Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Scenic II- Antena aktywna - Potrzeba separatora, czy nie potrzeba, o co chodzi..

b0r3k 11 Paź 2018 23:32 174 7
  • #1 11 Paź 2018 23:32
    b0r3k
    Poziom 6  

Witam, wertowałem google przez ok. 1h i dalej nie wiem co mi potrzeba, gdyż każdy pisze inaczej i co innego.

Mam Scenic II, wymieniłem sobie radyjko na Clariona zamiast Beckera, głośniczki na Focal'e gra elegancko ale tylko z AUX/USB.

Problem jest oczywiście z radiem. Zadam pytania w punktach, będzie łatwiej.

1. Posiadając antenę aktywną do której wchodzi zasilanie+12v do stopki anteny od radia niefabrycznego z przewodu niebieskiego z kostki ISO (RMT ANT/CONTROL itp.) niebieskiego potrzebny jest separator antenowy czy nie ?

2. Posiadając antenę pasywną bez wzmacniacza w stopce do której nie wchodzi żadne zasilanie od radia niefabrycznego, potrzebny jest separator czy nie ?

3. Skoro antena ma wbudowany wzmacniacz w stopkę i jest on zasilany osobno kablem +12v i również kabel antenowy jest zasilany z radia fabrycznego ( gniazda antenowego) +12v, dlaczego antena potrzebuję aż 2x zasilania +12v (no chyba, że radia fabryczne nie podają zasilania niebieskim kabelkiem do stopki anteny (wzmacniacza) tylko samym kablem antenowym przez gniazdo antenowe) tak niektórzy piszą na forach, jak to jest ?

4. Czy fabryczne radia podają zasilanie do stopki anteny tylko poprzez niebieski kabelek, a nowe również poprzez gniazdo antenowe ?

5. Jeżeli radio podaje zasilanie tylko przez wtyk antenowy to potrzebny jest separator ? (Chyba nie.. pogubiłem się w tym).

6. Kiedy używamy separatora ?
    a) Mając antenę aktywną zasilaną osobno z radia ?
    b) Mając antenę pasywną ?
    c) Mając antenę pasywną, zasilaną gniazdem antenowym ?
    d) Mając antenę aktywną zasilaną osobnym przewodem z radia jak i z gniazda antenowego ?

Sporo tych pytań, ale jedni piszą tak a inni nie i się już gubię co mi potrzeba, w car audio mi powiedzieli, że nie potrzebuję separatora jeżeli mam antenę aktywną, zaś na forach piszą, że potrzeba (ten sklep car audio ma takie sobie opinie i obsługa jest nie miła, ale za to ogromny wybór sprzętu).

Kupiłem separator, bo wydatek nie wielki, zamówiłem również antenę w ASO (ma być na poniedziałek, ale nie wiem czy będzie mi potrzebna).
    Napięcie do anteny idzie po kabelku od radia który wchodzi do stopki, bo akurat mam łatwy dostęp to sprawdziłem, do anteny muszę rozebrać trochę podsufitki, ale jeżeli jest potrzebny separator, a antena okaże się sprawna to szkoda roboty. W sumie na Beckersie też ciekawie z odbiorem nie było, pomimo że radio takie ala fabryczne. Możliwe, że to wzmacniacz antenowy, ale nie wiem lub sam bat, po 12 latach może być różnie, miesiąc temu padł mi akumulator, po wyjęciu okazało się że ma datę 2006, czyli od nowości, ale od chwili kupna pojazdu 4-5 lat temu nigdy mnie nie zawiódł z odpalaniem.

formułka dla ułatwienia odpowiedzi.
    1.
    2.
    3.
    4.
    5.
    6.
    a)
    b)
    c)
    d)

Dziękuję i przepraszam =)

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • #2 12 Paź 2018 11:36
    justka80
    Poziom 12  

