Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

[Rozwi您ano] Podmiana mosfet闚 na IGBT w spawarce

11 Pa 2018 11:24 492 7
  • Poziom 33  
    Witam, mam szybkie pytanie dla obeznanych w temacie spawarek inwerterowych.
    Spawarka PM-IMG-220G, spalone 6szt tranzystor闚 23N50E (mosfet N). Pracowa造 w dw鏂h ga喚ziach po 3 r闚nolegle na przeciw siebie, spali豉 si ca豉 grupa.
    Czy podmiana na IGBT typu FGH40N60 jest mo磧iwa?
    Pytam bo takie akurat mam.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Uklad pracy mosfet jest podobny do igbt. Sprawd jakie rezystor bramki masz w uk豉dzie to mo瞠 wp造n望 na straty.
  • Poziom 33  
    Rezystory bramkowe s 6,8 oma. Boj si, 瞠 tranzystory b璠 si np. otwiera wolniej i uszkodzi si z czasem pozosta貫 sprawne 6 sztuk mosfet闚, bo b璠 si w r騜nym stopniu obci捫a.
    Tranzystory w tej spawarce maj ci篹ko, bo ju raz by這 zwarcie w tych samych grupach tranzystor闚, wtedy naprawi to serwis bo sprz皻 by jeszcze na gwarancji. Po lutach wida, 瞠 wtedy zosta造 wymienione tylko 3szt.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Po co przerabia, gdy odpowiednie mosfety s do kupienia? Przyk豉dowo K2837.

PS W pewnym migu inwerterowym pokusi貫m si nawet o zastosowanie IRFP460, lekko wi瘯sze pojemno軼i ni orygina造 i Vgs 20V zamiast 30V, ale dzia豉j i da si je bez problemu dosta nawet we sklepach stacjonarnych, wi璚 w razie awarii nie b璠zie problem闚 z szukaniem tego.

Nie wiem jaki tam jest driver, ale je郵i typowo trafo steruj帷e, to polecam posprawdza wszystkie elementy dyskretne pomi璠zy trafem a dan sekcj mosfet闚.
  • Poziom 33  
    Zdecydowa貫m 瞠 zostan przy mosfetach. Dwa z uszkodzonych tranzystor闚 maj przebite bramki i rezystory bramkowe si im przypali造, wi璚 mo瞠 co polecia這 tak瞠 w driverze.
    Za陰czam zdj璚ie jak to wygl康a. Na szybko sprawdzi貫m 瞠 wi瘯szo嗆 diod pokazuje zwarcie, ale pewnie obw鏚 zamyka si przez uzwojenie i b璠 musia wylutowa t p造tk do sprawdzenia.
    Poszukuj jej schematu, p鏦i co nic nie mog dopasowa. Ca貫 p造tki praktycznie identyczne mo積a kupi w aliexpresie, wi璚 to powinna by jaka chi雟ka typ闚ka.
    Podmiana mosfet闚 na IGBT w spawarce
  • Poziom 33  
    Znalaz貫m schemat drivera prawie taki jak u mnie. Wrzucam fragment, tylko u mnie diody zenera s na 3,3V (mosfet 23N50E) a tam dla K2837 s 5,1V.
    W zwi您ku z tym, 瞠 zenerki u mnie si przebi造 i musz kupi drugie, zapytam czy zastosowa takie jak by造, czy mo瞠 lepiej 5,1V?
    Czy zmiana napi璚ia poprawi豉by warunki pracy tranzystorom?
    Podmiana mosfet闚 na IGBT w spawarce
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Nawet na zdj璚iu wygl康a to podobnie jak Magnum Snake i widz 瞠 schemat te masz z niego, trudno powiedzie czy jest sens zmienia zenery, ale na pewno p造tka steruj帷a ca豉 do wylutu i wszystkie diody mierzy z jedn nog w powietrzu, albo nawet profilaktycznie wymieni (wszak to grosze w por闚naniu do koszt闚 mosfet闚).
  • Poziom 33  
    Cz窷ci zam闚ione. W zwi您ku z tym, 瞠 nie podmieniam tranzystor闚 na IGBT temat zamykam. Dzi瘯uj za porady.
    Elementy drivera faktycznie trzeba sprawdza po przepaleniu tranzystor闚.
    Je郵i kto b璠zie szuka schematu do Powermat PM-IMG-220G, to mo瞠 si posi趾owa schematem do Magnum Snake.