Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hyundai Sonata 95 - Który czujnik temp. pł. chłodz. odpow. za wł. wentylatora?

10 Oct 2018 22:49 408 3
  • Level 15  
    Witam.

W czasie jazdy wskazówka temp. powoli zaczęła wzrastać i z chłodnicy z zaworu zabezpieczającego przy zbiorniku wyrównawczym wystrzelił gotujący się płyn.
    Okazało się, że nie włącza się wentylator. Chciałbym wymienić czujnik temperatury płynu chłodzącego, który za to odpowiada (przy okazji tylko chciałem napisać, że nie znalazłem żadnego bezpiecznika odpowiadającego za wentylator, a sam wentylator działa, kiedy włączę klimatyzację - wtedy załączają się 2 wentylatory). Tylko, że są aż 3 takie czujniki..

Pierwszy jest nad termostatem z dwoma pinami w plastikowej obudowie (na klucz 19).
    Drugi jest pod termostatem na klucz 17 z dwoma nieosłoniętymi pinami.
    A trzeci jest na klucz 12 z jednym pinem niedaleko drugiego czujnika.

Może wiecie jak sprawdzić, który czujnik odpowiada za wł. wentylatora?
  • Level 25  
    Tam znajdziesz: Link
    Jednopinowy to zwykle do tablicy wskaźników. Do sprawdzenia bezpieczniki, przekaźnik/-i i połączenia (śniedź), a na końcu czujnik.
  • Level 15  
    Wielkie dzięki za powyższe wskazówki.
    Może napiszę wnioski z testów, które przeprowadziłem.
    Kolejność pierwszych trzech będzie taka jak na początku z tymże doszły jeszcze dwa czujniki (udało mi si skontaktować z właścicielem takiego samego samochodu, który podpowiedział mi, że są jeszcze dwa czujniki (czy przełączniki?) w chłodnicy. Skrzynie mam automatyczną, stąd jeden ponoć odpowiada za wł. wentylatora, a drugi jest odpowiedzialny za inf. odnośnie chłodzenia oleju w skrzyni).
    Ale i tak sprawdziłem wszystkie.

Test omomierzem:
    1. (Różowy czujnik) "Na sucho" (po podłączeniu do dwóch biegunów) wskazówka się porusza. W gotowanej wodzie nie widać zmiany. [Chyba coś nie tak z czujnikiem - przeczytajcie pkt. 2 - tam wytłumaczenie]
    2. (Piny nieosłonięte) Tak jak powyżej. Z tymże udało mi się dostać nowy taki czujnik i on w przeciwieństwie do starego reaguje na gotowaną wodę (wskazówka zmienia położenie). [Chyba coś nie tak ze starym z czujnikiem]
    3. (Jednopinowy) "Na sucho" wskazówka się porusza. W gotowanej wodzie widać zmiany. [OK]
    4. (Czarny na klucz 19) "Na sucho" wskazówka się w ogóle nie porusza. W gotowanej wodzie nie widać zmian. [Chyba coś nie tak z czujnikiem]
    5. (Zielony na klucz 19) "Na sucho" wskazówka się w ogóle nie porusza. W gotowanej wodzie nie przetestowałem, bo na chwilę obecną nie mogę go wykręcić z auta. [Chyba coś nie tak z czujnikiem]

Będę wdzięczny za jakieś porady. Szczególnie czy czujnik lub przełącznik... z pkt. 4 i 5 powinien w ogóle reagować "na sucho" (ja już nie wiem, czy jest jakaś różnica między czujnikiem temp. płynu a przełącznikiem wentylatora przy badaniu omomierzem?).
  • Level 43  
    Czujniki w starych autach działaja "na zwarcie" dwóch pinów lub na "odpięcie" masy z jednopinowego. Jaki u ciebie sprawdz w katalogu online Facet. Masz zdjęcia opis i piny.