Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SQ11 Mini kamera FullHD z detekcją ruchu - made in china - Test / Recenzja

CMS 10 Paź 2018 22:21 5166 32
  • Dzisiejszy artykuł pasuje zarówno do kategorii ciekawe gadżety z Aliexpress jak i z Allegro...

Jest to jeden z tych przypadków, gdzie kupując u majfriendów przepłaciłem.
    A było to tak. Pierwszy raz spotkałem się z tą kamerą w jednym z polskich sklepów dla modelarzy i kosztowała wówczas lekko ponad sto złotych plus wysyłka. Już miałem ją zamawiać, ale zabrakło w magazynie.
    Następna dostawa była już w cenie 98 złotych, ale wtedy akurat nie miałem pieniędzy. Któregoś dnia trafiłem ją przypadkiem na Aliexpress w cenie 65 złotych, z darmową wysyłką, zamówiłem zatem i czekałem, czekałem i jeszcze parę tygodni czekałem. Gdy w końcu dostałem upragnioną paczkę okazało się, że w międzyczasie cena spadła tak bardzo, że na Allegro można kupić ten sam model kamerki za 38 złotych. Co z wysyłką dawało niecałe 50 złotych. A u naszych wschodnich przyjaciół, można ją obecnie kupić za niecałe 36 złotych z darmową wysyłką.
    Najwyraźniej miałem pecha i trafiłem na "zły moment" :(

Opis produktu, zacznijmy jak zwykle od screenshoota z aukcji, żeby na głównej stronie ładnie wyglądało :).

Jak widać już na pierwszy rzut oka, kamerka jest bardzo mała, a konkretnie jej wymiary wynoszą 23x23x23mm. To naprawdę robi wrażenie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w środku znajduje się akumulator, oraz gniazdo na kartę microSD, oraz gniazdo USB, którego typu niestety nie znam. Aczkolwiek poza zasilaniem i sygnałami dla USB, ma tez wyprowadzone wyjście Composite na wtyku RCA.

Podstawowym problemem jeśli chodzi o tą kamerkę jest zdobycie spójnych informacji co do jej parametrów oraz konfiguracji.
    Było to powodem utraty dziesiątek gigabajtów dość cennych nagrań.

Kolejny problem to brak jakiejkolwiek sygnalizacji tego co kamera akurat "robi".
    Jeśli chcemy kogoś szpiegować, to może jest to pomocne, ale w codziennym użytkowaniu mocno komplikuje życie, a może też być powodem rozczarowania, gdy już podłączymy kamerę do komputera celem zgrania danych.

Na początek kilka zdjęć, a potem porozmawiamy i parametrach kamerki.
    SQ11 Mini kamera FullHD z detekcją ruchu - made in china - Test / Recenzja SQ11 Mini kamera FullHD z detekcją ruchu - made in china - Test / Recenzja SQ11 Mini kamera FullHD z detekcją ruchu - made in china - Test / Recenzja

Opakowanie jest dość skromne, tak jak i jego zawartość.
    SQ11 Mini kamera FullHD z detekcją ruchu - made in china - Test / Recenzja SQ11 Mini kamera FullHD z detekcją ruchu - made in china - Test / Recenzja SQ11 Mini kamera FullHD z detekcją ruchu - made in china - Test / Recenzja
    Kamerka jest przepasana tęczową naklejką, ale można ją bez problemu odkleić. Widać to zresztą po jej stanie, bo zanim zrobiłem zdjęcia do artykułu, to zdążyłem ją zerwać aby kamera nie rzucała się w oczy, zamontowana na rowerowym kasku.

Jak już wspomniałem, kabelek nie należy do typowych (albo po prostu nie znam tego typu). Mam praktycznie identyczny, ale bez wyprowadzonego złącza composite, niestety po podłączeniu za jego pomocą, ani kamerka, ani komputer nie reagują.

Na koniec kilka fotek kamerki pozbawionej naklejek i wyposażonej w klipsa.
    W zestawie jest jeszcze współpracująca z tym klipsem podstawka z przegubem kulowym, ale mam ją już zamocowaną na kasku.

Przejdźmy zatem do deklarowanych parametrów tego gadżetu.
    I tu pojawia się podstawowy problem, bowiem co sprzedawca to inne dane :(.
    Pozwolę sobie zacytować kilka opisów:

Na początek informacje z aukcji, na której nabyłem kamerkę.

