Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Czym pomalować ogrodzenie? Pędzel a może wałek?

pitrus69 12 Oct 2018 11:09 6471 21
 • #1
  pitrus69
  Level 12  
  Witam. Mam zamiar pomalować stare ogrodzenie. Słupki na pewno polecę pędzlem a czym pomalować tę siatkę jak na foto. Czy lepiej wałek czy może pędzel? Jak wałek to który są takie widziałem do siatki ogrodzeniowej.
  Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
 • #2
  darek.jacek
  Level 13  
  Pędzel będzie najlepszy
 • #3
  101pawel
  Level 28  
  Paskudna robota, niestety tylko pędzel. Jakbyś tych przęseł miał dużo, to można by zrobić płaskie koryto, wyłożyć go folią i zalać farbą. Metodą zanurzeniową poszło by to gładko. Widziałem jak takie przęsła najpierw odrdzewiali w takim korycie, a potem w malowali. To było ogrodzenie szkoły, a tych przęseł było chyba z 50. Trzeba by zrobić rachunek i obliczyć opłacalność jak to wychodzi dla pędzla a jak dla koryta. Wszystko determinuje koszt roboczogodziny ;)

  Pozdrawiam
 • #4
  Homo_toxicus
  Level 21  
  Jest to tak zwana siatka "górnicza", czyli siatka cięto ciągniona z grubej blachy. Malowałem to pędzlem (ale tylko około 4 m bieżących o wys 1,2m)- współczuję. Podpowiem tylko, że warto dobrać odpowiednią gęstość farby (wałek odradzam).
 • #5
  WędkarzStoLica
  Level 31  
  Pędzlem będziesz to malował pół życia a i tak super-dokładnie nie pomalujesz.
  Wałkiem i tylko wałkiem. Murek osłonić, wałek jak najszerszy i ogień.


  Ci wszyscy co doradzają pędzel nigdy chyba nie malowali wałkiem.
 • #6
  zimny8
  Level 33  
  Najbardziej efektywne w tym przypadku byłoby malowanie elektrostatyczne, jednak drogi sprzęt, u mnie była firma. Zdolny konstruktor może by podołał coś z grubsza takiego zbudować?. Potrzebny generator ze 100 kV.
 • #7
  janek1815
  Level 38  
  Do siatki górniczej wałek? Ten kto to piszę chyba nie widział takiej siatki na oczy. Tylko pędzel choć będzie to bardzo żmudne.
 • #8
  Michelson
  Level 25  
  Spokojnie pomalujesz wałkiem do siatki, tym nacinanym. Malowałem u siebie takie ogrodzenie w zeszłym roku. Kup kilka wałków, bo szybko się niszczą, ale dobrze nimi idzie. Malujesz jedną stronę, a potem od razu drugą, po jednym przęśle.
 • #9
  pitrus69
  Level 12  
  Dzięki za porady kupię wałek zobaczę jak będzie szło. Jaką coś to polecę pędzlem. Przęsła nie są niestety odkrecane. A nie ma też tragedii bo jest ich 8.
 • #10
  Michelson
  Level 25  
  Dobrze się maluje we dwie osoby jednocześnie z dwóch stron.
 • #12
  101pawel
  Level 28  
  Przyszedł mi do głowy genialny pomysł. Ułożyć te 8 przęseł jedno do drugiego, w pionie i czymś ściągnąć - choćby drutem, tak by się razem trzymały. Zakładając, że rama przęsła wykonana jest z kątownika 30, to otrzymamy bryłę przestrzenną o niewielkiej szerokości - 240 mm. Tak powstały pakiet przęseł można malować pistoletem pneumatycznym. Po pomalowaniu jednej strony napylić drugą i po robocie. Proste. O ile malowanie jednej sztuki takim pistoletem to strata farby, ale 8 szt, jednocześnie, - to czysta oszczędność. Czas pracy < 10 min.
  Pozdrawiam
 • #13
  Homo_toxicus
  Level 21  
  O ile przęsła nie są do słupków SOLIDNIE przyspawane. Odcinanie i ponowny montaż - bezcenne :-).

  Też mam ogrodzenie z przęsłami z takiej siatki - całe szczęście, że odważyłem się "postawić" żonie odmawiając malowania (został tylko stary fragment kilku metrów o którym pisałem wcześniej) i zdecydowałem się na ocynk. Przy wadze przęsła około 20 kg i cenie 2,30 zł za "kilogram ocynkowany" koszt chyba jest niższy niż koszt 2 warstw farby.
 • #14
  Tommy82
  Level 41  
  Niestety pędzel. I jak byś nie kombinował szkoda czasu na kombinacje i tak będziesz w kropki. Nie zazdroszczę. Gorsza od tego jest chyba tylko siatka ogrodzeniowa.
 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #17
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  Michelson wrote:
  Dobrze się maluje we dwie osoby jednocześnie z dwóch stron.


  Ale z przesunięciem o kilka przęseł. Inaczej jedna, jak i druga osoba z "piegami" wychodzi.

  Bo jak sobie przypomnę, jak w dawnej firmie szef zaproponował "fuchę" dla młodej sekretarki ( malowanie ogrodzenia z siatki właśnie. ok. 80 przęseł).

  Zaprosiła koleżanki do pomocy, fakt we cztery pomalowały w 3 dni. A że było ciepło, to malowały w bikini. Widok niesamowity.
  A najlepsze było zmywanie z nich "cętek" :-) . Stoją cztery panie w bikini a ja ze szmatą w ręku i bańką rozpuszczalnika....... Echh... Było ciekawie. :-) .

  Kilka sezonów później sam malowałem. Pistoletem pneumatycznym. Faktem jest, że dużo farby się marnuje, ale szybko i sprawnie.
  Na kilka przęseł pędzel, na kilkanaście wałek, na kilkadziesiąt pistolet. Jeśli malujemy w kilka osób, to zrobić przesunięcie, bo jeden drugiemu będzie "pryskał " po oczach.
 • #18
  Krzys55
  Level 26  
  Można pistoletem, ale trzymać pod kątem do powierzchni a nie prostopadle. Wtedy marnuje się mniej farby.
 • #19
  damwojt
  Level 12  
  Ja bym to zrobił włochatym wałkiem a łączenia siatki poprawił pędzlem. Tak zrobiłem u siebie i wcale nie było to takie żmudne.
 • #22
  pitrus69
  Level 12  
  Siatka była malowana wałkiem poszło bardzo fajnie.