Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa Dysku HDD ATA 80GB

12 Paź 2018 21:51 669 23
  • Poziom 4  
    Witam, proszę o ratunek dla tego staruszka jeśli jeszcze coś da się z tym zrobić bez formatowania bo właśnie zrobiłem format niedawno...

• Poziom 9  
    Problem z odczytem niekoniecznie oznacza bad sectorów, chociaż najczęściej tak. Spróbuj użyć narzędzia producenta dysku, program może zremappuje sektory po pełnym skanowaniu. Najpierw zabezpiecz dane (piszę dla pewności).
  • Poziom 4  
    Streeter napisał:
    Problem z odczytem niekoniecznie oznacza bad sectorów, chociaż najczęściej tak. Spróbuj użyć narzędzia producenta dysku, program może zremappuje sektory po pełnym skanowaniu. Najpierw zabezpiecz dane (piszę dla pewności).

ten dysk jest z 2004r, "narzędzia producenta dysku" takie coś istnieje w ogóle?
  • Poziom 9  
    Niektórzy producenci oferuja program do konserwacji dysku, po prostu wpisz w Google "NAZWA PRODUCENTA disk tools", może coś znajdziesz. Jeżeli jest z 2004 i ma tyle godzin przepracowanych, to nie widzę wielkiego sensu w ratowaniu go przy niskich cenach HDD.
  • Poziom 4  
    Streeter napisał:
    Niektórzy producenci oferuja program do konserwacji dysku, po prostu wpisz w Google "NAZWA PRODUCENTA disk tools", może coś znajdziesz. Jeżeli jest z 2004 i ma tyle godzin przepracowanych, to nie widzę wielkiego sensu w ratowaniu go przy niskich cenach HDD.

:D Ratunek to podstawa! dzięki za pomoc czekam jeszcze na opinie kogoś kto siedzi długo w dyskach.
  • Poziom 12  
    Przecież ten dysk się na śmietnik nadaje.
  • Poziom 7  
    te dane są wiarygodne ? od 2004 minęło 14 lat, a więc dysk jest włączany dzień w dzień 3 razy dziennie na 4 godz?

nie wiem, jaki to dysk, czy podlega formatowaniu niskiego poziomu, jeśli nie, to najwyraźniej nie radzi sobie z przenoszeniem złych sektorów, szkoda na niego czasu.

Dodano po 2 [minuty]:

dlaczego ratunek to podstawa? w czym jest problem. Robiłeś formatowanie, czyli nie chodzi o dane. A więc o co?
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    By nie ingerować w dane, wykonaj procedurę naprawczą w postaci remapu (bez zerowania).
    Sam remap nie skasuje danych =>
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html

Zwróć szczególną uwagę na parametr (05), dysk posiada już 2 relokowane sektory.
    Monitoruj czy nie wzrasta on w szybkim tempie.
    Kopia danych w tym przypadku wskazana.

Na koniec (po wykonaniu remapu) pokaż skan powierzchni z czasami dostępu do sektorów.
  • Poziom 4  
    RADU23 napisał:
    By nie ingerować w dane, wykonaj procedurę naprawczą w postaci remapu (bez zerowania).
    Sam remap nie skasuje danych =>
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html

Zwróć szczególną uwagę na parametr (05), dysk posiada już 2 relokowane sektory.
    Monitoruj czy nie wzrasta on w szybkim tempie.
    Kopia danych w tym przypadku wskazana.

Na koniec (po wykonaniu remapu) pokaż skan powierzchni z czasami dostępu do sektorów.

dzięki za konkretna i fachowa pomoc, jutro sprawdzę aczkolwiek jak jakiś czas temu patrzyłem to MHDD nie widział dysków ani nagrywarki mimo ze wszystko było ustawione dobrze bo już to przerabiałem, a vivard gdy naciskałem na dysk to bodajże zawieszał się albo jakieś errory sypały, aczkolwiek jutro jeszcze raz sprawdzę MHDD.
  • Pomocny post
    vivaros1 napisał:
    jakiś czas temu patrzyłem to MHDD nie widział dysków ani nagrywarki mimo ze wszystko było ustawione dobrze bo już to przerabiałem

Pamiętaj że dysk musi mieć zworkę założoną na "MASTER".
  • Pomocny post
    Spec od pamięci masowych
    vivaros1 napisał:
    ... aczkolwiek jak jakiś czas temu patrzyłem to MHDD nie widział dysków ani nagrywarki mimo ze wszystko było ustawione dobrze ...

Nie MHDD to ta Victoria zadziała:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9280831#9280831
  • Poziom 43  
    Na czym Ci zależy? Dysk czy dane?
  • Poziom 4  
    RADU23 napisał:
    vivaros1 napisał:
    jakiś czas temu patrzyłem to MHDD nie widział dysków ani nagrywarki mimo ze wszystko było ustawione dobrze bo już to przerabiałem

Pamiętaj że dysk musi mieć zworkę założoną na "MASTER".