Cytat:
    funkcja:
    -High definition full HD1080P
    -wsparcie 32 GB karty TF max. (karta Pamięci nie w zestawie)
    -proporcji obrazu: 4: 3
    -wsparcie systemu: Windows ME/2000/XP/2003/Vista, Mac OS, Linux
    -pojemność baterii: 200 mAh
    -czas pracy: Około 60 minut w temperaturze 1080 P 30fps
    -czas ładowania: Około 2-3 godzin
    -ładowania napięcie: DC 5 V
    -typ interfejsu: Mini 8 pin USB
    -długość kabla: 80 cm
    -wbudowany akumulator litowy zrównoważonego kamery do 60 minut

specyfikacja:

typ: Full HD Dashcam
    wymagania systemowe: Mac OS x 10.3.6 powyżej, Windows 7, Windows 2000/XP/Vista
    maks Obsługiwane Karty Zewnętrzne: TF 32G (brak w zestawie)
    klasa Ocenie Wymagań: Klasa 10 lub Powyżej
    Typ baterii: Wbudowana
    opłata sposób: USB ładowania przez PC
    Czas pracy: Około 100 minut w temperaturze 1080 P 30fps
    kamera Pixel: 12MP
    Format dekodowania: MJPG
    format wideo: AVI
    Rozdzielczość wideo: 1080 P (1920x1080), 720 P (1280x720)
    Klatek na Sekundę wideo: 30fps
    Format obrazu: JPG
    rozdzielczość obrazu: 12 M (4032x3024)
    System Audio: Wbudowany mikrofon/speacker (AAC)
    Wykrywanie ruchu: Tak
    Funkcja USB: USB Disk
    Typ interfejsu: Mini USB
    noc Wersja: Tak
    waga opakowania: 0.105 kg
    wymiary (Dł x Szer x Wys): 2.30x2.30x2.30 cm
    wielkość opakowania (dł x Szer x Wys): 8.50x8.00x3.50 cm/3.35x3.15x1.38 cali

Teraz opis tej samej kamery ze stron polskich sprzedawców.
    I tak po kolei:
    abc-rc.pl
    Cytat:

Rozdzielczość wideo: 1920x1080, 1280x720
    Szybkość klatek: 15, 30 klatek na sekundę
    Typ pliku wideo: AVI
    Rozdzielczość zdjęcia: 4032x3024
    Typ pliku zdjęcia: JPEG
    Kąt widzenia: 140 °
    Podświetlenie nocne: 6 diod LED IR (zakres 5 metrów, nie emituje światła widocznego dla ludzkiego oka)
    Czujnik ruchu: tak (zakres 5 metrów)
    Nagrywanie podczas ładowania: +
    Instrukcja obsługi .PDF

Czas pracy:
    100 minut (1 godzina 40 minut) w trybie ciągłego nagrywania
    około 5 godzin w trybie czujników ruchu
    24/7/7 / dobę, gdy podłączona jest zewnętrzna moc

Obsługa kart pamięci: Micro SD o pojemności do 64 GB (BRAK karty w zestawie, karta kingston 16GB do kupienia tutaj)
    Nagrywanie cykliczne: +
    Temperatura robocza: -10 ° С + 60 ° С
    Wilgotność środowiska: 15-85%
    Wymiary: 23x23x23 mm, 15 gramów

gospy.pl
    Cytat:
    Mini Kamera szpiegowska SQ-11 Black to jedno z najmniejszych na rynku urządzeń rejestrujących obraz w formacie AVI w najwyższej rozdzielczości Full-HD 1080P lub w rozdzielczości HD 720P z prędkością 30 kl/sek. Jest to najnowsza wersja znanej kamery SQ8. Miniaturowa kamera została wyposażona w detektor ruchu, 6 diod podczerwieni oraz możliwość ciągłej pracy pod stałym zasilaniem. Umożliwia również wykonywanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości 4032 x 3024px. Dodatkowo zawarty bogaty zestaw akcesoriów umożliwia dowolne umiejscowienie jej w mieszkaniu, ubraniu czy nawet na dronie. Czas pracy na wbudowanej baterii to ok. 70 min

Detektor ruchu pozwala na automatyczne uruchamianie kamery. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie miejsca na karcie pamięci. Po wykryciu ruchu nagrywanie rozpocznie się automatycznie i zakończy 10 sekund po ustaniu ruchu. Cyfrowa detekcja nie wydłuża czasu pracy baterii, funkcja najlepiej się sprawdza się przy podłączonym zasilaniu stałym.

Dzięki wbudowanemu akumulatorowi litowo-jonowemu nowej generacji mini kamera SQ11 zapewnia możliwość rejestracji wideo przez ok. 70 minut bez podłączania jej do ładowania. Dłuższa praca jest możliwa po podłączeniu kamery do zasilania 5V. Można do tego wykorzystać dołączony do zestawu kabel USB w połączeniu z ładowarką sieciową (brak w zestawie) lub powerbank'a. Ładowanie akumulatora trwa ok. 3 godziny i wykonywane jest poprzez gniazdo mini USB znajdujące się w bocznej ścianie urządzenia.

alexim.pl
    Cytat:

Nagrania w rozdzielczości FULL HD 1080P /HD 720P
    Detekcja ruchu
    6x diody podczerwieni
    Kąt widzenia kamery 90 stopni
    USB 2.0
    Obsługa kart microSD do 32gb
    Czas pracy około 100 minut
    Nagrywanie filmów lub robienie zdjęć
    Nadpisywanie filmów na karcie microSD
    Przed uruchomieniem naładuj urządzenie (około 2h)

eltec.pl
    Cytat:
    Kamera posiada diody podczerwieni, umożliwiające pracę w nocy!