Ani Becker, ani Clarion nie ma układu zasilania (+12V) na gnieździe antenowym.
    Anteny pasywne nie wymagają żadnego zasilania.
    Anteny aktywne w zależności od konstrukcji, zasilane mogą być dodatkowym przewodem lub przewodem sygnałowym np. jak w VW/Audi.
    Jeżeli masz antenę z dodatkowym przewodem, to ten przewód podłączasz do niebieskiego przewodu z radia, natomiast gdy jesteś pewny, że w stopce anteny wbudowany jest wzmacniacz a nie ma dodatkowego przewodu do zasilania go, to musisz zastosować separator antenowy.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 12 Paź 2018 16:44
    b0r3k
    Poziom 6  

A więc tak, rozebrałem kawałek podsufitki dostałem się do okablowania anteny, wychodzą 2 kable, jeden antenowy, drugi +12v
    -Antenowy ma doby przepływ od radia do anteny, sprawdziłem miernikiem.
    Jest zasilanie +12v na zielonym kabelku który wychodzi od oryginalnej kostki renault za radiem (dostaje on napięcie od niebieskiego kabelka z kostki ISO) wychodzi za podsufitką i łączy się z czarnym kabelkiem który wystaje od anteny, więc antena dostaje zasilanie.

-Rozłączając kabelek zasilający antenę i wyszukując stacje złapałem może 2, po ponownym podłączeniu zasilania jest ich ok. 7 obstawiam, że wzmacniacz coś tam działa, jest sucho i żadnego nalotu do o koła nie ma.
    - Po odkręceniu bata anteny i wsadzeniu kawałku druta wyszukuję tyle samo stacji +/- 1.

Więc co obstawiać wzmacniacz w antenie czy może sam bat ? Wolałbym kupić sam bat póki co bo i tak oddzielnie sprzedają podstawę w ASO, wziąć bat i sprawdzić, jak nie będzie lepiej to dokupię podstawę, ale to ok. 100 zł.

Dzięki.

0
  • #4 12 Paź 2018 18:33
    justka80
    Poziom 12  

Sprawdź czy podstawka anteny ma dobry styk z masą dachu. Ekran przewodu antenowego musi być dobrze połączony z masą na obu końcach. Brak masy na którymś końcu oplotu (ekranu) przewodu antenowego może zwiększać tłumienność tego przewodu dla sygnału antenowego.

0
  • #5 12 Paź 2018 19:27
    czajnik23
    Poziom 18  

Podstawa to wymienić bat anteny koszt coś ok 20zl.

0
  • #6 12 Paź 2018 20:11
    b0r3k
    Poziom 6  

No dzisiaj już nie zdążyłem bo sklepy do 18 a z aso będę miał zestaw do odbioru jutro lub w poniedziałek, myśle na parking podjechać i "pożyczyć" od kogoś bat na parę minut i zobaczyć czy mi złapie więcej stacji, najłatwiej to się kogoś po prostu spytam czy mogę odkręcić na minute i czy więcej stacji ściągnie, i będę już wiedział co potrzeba. Jutro i tak mam parę spraw na mieście to coś pokombinuję, może jakiś szrot zawadzę..

Masa na pewno jest bo wszystko ładnie przylega, kabel jest oryginalnie "zabity" no i jak próbowałem poluzować śrubę, czy w ogóle da rade ją później odkręcić to dobrze przylega, a podkładka jest ze stożkami, więc w blachę się wbijają, a podstawa siedzi dość mocno inaczej już nie mam pomysłu jak sprawdzić masę, zacznę od bata, jeżeli to nic nie da to wina w wzmacniaczu anteny ?

0
  • #7 13 Paź 2018 08:07
    SZYMON BYDGOSZCZ
    Poziom 35  

Zgnity wzmacniacz w podstawie anteny.

0
  • #8 13 Paź 2018 18:46
    b0r3k
    Poziom 6  

Bat nic nie dał, może odrobinkę, czekam do poniedziałku na wzmacniacz i zobaczymy, dam znać.[/u]

0