RTV do centralnego rozgałęzienia również. To podstawa pomyśleć 2 razy przed robotą, bo robota perfekcyjna, to taka gdzie już nie trzeba myśleć, tylko wykonać plan :)
    Nie zapomniałem ani o instalacji wyrównawczej (uziemieniu), grubość drutów jest zgodna z obecnymi normami a bezpieczniki dostosowane do wytrzymałości poszczególnych grubości kabla. Mimo że nie planuję płyty indukcyjnej, to do kuchni puszczam siłę w okolicę kuchenki. Kable do LANu mam kat. 7, okazyjnie odkupiłem od znajomego. Kieruję się przede wszystkim troską o domowników i przyszłe pokolenie, jak również własną leniwą naturą, przez którą lubię robić coś dobrze, a nie wracać co chwilę i poprawiać :).

Nie miałem pojęcia o wejściu nowego standardu DVB. Hmmm..... Jako, że planuję zamieszkać tam przed zimą przyszłego roku (2019), to zajmę się puszczeniem kabli do centralki i przygotowaniem kanału na wyjście na balkon, umieszczę w kablach takie niby kotwiczki, żeby łatwo pociągnąć druta, a za rok będzie może bardziej klarowna sytuacja o standardach TV naziemnej i wtedy kupię anteny.
    Bo rozumiem, że gdy wejdzie DVB T2, to takie telewizory, co są sprzedawane obecnie z wbudowanym dekoderem DVB T1 będą wymagały osobnych dekoderów zewnętrznych i zamiast minimalizować ilość gratów, to będziemy na nowo latać po sklepach aby "telewizor przemówił".
  • Moderator
    Anteny zapewne będą te same. Bedą tylko musiały być lepsze i bez wzmacniaczy.

Wypadałoby z puntu centralnego do "miejscówki" antenowej położyć 4 lub 5 kabli. Równolegle stalowego "pilota" do wciągania następnych. Do "dachu" rura minimum 40 mm.
    Zwrotnice i dzielniki instalujemy pod dachem.

DVB-T2: pierwsze przepisy odnośnie sprzętu miały się pokazać na początku października. Jakoś cicho, widać władza jest zainteresowana stołkami a nie społeczeństwem.
    Czesi emisje w DVB-T2 już mają - miejscami równolegle z DVB-T MPEG2 (tak jak kiedyś z Suchej Góry), Niemcy wszystkie nadajniki powyżej 48go kanału wyłączyli i odpalili DVB-T2 tam gdzie trzeba. Słowacy i Ukraińcy też zaczynają i z tego co wiem czekają na nas, by uwolnione kanały przeznaczyć na 5G.

Ze sprzętem jest tak, że wiele obecnie sprzedawanych odbiorników i tunerów potrafi odebrać DVB-T2. Dostawcy nie czekali na "kwity"...
    Trzeba jednak uważać na "okazje" z Niemiec, sporo osprzętu antenowego ostatnio sprowadzanego to wyprzedaże starych systemów, które w Niemczech poleciały na złom. "Przedsiębiorczy" polscy (niemieccy także) handlarze potrafią sprowadzać śmieci do Polski, od prawdziwych śmieci przez samochody do sprzętu elektronicznego...
  • Poziom 6  
    Dziękuje Irku, to bardzo ważne informacje.