Kamera rejestruje w trybie FULL HD 1080P. Soczewki o wysokiej rozdzielczości gwarantują świetnej jakości, wyraźny obraz. Jej kąt widzenia to aż 140 stopni!

Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna – wszystkie przełączniki są umieszczone na zewnętrznych ściankach kamery.

Najwygodniejszą cechą kamery jest opcja zapętlania, kamera nadpisuje wtedy nowy materiał na poprzednio już nagrany.

Kamera nie posiada wbudowanej pamięci, należy ją wyposażyć w kartę microSD. Kamerka obsługuje karty o pojemności do 32GB.

Wbudowany akumulator 200mAh pozwala na pracę do 20 minut ciągłego nagrywania w trybie FULL HD.

W komplecie znajduje się przewód USB, umożliwiający ładowanie. UWAGA: kamerkę należy ładować tylko za pomocą zasilacza USB 5V 2A, słabszy może spowodować przegrzanie.

Uwaga: kamera nie nagrywa podczas ładowania.

Dane techniczne:

typ: FULL HD (również przy pracy ze słabym oświetleniem)
    obsługa kart pamięci: MicroSD do 32GB (brak w zestawie)
    wbudowany akumulator
    czas pracy: do 20minut ciągle dla nagrywania w formacie FULL HD
    inteligentne nadpisywanie filmów
    format video: AVI
    format obrazu: JPG
    rozdzielczość nagrywania: 1080P (1920x1080p) lub 720P (1280x720p)
    proporcje obrazu: 4:3
    kąt widzenia: 140 stopni
    ilość klatek na sekundę: 30fps
    system audio: wbudowany mikrofon
    waga: 10g
    wymiary: 2,5 x 2,5 x 2,5 cm
    materiał zewnętrzny: silikon
    kolor: czarny z kolorowymi elementami

Jak jest zatem naprawdę? Przyznam, że sam nie wiem. Zacznijmy od rozdzielczości, niezależnie czy nagrywamy w domyślnej "720p", czy maksymalnej "1080p" to filmy mają proporcje 4:3. Hmm, daje do myślenia.

O ile w przypadku nagrań w rozdzielczości 720p, po kliknięciu we właściwości pliku, możemy faktycznie odczytać, że mamy do czynienia z taką właśnie rozdzielczością (w co nie wierzę) to, po otworzeniu właściwości pliku nagranego w "1080p" pola z informacjami o parametrach nagrania, są po prostu puste. Aczkolwiek film nagrany w "1080p" zajmuje prawie dwa razy więcej niż ten w "720p".

Gdy pierwszy raz zabrałem kamerkę na testy miałem do dyspozycji jedynie ośmio gigabajtową kartę mikro SD. Po wstępnych testach uznałem, że powinno mi wejść około 100 minut nagrania w rozdzielczości 720p. Nie byłem pewny pojemności baterii, więc kamerkę zamontowałem na kasku z przodu, a na jego tyle, umieściłem powerbanka a pojemności 1800mAh, więc o baterię się nie martwiłem. Uznałem, że będę pilnował czasu nagrania na oko... I tutaj się mocno przejechałem. Okazało się bowiem, że średnie 400-500 mega bajtów na każde pięciominutowe nagranie (kamerka zapisuje plik co 5min i kontynuuje nagrywanie tworząc kolejny plik) nie zawsze musi tyle wynosić. Odkryłem na ten przykład fakt, że nagrania z kamerki trzymanej w ręku na spacerze, czy leżącej na stole, są ponad połowę "lżejsze" niż te wykonane gdy kamera porusza się z prędkością kilkunastu kilometrów na godzinę, a gdy prędkość zwiększymy do ok 30km/h to pliki ważą" już ponad drugie tyle. Może tu się właśnie objawia to nagrywanie 15/30fps, bo w ustawieniach się tego zmienić nie da.

Aaa, właśnie ustawienia i instrukcja obsługi.
    Tutaj właśnie się naciąłem. Zaufałem pierwsze instrukcji obsługi jaka znalazłem :(

Całość można przeczytać Tutaj

Czyli co? Spodziewamy się, że kamerka po zapełnieniu pamięci zaprzestanie nagrywania, a "inteligentna" opcja zapętlenia i nagrywania nowych plików w miejsce najstarszych, jest tylko opcją. Niestety tak nie jest :(. Kamera nagrywa i NADPISUJE tak długo jak ma zasilanie.

Pisałem, do kilku sprzedawców z Polski w tej sprawie i otrzymałem różne odpowiedzi, ale żadnej pomocnej. A to, że "nie wiem", a to, "że pewnie jakiś błąd programowy", albo cytat z instrukcji, który załączyłem w formie obrazka.

Efektem tego małego nieporozumienia było to, że straciłem nagrania z wycieczki rowerowej, na których było utrwalone między innymi zwiedzanie pięknego skansenu, a stałem się posiadaczem całkiem sporej kolekcji nagrań przedstawiających piękno asfaltu umykającego pod kołami :(.

