Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa pralka do 1600-1700 zł (płytka lub standardowa)

me668 13 Paź 2018 13:55 1986 53
  • #1 13 Paź 2018 13:55
    me668
    Poziom 6  

Dzień dobry,

Niestety obecna pralka Electrolux EWM11044NDU pada po kilku miesiącach od skończenia się gwarancji. Chyba mam strasznego pecha do pralek, bo poprzednio miałem Indesita (płytki model, 5 kg, 1000 obr., bez wyświetlacza, który również popsuł się kilka miesięcy po gwarancji (na szczęście miałem dokupione ubezpieczenie). Tym razem postanowiłem poradzić się na forum. Chciałbym kupić pralkę, która spełnia moje wymagania, dobrze pierze (Indesit pod tym względem był fatalny) i jeżeli jest taka możliwość, to żeby działała kilka lat.
    Moje założenie to:
    - budżet: 1000-1600 zł, max 1700 zł
    - wsad 5-7 kg
    - prędkość wirowania nie ma znaczenia
    - głębokość: ze względu na małą łazienkę najlepiej 35-45 cm, ale jeśli jest jakiś dobry model 50-60 cm to też może być
    - wyświetlacz (przydatna opcja)
    - ładowana od przodu
    Zanim przejdę do moich propozycji, opiszę obecną pralkę (może dla kogoś będzie pomocne). Pralka bardzo płytka co jest dużym plusem, niestety z powodu wąskiego bębna bardzo gniecie ubrania. Fajna regulacja czasu prania. Minusem jest jej głośność. Programy też są ok, większość z nich używałem. Bardzo dużą niedogodnością była źle zaprojektowana szufladka na detergenty - ma zakładaną przesłonę, żeby płyn do prania utrzymywał się w szufladzie, ale w rzeczywistości i tak szybko spływał. Teraz padają w niej łożyska, które są niewymienialne, a co za tym idzie naprawa jest nieopłacalna, poza tym czasami ma problem z odwirowaniem - układa się pranie do wirowania bez końca, trzeba ją zatrzymać i pomóc jej (w rzeczywistości rzeczy są dobrze rozłożone, dzieje się tak nawet przy praniu kilku koszul i koszulek).

Na chwilę obecną interesują mnie następujące modele:
    - Bosch WLG2026EPL - fajna mała, ale chyba głośna
    - Candy Bianca BWM 148PH7/1-S - super wygląd
    - Bosch WAN2416EPL - w sklepie poelcana, duży rozmiar, ewentualnie do rozważenia
    - Bosch WLK2027EPL - trochę większa niż pierwszy Bosch
    - Electrolux EW6F428WUP - również poelcana, ale duża
    - Siemens WS10T46EPL
    - LG F0J5WN3W
    - Bosch WLT24460PL
    Mówiąc szczerze ostatnie 3 pralki najbardziej mnie interesują (szczególnie LG i Bosch WLT24460PL)
    Zastanawiam się również nad:
    - BEKO MWRE6512BWW
    - BEKO WTV6533BS
    - BEKO MWTV7533XB
    - BEKO MWTV6633BB

Co Państwo uważają o tych sprzętach? Chodzi mi o ich pracę, efekty prania, awaryjność itp.
    Będę również wdzięczny za polecenie innych modeli jeśli są warte rozważenia.
    Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

0 29
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 13 Paź 2018 14:38
    Borutka
    Poziom 25  

Z podanych modeli widzę kolega wciąż kręci się wokół pralek za 1200zł, także do zobaczenia za 2 lata :wink:
    Z pralek w tym budżecie najbezpieczniej będzie wybrać coś z LG i możliwie najdroższą.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #4 13 Paź 2018 16:45
    Borutka
    Poziom 25  

me668 napisał:
    Niekoniecznie za 1200. Najbardziej interesują mnie siemens i bosch za 1500, czy są one dobrym wyborem? Tak z ciekawości czemu jak najdroższe lg, czym się one różnią od tańszych wersji?