Czyli w moim przypadku ma to wyglądać tak?
    -jadę z kablami od każdego pomieszczenia do centralki, dajmy na to 7 kabli się tam spotka.
    -od centralki na balkon jadę 5 kablami w peszlu, który pomieści jeszcze ze 3 dodatkowe i dla wygody umieszczam tam pilota, czyli formę drutu, którym przeciągnę łatwo dodatkowe kable w razie czego.
    -na balkonie jeszcze pod zadaszeniem umieszczam zwrotnice i dzielniki, a od nich jadę kablami na maszt.
    -na maszcie umieszczam anteny, celując w Suchą Górę i w pepików, jeżeli zachcę ich telewizję mieć również.
    - radia cyfrowego raczej mieć nie chcę, bo nie planuję kupować urządzenia do jego odczytu, również kina domowego ani DVD, czy tam bluryjów (w ogóle planuję kupić telewizory - jak się uda to bez smart i bez wifi, bo mam parę komputerów z mocnymi kartami dźwiękowymi, one by robiły za centrum rozrywki, czyli dawały w TV internet, filmy - komputer dużo mneij podatny na zmiany technologiczne jakie zachodzą w dziedzinie RTV).

No to pytań ciąg dalszy:
    5 kabli z balkonu, czyli instalacja na 5 anten? To nie za dużo? Czy to przyszłość może przynieść konieczność używania jednocześnie tylu anten?
    Rozumiem, że zwrotnica (inaczej sumator) ma za zadania scalić sygnały z różnych anten w jednym przewodzie, czy wystarczy mi jedna na tyle kabli?
    Czy sumator, może być jednocześnie wzmacniaczem, czy już antena ma wzmacniacz w sobie, jeżeli tak, to czy do takiej anteny muszę doprowadzić napięcie? jeżeli tak, to czy 230V czy już po dedykowanym zasilaczu?
    Mój plan zakładał taki schemat: anteny, z nich kable do sumatora - jeden kabel do domu do centralki - w centralce rozdzielenie na 7 sygnałów. Po Twoich podpowiedziach sam widzisz, że nie wiem jak to planować :D
    Dodam tylko, że od czasu założenia powyższego tematu zakończyłem etap kucia i wiercenia, od jutra zatapiam puszki i rury na prądy, LAN i wyjścia RTV z pomieszczeń do centralki. Moją centralką aż do przyszłego roku będzie podłoga na poddaszu , do czasu gdy z remontem wejdę na to piętro i przerobię na część mieszkalną, wtedy też z centralki-pułapki dla tych co nie patrzą pod nogi zrobi się centralka kablarza-hobbysty (nie mylić z kablarzem - "uprzejmie donoszę") :D
  • Poziom 15  
    Jeżeli masz do nadajnika te 15 km i WIDZISZ GO (czyli jest zachowane przynajmniej te 60% czystości strefy Fresnela) to nie sądzę, aby jakiekolwiek wzmacniacze były potrzebne (mogą nawet zaszkodzić), ani przy antenach, ani przy zwrotnicy... przecież to jest 100kW, a ze strefą Fresnela to ja odbieram 2,4GHz przy 0,1W też około 15-16 km... przy analogu to by pewnie i tłumik był potrzebny przy jakimś mniej selektywnym odbiorniku.
  • Moderator
    W ogólnych założeniach podejście jest prawidłowe.

Na dzisiaj warto postawić 3 anteny:
    - UKF kanały 21-48 polaryzacja H; - mux1/2/3/4/5/6
    - VHF kanały 5-12 polaryzacja V: - MUX8/DAB i inne;
    - FM - zapewne prosty dipol pionowy;
    - dwa kable w rezerwie np do anteny na Słowację

Nie przewiduję stosowania wzmacniaczy bo zapewne sygnały są potężne. Należy przewidzieć możliwość odpowiedniego wytłumienia sygnałów np VHF-u w stosunku do UHF-u, by nie przeciążać wejścia odbiorników.
    Sposób złożenia sygnałów do jednego kabla to oddzielny problem którym zajmiesz się później. A potem pozostaje tylko odpowiedni podział sygnału z poziomami proporcjonalnymi do długości kabla. średnio kable tłumią ok. 0,1 dB na metrze.
    To na dzisiaj, nie wiadomo co będzie za rok.

Do wszelkich instalacji antenowych na zewnątrz nie doprowadza się napięcia sieci lecz 12 lub 24V. Bezpieczeństwo ponad wszystko...