Na kolejną wyprawę, tym razem "grubszą" bo do Szwecji, zaopatrzyłem się w kartę pamięci 32 "Giga" i nic nie było mi już straszne. Tak przynajmniej myślałem. Bo po powrocie z trzydniowej wyprawy i podłączeniu kamerki do komputera, ponownie spotkało mnie rozczarowanie. Tym razem znacznie większe niż poprzednio, bo kosztowało mnie kilkadziesiąt godzin nagrań. Otóż, kamerka włączyła się "samoistnie" będąc w kieszeni czy plecaku, gdy aktualnie jej nie używałem. I miało o miejsce wielokrotnie. Skończyło się na kilkuset pięciominutowych "filmikach", na których słychać, szum morza (na promie) niezrozumiałe rozmowy, oraz przede wszystkim moje kroki. Obraz natomiast przedstawia ciemność.

Teraz czas jakieś nagrania. Na początek coś z balkonu...
    720p

Link

i 1080p

Link

Gołym okiem widać, znaczną różnicę jakości, ale nie potrafię tak na oko ocenić w jakiej RZECZYWISTEJ rozdzielczości są te nagrania.

Kamerka posiada opcje robienia zdjęć w rozdzielczości 12MP, ale mija się to z celem, ponieważ nie widzimy, w co celujemy obiektywem.

Nagrania z wykorzystaniem wbudowanego podświetlenia na diodach IR, to również nieporozumienie. Widoczność czegokolwiek, to jakieś półtora metra, a sensowna widoczność nie przekracza jednego metra.
    Także pozwolę sobie pominąć te dwie funkcjonalności.
    Kamerka posiada tez funkcję "czujnika ruchy" uruchamiającego nagrywanie. Ta z kolei działa wyśmienicie.

Kusiło mnie (jak zwykle zresztą), żeby zajrzeć, co ten gadżet kryje w środku. Na szczęście rozebranie i złożenie, nie przysporzyło wiele problemów.
    Czas na kolejne zdjęcia z wiwisekcji :)

SQ11 Mini kamera FullHD z detekcją ruchu - made in china - Test / Recenzja SQ11 Mini kamera FullHD z detekcją ruchu - made in china - Test / Recenzja
    SQ11 Mini kamera FullHD z detekcją ruchu - made in china - Test / Recenzja SQ11 Mini kamera FullHD z detekcją ruchu - made in china - Test / Recenzja

Na koniec jeszcze kilka filmów

Pokaz fontann w parku Szymańskiego na warszawskiej Woli. (kamera umieszczona na kapeluszu i czasem mi się przekrzywiała (i tak jak na rowerze, nie wiedziałem gdzie dokładnie "patrzyła").

Link

I dłuższe nagranie, dla cierpliwych :)

Link

A a koniec, jeszcze nagranie z rowerowania, widać, że kamera potrafi całkiem nieźle łapać ostrość na krótkim dystansie przy sporej prędkości. Ukazują się problemy z odwzorowaniem barw.

Link

Zapewniam was, że było bardziej zielono niż żółto, do tego, sakwy na bagażniku mojego towarzysza z przodu, w rzeczywistości są czarne, a nie fioletowe, jak na nagraniu.

Podsumowując...
    Kamerka ma swój potencjał, ale należy się przyzwyczaić do jej obsługi, oraz bezwzględnie pamiętać o ostatnim ustawieniu i o tym czy włączyliśmy nagrywanie, czy też nie. W razie wątpliwości, zawsze można przytrzymać przycisk ON/OFF przez 6 sek. i wyłączyć kamerkę, a następnie uruchomić ja ponownie.
    Do poważnych zastosowań, a zwłaszcza tych gdzie pozyskane nagrania mogą być naprawdę cenne, raczej bym jej nie używał. Może się jednak świetnie sprawdzić jako rejestrator w samochodzie. Gdyby jeszcze miała czujnik wstrząsów, aby mogła oznaczyć film z "nienormalnej sytuacji" by go potem nie nadpisywać. No ale nie będę już przesadzał, wszak, za taka cenę i tak mamy całkiem sensowna kamerę, o ile utrafi w nasze cele.

Pozdrawiam.
    CMS

Fajne!
  • #2 11 Paź 2018 00:26
    grawastar1986
    Poziom 11  

Problem z kolorami może być spowodowany brakiem jakiegoś filtra w kamerce. Wygląda to na przebijanie się jakiejś niewidocznej dla oka części pasma.

• #3 11 Paź 2018 00:40
    piotr_go
    Poziom 27  

grawastar1986 napisał:
    Problem z kolorami może być spowodowany brakiem jakiegoś filtra w kamerce.

Dokładnie, brak filtra IR.
    Lepsze kamerki mają automatycznie przesuwany. Tu widać był zbyt drogi.

