Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Suszarka kondensacyjna Whirlpool AWZ8676 - Nie suszy (grzałka sprawna?)

12 Paź 2018 19:16 1029 6
  • Poziom 7  
    Witam.

Uprzejmie proszę o sugestie w rozwiązaniu problemu z suszarką Whirlpoola model AWZ 8676, która działa (jako taka), ale nie suszy.

Co zrobiłem:
    - wymontowałem i obejrzałem grzałkę - sprawdziłem przejścia przez spirale grzejne - wszystko tutaj jest OK
    - jeden z konektorów był nieco osmolony (a plastikowa osłona "zwęglona") - przeczyściłem styki, ale to nie pomogło
    - nie do końca wiem czym są elementy widoczne na poniższym zdjęciu (termostat?) oraz czy powinno być przez nie "przejście" elektryczne - przez te czarne (skrajnie po lewej i po prawej) przejście jest, przez białe (dwa środkowe) przejścia nie ma

Postanowiłem na próbę ominąć te środkowe (białe) elementy i:
    - na początku urządzenie zapaliło czerwone diody na przednim panelu, a więc przywróciłem oryginalne podłączenie czujnika drugiego od lewej (czerwone kable po obu stronach)
    - po powyższym przywróceniu do "oryginału" ponownie uruchomiłem suszarkę tym razem ze zwartymi kablami tak jak na zdjęciu
    - w efekcie suszarka uruchomiła się poprawnie i nawet zaczęła grzać, ALE po kilku sekundach słychać charakterystyczne "cyknięcie" przekaźnika i grzałka się wyłącza i już nie włącza (na mierniku automatycznie widać zanik napięcia na kablach idących od sterownika do grzałki).

W związku z powyższym nie wiem czy uszkodzenie leży po stronie "sterownika" czy jednak jakiegoś z czujników? Czy ominięty element (który zdaje się być uszkodzony) może mieć wpływ na takie zachowanie?

Załączam zdjęcie podłączenia grzałki

Suszarka kondensacyjna Whirlpool AWZ8676 - Nie suszy (grzałka sprawna?)
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 7  
    Witam.
    Nikt nic :) No to może ktoś będzie umiał podpowiedzieć gdzie kupić taki element na próbę (w między czasie wyczytałem gdzieś, że to jest termostat) 190 82n1873? Można też kupić całą grzałkę, ale wolałbym nie wydawać 250 pln "w ciemno"…
    Suszarka kondensacyjna Whirlpool AWZ8676 - Nie suszy (grzałka sprawna?)
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny post
    Serwisant
    Coś o tych elementach co nie wiesz jak działają.

Wyłącznik (włącznik) bimetaliczny jest jednym z elementów obwodu elektrycznego w :żelazku,czjniku elektrycznym,bojlerze,i.t.p.
    Jeśli temperatura w urządzeniu wzrasta bimetal się wygina i powtaje przerwa w dopływie prądu.Urządzenie się o chładza i bimetal wraca do pierwotnego kształtu zamykając jednocześnie obwód elektryczny.Cykl się powtarza
  • Poziom 7  
    Witam.

Rozumiem zatem (na chłopski rozum), że zwierając ten element spowodowałem, iż prąd do grzałki płynął cały czas, w efekcie czego grzałka przekraczała dopuszczalną temperaturę, a czujnik (znajdujący się obok - którego kable "biegną" do sterownika) spowodował odcięcie dopływu zasilania do grzałki, aby zabezpieczyć elementy przed przegrzaniem/spaleniem?

Czy (idąc dalej) dobrze rozumuję zatem, że wymiana uszkodzonego elementu bimetalicznego powinna przywrócić sprawność suszaki? Gdzie szukać takiego elementu (wpisując symbole w "internety" nie znalazłem nic na stronach polskich - więc może da się zastosować jakiś zamiennik)?

Dziękuję
  • Poziom 1  
    Mam ten sam problem tylko, że u mnie popsuł sie termostat beżowy/ drugi z lewej ten z czerwonymi kablami/. :arrow: YAQB21 jak sobie poradziłeś, znalazłeś zamiennik lub choćby tabelę jaki to termostat symbol - zakres temperatur?
  • Poziom 7  
    Witam.

Z różnych przyczyn (głównie przeciągającej się bezczynności urządzenia) poszedłem w rozwiązanie najprostsze (jednocześnie najdroższe) - zakupiłem całą grzałkę. Zakup całego modułu grzałki.
    Pozdrawiam