Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia wiatrowa w trybie pracy wyspowej.

mieszko I 12 Paź 2018 12:50 408 11
  • #1 12 Paź 2018 12:50
    mieszko I
    Poziom 18  

Prosiłbym o wsparcie techniczne, odnośnie elektrowni wiatrowej pracującej w trybie wyspowym.
    Tak jak na przedstawionym schemacie, ktoś wykonał całą instalację i jak już widać połączenie niezbyt zgodne ze sztuką,
    elektrownia zasila tylko dwie lampy LED o mocy około 60W łącznie bezpośrednio z ładowanych przez elektrownię akumulatorów.
    Użytkownik narzeka że już od kilku ładnych miesięcy światło przed domem mu się nie świeci, a po zmierzeniu aku każdy z nich ma około 5V,
    obecnie próbuję je reanimować, a żeby gościowi świeciło się światło podłączyłem prowizorycznie zasilacz prosto do AZH 24V.
    Nie wiem co poeta miał na myśli, wykonując całą instalację w trybie pracy wyspowej, ale coś takiego przy bezwietrznych miesiącach wyjedzie do zera aku,
    tak jak tutaj obecnie ma to miejsce, gdzie LED'y są podpięte prosto pod akumulatory, a aku nie mają żadnego zabezpieczenia przed nadmiernym rozładowaniem,
    a całość instalacji wygląda raczej jak oświetlenie awaryjne bez jakiegokolwiek doładowania z zewnątrz.
    Elektrownia jest nowa i ma niecała 2 lata, chciałbym dopytać co radzicie, gość chce aby była czynna i działała, raczej bez pchania prądu do domu,
    ale jak zabraknie prądu z sieci np przy burzy itp. to chce aby światło przed domem mu się świeciło.
    Czyli głównie chodzi o podtrzymanie aku z sieci jak wiatr nie wieje, ale przyszłościowo namawiałem go na inwerter, gdyż gość jest skłonny zainwestować i może kiedyś będzie chciał rozbudować instalację o jakiś dodatkowy odbiornik.

0 11
  • Mitronik
  • #2 12 Paź 2018 16:18
    witekem
    Poziom 15  

Pytania:

Jaka moc turbiny ? Czy klienta interesuje ON-GRid?
    Więcej informacji o inwerterach i elektrowniach wiatrowych
    kontakt -> tel. 608-535-572.
    Piotr

0
  • #3 13 Paź 2018 16:44
    mieszko I
    Poziom 18  

Właściciel nie ma żadnej dokumentacji po wykonawczej, turbina jest na szczycie budynku na maszcie około 4m, 3 łopatki, stawiam na 400W,
    z akumulatorów już nic nie będzie :cry: , - jakiej pojemności muszą być prawidłowe dla takiego rozwiązania 70Ah czy większe :?:
    A co zaproponujesz dla opcji OFF-GRid (tylko podtrzymanie akumulatora)
    i ewentualnie przyszłościowo dla małego odbioru ON-GRid (inwestor coś wspominał o dodatkowym oświetleniu na 230V) :?:
    No i orientacyjnie koszt dla dwóch rozwiązań + 2 nowe akumulatory :?:

0
  • Mitronik
  • Pomocny post
    #4 14 Paź 2018 10:12
    stomat
    Specjalista elektryk

Nie podłączać lamp bezpośrednio do akumulatorów tylko tak jak to przewidział producent : do zacisków DC Output.

0
  • #5 26 Paź 2018 21:58
    mieszko I
    Poziom 18  

Inwestor zakupił kilka dni temu dwa akumulatory 120Ah, halogeny LED podłączyłem pod wyjście i ustawiłem w kontrolerze tryb N , czyli ciągle aktywny.
    Teraz przez ostatnie dni trochę wiało i halogeny się świeciły, dzisiaj wiatr ustał i przed chwilą zgasły, prawdopodobnie napięcie aku spadło do 21,6V i sterownik go odłączył :|
    Czy jest możliwość (do momentu zakupu PV i jego montażu) podłączenia np. zasilacza 36-48V w miejsce wejścia PV i czy kontroler podejmie ładowanie aku :?:

0
  • #6 27 Paź 2018 09:24
    Leon444
    Poziom 18  

Nie kombinuj z ładowarką, trzeba dołożyć panel jak najszybciej żeby coś z tego było...