Ogólnie rzecz biorąc, Bosch i Siemens to ta sama marka i zwykle droższa niż konkurencja. Także oceniam, że Bosch za 1500 oferuje podobną jakość, co inni za 1200. Oczywiście przy wyborze pralki można wziąć pod uwagę możliwość wymiany łożysk. Szczególnie że w pralce za 1500zł te łożyska raczej padną szybko. Ale cóż z tego, kiedy mojemu znajomemu w pralce LG z wymiennymi łożyskami za 1600zł, niedługo po gwarancji padł panel sterowania? Mi zresztą też kiedyś panel padł, na szczęście na gwarancji.
    Reasumując, nikt koledze tu nie wskaże jedynego słusznego modelu i nikt nie zagwarantuje, że pralka za 4000zł będzie nieśmiertelna. Ale zawsze tanie mięso psy jedzą. A widzę kolega już coś o tym wie :wink:, także do trzech razy sztuka?
    Moim zdaniem warto wziąć pod uwagę rozpiętość cen i starać się wybrać przynajmniej coś ze środka. W zamian na pewno będzie większa kultura pracy i większa przyjemność z użytkowania.

0
  • #5 13 Paź 2018 17:51
    Kenworth 18
    Poziom 34  

Witam.
    Kolega Borutka ma sporo racji, ale zazwyczaj moduł sterujący udaje się naprawić w pralce czego dowodem jest ogrom tematów na forum tego rodzaju w których naprawa zakończyła się powodzeniem.
    Jeśli poziom skomplikowania usterki przekracza możliwości użytkownika to są wyspecjalizowane serwisy, które podołają takiej naprawie.
    Oczywiście zdarzają się przypadki gdy naprawa nie ma sensu bo zakres uszkodzeń jest zbyt rozległy i nawet wymiana większości podzespołów elektronicznych na płycie nie daje gwarancji, że moduł zadziała, ale takich przypadków jest znacznie mniej.
    Dlatego przy wyborze pralki warto się głównie skupić na tym czy producent oferuje możliwość wymiany łożysk.
    Oczywiście obecnie jest już sporo firm, które w profesjonalny sposób dokonują wymiany łożysk w pralkach ze zgrzewanym zbiornikem i na taką naprawę udzielana jest gwarancja, ale warunkiem jest dobry stan krzyżaka bębna ponieważ w pralkach ze zgrzewanym zbiornikem krzyżak nie występuje jako część zamienna.
    Bosch i Siemens to nawet niezły wybór, ale są modele w których konieczna jest wymiana tylnej wanny wraz z łożyskami i w tej sytuacji koszt naprawy staje się absurdalnie wysoki czyli nie opłacalny.
    Warto zastanowić się nad ofertą producenta LG bowiem pralki z silnikiem Direkt Drive są ciche a i z wymianą łożysk nie ma większych problemów.

1
  • #7 14 Paź 2018 15:05
    PanAGD
    Poziom 22  

me668 napisał:
    Czyli który model boscha i lg polecacie?

Wybrałeś kilka modeli w 1 poście. Ja na Twoim miejscu rozważyłbym dwa:
    - LG F0J5WN3W
    - Bosch WLT24460PL
    Oba mają wymienne łożyska, są podobnej jakości i zbliżone parametrami.

0
  • #8 15 Paź 2018 19:34
    me668
    Poziom 6  

Te dwa modele najbardziej mnie interesują, wziąłbym boscha, ale skoro lg podobne to po co przepłacać. Zastanawiam się również czy nie wziąć jakiejś pralki za mniej niż tysiaka i nie żałować jak za 2 lata rozwali się.

0
  • #9 15 Paź 2018 20:19
    PanAGD
    Poziom 22  

me668 napisał:
    Zastanawiam się również czy nie wziąć jakiejś pralki za mniej niż tysiaka i nie żałować jak za 2 lata rozwali się.

To tak samo jak zastanawiać się czy podróżować Shinkansenem czy PKP? PKP będzie taniej....ale o komforcie nie ma co mówić.

