Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Połączenie samo-rozłączne pod wpływem siły

wojtek_777 12 Paź 2018 14:56 246 7
  • #1 12 Paź 2018 14:56
    wojtek_777
    Poziom 6  

Witam
    Mam przewód z wtyczką przy słupie i wózek do którego z tym przewodem będę się podłączał.
    Oczywiście będzie informacja ludzi (obsługi) żeby najpierw odłączyć przewód z wtyczką by odjechać wózkiem ale jak znając życie ktoś nie odłączy przewodu i odjedzie (urwie przewód z wtyczką albo zniszczy wtykę - generalnie połączenie będzie zniszczone).
    Szukam czegoś jakies wtyczki z gniazdem które bysie samo rozłączyło pod wpływem odjeżdżającego wózka.
    Gniazdo wtyczka mogłyby być na przewodzie koło słupa - wózek który ma gniazdo w ramie pojechałby z kawałkiem przewodu - przy słupie zostałby drugi kawałek przewodu z gniazdem/wtyczką do którego potem by się można było łatwo podłączyć z drugim końcem który pojechał z wózkiem.
    Siła rozłączenia - nie wiem jak ją określić - wyciągnięcie wtyczki z gniazdka w ścianie 230V AV (normalne urządzenie domowe)
    Przewód łączony miałby 8 żył 0,5m. Napięcie w tym przewodzie 12V DC, prąd 1A.- tylko jedna para żył - reszta kilka mA

Nie wiem jak szukać takich złączy - nie wiem jak to określ- i nie wiem czy wybrałem dobre forum (jeśli złe to sorry).

Za wszelką pomoc będę wdzięczny.

0 7
  • #2 12 Paź 2018 15:36
    WędkarzStoLica
    Poziom 31  

Jakbyś się zmieścił w 7pinach to gniazdo przyczepy.
    Są i 13pinowe, ale czym więcej złącz tym trudniej będzie rozłączyć. Chyba, ze usunąć 5 złącz.
    Myślę, ze każdy solidny wtyk to ogarnie, warunek to na tej samej wysokości obie wtyczki, żeby rozłączało jak najbardziej w linii prostej. Przewody dałbym luźniej a całość by ciągnęła np. linka stalowa lub mocna taśma.

1
  • #4 12 Paź 2018 15:57
    WędkarzStoLica
    Poziom 31  

Wpisz na allegro wtyczka gniazda przyczepy 7pin
    Potrzebujesz wtyczkę i gniazdo.
    Połączenie samo-rozłączne pod wpływem siły

0
  • #5 12 Paź 2018 15:57
    zbich70
    Specjalista elektryk

Jaki to wózek? Fabryczny czy samoróbka?

0
  • #6 12 Paź 2018 16:24
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

Nie lepiej użyć jakichś gniazd i wtyczek, mających na obudowie coś w rodzaju oczka? Przez oczka przeciągnąć stalową linkę i poprzykręcać je do ramy elementów, tak by podczas rozłączania siła była przenoszona przez linki, a nie przewody.
    Gdy połączenie będzie rozłączane poprzez ciągnięcie za przewody, to przewód może wytrzymać kilka razy, ale w końcu u tak szlag go trafi. Dlatego użyłbym dodatkowej linki lub łańcucha. Ewentualnie kupić wtyczkę z metalową obudową, i we własnym zakresie dospawać oczka.

0
  • #8 02 Lis 2018 07:59
    retrofood
    Moderator

To rozwiązanie jest dopuszczalne jedynie dla napięć bezpiecznych. Dla 230 V absolutnie wykluczone.

0