Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BC-847 - odpowiednik - zamiennik

kshycho 11 Paź 2018 01:20 414 13
  • #1 11 Paź 2018 01:20
    kshycho
    Poziom 9  

Witam,
    Mam uszkodzony tranzystor 1GW czyli BC-847CW (45 V, 100 mA NPN) w obudowie SOT23.
    Mam na stanie 6BW czyli BC-817-40 (45 V, 500 mA NPN).
    Czy mogę go użyć. Czy parametr hFE może się różnić i jak bardzo?

0 13
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 11 Paź 2018 06:44
    chudybyk
    Poziom 28  

Zwykle tak. Problem może być, jeśli układ bazuje na jakimś parametrze tranzystora, lub też był on dobrany do pary z innym (komplementarnie). Włóż i sprawdź. Zastanów się, co było przyczyną uszkodzenia tranzystora i czy nie poleciało coś jeszcze.

0
  • Relpol
  • Pomocny post
    #3 11 Paź 2018 07:02
    Artur k.
    Admin grupy audio

BC847 to popularny tranzystor, jeśli nie jesteś pewny to zakup oryginał i wstaw.
    Czy można dać BC817 to kwestia układu w jakim pracuje tranzystor - w jednym można, a w innym nie można. Przydałby się schemat.

0
  • #4 11 Paź 2018 11:10
    kshycho
    Poziom 9  

Jest to centralka FAAC do automatu bramy.
    Uszkodziła się ścieżka na zasilaniu prawdopodobnie przez jakaś wilgoć.
    Po naprawieniu wszystko działa ok, lecz jak naciska się zamknij i otwór nie robi tego poprawnie. Zacząłem szukać pod mikroskopem i znalazłem tylko ten tranzystor jak na razie, inne elementy które pomierzyłem są ok.

Dzwoniłem do sklepu. Chyba coś mają, będę wiedział po popołudniu. Jak nie to będę coś innego działał. Na razi dzięki za odpowiedz.

Udało mi się kupić, lecz wersję BT-847B -choć sklep sprzedał mi jako C.
    Napisane jest 1FW - http://www.s-manuals.com/smd/1f
    Czy mam rację czy się mylę z oznaczeniami?

Edit:
    Panowie, mam problem nadal z tą centralką.
    Przed wymianą, był taki problem, że centralka na logice krok po kroku głupiała, raz otwierała kilka razy raz zamykała losowo.
    Jak pisałem wcześniej znalazłem uszkodzony ten BT-847C (sprawdziłem inne bo jest kilka są ok), przy okazji jeszcze sprawdziłem BTA12-700BW - miernik pokazywał poprawnie, lecz zrobiłem test z ledami. A1 plus z ledami i zasilanie na 12V do A2 minus - zwarcie na chwilę A2 do G - LED świeci tylko jak się trzyma, a chyba powinna non stop? Czy tak?
    Miałem BTA16-800B - identyczny test i LED świeci non stop.
    Podmieniłem.
    Uruchomiłem centralkę, ale centralka cały czas teraz tylko otwiera bramę 00 i 01 jak się impuls daje na open A czy B.
    Silnik jest sprawny, uzwojenia mają po tyle samo ohm. Kondensator podmieniony. Silnik działa w obie strony bez centralki.
    Postanowiłem sprawdzić inne elementy - wylutowałem przekaźniki, nie widzę aby były uszkodzone bo po podaniu 24V przełączają poprawnie. Lekko jedna ścieżka była uszkodzona ale miała przejście poprawiłem.
    Zostały mi do sprawdzenia optotriaki.
    Jeden jest EL817 i 3SD12.
    Diody na nóżki 1 i 2 w obu multimetr pokazuje ok.
    Postanowiłem podłączyć bateria 4.5V, plus do 1 z rezystorem 200ohm i do nóżki 2.
    EL817 po podaniu napięcia i mierzyłem rezystancję na 3 i 4 - przy włączonym napięciu przejście się pojawiło. Jak odłączyłem zasilanie przejścia brak - czyli rozumiem że sprawny?
    3SD12 - identyczna sytuacja - ale tu jeśli odłączyłem zasilanie dalej przejście było na wyjściu 4 i 6, po odłączeniu jednego przewodu od miernika i podłączenie przejścia nie ma - czy on tak ma działać? Miernik ustawiony na test diod.
    Przeczytałem, że to optotriak włączany w zerze.

Schemat do centralki.

