Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć do pieca Termet Ecocondens goldplus 3 pompy i 3 termostaty

12 Paź 2018 19:14 609 5
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie i proszę o pomoc.

Posiadam piec Termet Ecocondens gold plus do niego podłączone jest sprzęgło hydrauliczne flamco. Za nim jest trójnik i trzy pompy grunfos.
    Każda pompa odpowiada za osobne piętro. Na każdym piętrze mam jeden bezprzewodowy termostat.
    W instrukcji termostatu jest napisane aby podłączyć go do pieca. Ale piec ma jedno wejście. (Obecnie jest zworka)
    Mój hydraulik chce podłączyć odbiorniki od termostatów pod pompy, a do pieca nie podpinać nic. Hydraulik uważa że piec wyłączy się sam gdy pompy nie będą pobierać wody ze sprzęgła. Wg mnie powinien być jakiś przekaźnik który da napięcie na piec i pompę jednocześnie.

Bardzo proszę o pomoc szukam już dwa tygodnie i nie mogę znaleźć rozwiązania.

Załączam prowizoryczny schemat mojej instalacji.

Jak podłączyć do pieca Termet Ecocondens goldplus 3 pompy i 3 termostaty

Z góry dziękuję Radża
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 34  
    Na wstępie jestem amatorem ale podpowiadam co ja bym zrobił, gdybym samodzielnie kombinował.

RadżaPL napisał:
    Mój hydraulik chce podłączyć odbiorniki od termostatów pod pompy, a do pieca nie podpinać nic. Hydraulik uważa że piec wyłączy się sam gdy pompy nie będą pobierać wody ze sprzęgła.

Nie do końca, bo kocioł będzie się włączał za każdym razem gdy temperatura wody w małym obiegu spadnie poniżej ustalonej histerezy, czyli kocioł będzie miewał "puste" rozruchy, któe niczemu nie będą służyły ale to się tyczy okresu przejściowego i ciepłych dni, gdy potrzeba grzania będzie niewielka.

RadżaPL napisał:
    Za nim jest trójnik i trzy pompy grunfos.
    Każda pompa odpowiada za osobne piętro. Na każdym piętrze mam jeden bezprzewodowy termostat.

Zakładam, że masz tam zawory zwrotne, aby w sytuacji gdy pracować będzie np. tylko jedna pompa nie doszło do zasysania wody z innych obiegów, przynajmniej takie mam skojarzenie widząc Twój schemat.

Jeśli chciałbyś jednym termostatem załączać kocioł i konkretną pompę to jak dla mnie musiałbyś mieć zestaw składający się z 2 odbiorników sparowanych z jednym regulatorem pokojowym.
    Jeden odbiornik załączałby dodatkową pompę, a drugi załączałby kocioł. Odbiorniki podłączane do kotła byłyby podłączone równolegle, wtedy kocioł załączałby się gdy 1 lub kilka regulatorów pokojowych da sygnał grzania.
    Finalnie wg mnie powinieneś mieć 3 nadajniki (regulatory pokojowe) i 6 odbiorników.
    Przynajmniej ja tak to widzę, bez zgłębiania tego na ile Twój schemat jest prawidłowy pod kątem hydraulicznym ale skupiając się tylko na tym jak uruchomić równocześnie kocioł i dodatkową pompę za pomocą zwykłych regulatorów pokojowych ON/OFF.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    A prościej i 5x taniej:
    Każdy z 3 odbiorników załącza swoim stykiem cewkę jednego przekaźnika typu DPDT (para tyków przełącznych) lub ( bezpieczniej dla kotła w razie pomyłki) dwa przekaźniki SPDT.
    Jeden styk ( lub przekaźnik) od danego termostatu załącza jednocześnie pompę od danego poziomu oraz styk "start kotła". Trzy styki załączające kocioł łączysz równolegle.
    Potrzebujesz 3 podstawki i 3 " podwójne" przekaźniki np RM 84 z cewką na 230V AC lub 6 podstawek i 6 pojedynczych przekaźników z jednym stykiem.
    Można to tez zmontować na płytce uniwersalnej, ale należy zachować szczególną uwagę by nie podać niebezpiecznego napięcia 230V na bezpotencjałowe wejście sterujące kotła.
  • Poziom 25  
    W Termecie jest sterownik który można podłączyć do sterownika w kotle a do tego nowego sterownika podłączyć trzy pompy i trzy sterowniki które już masz i możesz sterować nimi jak sobie życzysz.
  • Poziom 2  
    Szukam tańszego rozwiązania niż sterownik z Termetu bo jest drogi i musiałbym przerobić instalację. Bardziej skłaniam ku opcji kolegi Andrzeja. Sam wcześniej myślałem o układzie opartym na przekaźnikach, ale mam trochę za małą wiedzę elektryczną. Muszę poczytać o tych przekaźnikach RM84.

Nie rozumiem też określenia "należy zachować szczególną uwagę by nie podać niebezpiecznego napięcia 230V na bezpotencjałowe wejście sterujące kotła."

co to znaczy bezpotencjałowe ? (odpowiedzi z google nie rozumiem)
  • Poziom 34  
    RadżaPL napisał:
    co to znaczy bezpotencjałowe ?

może sam do końca tego określenia nie rozumiem ale inaczej chodzi o styki beznapięciowe.
    W niektórych sterownikach kotłów niedopuszczalne jest puszczenie z zewnątrz 230V, bo tedy istnieje ryzyko spalenia elektroniki kotła.
    A takie puszczenie 230V jest możliwe przy niewłaściwym podłączeniu przekaźników.
    Tylko jak jest w Termecie to nie wiem, bo u mnie w Vaillancie piny od sterownika pokojowego to inaczej obwód fazy 230V, który zamykasz lub otwierasz więc w teorii błędne puszczenie tam fazy 230V nie niesie za sobą widma uszkodzenia sterownika kotła, chyba, że poszłoby tam zero od 230V to inaczej oznaczałoby zwarę, a wtedy mógłby być problem.

Generalnie przekaźnik ma 4-5 wejść/wyjść, 2 to sterujące od cewki gdzie podłączamy fazę i zero 230V i pojawiające się lub znikające napięcie 230V wpływa na pracę kolejnych 2-3, które są bezpotencjałowe, odizolowane elektrycznie od tych dwóch pierwszych od cewki.
    Te bezpotencjałowe wyjścia podłączamy w odpowiedni sposób do kotła, do pinów odpowiedzialnych za sterowanie regulatorem ON/OFF, tak, aby symulować fabryczną zworę, czyli jej pojawienie się, aby włączyć grzanie lub zniknięcie aby wyłączyć grzanie ;)

Ponieważ dla mnie zabawa z przekaźnikami i podstawkami wymaga większej wiedzy i rozeznania, aby nie pomylić kabelków to ja podałem w mojej ocenie bardziej prostą i bezpieczną metodę na 2 odbiorniki bezprzewodowe, które mogą być przydatne jeśli kocioł i pompy są np. w różnych pomieszczeniach lub znacznych odległościach od siebie, więc wtedy odpada problem prowadzenia dodatkowego kabelka.