Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Integra 128Plus i sterowanie ogrzewaniem

kosa351 11 Paź 2018 14:49 135 5
  • #1 11 Paź 2018 14:49
    kosa351
    Poziom 15  

Cześć,
    mając centrale Integra 128 Plus (jest tutaj wyjście termostat) + INT-TSI chciałbym zastosować sterowaniem ogrzewania podłogowego w 12 pomieszczeniach. Na zaworach w kotłowni musiałbym umieścić zawory z napędem (230V) np. Danofoss 88H3112 i łącze to do INT-ORS i w każdym pomieszczeniu montuję ATD-100. Łącząc to w jedną całość na manipulatorze będę miał możliwość regulowania temperatury w każdym pomieszczeniu oddzielnie. Czy dobrze myślę? Czy będzie to poprawnie funkcjonować?
    Jeżeli tak to czy bezprzewodowe czujki ATD-100 można zastąpić jakimiś przewodowymi? Ewentualnie może podprowadzić przewód i podać zasilanie 3V z jakiegoś zasilacza bezpośrednio na czujkę?

0 5
  • Deimic Smart Home
  • #2 11 Paź 2018 18:50
    sq5vjj
    Poziom 11  

Rozważył bym czujki TD-1 , jedna z dodatkowym czujnikiem na dwa pomieszczenia

0
  • Deimic Smart Home
  • #3 11 Paź 2018 21:39
    kosa351
    Poziom 15  

System ma sterować alarmem, roletami poprzez INT-ORS, bramy wjazdowe, podgląd z monitoringu oraz ewentualnie w przyszłości jakimś podlewaniem w ogrodzie. Inwestor uparł się, aby ogrzewanie też było spięte w "jednym systemie" i dało się sterować z jednego manipulatora, ale w każdym pomieszczeniu. Nie chce też cudów i rozwiązań smart, wystarczy to co wymieniłem wyżej.

W założeniu jest uniknięcie sterowników w pokojach dlatego sterowanie temperaturą w pomieszczeniach ma się odbywać na dwóch manipulatorach INT-TSI umieszczonych na parterze i piętrze. Zastanawiam się tylko jak to będzie działać w praktyce.

Czy lepiej przekonać inwestora i niech hydraulik zainstaluje dwa centralne sterowniki na odrębnym systemie i tyle.

Dodatkowo, aby to wszystko złożyć trzeba do Integry 128 Plus dołożyć moduł GSM, Acu, ETHM-1 Plus. Bez ogrzewania wystarczyłaby 128WRL i po temacie.

0
  • #4 12 Paź 2018 01:15
    Chris_W
    Poziom 37  

Oddałbym to hydraulikowi pod oddzielny system - na alarmie nie uzyskasz prawdziwych funkcjonalności potrzebnych do ogrzewania.
    Tak naprawdę, tu trzeba sterowania pogodowego (a więc grzanie ogólne zależne od temperatury zewnętrznej), które prawdopodobnie jest wbudowane w źródło ciepła (jeśli to jakiś nowszy system) - a na poszczególne pomieszczenia potrzebujesz - nie termostatów - tylko regulowanych zaworków do ustalenia jednorazowo przepływów, żeby nadać każdemu pomieszczeniu oczekiwany komfort cieplny (np. ciepła łazienka, chłodniejsza sypialnia). Po tygodniu zabawy ludzie przestają się bawić tymi ustawieniami (zapewne osiągają dobre ustawienia), a po miesiącu nie będą wiedzieć jak to przestawić ;)
    Tak ogólnie ustalanie temperatury dla każdego pomieszczenia ma sens wg mnie w systemach wentylacji (lub ogrzewania nadmuchowego) - gdzie zmiany temperatury są błyskawiczne, pomiar i ogrzewanie dotyczą tego samego medium (powietrza), występuje duże mieszanie powietrza i jednorodność temperatur (na wyciągu powietrza masz średnią t. pomieszczenia), w innych przypadkach wystarcza "fuzzy logic" a wiec czy jest ciepło czy zimno.
    Także olej to ogrzewanie, bo jak klient wybredny to będzie narzekał.
    PS bezprzewodowy czujnik temperatury ma tę zaletę że znajdziesz mu reprezentatywne miejsce na pomiar.

0
  • #5 12 Paź 2018 01:40
    dj_volt
    Poziom 22  

Jedyne co widzę to ACU-120 i czujki ATD-100. Ustawiasz wartości progowe i nimi sterujesz wyjścia techniczne centrali - otwórz/zamknij zawór.
    Jestem w trakcie budowy systemu w swoim mieszkaniu (poletko doświadczalne przed wdrożeniem poważniejszej automatyki u Klientów). Po wieeelu zarwanych nockach (czytanie) postanowiłem postawić Domoticz'a. Docelowo chcę mieś możliwość regulacji temperatury dlatego w każdym pomieszczeniu umieściłem DS18B20. Jako elementy wykonawcze planuję zastosować termostaty Danfoss'a sterowane poprzez Z-Wave. Tanie, sprawdzone, firmowe rozwiązanie a do tego z fajnym API. W chwili obecnej mam zrobione sterowanie oświetleniem, na wiosnę, po sezonie grzewczym, wymieniam termostaty. Myślę że to jedyny tani sensowny system IoT. Jak pokażesz Inwestorowi że ma to wszystko w telefonie i byle tablecie z Biedronki - nie potrzebujesz manipulatorów :)

Dodano po 2 [minuty]:

sq5vjj napisał:
    Rozważył bym czujki TD-1 , jedna z dodatkowym czujnikiem na dwa pomieszczenia

To niezbyt dobre rozwiązanie - wartości progowe ustawiasz bezpośrednio w czujce TD-1. W przypadku ABAX'owych ATD-100 wartości progowe edytujesz zdalnie - nawet przez telefon.
    BTW: 73! SQ3LLX :)

0
  • #6 12 Paź 2018 09:25
    kosa351
    Poziom 15  

To tak zrobię. Przekonam inwestora żeby poszedł w oddzielny system i będzie po sprawie.

0