0
  • #7 27 Paź 2018 10:40
    stomat
    Specjalista elektryk

Jeśli zasilacz będzie dawał dobrze wygładzone napięcie to powinno ładować. Ale po co to całe koderajstwo jeśli na miejscu jest dostęp do energii elektrycznej? Przecież można podłączyć lampy bezpośrednio pod zasilacz a to całe diabelstwo wywalić. Ewentualnie zostawić akumulatory żeby oświetlenie było niezależne od braku prądu w sieci.

0
  • #8 27 Paź 2018 18:01
    mieszko I
    Poziom 18  

Leon444 napisał:
    Nie kombinuj z ładowarką, trzeba dołożyć panel jak najszybciej żeby coś z tego było...

Jest to placówka oświatowa, inwestor kupi panel z montażem z nowym rokiem / nowym budżetem.

stomat napisał:
    ... . Ale po co to całe koderajstwo ... .

Całe to "koderajstwo" jest nowe i zostało wykonane w ranach projektów/programów innowacyjnych a środki na jej wykonanie przeznaczyły firmy energetyczne, a osoby które to wykonywały poruszały się w granicach określonego budżetu i z tego co widzę nie miały chyba do czynienia z elektryką.
    W instrukcji turbiny pisze że akumulatory spełniają rolę hamulca przy nadmiernym wietrze, a inwestor miał się określić czy zamawia zwyżkę i demontuje czy inwestuje :?: :!:

stomat napisał:
    ... . jeśli na miejscu jest dostęp do energii elektrycznej ? ... .

Dostęp do energii elektrycznej jest dopiero teraz, gdyż kilka dni temu doprowadziłem tam zasilenie i zrobiłem światło (strych/poddasze).
    Często dzieci pytają się inwestora lub pań tam pracujących, czy ten wiatrak działa co się kręci na dachu :?:
    Proszone przez inwestora osoby, po oglądnięciu tej infrastruktury, nawet nie chciały sprawdzić napięcia na akumulatorach :!:
    A ja osobiście pracuję tam grzecznościowo i całkiem charytatywnie :D

Podłączyłem na próbę zasilacz 32V 3,5A, napięcie na aku wzrosło do 25,4V, tylko że napięcie z zasilacza spadło do 28V i prąd ponad normę 5A, szukam jeszcze jednego takiego samego i powinien dać radę, w miarę ładowania prąd zacznie spadać jak się podładują.

0
  • #9 28 Paź 2018 13:59
    stomat
    Specjalista elektryk

Skoro napięcie było 25,4 to te akumulatory są niedoładowane. Naładuj je porządnie jakąś ładowarką (po odłączeniu od instalacji) i spróbuj wtedy, prąd ładowania powinien zmaleć.

0
  • Pomocny post
    #11 28 Paź 2018 21:23
    stomat
    Specjalista elektryk

Ustrojstwo, moim zdaniem, może zastąpić wyłącznik zmierzchowy i załączać i wyłączać oświetlenie tak jak wyłącznik zmierzchowy. Czy jest jasno czy ciemno ocenia na podstawie napięcia które dostaje z paneli PV. I to jest regulacja czułości - progu jasności przy którym oświetlenie ma się załączać i wyłączać. To znaczy że gdybyś miał panele to możesz wywalić automat zmierzchowy i załączać oświetlenie za pomocą tego sterownika.

0
  • #12 30 Paź 2018 19:48
    mieszko I
    Poziom 18  

Panowie mam jeszcze takie pytanie, - czy brak panela słonecznego może powodować że kontroler blokuje "po czasie" wyjścia 1 i 2 :?:
    (może dlatego poprzednicy podłączyli lampy LED prosto pod akumulatory)
    Sprawdziłem dwa wyjścia po kolei, AZH załącza lampy LED na około 2s i wyłącza się, obciążenie przy napięciu 25V = ok. 3,8A, instrukcja przewiduje 10A.
    Po rozłączeniu wyjścia na kontrolerze mruga czerwona dioda LED z żarówką co sygnalizuje zwarcie/przeciążenie wyjścia.
    Instrukcja mówi aby nacisnąć ESC celem skasowania błędu, lecz go nie ma na panelu (może tekst był kopiowany z podobnej instrukcji),
    pomaga dopiero rozłączenie bezpiecznika z akumulatora i oczywiście nie może wiać.
    Podłączyłem na próbę zewnętrzny zasilacz i lampy LED działają prawidłowo.

0