Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Metalwork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Arduino sterujące siłownikiem na grzejniku

mateusz5777 13 Oct 2018 10:40 1461 12
    mateusz5777
    Level 2  
    Cześć. Czy ktoś z Was robił coś takiego? Nie chodzi mi o załączanie/wyłączanie siłownika, ale o utrzymywanie jakiejś pozycji w zależnści od temperatury. Czy jest tutaj konieczność wykrywania zera sinusoidy? Macie jakiś pomysł?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Metalwork
    dzolo35
    Level 21  
    Witam.

Ustawiasz zadaną temp. np:21 stopni C , jeśli temp. w budynku jest niższa od zadanej , siłownik np: co 15 minut (w zależności od zadanej histerezy czasowej temperatury zewnętrznej otwierania) o kilka stopni otwiera zawór , aż do momentu , gdy temp. w budynku dojdzie do zadanej , lub zawór jest otwarty na max. .
    Jeśli temp. w budynku jest wyższa , siłownik według histerezy temp. zewnętrznej zamykania , przymyka zawór do momentu ,aż zostanie uzyskana temp. zadana w budynku , lub gdy zawór jest w pozycji min. .

Histerezę otwierania uzależniasz od temp. zewnętrznej np:

Temp.zew: co jaki czas otwierać:
    od 0 C do -5 C 15 min.
    od -6 C do -10 C 10 min.
    od -11 C do -15 C 5 min.

Histerezę zamykania uzależniasz od temp. zewnętrznej np:

Temp.zew: co jaki czas zamykać:
    od 0 C do -5 C 5 min.
    od -6 C do -10 C 10 min.
    od -11 C do -15 C 15 min.

Histereza jest uzależniona od przenikalności cieplnej budynku , i powinna być ustawiona indywidualnie do danego budynku .

Po włączeniu siłownika , program powinien otworzyć zawór na max. , aby nagrzać szybciej budynek do zadanej. Póżniej powinien już działać według temp. zadanej a będącej w budynku.
    Jeśli nie przewidujesz mierzenia temp. zewnętrznej , ustal sobie stałe czasowe : co jaki czas będziesz otwierał i co jaki czas będziesz zamykał zawór .
  • Metalwork
    emarcus
    Level 38  
    mateusz5777 wrote:
    Cześć. Czy ktoś z Was robił coś takiego? Nie chodzi mi o załączanie/wyłączanie siłownika, ale o utrzymywanie jakiejś pozycji w zależnści od temperatury. Czy jest tutaj konieczność wykrywania zera sinusoidy? Macie jakiś pomysł?

Tak,
    Zastosuj taki zawór:
    https://www.aliexpress.com/item/TFM15-S2-C-Ne...74-48a9-b638-f2591739e597&transAbTest=ae803_5

Przy zamawianiu sprecyzuj dokładnie rodzaj gwintu:

ND15 NPT Thread - 1/2 cala, gwint rurowy w/g standardu amerykańskiego
    DN15 BSP Thread - 1/2 cala , gwint rurowy w/g standardu brytyjskiego
    Chociaż nominalny wymiar jest ten sam, to geometria ich jest różna i nie są oba kompatybilne.
    Przy montażu jest to dośc istotne.
    Reszta parametrów /opcji nie wymaga chyba kommentarza.

e marcus
    tmf
    Moderator of Microcontroller designs
    Autorowi chodziło raczej o coś takiego:
    Arduino sterujące siłownikiem na grzejniku
    Za 69 zł jest to dokładnie to o co hcodzi, a w środku siedzi MCU, więc zawsze można go przeprogramować.[/img]
    mateusz5777
    Level 2  
    koledzy, nie mam wyboru. mam silownik termoelektryczny na 230 V. chodzi mi o płynną regulację. chciałem to zrobić tak że np 100ms załaczony /100ms wylaczony i myslalem ze bedzie w polowie ale to tak nie dziala. musze to jakos inaczej zrobic. moze pid na arduino?
    tmf
    @mateusz5777 Dla 230 V to przede wszystkim musisz to zrealizować jako sterowanie grupowe (ze względu na bezwładność nie ma sensu stsowanie fazowe). Do tego musisz mieć jakiś sprzężenie zwrotne - czyli wysterowujesz zawór i sprawdzasz temperaturę. Dla danego sterowania zawór termoelektryczny jest zawsze w tej samej pozycji.
    mateusz5777
    Level 2  
    sterowanie grupowe czyli kilka okresow zal i kilka okresow wylacz? czy jest potrzeba w tym przypadku detekcji 0 czy moge to zrobic tak że załacz na 5 sek wylacz na 1 sek?
    tmf
    Przy okresach rzędu sekundy detekcja zera nie ma znaczenia. Warto zastosować optotriak załączany w zerze, co wyeliminuje ew. zakłócenia generowane przez włączanie zawodu (ale one i tak są minimalne ze względu na znikomą moc).
    kaczakat
    Level 33  
    Jaki jest cel takiej regulacji? Grzejnik ma duża bezwładność, jak jest kocioł węglowy to najlepiej w ogóle nie używać termostatów, jak gazowy to zwykle mają sterownik centralny i regulują jakością parametrów, jak kiepski sterownik to będzie załączał/wyłączał kocioł termostatem, sterownik na grzejniku o tym nie wie, rozkręca grzejnik, a i tak się nic nie dzieje. Aż tak instalacja jest rozjechana? Nawet jeśli opracujesz taką regulację "płynną" to płynnie będzie regulowana co najwyżej temperatura grzejnika, regulacja temperatury pomieszczenia to już będzie też zależeć od tego jak szybko ciepło ucieka (i czy kocioł akurat ma w tym czasie ochotę pracować, czy nie podgrzewa wody do mycia). Automatyka kotła gazowego stara się to przewidywać mierząc temperaturę zewnętrzną (tzw. pogodówka), nie znam takiej, która uwzględnia wiatr. Na mechanicznym termostacie temperatura waha mi się 20.5+/- 0.5 oC. O jakie parametry toczy się ta walka?
    Ryszard49
    Level 37  
    Może ktoś wytłumaczy mi, co ma temperatura zewnętrzna do sterowania piecem?.
    U mnie ustawiam temperaturę w pomieszczeniach i nie interesują mnie warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz budynku.
    kaczakat
    Level 33  
    Jak masz podłogówkę, na zewnątrz temperatura spada, to inteligentny sterownik wie, że jak nie podniesie temperatury zasilania o 2oC to za 1,5h będzie miał temperaturę w pomieszczeniach 18oC. To jest wynikowa wielu zmiennych, jaka jest izolacja ścian i wentylacja, jaka jest bezwładność ogrzewania, itp. Może akurat masz tak, że jak Ci temperatura spadnie w domu o 0,1oC to sterownik kotła podniesie temperaturę zasilania o 5oC i po 60s temperatura wróci do nastawionej. No to akurat Ciebie to nie dotyczy, szczególnie jak nie interesuje Cię jak się ma nastawa do rzeczywistych osiągnięć.
    mateusz5777
    Level 2  
    nie oglądam się na piec. w zimowym okresie zawsze na nim mam dość wysoką temperature. teraz chce uzyskiwać zadaną temperature w danym pokoju za pomoca aplikacji mobilnej ktora napisze.
    Ryszard49
    Level 37  
    mateusz5777 , napisz jakiego rodzaju jest kocioł, siłowniki termoelektryczne mają zwłokę na załączaniu i wyłączaniu około 3 min.