• #5 11 Paź 2018 10:01
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

piotr_go napisał:
    Dokładnie, brak filtra IR.
    Lepsze kamerki mają automatycznie przesuwany. Tu widać był zbyt drogi.

Można dołożyć :) Chyba wystarczy zwykły kawałek szkła, powiedzmy że można się pokusić o taką hartowaną szybkę jak na telefony się nakleja.

Jak na 40 złotych to super sprawa. Do tego malutkie, można rozbudować akumulator w prosty sposób.
    Czy jest jakaś sprzętowa możliwość zablokowania karty tak, by pliki na niej zapisane automatycznie miały status "chroniony", czyli że karta nie pozwoli na ich zapisanie?
    32GB karty pamięci to może być mało. Chyba, że dokupić przejściówkę usb OTG i zrzucać na telefon, lub po prostu przekładać kartę do telefonu i zrzucać pliki z dnia do pamięci telefonu. Mi tam się podoba, tylko trzeba nauczyć się obsługi.
    wniedzie napisał:
    Na podstawie tych filmików wątpię, czy ma nawet 90 stopni.

Również odnoszę takie wrażenie. Może dodanie dodatkowej soczewki by pomogło?

• #6 11 Paź 2018 10:16
    CMS
    Administator HydePark

Kraniec_Internetów napisał:
    Czy jest jakaś sprzętowa możliwość zablokowania karty tak, by pliki na niej zapisane automatycznie miały status "chroniony", czyli że karta nie pozwoli na ich zapisanie?

Pisałem do kilku producentów i wygląda na to, że software'owo się tego zrobić nie da. Można podłączyć np pod telefon i przenieść nagrania do innego katalogu, jeśli wiemy które nas interesują. Teraz już tak będę robił. Aczkolwiek jest to uciążliwe.

Dodano po 34 [sekundy]:

Również odnoszę takie wrażenie. Może dodanie dodatkowej soczewki by pomogło?

Dołączam zatem do waszego grona :).

• #7 11 Paź 2018 10:38
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

CMS napisał:
    Pisałem do kilku producentów i wygląda na to, że software'owo się tego zrobić nie da. Można podłączyć np pod telefon i przenieść nagrania do innego katalogu, jeśli wiemy które nas interesują. Teraz już tak będę robił. Aczkolwiek jest to uciążliwe.

Chodziło mi raczej o to, czy da się tak zmodyfikować kartę lub jej system plików, by kamera nie mogła nadpisywać plików które na karcie już się znajdują lub zostały przez kamerę dodane, a program na komputerze może je skopiować i nawet usunąć.

• #8 11 Paź 2018 10:44
    wniedzie
    Poziom 13  

Można dołożyć Chyba wystarczy zwykły kawałek szkła

Nie, szkło nie zatrzymuje IR. Proponuję wybebeszyć obiektyw ze starego aparatu fotograficznego albo kamery. Tam przeważnie jest taki filtr w postaci kwadracika zamontowanego przed matrycą na stałe lub na ruchomym siłowniku (w kamerach CCTV). prostokącik ten pod światło mieni się na niebiesko i czerwono, o ile dobrze pamiętam.

• #9 11 Paź 2018 10:46
    CMS
    Administator HydePark

CMS napisał:
    Pisałem do kilku producentów

Nie wiem co mi się uroiło, oczywiście chodziło o sprzedawców.

Kamera nadpisuje tylko katalog Video. Przeniesienie plików do innego katalogu, lub zmiana nazwy na inną "zabezpieczy" pliki przed nadpisaniem.

• #10 11 Paź 2018 10:53
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

wniedzie napisał:
    Nie, szkło nie zatrzymuje IR.

Przepraszam, pomyliło mi się z UV. Zwykłe szkło zatrzymuje UV, dlatego w palnikach lamp używa się szkła kwarcowego.
    Chociaż kiedyś chyba na Discovery, jak jeszcze był to naukowy kanał a nie kolejny syfowy serial o polskim złomowisku, oglądałem jak sprawdzano, czy błoto faktycznie tak dobrze ukrywa temperaturę ciała jak w filmie Predator. Okazało się że nie, bo natychmiast się od ciała nagrzewa. Za to gdy bohater schował się za zimnąszybą, to kamera nie widziała człowieka, tylko taki wielki niebieski prostokąt (szybę). Oczywiście szyba była przezroczysta.

• #11 11 Paź 2018 16:03
    otapi
    Poziom 25  

A ile czasu w rzeczywistości wytrzymuje ta kamera na wbudowanym akumulatorze?

• #12 11 Paź 2018 17:46
    CMS
    Administator HydePark

Ciężko to jednoznacznie stwierdzić, wygląda na to, że zależy od tego co nagrywa.
    Gdy na promie do Szwecji zostawiłem kamerkę w kajucie, zamknięta w saszetce biodrowej musiała mi się nieopatrznie włączyć. Efektem było 98 pięcio-minutowych nagrań z czernią i szumem morza. Z zegara na nagraniach wynikało, że kamera nagrywała od 21:30 do 4 z minutami. W rozdzielczości "720p". W słoneczny dzień podczas jazdy na rowerze udało mi się, w tej samej rozdzielczości, nagrać tylko 80min.