0
  • #5 15 Paź 2018 07:31
    chudybyk
    Poziom 28  

Masz niezwykle chaotyczy sposób wypowiedzi.
    Który z tranzystorów BC847 się uszkodził? Na zdjęciu jest T3 i T4. Oba odpowiadają za reset procesora po włączeniu napięcia 24V. Jeśli któryś uszkodził się w widoczny sposób, to znaczy, że musiał zostać poczęstowany zdecydowanie zbyt dużym napięciem lub prądem. Nie wnikając już, skąd i jak pojawiło się to niszczące zakłócenie, uszkodzenie jest w pobliżu mikrokontrolera PIC16C57. Jest duże prawdopodobieństwo, że on również jest uszkodzony. Czy scalak ze zdjęcia jest pęknięty, czy to tylko paproch?
    Obawiam się, że bez firmowego serwisu możesz tego nie ogarnąć.

0
  • #6 15 Paź 2018 10:42
    kshycho
    Poziom 9  

Procesor nie jest pęknięty, na zdjęciu jest jakich paproch.
    T3 wymieniłem. Zwarcie powstało przy wtyczce zasilającej, zwarło L i N.
    Przed czy po wymianie tego T3 - centralka działała tylko był problem z otwieraniem i zamykaniem jak pisałem.
    Dodam od razu, że sprawdziłem inne tranzystory i diody - T5, T6, T7 i D12 oczywiście inne też i triak BTA12 wymieniony na BTA16 nowy czyli prawie wszystko związane ze sterowaniem przekaźników.
    Pozostały te optotriaki. EL817 mam inny - zamienię.
    Jedynie tylko nie wiem czy poprawnie sprawdzam te optotriaki. Czy ktoś może powiedzieć czy dobrze. Albo może inaczej - czy ten 3SD12 - można zastąpić TLP3062 (MOC3062)?

0
  • #7 15 Paź 2018 11:07
    chudybyk
    Poziom 28  

EL817 to nie optotriak, a transoptor. Na wyjściu ma tranzystor NPN.
    3SD12 nie jest włączany w zerze.
    Nie wierzę, że zwarcie L i N spowodowało uszkodzenie tranzystora od resetu procesora. Ten obwód z pewnością powinien być odseparowany od sieci energetycznej.

0
  • #8 15 Paź 2018 11:13
    kshycho
    Poziom 9  

Czy można oba jakoś sprawdzić w prost sposób lub kupić zamienniki - jaki?.
    Chce je sprawdzić lub podmienić, jak nie pomoże to po prostu kupię nową płytkę.

0
  • #9 15 Paź 2018 12:16
    chudybyk
    Poziom 28  

EL817 jest popularny jak barszcz i ma mnóstwo zamienników: PC817, LTV817, FOD817, itp.
    Zamiast 3SD12 spróbuj MOC3052.

0
  • #10 15 Paź 2018 12:42
    kshycho
    Poziom 9  

Ale MOC3052 jest chyba bez układu przełączania w zerze. A ten 3SD12 nie jest takim? Czyli zamiennik MOC3062 jak pisałem nie będzie lepszy czy się mylę?

0
  • #11 15 Paź 2018 13:01
    chudybyk
    Poziom 28  

kshycho napisał:
    Ale MOC3052 jest chyba bez układu przełączania w zerze. A ten 3SD12 nie jest takim? Czyli zamiennik MOC3062 jak pisałem nie będzie lepszy czy się mylę?

Jedyna karta katalogowa 3SD12, jaką znalazłem w internecie, twierdzi, że nie ma on przełączania w zerze.

0
  • #12 15 Paź 2018 13:19
    kshycho
    Poziom 9  

PC3SD12NTZ - ja sugerowałem się tym, ale pewnie się mylę.
    Non-zero crossing functionality - racja teraz widzę, to pomyliło mi się może na innej stronie. Dzięki, dziś kupię dlatego prosiłem o odpowiedz.

0
  • #13 15 Paź 2018 13:26
    chudybyk
    Poziom 28  

kshycho napisał:
    PC3SD12NTZ - ja sugerowałem się tym, ale pewnie się mylę.

Dokładnie tę kartę katalogową mam na myśli. "Non-zero cross type" oznacza "model nie-włączający w zerze". Czyli nadający się do sterowania fazowego.

0
  • #14 15 Paź 2018 21:16
    kshycho
    Poziom 9  

Dzięki wszystkim za pomoc. Nie udało się jednak. Centralka zachowuje się dalej tak samo. Po włączeniu wyświetlacz pokazuje 00, impuls, 01, impuls, 00 itd.. czyli otwiera non stop.
    Radio wypięte, zwrotki na swoich miejscach dla testu. Czyli jednak procesor, jeszcze zastanawiam się czy czujnik magnetyczny (kontaktrony) nie są uszkodzone choć nie wiem jak sprawdzić bo diody na centralce reagują jak się przykłada magnes , ale jak przykładam magnes jak silnik jedzie zatrzymuje bramę i wskakuje 02, lecz jak daję impus na open A nie chce zamykać. Czy ma ktoś jeszcze jakiś pomysł, przepraszam że temat był o czymś innym. Jak nie to zamykam temat.

0