Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AIWA af-5600 - Brak dźwieku z głośników, strzelające bezpieczniki aiwa af-5600

lechoo93 11 Paź 2018 17:56 117 4
  • #1 11 Paź 2018 17:56
    lechoo93
    Poziom 2  

Dzień dobry,
    słowem wstępu powiem, że mam w domu dużo ciekawego sprzętu audio i z każdym jest coś nie tak. Postanowiłem wziąć się za naprawę i korzystać z uroków dobrego starego sprzętu. Na pierwszy rzut poszedł gramofon (właściwie to Stereo Cassette Music System) AIWA af-5600. Kupiłem go 4 lata temu i działał bez zarzutu. Niedawno spróbowałem go uruchomić lecz okazało się, że mimo świecących kontrolek i wizualnie "widocznej grającej muzyki" na wyświetlaczu nie działają głośniki. Dwa bezpieczniki były przepalone. Po wymianie i włączeniu spaliły się ponownie w ułamku sekundy, co udało mi się zarejestrować na poniższym filmiku.
    Posprawdzałem podstawowe elementy znajdujące się w pobliżu czy nie ma na nich zwarcia (przede wszystkim kondensatory), ale nic nie znalazłem. Diody D5 - D8 w porządku. Nie bardzo miałem dojście, żeby sprawdzić mostek prostowniczy DI (wszystko widoczne na poniższym screenie z instrukcji, którą znalazłem na angielskiej stronie). Dla uściślenia dodam, że przepaleniu ulegają bezpieczniki F7 i F8. T2 to transformator, do którego dochodzi napięcie sieciowe.
    W załączniku dodatkowo pełen schemat tego modelu.
    hfe_aiwa_a...matics.pdf Download (10.1 MB)

Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc w tym temacie :)

p.s.
    rozkręciłem obudowę od spodu i sprawdziłem mostek prostowniczy. Zaznaczyłem czerwoną strzałką miejsce gdzie występuje zwarcie (w obydwie strony mierząc multimetrem. Jestem trochę laikiem jeśli chodzi o elektronikę, natomiast z tego co się orientuje to przewodzenie powinno być tylko w jedną stronę i to z rezystancją około 1200 ohm (dwie diody po około 500-600 ohm w kierunku przewodzenia).

0 4
  • Pomocny post
    #2 11 Paź 2018 18:29
    rnb_bolii
    Poziom 32  

Witam. Zacznij od pomiaru tranzystorów końcowych( tych na radiatorach). Pewnie zwarcie tam występuje.

0
  • #3 11 Paź 2018 18:56
    osiniak75
    Poziom 30  

Wylutuj ten mostek prostowniczy i dokładnie sprawdź.

0
  • #4 11 Paź 2018 19:29
    lechoo93
    Poziom 2  

Dziękuję bardzo za szybką (i trafną) odpowiedź. Wylutowałem tranzystory i dwa z czterech mają zwarcie. W jednym zwarcie jest tylko między kolektorem, a emiterem, a w drugim zwarcie jest między każdym wyprowadzeniem. Jutro w drodze do domu wstąpię do elektronicznego i spróbuje kupić zamienniki.
    Jeśli chodzi o mostek prostowniczy, to spróbuję to zrobić jak się okaże, że wymiana tranzystorów nie pomogła. Pomiędzy sąsiednimi odnogami mostka rezystancje są w normie, więc mogłem popełnić jakiś błąd w diagnozie tego zwarcia....
    Pozdrawiam

0
  • #5 12 Paź 2018 00:43
    rnb_bolii
    Poziom 32  

Sprawdź jeszcze (pomiar na zwarcie, nie widzę schematu- pisze z telefonu) pozostałe tranzystory w aplikacji końcówki mocy.
    Mostek musi być sprawny by było OK. Może wymiana kondesatorów by się przydała na zasilaniu.

0