Dodano po 13 [minuty]:

Artykuł powstawał dość długo, bo ponad miesiąc, i byłem nim już zmęczony.
    Teraz dopiero zauważyłem coś co wczoraj nie rzuciło mi się w oczy, a jest BARDZO ISTOTNE...
    Rzadko coś wrzucam na YT, a już bardzo rzadko coś, przy czym jakość nagrania ma znaczenie. Byłem pewien, że YT nie kastruje już nagrań, a jednak tak jest.
    Jakość na zaprezentowanych filmikach jest fatalna. Pisałem, że kamera dobrze łapie ostrość z bliska przy dużej prędkości, jednak na filmie z roweru wcale tego nie widać. Filmik ma 800MB, więc nie mam jak tutaj wstawić, ale mam króciutki filmik z tego samego dnia i tej samej drogi, ale innego odcinka - trochę gorszej jakości, ni to asfalt ni szutrówka. Niestety tylko jeden, ale widać, że różnica między asfaltem z YT, a nagraniem oryginalnym to niebo a ziemia.

W załączniku macie pokazane, jak w rzeczywistości wygląda nagranie drobnych detali przy prędkości około 25-30 km/h.
    Nagranie w 720p.

• #13 11 Paź 2018 18:47
    wniedzie
    Poziom 13  

Za to gdy bohater schował się za zimnąszybą, to kamera nie widziała człowieka, tylko taki wielki niebieski prostokąt (szybę). Oczywiście szyba była przezroczysta.

Podczerwień podczerwieni nie równa. Wszystko zależy od długości fali. Kamery termowizyjne wykrywają daleką podczerwień, która jest oznaką temperatury przedmiotu i te fale rzeczywiście nie przechodzą przez szkło. Mówimy tu jednak o bliskiej podczerwieni, którą jest w stanie wychwycić matryca zwykłej kamery i te fale przechodzą przez szkło.
    Jako ciekawy eksperyment polecam do kamery bez filtra IR wsadzić "filtr" zrobiony z zaciemnionej kliszy fotograficznej. Klisza taka zatrzymuje światło widzialne ale przepuszcza bliską podczerwień. W słoneczny dzień fajnie widać, że obiekty inaczej odbijają podczerwień niż światło widzialne i mają inną "jasność", niż widzi to człowiek.

• #14 11 Paź 2018 19:16
    CMS
    Administator HydePark

wniedzie napisał:
    Jako ciekawy eksperyment polecam do kamery bez filtra IR wsadzić "filtr" zrobiony z zaciemnionej kliszy fotograficznej

Co masz na myśli mówiąc "zaciemnionej"? Rozwiń proszę temat, bo wydaje się ciekawy.

• #16 11 Paź 2018 19:24
    otapi
    Poziom 25  

Chodzi tu o kolorową kliszę fotograficzną, a konkretnie o prześwietloną, wywołaną kliszę (prześwietlona - czyli ciemna), czyli np. ten początek który zawsze jest prześwietlony ponieważ wystaje z kasety ;)

• #17 11 Paź 2018 20:00
    zgierzman
    Poziom 18  

CMS napisał:
    niezależnie czy nagrywamy w domyślnej "720p", czy maksymalnej "1080p" to filmy mają proporcje 4:3. Hmm, daje do myślenia.

Jesteś pewien?
    Filmy, które wrzuciłeś na YT wyglądają na 16:9. Podobnie filmik który ściągnąłem z postu #12.
    KMPlayer w "info o mediach" podaje: 16:9 1280x720. Nie wiem tylko, czy to jest wartość przechowywana w metadanych, czy rzeczywista.

"Irfan View" który pokazuje to:

Wrzuć może jakiś krótki plik w wyższej rozdzielczości, ktoś na pewno znajdzie edytor, który pokaże prawdziwą rozdzielczość.

A co do wielkości plików w zależności od obrazu: wydaje mi się, że to jest podstawowa cecha kompresowanych formatów wideo. W całości zapisują się tylko niektóre klatki (nieraz bardzo rzadko), a później dopisywane są tylko różnice pomiędzy tą klatką kolejną (kolejnymi). Dlatego jednolity statyczny obraz zajmuje mało miejsca, a szczegółowy i dynamiczny dużo.

• #19 11 Paź 2018 20:39
    CMS
    Administator HydePark

zgierzman napisał:

Jesteś pewien?
    Filmy, które wrzuciłeś na YT wyglądają na 16:9. Podobnie filmik który ściągnąłem z postu #12.
    KMPlayer w "info o mediach" podaje: 16:9 1280x720. Nie wiem tylko, czy to jest wartość przechowywana w metadanych, czy rzeczywista.

Ooo, ja cię piórkuję, ale wtopa.
    Zaintrygowało mnie to co napisałeś i postanowiłem sprawdzić w innych odtwarzaczach. Wszystkie wyświetlały w 3:4. Poza jednym, starym poczciwym WinAmp'em 5.01, który to odpalił film w okienku 16:9.

