Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Bezpieczniki moc przyłączeniowa

Grzegorz22234 11 Paź 2018 19:23 132 12
  • #1 11 Paź 2018 19:23
    Grzegorz22234
    Poziom 4  

Witam mieszkam w 35 letnim bloku. I chce zamontować płytę indukcyjną. W mieszkaniu mam 4 bezpieczniki b16 (do wymiany na mocniejsze). Posiadam tylko jedną fazę. Ale rok temu spółdzielnia wymieniała kable na korytarzu i do skrzynki w domu.

Bezpieczniki moc przyłączeniowa Bezpieczniki moc przyłączeniowa Bezpieczniki moc przyłączeniowa Bezpieczniki moc przyłączeniowa

1 obrazek to bezpieczniki w domu
    2, 3, 4 bezpieczniki i licznik na korytarzu

Chce zmienić instalację 1 fazę na 3 fazy, widzę że na korytarzu jest miejsce na jeszcze dwa bezpieczniki tylko czy licznik jest to tego przystosowany?
    Bezpiecznik na korytarzu mam bezpiecznik 20 amper to za mało na płytę indukcyjną i jeszcze coś. Wiem że muszę to zgłosić do Taurona żeby zwiększyć moc przyłączeniową i jakiegoś elektryka żeby to zmienił. Do bezpieczników w domu idzie kabel chyba już przystosowany do 3 faz (szer. 2cm)!! więc myślę że przyłączenie 3 faz nie będzie problemem ale ten licznik?
    Ogólnie co muszę zrobić, żeby można było zamontować płytę indukcyjną 7,5 kW + jeszcze jakiś zapas. Około 10 kW?

0 12
  • #2 11 Paź 2018 19:26
    janek1815
    Poziom 38  

Licznik jest jednofazowy i tym się nie przejmuj. Właściciel jego to Tauron. Jak będzie potrzeba to wymienia Ci go gratis a Ty zapłacisz tylko o zwiększenie mocy. Musisz wystąpić o warunki do ZE.

0
  • #3 11 Paź 2018 19:33
    Grzegorz22234
    Poziom 4  

A te bezpieczniki na korytarzu wymienia tauron czy ja muszę zatrudnić elektryka>

Dodano po 1 [minuty]:

A nie trzeba tego zgłaszać do spółdzielni?
    Gdzie najpierw to zgłosić? ( po kolei)

0
  • #4 11 Paź 2018 19:44
    Grzegorz22234
    Poziom 4  

Rok temu wymieniali cale piony. Zakladali nowe kable i skrzynki bezpiecznikowe w domu. Wiec mysle ze 3 fazy sa dociagniete do korytarza tylko trzeba wsadzic bezpieczniki

0
  • #5 11 Paź 2018 19:59
    janek1815
    Poziom 38  

Upewnij się u zarządcy /spółdzielni jak to u nich wygląda.

0
  • #7 11 Paź 2018 20:03
    Artur k.
    Admin grupy audio

Grzegorz22234 napisał:
    mysle ze 3 fazy sa dociagniete do korytarza tylko trzeba wsadzic bezpieczniki

Nie myśl, tylko się dowiedz. Na klatce mogą być 3 fazy ale nie muszą. Co nie zmienia faktu, że przyłączenie 3 faz do Twojego mieszkania może okazać się bardzo kłopotliwe i kosztowne, skądś bowiem trzeba tą dodatkową moc dla Ciebie trzeba wziąć a nie wiadomo czy instalacja jest do tego przystosowana. Jeśli nie jest, to wiąże się z wymianą pionów, albo podciągnięciem osobnego przewodu do Ciebie.

0
  • #8 11 Paź 2018 20:47
    mawerix123
    Poziom 37  

Grzegorz22234 napisał:
    W mieszkaniu mam 4 bezpieczniki b16 (do wymiany na mocniejsze)

To już są "najmocniejsze" więc nie możesz wymienić na jeszcze "mocniejsze" :D

Grzegorz22234 napisał:
    A te bezpieczniki na korytarzu wymienia tauron czy ja muszę zatrudnić elektryka>

Tego dowiesz się z warunków od dostawcy energii.

