Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Preamp do przetwornika pasywnego w gitarze

KeeNaaJ 12 Paź 2018 12:35 321 15
  • #1 12 Paź 2018 12:35
    KeeNaaJ
    Poziom 4  

Witam. Posiadam przetwornik magnetyczny, pasywny Seymour Duncan WOODY XL. Niestety sygnał z niego jest bardzo cichy, co przy używaniu jednego wzmacniacza do 2 gitar jest mocno uciążliwe. Jest możliwość wykonania jakiegoś sensownego preampa pod taki właśnie przetwornik? Jeśli tak to bardzo proszę o schemat, ewentualnie model kitu do samodzielnego montażu.
    Pozdrawiam!

0 15
  • Sklep HeluKabel
  • #2 15 Paź 2018 10:33
    yogi009
    Poziom 42  
  • Sklep HeluKabel
  • #3 15 Paź 2018 10:42
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    Oczywiscie ze jest taka mozliwosc a nawet jest to silnie zalecane jako ze pasywne "pickup'y" zapewniaja bardzo niski poziom sygnalu wyjsciowego rzedu pojedynczych mV, rodzaj gitary ma tu chyba mniejsze znaczenie, to juz sprawa autora co i jak bedzie gral.
    Szukales w internecie ? jest tego sporo
    Pozdrawiam.

0
  • #4 16 Paź 2018 09:10
    KeeNaaJ
    Poziom 4  

Gitara akustyczna Lag t80d. Wystarczyło wygooglowac ten przetwornik i co do typu gitary wszystko by było jasne ;).

Dodano po 1 [minuty]:

viayner napisał:
    Witam,
    Oczywiscie ze jest taka mozliwosc a nawet jest to silnie zalecane jako ze pasywne "pickup'y" zapewniaja bardzo niski poziom sygnalu wyjsciowego rzedu pojedynczych mV, rodzaj gitary ma tu chyba mniejsze znaczenie, to juz sprawa autora co i jak bedzie gral.
    Szukales w internecie ? jest tego sporo
    Pozdrawiam.

Nie szukałem, szukać pod takim samym hasłem jak w temacie "preamp do przetwornika pasywnego"? Mógłbyś ewentualnie coś polecić?
    Pozdrawiam

0
  • #5 16 Paź 2018 10:15
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    moze byc cos takiego jak sugerujesz ale wielkiej roznicy nie bedzie poprostu potrzebujesz przedwzmacniacz ktory zrobi z tych pojedynczych mV cos na poziomie kilkudziesieciu mV.
    Teraz musisz rozwarzyc czy:
    - zewnetrzny czy wbudowany w gitare (zasilanie)
    - jakiego szukasz brzmienia? czyli tranzystorowy (polowe lub bipolarne), na wzmacniaczu operacyjnym lub lampowy.
    Do testow i zabawy wystarczy na 1-2 tranzystorach.
    Pozdrawiam

0
  • #7 16 Paź 2018 13:36
    yogi009
    Poziom 42  

No właśnie, o jaki finalny efekt dźwiękowy chodzi? Bo to można zrobić na podwójnym wzmacniaczu operacyjnym, wtedy masz duży zakres regulacyjny i dostaniesz po prostu to, co daje przetwornik magnetyczny. Poza tym gabarytowo jest to najkorzystniejsze (w SMD zajmie naprawdę niewiele miejsca). Sam test wykonałbym jednak na module THT z podstawką pod wzmacniacz operacyjny i posłuchałbym kilku różnych scalaków: TL072, NE5532, JRC5548, LM833, itd. Nie wiem, czy ma sens stosowanie lepszej jakości kostek, ale widziałem kiedyś w użyciu scalak z sygnaturą BB (Burn Brown) w tego rodzaju układzie (o ile mnie pamięć nie zwodzi, mógł być to układ OPA2604). Sama aplikacja jest prosta, wejście jest niskoimpedancyjne, ustawiasz tylko pożądany poziom wzmocnienia i wszystko hula. Trochę trudniej jest ze źródłami sygnału o bardzo dużej impedancji. Jeżeli chcesz się bawić trochę głębiej, na wyjściu dodajesz jeszcze trzystopniowy korektor (treble, middle, bas), może to być korektor z parametrycznym "środkiem". Ale to już wersja dla mocno dociekliwych.

