Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Błędny pomiar zużycia prądu w taryfie nocnej

11 Paź 2018 18:53 381 6
 • Poziom 2  
  Po otrzymaniu ostatniej faktury za prąd zauważyłem nietypowo duże (2x większe niż zwykle) zużycie prądu ale tylko w taryfie nocnej. W taryfie dziennej zużycie było takie jak zwykle. Jako laik podejrzewając usterkę licznika, obserwowałem go w taryfie nocnej przy wyłączonych wszystkich urządzeniach domowych (wyjęte wszystkie wtyczki z gniazdek, zgaszone światła) i pomimo tego dioda wskazująca zużycie prądu w liczniku migała w odstępie ok 10s (1kWh-1500 impulsów). Taki sam "test" w taryfie dziennej nie pokazywał zużycia, dioda nie migała. Takie obserwacje przeprowadziłem kilka razy w odstępie kilku dni, za każdym razem było tak samo.
  Zdjęcia licznika poniżej, taryfa G12. Instalacja w mieszkaniu w kamienicy stara ale do tej pory pracuje bez problemów a jeszcze niedawno mieszkanie było ogrzewane prądem (teraz gazem, piece elektryczne zostały zlikwidowane).
  Czy możliwa jest tego typu awaria licznika (błędny pomiar tylko w taryfie nocnej). Czy sam mogę potwierdzić usterkę w jakiś lepszy sposób czy raczej wezwać elektryka w celu sprawdzenia instalacji w mieszkaniu. A może od razu zaryzykować sprawdzenie układu pomiarowego w Tauron?

  Błędny pomiar zużycia prądu w taryfie nocnej Błędny pomiar zużycia prądu w taryfie nocnej
 • Osprzęt kablowy
 • Poziom 11  
  jeżeli nikt nie może podłączyć się do instalacji za licznikiem to trzeba zgłosić do operatora reklamację.
 • Osprzęt kablowy
 • Specjalista elektryk
  bobo8848 napisał:
  a jeszcze niedawno mieszkanie było ogrzewane prądem (teraz gazem, piece elektryczne zostały zlikwidowane).

  Od tego trzeba zacząć i sprawdzić czy ta likwidacja ogrzewania elektrycznego została przeprowadzona poprawnie.
 • Specjalista elektryk
  bobo8848 napisał:
  (wyjęte wszystkie wtyczki z gniazdek, zgaszone światła) i

  Proponuję wyłączyć wszystkie bezpieczniki. I sprawdzić , jak sugeruje kół Zbich, stare obwody ogrzewania.
  A może masz pajeczarza?
 • Specjalista elektryk
  Może wcześniej z taryfy nocnej były ogrzewane dwa mieszkania. A teraz - po likwidacji grzejników - jest tylko jedno - sąsiada.
  Tak jak napisali koledzy - wyłącz bezpieczniki, i zobaczymy komu zrobi się zimno.

  pzdr
  -DAREK-
 • Poziom 2  
  Wcześniejsze ogrzewanie to były wkłady elektryczne do pieców kaflowych. To wszystko zostało rozebrane i zlikwidowane 3 lata temu. Problem zwiększonego zużycia zauważyłem na fakturze za lipiec i sierpień tego roku (zużycie mediów skrupulatnie notuje, od razu zauważyłem prawie dwukrotnie większe zużycie w taryfie nocnej a mieszkanie było eksploatowane normalnie). Przy wyłączonych wszystkich urządzeniach dioda miga w odstępach sugerujących pracę urządzenia o mocy ok 240W więc to raczej nie ogrzewanie.
  Nie wspomniałem jeszcze o jednej rzeczy - w czerwcu pan odczytujący licznik zauważył, że zegar godzinowy licznika śpieszy o ok. 4 min. Zapowiedział innego pana który miał nastawić prawidłową godzinę i który rzeczywiście po jakimś czasie się pojawił i coś szperał w liczniku - czy jego praca mogła w jakiś sposób uszkodzić licznik?
  I ostatnie pytanie - czy jeżeli po wyłączeniu wszystkich bezpieczników widocznych na zdjęciu w pierwszym poście, dioda będzie migać nadal, to oznacza jednoznacznie usterkę licznika? Dziękuję za odpowiedzi.
 • Specjalista elektryk
  bobo8848 napisał:
  I ostatnie pytanie - czy jeżeli po wyłączeniu wszystkich bezpieczników widocznych na zdjęciu w pierwszym poście, dioda będzie migać nadal, to oznacza jednoznacznie usterkę licznika?
  W mojej ocenie, usterkę licznika trzeba rozważać jao ostateczność.
  Jeżeli po wyłączeniu wszystkich bezpieczników dioda będzie nadal migać, należy zdjąć osłonę bezpieczników i sprawdzić czy nie ma tam jakiegoś odbioru zasilonego sprzed bezpieczników.
  Uwaga! Tą czynność powinien wykonać wykwalifikowany elektryk.
  Należałoby również ustalić w którym momencie to miganie się zaczyna. Czy jest związane z przełączeniem zegara licznika, czy też macie w domu jeszcze jakieś inne urządzenia załączane zegarem (Może pozostałość po starej instalacji ogrzewania - wiem, że piszesz, że została zdemontowana, ale może jakaś jej część się zawieruszyła.). Pobór 240W może również świadczyć o upływie, i to niebezpiecznym upływie, grożącym pożarem.