Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pomiar rotacji faz dziwne zachowanie miernika

cycu800221 11 Paź 2018 13:30 246 4
  • #1 11 Paź 2018 13:30
    cycu800221
    Poziom 2  

Witam

Zwracam się z pytaniem do kolegów czy możne ktoś z was zetknął się już czymś takim a mianowicie dziwnym zachowaniem miernika UT15C w zakresie pomiaru rotacji fazy.

W/w miernikiem wykonałem 4 pomiary rotacji faz na 3 różnych złączach kablowych.

Złącze 1: Budynek nowy, linia zasilająca w ziemi układ TN-C miernik pokazuje prawidłowo tzn. przy prawidłowo podpiętych sondach l1 do f1 l2 do f2 poli sie kontrolka R po zamianie na sond l1 do f2 , l2 do f1 zapala sie kontrolka L, czyli wszystko ok.

Złącze 2: Budynek jednorodzony, linia zasilająca napowietrzna układ też TN-C miernik nie zależnie od podpinania sond do poszczególnych faz cały czas zapala się kontrolka L, mimo iz licznik elektroniczny w tym budynku pokazuje że fazy są do niego podłączone prawidłowo.

Sugestia może popsuł się chiński miernik.

Powrót w celu sprawdzenia miernika do złącza nr 1. - miernik pokazuje prawidłowo.

Złączę 3. Budynek jednorodzinny, linia zasilająca napowietrzna układ też TN-C miernik pokazuje to samo co w przypadku złącza nr. 2 z tą różnicą, że licznik w tym budynku sygnalizuje nieprawidłową kolejność podłączenia faz.

I teraz moje pytanie do kolegów czy ktoś spotkał się może z czymś takim ?? Bo nie wiem czy reklamować wadliwy miernik czy możne jest jakiś myk o którym nie wiem.

0 4
  • Pomocny post
    #2 11 Paź 2018 17:43
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam

Widzę, że nikt nie napisał, to może spróbuję ja :-)
    Może zacznijmy od marki UNI-T. Mam kilka ich mierników, nie powiem, nie wykosztowałem się, ale niemalze zawsze mam jakieś ale, bo zawsze jest coś spierdzielone. Np. mam ich dalmierz - pojemnik na baterie jest spierdzielony (rury za za bardzo spasowane z bateriami) i to tak, że zazwyczaj jak mam jechać na jakąś inwentaryzację, to nie działa. Na szczęscie mam jeszcze Boscha.

Wielokrotnie (powiedzmy 10x) dokonywałem pomiary UT15 oraz podobnym Fluke. Mam na myśli zasadę pomiaru, gdzie odniesienie ziemi podaje się dotykając palcem odpowiedni styk. Nigdy nie spotkałem się z takim przypadkiem jak autor. Może w tej metodzie jest problem, jeśli obok pole elektryczne jest dość zakłócone, to taki miernik (a właściwie tester) może głupieć.

Być może jeśli określenie kolejności faz jest istotne, to naleźałoby stosować tester trójprzewodowy (np. TKF-12)

pzdr
    -DAREK-

0
  • Pomocny post
    #3 11 Paź 2018 22:56
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Mi kiedyś świrował sonel. Problemem były laczki które izolowały mnie od podłogi i nie było odniesienia dla miernika. Proponuję podczas pomiaru dotknąć dodatkowo ściany czy podłogi bosą stopą. Stawiam na dużą rezystancję i za mały prąd odniesienia.

0
  • #4 12 Paź 2018 00:08
    zbich70
    Specjalista elektryk

cycu800221 napisał:
    W/w miernikiem wykonałem 4 pomiary rotacji faz na 3 różnych złączach kablowych.

A w jakim celu te pomiary były wykonywane?

0
  • #5 12 Paź 2018 07:56
    cycu800221
    Poziom 2  

Witam kolegów

Dziękuję za zainteresowanie i udzielenie cennych wskazówek.

Problem faktycznie okazał się dość banalny a nawet tak banalny, że umknął mojej uwadze.

Także klikam odpowiedz kolegi zdzisiek1979 jako pomógł :) i zamykam temat.

Ps. cel główny pomiaru złącza nr. 2 prawidłowe podłączenie gniazda siłowego, pozostałe pomiary próba ustalenia co się dzieje z miernikiem.

0