0
  • #8 16 Paź 2018 15:23
    KeeNaaJ
    Poziom 4  

viayner napisał:
    Teraz musisz rozwarzyc czy:
    - zewnetrzny czy wbudowany w gitare (zasilanie)
    - jakiego szukasz brzmienia? czyli tranzystorowy (polowe lub bipolarne), na wzmacniaczu operacyjnym lub lampowy.
    Do testow i zabawy wystarczy na 1-2 tranzystorach.
    Pozdrawiam

Myślę, że w moim przypadków zewnętrzny byłby lepszym rozwiązaniem (ze względu na brak ingerencji w gitarę)
    Jeśli chodzi o brzmienie szukałbym czegoś tranzystorowego, ewentualnie z użyciem wzmacniacza operacyjnego .

Dodano po 3 [minuty]:

yogi009 napisał:
    No właśnie, o jaki finalny efekt dźwiękowy chodzi? Bo to można zrobić na podwójnym wzmacniaczu operacyjnym, wtedy masz duży zakres regulacyjny i dostaniesz po prostu to, co daje przetwornik magnetyczny. Poza tym gabarytowo jest to najkorzystniejsze (w SMD zajmie naprawdę niewiele miejsca). Sam test wykonałbym jednak na module THT z podstawką pod wzmacniacz operacyjny i posłuchałbym kilku różnych scalaków: TL072, NE5532, JRC5548, LM833, itd. Nie wiem, czy ma sens stosowanie lepszej jakości kostek, ale widziałem kiedyś w użyciu scalak z sygnaturą BB (Burn Brown) w tego rodzaju układzie (o ile mnie pamięć nie zwodzi, mógł być to układ OPA2604).

Myślę, że mógłbym to zrobić tak jak kolega Yogi mówi.. Wiem, że "google nie boli", ale cieżko coś mi znaleźć ze schematów pod te scalaki, jeśli mógłbyś zaproponuj jakieś dobre rozwiązanie.
    Pozdrawiam

0
  • #9 16 Paź 2018 16:30
    yogi009
    Poziom 42  

Osobiście bym rozważył instalację w gitarze niewielkiego preampa (co najmniej pierwszego stopnia) wykonanego w technologii powierzchniowej. Największym elementem będzie i tak bateria 9V. Co do schematu, bo chyba o to pytasz, otwórz kilka not katalogowych takich wzmacniaczy operacyjnych i popatrz szczególnie na zalecane aplikacje. Tam można potem dorzucić jakieś kondensatory wycinające wysokie częstotliwości, ale to są już wariacje na temat. Gdybyś chciał zasilić taki układ jedną baterią 9V, poczytaj o podziale napięcia (albo zobacz, co to jest splitter).

0
  • #10 16 Paź 2018 19:10
    chisel
    Poziom 25  

Chciałem zasugerować coś na J-fet, ale już było dokładnie na ten temat, więc się powtarzam a dam linka:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic859236.html
    Z tym, że zasilanie im wyższe, tym lepiej - większa dynamika bez porówniania, bezpiecznie do 27V, 24V będzie super (bo dla BF245 max to 30V).

0
  • #11 16 Paź 2018 19:33
    yogi009
    Poziom 42  

Między innymi dlatego warto się zainteresować wzmacniaczami operacyjnymi, dynamika przy niższym napięciu zasilania.

