Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rockford fosgate punch 4080 - Duży prąd po uruchomieniu wzmacniacza.

luki28 13 Paź 2018 12:59 117 5
  • #1 13 Paź 2018 12:59
    luki28
    Poziom 9  

Witam
    Trafił mi się dość nietypowy wzmacniacz firmy ROCKFORD 4 kanałowy. Gdy go dostałem na warsztat były uszkodzone 4 mosfety przetwornicy (wypalone dziury), wymieniłem na zamiennik P75NF75 za IRFZ40. Przetwornica ruszyła po uruchomieniu ale wykręcona na max.... spadek napięcia z 13V na 8V.
    Więc skupiłem się na zlokalizowaniu zwarcia w układzie, zdemontowałem wszystkie przed wzmacniacze i końcówki mocy.

Wszystkie rezystory sprawdzone na płytce sterującej przetwornicą, szybkie diody U1610R (MUR1610CT), regulatory napięć 7915 i 7815. Znalazłem jedynie rezystor 11Mohm, który był spalony. Wymieniłem też sam scalak PWM TL594, który w trakcie pracy ok 1A bardzo mocno się grzał.

Po tych wszystkich operacjach brak mi pomysłów co może powodować takie zwarcie ? Dodam że na płycie sterującej wymieniłem też wzmacniacze operacyjne i dalej jest tak samo.

Potrzebuję jakiejś wskazówki, tropu, który pozwoli mi na usunięciu usterki. Rezystancja między masą a plusem na zasilaniu to 1Mohm

Pozdrawiam
    Łukasz

Rockford fosgate punch 4080 - Duży prąd po uruchomieniu wzmacniacza. Rockford fosgate punch 4080 - Duży prąd po uruchomieniu wzmacniacza. Rockford fosgate punch 4080 - Duży prąd po uruchomieniu wzmacniacza. Rockford fosgate punch 4080 - Duży prąd po uruchomieniu wzmacniacza.

0 5
  • Pomocny post
    #2 13 Paź 2018 14:33
    kokapetyl
    Poziom 43  

Jak wygląda praca samej przetwornicy, po odłączeniu wszystkich napięć wychodzących z niej ?
    Jak wyglądają przewody zasilające (przekrój, długość) i z czego zasilasz ten wzmacniacz ?

0
  • #3 14 Paź 2018 10:27
    luki28
    Poziom 9  

kokapetyl napisał:
    Jak wygląda praca samej przetwornicy, po odłączeniu wszystkich napięć wychodzących z niej ?

Co do przebiegu przetwornicy postaram się jutro coś nagrać na oscyloskopie bez odbiorników, ale przetwornica pracowała już sama bo odizolowałem główny tor od końcówek mocy, a efekt był taki sam.

kokapetyl napisał:
    Jak wyglądają przewody zasilające (przekrój, długość) i z czego zasilasz ten wzmacniacz ?

Zasilacz laboratoryjny, przewody dł. na ok 40cm x 1,5mm.

Poprawiłem wypowiedz.

0
  • #5 14 Paź 2018 10:56
    luki28
    Poziom 9  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Skoro tak , to pomierz te tranzystory co kupiłeś zapewne już spalone.

Dodano po 1 [minuty]:

luki28 napisał:
    rzetwornica ruszyła po uruchomieniu ale wykręcona na max

Jaki był prąd?

Sprawdzałem, tylko na chwilowym prądzie i nie dopuszczam do ich przegrzania, z resztą po każdych testach sprawdzam ich stan.
    Zarejestrowany chwilowy prąd to ok. 17A ~ 35A bez obciążenia.

0
  • #6 17 Paź 2018 20:02
    luki28
    Poziom 9  

Witam
    Nie miałem czasu ale dziś dorwałem oscyloskop i wykonałem pomiary na bramkach tranzystorów, które podałem niżej.
    Zlokalizowałem gdzie popełniłem błąd przy wymianie elementów na płycie sterującej przetwornicą był wymieniony przeze mnie
    tranzystor smd, który był PNP a przylutowałem NPN co spowodowało takie zamieszanie w układzie....
    Teraz wzmacniacz pracuje bez problemowo przy 14V mam teraz 1A.
    Dzięki za pomoc i pozdrawiam.

Kontrola bramek tranzystorów MOSFET pierwszej pary.

Kontrola bramek tranzystorów MOSFET drugiej pary.

Pierwszy tranzystor sterujący.

Drugi tranzystor sterujący.

Po wymianie na prawidłowy tranzystor sterujący.
    Pierwsza i druga para bramki MOSFET.
    Rockford fosgate punch 4080 - Duży prąd po uruchomieniu wzmacniacza. Rockford fosgate punch 4080 - Duży prąd po uruchomieniu wzmacniacza.

0
  Szukaj w 5mln produktów