Grzegorz22234 napisał:
    Ogólnie co muszę zrobić, żeby można było zamontować płytę indukcyjną 7,5 kW + jeszcze jakiś zapas. Około 10 kW?

Bez sensu 14kW wystarczy idź np. na śląską i zwiększ przydział mocy a dostaniesz warunki jakie musisz spełnić.

Artur k. napisał:
    Na klatce mogą być 3 fazy ale nie muszą. Co nie zmienia faktu, że przyłączenie 3 faz do Twojego mieszkania może okazać się bardzo kłopotliwe i kosztowne, skądś bowiem trzeba tą dodatkową moc dla Ciebie trzeba wziąć a nie wiadomo czy instalacja jest do tego przystosowana. Jeśli nie jest, to wiąże się z wymianą pionów, albo podciągnięciem osobnego przewodu do Ciebie.

Nie przesadzaj, sam robiłem takie modernizację... nowy pion, nowe TL a do każdego mieszkania przyszłościowo przewód 5x... podejrzewam że u autora to kwestia wymiany ogranicznika mocy, wysznurowania TL i wymiana rozdzielnicy w mieszkaniu.

Grzegorz22234 napisał:
    A wiecie ile może kosztowac taka przeróbka?

Podejrzewam że około 1500-2000 zł.

0
  • #9 11 Paź 2018 21:02
    Artur k.
    Admin grupy audio

mawerix123 napisał:
    Nie przesadzaj, sam robiłem takie modernizację... nowy pion, nowe TL a do każdego mieszkania przyszłościowo przewód 5x... podejrzewam że u autora to kwestia wymiany ogranicznika mocy, wysznurowania TL i wymiana rozdzielnicy w mieszkaniu.

Ty robiłeś tak, a ktoś inny mógł zrobić inaczej. Ja sam mieszkam w wielkiej płycie i niestety wiem jak spółdzielnie podchodzą do tematu.
    Ogólnie to jest tak (oczywiście są wyjątki) - jeśli budynkiem zarządza wspólnota, to jest szansa że ktoś zrobił przyszłościowo, natomiast jeśli spółdzielnia to raczej zrobili to co musieli.
    Dla przykładu mój blok to rocznik bodajże 78, zarządza nim spółdzielnia i z elektryki modernizowana była tylko rozdzielnia. Cała reszta instalacji pamięta Gierka a jak się coś popsuje, to przychodzą i łatają.

0
  • #10 11 Paź 2018 22:53
    Grzegorz22234
    Poziom 4  

Popatrzylem do skrzynki bezpiecznikowej w domu. Jest tam kabel do 3 faz (5 przewodów) ale wykorzystany tylko jeden bo mam 1 faze.
    Wiec w pionie mam 3 fazy wystarczy tylko sie podpiac.
    Bezpieczniki mam 16 ampera a kupilem 25 a wiec sa mocniejsze

Dodano po 5 [minuty]:

Czemu tak drogo? Wiem ze za kilowaty sie placi ale bez przesady

0
  • #11 11 Paź 2018 23:58
    Artur k.
    Admin grupy audio

Grzegorz22234 napisał:

Czemu drogo? To proste - bo nikt za darmo robił nie będzie. Ludzie zainwestowali w siebie, swoje kwalifikacje (które muszą co jakiś czas odnawiać), oprzyrządowanie i to się musi zwrócić a potem zarobić na siebie, do garnka też trzeba mieć co włożyć.

0
  • #12 12 Paź 2018 06:14
    mawerix123
    Poziom 37  

Grzegorz22234 napisał:
    Bezpieczniki mam 16 ampera a kupilem 25 a wiec sa mocniejsze

Chyba sobie żartujesz, skoro kupiłeś to odłóż do kredensu i niech się kurzą niema mowy o zamianie obecnych 16A na 25A z prostego powodu instalacja na to nie pozwala, podejrzewam że owe 16A też są zbyt "mocne"

Grzegorz22234 napisał:

Bez przesady powiadasz.

0