Zworka ustawiona na MASTER w biosie jeszcze widzę do tego... bawiłem się dzisiaj zworkami w razie w aby sprawdzić na każdej i tylko na tej co miałem zawsze jest MASTER, a MHDD nadal nie widzi a Vivard sypie błędy jak klikam na select disk.

pidar napisał:
    vivaros1 napisał:
    ... aczkolwiek jak jakiś czas temu patrzyłem to MHDD nie widział dysków ani nagrywarki mimo ze wszystko było ustawione dobrze ...

Nie MHDD to ta Victoria zadziała:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9280831#9280831

Bedę próbował tej Victorii jeszcze chyba

Ale jest problem z C5 i C6 wczoraj było 1605 dzisiaj jest 1630.

Wiele osób się pyta dlaczego zależy mi na tym dysku, ano dlatego ze narazie nie mam zamiaru wymieniać komputera a raczej poczekam na zen 2 i intele w 10nm i wtedy wymienię, nie chce robić narazie dodatkowych kosztów wymieniać dysk i późnej go sprzedawać czy cholera wie co z nim robić a z tego co widzę na allegro to nowy to jakieś 50-60 zl + przesyłka.

Posty nie wnoszące nic do tematu albo karzące wymianę dysku będę raportował, jak ktoś po prostu nie chce pomoc w ratowaniu staruszka niech się nie udziela w temacie tyle.
  • Poziom 7  
    przestaję się udzielać, bowiem nawet nie podałeś, co to za dysk
  • Poziom 4  
    @RADU23
    @pidar

Dzięki panowie za mega profesjonalne podejście, ale chyba nie ma sensu bawić się w naprawę tego dysku, niestety będę zmuszony rozejrzeć się za czymś na allegro, bo podejrzewam ze to będzie tylko kwestia czasu aż ten dysk padnie.

Co byście polecali Gigabyte GA-X38-DS5 SATA II

• Pomocny post
    Skoro wystarczy Koledze niewielka ilość miejsca to dysk SSD 240GB, lub przy skromniejszym budżecie nawet 120GB. Mimo że jest to starsza platforma z SATA II to wciąż różnica między dyskiem SSD a HDD będzie bardzo zauważalna. Ale taki temat najlepiej założyć w dziale "co kupić?", bo nie ma on już związku z naprawą dysku.
  • Pomocny post
    Spec od pamięci masowych
    vivaros1 napisał:
    Dzięki panowie za mega profesjonalne podejście, ale chyba nie ma sensu bawić się w naprawę tego dysku

Oprócz dysku należy się jeszcze "przyglądnąć" innym urządzeniom tego zestawu komputerowego. :idea:

Taśmę sygnałową warto też podmienić od razu na nową.

Proszę jeszcze dodać info o "kościach" RAM (te same i czy praca w DUAL?) i "Motherboard" (pobieżna ocena napięć).
    Speccy Portable
    https://www.piriform.com/speccy/builds
  • Poziom 4  
    dt1 napisał:
    Skoro wystarczy Koledze niewielka ilość miejsca to dysk SSD 240GB, lub przy skromniejszym budżecie nawet 120GB. Mimo że jest to starsza platforma z SATA II to wciąż różnica między dyskiem SSD a HDD będzie bardzo zauważalna. Ale taki temat najlepiej założyć w dziale "co kupić?", bo nie ma on już związku z naprawą dysku.

Na dzień dzisiejszy będę polował na jakiś zwykły HDD o SSD pomyśle w przyszłym roku przy wymianie całej platformy.

pidar napisał:
    vivaros1 napisał:
    Dzięki panowie za mega profesjonalne podejście, ale chyba nie ma sensu bawić się w naprawę tego dysku

Oprócz dysku należy się jeszcze "przyglądnąć" innym urządzeniom tego zestawu komputerowego. :idea:

Taśmę sygnałową warto też podmienić od razu na nową.

Proszę jeszcze dodać info o "kościach" RAM (te same i czy praca w DUAL?) i "Motherboard" (pobieżna ocena napięć).
    Speccy Portable
    https://www.piriform.com/speccy/builds

• Poziom 43  
    vivaros1 napisał:
    Posty nie wnoszące nic do tematu albo karzące wymianę dysku będę raportował, jak ktoś po prostu nie chce pomoc w ratowaniu staruszka niech się nie udziela w temacie tyle.

Tylko tu nie ma co ratować jeżeli chodzi o dysk - raz, że to trup, dwa że wartość paczki fajek; dlatego zapytałem o co Ci chodzi.

PS. Raportuj ;)
  • Poziom 40  
    vivaros1 napisał:

Zworka ustawiona na MASTER w biosie jeszcze widzę do tego... bawiłem się dzisiaj zworkami w razie w aby sprawdzić na każdej i tylko na tej co miałem zawsze jest MASTER
    Pisano już o podmianie taśmy:
    PITERRR napisał:
    Uszkodzona lub do wymiany taśma danych.
    Możesz podać typ tej taśmy, lub jej zdjęcie ?.
    Ustawiasz, jak napisałeś na: "MASTER" a co z: CABLE SELECT ?.

Pozdrawiam.