Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Czym pomalować ogrodzenie? Pędzel a może wałek?

pitrus69 12 Oct 2018 11:09 6471 21
    pitrus69
    Level 12  
    Witam. Mam zamiar pomalować stare ogrodzenie. Słupki na pewno polecę pędzlem a czym pomalować tę siatkę jak na foto. Czy lepiej wałek czy może pędzel? Jak wałek to który są takie widziałem do siatki ogrodzeniowej.
    Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
    darek.jacek
    Level 13  
    Pędzel będzie najlepszy
    101pawel
    Level 28  
    Paskudna robota, niestety tylko pędzel. Jakbyś tych przęseł miał dużo, to można by zrobić płaskie koryto, wyłożyć go folią i zalać farbą. Metodą zanurzeniową poszło by to gładko. Widziałem jak takie przęsła najpierw odrdzewiali w takim korycie, a potem w malowali. To było ogrodzenie szkoły, a tych przęseł było chyba z 50. Trzeba by zrobić rachunek i obliczyć opłacalność jak to wychodzi dla pędzla a jak dla koryta. Wszystko determinuje koszt roboczogodziny ;)

Pozdrawiam
    Homo_toxicus
    Level 21  
    Jest to tak zwana siatka "górnicza", czyli siatka cięto ciągniona z grubej blachy. Malowałem to pędzlem (ale tylko około 4 m bieżących o wys 1,2m)- współczuję. Podpowiem tylko, że warto dobrać odpowiednią gęstość farby (wałek odradzam).
    WędkarzStoLica
    Level 31  
    Pędzlem będziesz to malował pół życia a i tak super-dokładnie nie pomalujesz.
    Wałkiem i tylko wałkiem. Murek osłonić, wałek jak najszerszy i ogień.

Ci wszyscy co doradzają pędzel nigdy chyba nie malowali wałkiem.
    zimny8
    Level 33  
    Najbardziej efektywne w tym przypadku byłoby malowanie elektrostatyczne, jednak drogi sprzęt, u mnie była firma. Zdolny konstruktor może by podołał coś z grubsza takiego zbudować?. Potrzebny generator ze 100 kV.
    janek1815
    Level 38  
    Do siatki górniczej wałek? Ten kto to piszę chyba nie widział takiej siatki na oczy. Tylko pędzel choć będzie to bardzo żmudne.
    Michelson
    Level 25  
    Spokojnie pomalujesz wałkiem do siatki, tym nacinanym. Malowałem u siebie takie ogrodzenie w zeszłym roku. Kup kilka wałków, bo szybko się niszczą, ale dobrze nimi idzie. Malujesz jedną stronę, a potem od razu drugą, po jednym przęśle.
    pitrus69
    Level 12  
    Dzięki za porady kupię wałek zobaczę jak będzie szło. Jaką coś to polecę pędzlem. Przęsła nie są niestety odkrecane. A nie ma też tragedii bo jest ich 8.
    Michelson
    Level 25  
    Dobrze się maluje we dwie osoby jednocześnie z dwóch stron.
    101pawel
    Level 28  
    Przyszedł mi do głowy genialny pomysł. Ułożyć te 8 przęseł jedno do drugiego, w pionie i czymś ściągnąć - choćby drutem, tak by się razem trzymały. Zakładając, że rama przęsła wykonana jest z kątownika 30, to otrzymamy bryłę przestrzenną o niewielkiej szerokości - 240 mm. Tak powstały pakiet przęseł można malować pistoletem pneumatycznym. Po pomalowaniu jednej strony napylić drugą i po robocie. Proste. O ile malowanie jednej sztuki takim pistoletem to strata farby, ale 8 szt, jednocześnie, - to czysta oszczędność. Czas pracy < 10 min.
    Pozdrawiam
    Homo_toxicus
    Level 21  
    O ile przęsła nie są do słupków SOLIDNIE przyspawane. Odcinanie i ponowny montaż - bezcenne :-).

Też mam ogrodzenie z przęsłami z takiej siatki - całe szczęście, że odważyłem się "postawić" żonie odmawiając malowania (został tylko stary fragment kilku metrów o którym pisałem wcześniej) i zdecydowałem się na ocynk. Przy wadze przęsła około 20 kg i cenie 2,30 zł za "kilogram ocynkowany" koszt chyba jest niższy niż koszt 2 warstw farby.
    Tommy82
    Level 41  
    Niestety pędzel. I jak byś nie kombinował szkoda czasu na kombinacje i tak będziesz w kropki. Nie zazdroszczę. Gorsza od tego jest chyba tylko siatka ogrodzeniowa.
    User removed account
    Level 1  
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    Michelson wrote:
    Dobrze się maluje we dwie osoby jednocześnie z dwóch stron.

Ale z przesunięciem o kilka przęseł. Inaczej jedna, jak i druga osoba z "piegami" wychodzi.

Bo jak sobie przypomnę, jak w dawnej firmie szef zaproponował "fuchę" dla młodej sekretarki ( malowanie ogrodzenia z siatki właśnie. ok. 80 przęseł).

Zaprosiła koleżanki do pomocy, fakt we cztery pomalowały w 3 dni. A że było ciepło, to malowały w bikini. Widok niesamowity.
    A najlepsze było zmywanie z nich "cętek" :-) . Stoją cztery panie w bikini a ja ze szmatą w ręku i bańką rozpuszczalnika....... Echh... Było ciekawie. :-) .

Kilka sezonów później sam malowałem. Pistoletem pneumatycznym. Faktem jest, że dużo farby się marnuje, ale szybko i sprawnie.
    Na kilka przęseł pędzel, na kilkanaście wałek, na kilkadziesiąt pistolet. Jeśli malujemy w kilka osób, to zrobić przesunięcie, bo jeden drugiemu będzie "pryskał " po oczach.
    Krzys55
    Level 26  
    Można pistoletem, ale trzymać pod kątem do powierzchni a nie prostopadle. Wtedy marnuje się mniej farby.
    damwojt
    Level 12  
    Ja bym to zrobił włochatym wałkiem a łączenia siatki poprawił pędzlem. Tak zrobiłem u siebie i wcale nie było to takie żmudne.
    pitrus69
    Level 12  
    Siatka była malowana wałkiem poszło bardzo fajnie.