Przeinstalowałem kodeki, i teraz już reszta playerów odtwarza w 16:9. Dzięki za zwrócenie uwagi, bo tak pewnie bym się nie dowiedział, że coś mi nie gra w kodekach.

• #20 11 Paź 2018 20:56
    zgierzman
    Poziom 18  

CMS napisał:
    Wszystkie wyświetlały w 3:4.

I nie zaintrygowało Cię, że obraz ma dziwne proporcje?
    Wiem, że są ludzie którzy mają w TV poustawiane dziwne formaty i nie przeszkadza im, że prezenterka pogody ma twarz szeroką jak Ryszard Kalisz, albo odwrotnie: Kalisz wygląda jak modelka w okładki Vogue. Ja tak nie mogę...

• #21 11 Paź 2018 23:50
    CMS
    Administator HydePark

No właśnie proporcje były normalne. To znaczy, ludzie nie wyglądali jak spagetti :) tylko po bokach miałem kaszety.

• #22 12 Paź 2018 07:25
    noel200
    Poziom 23  

A ja mam jeszcze pytanie o zastosowanie tej kamerki jako ukrytej w piwnicy czekającej na złodzieja. Mamy włamania do piwnic w bloku i chciałem ją schować w piwnicy, włączoną z opcją wykrywania ruchu.
    Z tekstu wynika, że sprawdzi się w tej roli, ale jak długo wytrzyma bateria z włączoną kamerą, ale nie nagrywającą?

• #23 12 Paź 2018 10:34
    Jawi_P
    Poziom 33  

noel200 napisał:
    A ja mam jeszcze pytanie o zastosowanie tej kamerki jako ukrytej w piwnicy czekającej na złodzieja. Mamy włamania do piwnic w bloku i chciałem ją schować w piwnicy, włączoną z opcją wykrywania ruchu.
    Z tekstu wynika, że sprawdzi się w tej roli, ale jak długo wytrzyma bateria z włączoną kamerą, ale nie nagrywającą?

Przyłączam się do pytania, bo mam chęć zastosowania w podobnej roli takiej kamerki ;)

• #24 12 Paź 2018 10:50
    CMS
    Administator HydePark

W takim zastosowaniu nie wyobrażam sobie "zaufać" baterii. Wystarczy powerbank.
    Powiedzmy czysto teoretycznie, że kamerka może "czuwać" 10h, ale przecież nie wiemy czy w tym czasie czegoś nie nagra, na przykład kota i gdy przyjdzie potrzeba zarejestrowania potencjalnego złodzieja, bateria odmówi posłuszeństwa.

• #25 12 Paź 2018 16:37
    nanab
    Poziom 27  

Mogłaby się sprawdzić jako rejestrator w samochodzie, przy okazji dając obraz na wyświetlacz(wyjście composite), np. przy cofaniu, albo wyjeżdżaniu zza przeszkody. W samochodzie mam g1wht, ale za jego cenę mógłbym kupić 3 albo 4 takie kamerki i mieć zapis 360 stopni :D Gdyby tylko dobre i duże karty mozna było kupić równie tanio.
    Co do rozdzielczości, to faktycznie kamerka pewnie zapisuje w HD, ale tylko zapisuje. Rozdzielczość matrycy np. 800x600, albo nawet 640x480 a pliki rozciągane do 1080. Tak jest w najtańszych kamerkach.

• #26 12 Paź 2018 16:41
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

nanab napisał:
    Co do rozdzielczości, to faktycznie kamerka pewnie zapisuje w HD, ale tylko zapisuje. Rozdzielczość matrycy np. 800x600, albo nawet 640x480 a pliki rozciągane do 1080. Tak jest w najtańszych kamerkach.

O! A to dość ciekawe. Jeżeli faktycznie tak jest (w co raczej wątpię, bo nagrania wyglądają dość ładnie), to może uda się ustawić zapisywanie plików w rozdzielczości matrycy. Zaoszczędziłoby to kupę miejsca.

• #27 14 Paź 2018 22:26
    george2002

Poziom 19  

Pytanko jedno - czy ktoś odkrył jak ustawić nagrywanie za każdym uruchomieniem w Full HD 1080 ? bo zawsze startuje po włączeniu zasilania w 720 ... a chciałbym ją wykorzystać do samochodu ale zawsze startuje w 720 i nie chce mi się zmieniać za każdym razem tego :( ?

• #28 15 Paź 2018 00:40
    kkknc
    Poziom 42  

Też się do takiej przymierzałem co więcej znalazłem inne odsłony tej kamerki. Czyli SQ10 przezntowana SQ11 oraz SQ12 i SQ13 ta ostatnia z WI-FI. Ale bez mikrofonu.
    Tylko u każdego podane inne parametry. I chyba sobie takie sprawię.
    Ja znalazłem taki parametry.

