Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zlecę wykonanie budzika z wyświetlaczami LED

woj000 11 Paź 2018 07:46 297 3
  • #1 11 Paź 2018 07:46
    woj000
    Poziom 9  

Zlecę wykonanie zegarka z budzikiem , wyświetlacze LED o wysokości ok 20 mm, konstrukcja sandwich, płytka z układem sterującym umieszczona za płytką z wyświetlaczami, zasilanie z zasilacza sieciowego na płytce gniazdo do podłączenia zasilacza ewentualnie styki do podłączenia baterii. Prosta obsługa budzika przyciskami umieszczonymi na płytce wyświetlaczy. Sygnał budzika w postaci niestresujacego brzęczyka/gwizdka. Druga opcja to sam zegar /bez budzika. Konstrukcja podobna. Najważniejsze kryterium to cena. /układ +zasilacz/ cena do ustalenia /max 60 zł/ potrzebuję 5 sztuk. kontakt priv

• #2 11 Paź 2018 08:12
    Christophorus
    Poziom 41  

W cenie do około 60 zł kupisz gotowy radiobudzik w obudowie. W tej cenie może być trudno zaprojektować i wykonać cały zegar od podstaw. Alternatywą mogą być kity np. AVT3132 lub AVT1832.

• #3 11 Paź 2018 09:37
    janek1815
    Poziom 38  

Warto sprawdzić coś również u przyjaciół Azjatów na Aliexpres tylko czas oczekiwania...

• #4 12 Paź 2018 01:26
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Kupowałem około pół roku temu na Aliexpress "kit" do samodzielnego montażu. Zestaw oparty na wyświetlaczu LED z cyframi o wysokości 0.8" (~2cm), zegar RTC na układzie DS3231, podtrzymywany baterią CR2032 (bardzo dokładny RTC, ma wbudowany TCXO). Jedynie DS3231 był w postaci SMD, reszta to elementy THT. Jeden drobiazg mi się bardzo spodobał (mała rzecz, a cieszy) - zegar ma fotoelement i przyciemnia się w momencie, gdy zrobi się ciemniej (to dobra funkcja, w nocy na pełnej jasności byłoby w pokoju jasno). Dodatkowo ma czujnik temperatury, dokładność pewnie nie powala, bo to zwykła dioda (1N4148 albo podobna), ale działa - jako że takie diody mogą mieć pewien rozrzut parametrów, to autorzy softu umożliwili korektę wskazań termometru (zdaje się można skorygować od -9 do +9 stopni, co 1 stopień). Ma poprawnie sterowane segmenty wyświetlacza LED (wszystkie świecą z równą jasnością, niezależnie od ilości włączonych segmentów, nie zauważyłem też migotania, nawet po przyciemnieniu, czyli wyświetlacz musi być dość szybko sterowany).

Zegar ma 4 niezależne alarmy, minutnik i stoper. Swój zestaw kupiłem razem z akrylową obudową, wygląda to całkiem estetycznie. Ma możliwość wyświetlania samej godziny, albo na zmianę godzina/data/temperatura, albo godzina/temperatura. Po pół roku oceniam jego dokładność na rewelacyjną (pewnie za sprawą niezłego układu RTC). Przez pół roku kilka razy zabrakło prądu, więc przerzucił się na baterię (wtedy wyłącza się wyświetlacz LED z oczywistych powodów, wyłącza się procesor główny, ale sam RTC działa nadal). Ustawiałem go raz tylko na początku, jeśli odjechał o kilka sekund w którąś stronę - to nawet tego nie zauważyłem. Jedyny mankament jest taki, że obsługa za pomocą dwóch przycisków wymaga pewnego przyzwyczajenia się, menu nie jest też specjalnie intuicyjne (nie ma się co dziwić, działa się w końcu na 4 wyświetlaczach siedmiosegmentowych, więc jakieś kompromisy muszą być, ale da się do tego przyzwyczaić - instrukcja z początku też nie jest najbardziej intuicyjna, ale jak się ją "rozkmini", to okazuje się być dość kompletna i nawet logiczna).

Kosztował mnie ten zegar koło 10 dolców z obudową. Jest jeszcze nieco tańsza wersja z gorszym RTC (DS1307 chyba), ale te układy RTC mają niską dokładność, więc warto nieco przepłacić za wersję z poprawnym RTC.

W załączniku schemat i instrukcja do poczytania. Jeśli wątek zostanie zaklasyfikowany w kategorii "co kupić" a nie jako zlecenie - to mogę również, jeśli będzie taka potrzeba, podać dokładny link do aukcji na Aliexpress, na której ten zegar kupowałem.

Wrzucam kilka zdjęć poglądowych z tej aukcji, żeby można było zobaczyć, jak to w ogóle wygląda.

Sprzedawca posiada wyświetlacze w kolorach czerwony (tańszy o dolara od reszty), zielony, niebieski i biały. Za wersję z zielonym wyświetlaczem plus obudowę dałem 11 dolarów, czyli ~40zł (przesyłka free).