0
  • #12 17 Paź 2018 07:56
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    "Z tym, że zasilanie im wyższe, tym lepiej - większa dynamika bez porówniania, bezpiecznie do 27V, 24V będzie super (bo dla BF245 max to 30V)." - ale my mowimy o wzmacnianiu sygnalu z poziomu pojedunczych mV do kilkudziesieciu mV, prosze o wykazanie wyzszosci zasilania ukladu napieciem o wartosci 27V wzgledem 9V.
    Pozdrawiam

0
  • #13 17 Paź 2018 11:37
    chisel
    Poziom 25  

Wynika to prawdopodobnie ze stopnia "skomplikowania" układu. Zresztą trzeba go wykonać i przetestować. Generalnie układ jest znany bardziej pod nazwą Fetzer Valve, lub FET booster. Można sobie o tym poczytać np tutaj:.
    http://www.runoffgroove.com/fetzervalve.html
    Sam osobiście zrobiłem na tym przedwzmacniacz do domu. Podczas testów układu właśnie zauważyłem, że ewidentnie zmienia się dynamika dźwięku przy wyższym napięciu zasilania.

0
  • #14 17 Paź 2018 15:22
    yogi009
    Poziom 42  

viayner napisał:
    my mowimy o wzmacnianiu sygnalu z poziomu pojedunczych mV do kilkudziesieciu mV

Dokładnie tak, jak Kolega napisał. Z lekką korektą poziomu sygnału wyjściowego, który może dochodzić nawet do 750mV. Generalnie pomysł z pojedynczym FET-em jest stary i znane są wydajniejsze konstrukcje. Ja już nawet nie wspominam o nowoczesnych wzmacniaczach operacyjnych Rail-to-Rail zasilanych pojedynczo, wystarczy popatrzeć w ich poziom dynamiki. Do opisanego celu zdecydowanie wystarczy jakiś dobrze brzmiący klasyczny opamp, typu NE5532 (ew. TL072, nieco gorsze parametry audio, za to oszczędniejszy pod względem poboru prądu). Przy wzmocnieniu sygnału rzędu 10-100 najlepiej użyć dwóch kaskad wzmacniających. Takie podejście zapewni niski poziom wnoszonych szumów własnych oraz niezłą dynamikę.

1
  • #15 17 Paź 2018 19:03
    pikarel
    Poziom 31  

KeeNaaJ napisał:
    (...) sygnał z niego jest bardzo cichy, co przy używaniu jednego wzmacniacza do 2 gitar jest mocno uciążliwe. Jest możliwość wykonania jakiegoś sensownego preampa pod taki właśnie przetwornik? (...)

Dla wzmocnienia sygnału bez konieczności jego obróbki można wykonać prosty przedwzmacniacz na jednym tranzystorze, zmontowany wprost we wtyczce JACK.
    Rezystor kolektora umieszcza się we wzmacniaczu, więc nawet nie potrzeba baterii zasilającej (idea ta sama, jak w Phantom do mikrofonów).
    Taka konstrukcja zapewnia, że wzmocniony sygnał w przewodzie nie jest już tak podatny na zakłócenia sieciowe.
    Nie będzie też konieczności kręcenia regulatorami przy każdej zmianie gitary.
    Na szybko narysowałem, jak to się robi:
    Preamp do przetwornika pasywnego w gitarze

chisel napisał:
    (...) Podczas testów układu właśnie zauważyłem, że ewidentnie zmienia się dynamika dźwięku przy wyższym napięciu zasilania.

Dynamika określa odstęp sygnału od szumu, jak więc się zmieniała ta dynamika?
    Czym ją zmierzyłeś?

Po prostu mylisz pojęcia; jeśli już coś się zmieniało i to zauważalnie, to zwiększał się poziom sygnału wyjściowego, a więc i głośność; wzrost ten jest efektem zwiększania napięcia zasilania.

0
  • #16 17 Paź 2018 19:45
    Tremolo
    Poziom 43  

Kup Przedwzmacniacz z firmy ArteC.
    www.tremolo.pl/view/guitarpickup/Active różne instalacje wyglądają tak. Tak reanimowalismy bas basisty naszego. SkyWay, który dawał znikome napięcie.

Jak łączysz dwie gitary do jednego wzmacniacza? Piec i jego głośnik to też instrument. To jakbyś dwa flety połączył przodami. co najmniej musisz dac po jednym preampie na obie gitary. Jedna albo druga gitara bedzie zanikać bez sensownej obróbki jakimś procesorem.

0