SQ11Funkcja:
    Parametry:
    Typ: Full HD Dashcam
    Wymagania systemowe: Mac OS x 10.3.6 powyżej, Win 7, Windows 2000/XP/Vista
    Max Zewnętrzny Obsługiwane Karty: TF 32g (nie dołączone)
    Klasy Ocenie Wymagań: Klasa 10 lub Powyżej
    Typ baterii: Wbudowany
    Opłata sposób: USB charge przez PC
    Czas pracy: Około 100 minut w 1080 p 30fps
    Kamera Pixel: 12MP
    Dekodowania Formatu: MJPG
    Format wideo: AVI
    Rozdzielczość wideo: 1080 p (1920x1080), 720 p (1280x720)
    Wideo Frame Rate: 30fps
    Format obrazu: JPG
    Rozdzielczość obrazu: 12 m (4032x3024)
    Funkcja USB: USB Dysku
    Typ interfejsu: Mini USB
    Noc Wersja: Tak
    SQ12Funkcja:
    Opis:
    Typ artykułu: Sport Kamery Wideo
    Max Zewnętrzny Obsługiwane Karty: TF 32g (nie dołączone)
    Przysłony Zakres: F2.5
    ISO: Auto
    Night Vision Odległość: 3-5 m
    Stosuje się Do Samochodów Marki: Uniwersalny
    Rozdzielczość obrazu: 12 m (4032x3024)
    Opłata sposób: ładowarka Samochodowa
    Format wideo: AVI
    Czas pracy: 60 minut
    Anti-shake: Nie
    Wyjście wideo: Mini 8 pin USB
    Kamera Pixel: 1.2MP
    Pojemność baterii: 200 mah
    Typ interfejsu: Mini USB, Gniazdo kart TF
    Kabel zasilający Długość: 60 cm
    Format obrazu: JPEG
    GPS: Nie
    Monitoringu Parking: Nie
    Detekcja ruchu Odległość: 2-3 m
    Napięcie pracy: 3.7 v
    Wideo Frame Rate: 30fps
    Pętli Nagrywania cyklu Czas: 5 min
    Klasy Ocenie Wymagań: Klasa 10 lub Powyżej
    Funkcja: Pętli Nagrywania cyklu, Detekcja ruchu, Night Vision
    Czas Ładowania baterii: 2 godziny
    Pętli Nagrywania cyklu: Tak
    Typ baterii: Wbudowany
    Szeroki kąt: szeroki kąt 155 stopni
    Przetwornik obrazu: CMOS
    Temperatura pracy: 10-50 Deg. C
    Obiektyw Rozmiar: 2.33mm
    Rozdzielczość wideo: 1080 p (1920x1080), 720 p (1280x720)
    Dekodowania Formatu: H.264
    WIFI: Nie
    Kolor: Czarny
    Cechy
    -- 155 stopni szeroki kąt strzał
    -Bardzo wysokiej rozdzielczości
    -Małe kadłuba, przenośny i lekki

SQ13Funkcja:
    -Wifi połączenia: wsparcie wifi połączenia, w czasie rzeczywistym transmisji wideo, można używać danych mobilnych ruchu do sterowania aparatu, można również użyć wifi sterowania.
    -APP Sterowania: APP (dla iPhone i Android) kontroluje kamera do nagrywania wideo i robić zdjęcia.
    -Magnes adsorpcji: magnes adsorpcji, odporne na zużycie projekt, może być zainstalowany na plecaki/odzież/spodnie/drzwi/okna/ściany, nadaje się do osobistego, rodzina, jazdy, jazda records.
    Podczerwieni night vision: 8 światła podczerwieni, potężny night vision efekt. -Mini rozmiar: Small form factor, przenośny handheld DV DC, nadaje się do różnych okazjach.
    -Loop recording: nie ma potrzeby, aby usunąć poprzedni wideo. Gdy ruchu cel pojawi się w monitorowania obszar, monitorowania wideo zostanie automatycznie rejestrowane (wideo nie będzie zacięty)
    -Bateria: Wbudowany W 300 mah akumulator litowo-jonowy, czas pracy do 90 minut.
    -High speed USB 2.0 interfejs
    -The format wideo jest: AVI1920 * 1080 p
    -Tryb zdjęć: JPG4032 * 3024
    Wskaźnik światła:
    (1) czerwone światło: On/standby wskaźnik, niebieskie światło, wideo/foto wskazanie, żółte światło, światło podczerwone, zielone światło, WIFI światła.
    (2) nie karty: w przypadku WIFI off, czerwone światło miga po 5 razy, WIFI zmienia kolor na zielony na.
    (3) nie ma karty: WIFI jest off i czerwone światło jest na w trybie gotowości, i 60 sekund bez pracy wyłączy się automatycznie.
    (4) niska moc: czerwone światło jest wyłączone po 2 sekund.

• #30 17 Paź 2018 16:35
    zackass1
    Poziom 15  

Sprawdzałeś miernikiem czy ten chinch nie jest po prostu wyjściem na zasilanie zewnętrzne?