0
  • #10 25 Paź 2018 13:11
    me668
    Poziom 6  

Wracając do tematu.
    Wyczytałem w internetach informacje, ze LG to kanciarze i ich pralki na różnych programach (nie tylko tych ekologicznych) oszukuje i wcale nie grzeją do ustawionej temperatury. Natomiast o Boschu znalazłem informacje, ze ten ich dziwaczny bęben znajdujący się w proponowanej pralce potrafi zniszczyć ubrania. Czy ktoś coś wie na ten temat?

0
  • #11 25 Paź 2018 13:28
    PanAGD
    Poziom 22  

me668 napisał:
    Wyczytałem w internetach informacje, ze LG to kanciarze i ich pralki na różnych programach (nie tylko tych ekologicznych) oszukuje i wcale nie grzeją do ustawionej temperatury. Natomiast o Boschu znalazłem informacje, ze ten ich dziwaczny bęben znajdujący się w proponowanej pralce potrafi zniszczyć ubrania. Czy ktoś coś wie na ten temat?

A co ktoś miał na myśli, że nie grzeje do ustawionej temperatury? Przecież to nie jest statek kosmiczny, i tolerancję +/- 5 stopni trzeba mieć na uwadze.
    Każdy bęben w każdej pralce może zniszczyć jakieś ubranie. Mi samemu rozszarpało rękaw w koszuli w czasie prania, ale to przypadek, bo w całym moim życiu zdarzyło się to raz. Więc takie opinie trzeba brać na chłodno, zwłaszcza z serwisów porównujących ceny ;)

0
  • #13 25 Paź 2018 21:48
    PanAGD
    Poziom 22  

me668 napisał:
    Chodziło o to, że przykładowo jak ustawi się 90 stopni to grzejne znacznie poniżej tego, 60 stopni podobnie.

Producenci stosują różne triki, żeby pralki były jak najbardziej A+++++++, ale o 60st w praniu 90st nie słyszałem. Gdzie to można wyczytać taką opinię?

0
  • #14 26 Paź 2018 18:45
    gorion
    Poziom 11  

Coż, ja wybrałem LG F0J5WN3W. Dość pechowo zaczęła się przygoda, gdyż już na starcie uszkodzona pompa (a może fabrycznie mają potężny luz wzdłużny ze stukiem i niewielki boczny - tak ma być? Wymieniono jednak na inny model bez takich objawów). Anyway, serwis szybko i sprawnie ją wymienił - dobrze rokuje, gdyby coś jeszcze się posypało w przyszłości.
    Porównam ją do klasyka czyli poprzedniego Boscha WAE, który u mnie niestety kompletnie minął się z legendą, ale może już wtedy zaczęli je postarzać:
    + mega cicha podczas prania, wirowanie także bez zastrzeżeń, naprawdę porządne wypoziomowanie czyni cuda w tej konstrukcji, często większe drgania przenosi pracująca pompa wody niż wirujący bęben z wsadem.
    + pierze znacznie lepiej (a o to chyba przede wszystkim chodzi?) przy niewielkiej ilości koncentratu. 6 motion to nie tylko slogan reklamowy - jak dla mnie rewelacja.
    + energooszczędna, kilka miesięcy temu przeszła chyba lifting, zmienili też dokumentacje i teraz ma znacznie niższy pobór (w sklepach są jeszcze stare tabele). Podejrzewam iż skrócili program bawełna, gdyż wcześniej narzekało się na jego przesadną długość - teraz po wybraniu w menu opcji skracającej czas jest 1:15-1:30 a pakuję zwykle tyle ile się zmieści. Na szczęście nie ograniczyli zużycia wody.
    + programy: też ma dodatkowe płukanie, samo wirowanie, wirowanie + płukanie (kosztem NFC) których obecność nie musi być taka oczywista.
    + programator kosztuje znacznie mniej niż Bosch (jak się przekonałem nie zawsze naprawialny) a o wiele mniej niż Samsung ;-) Zdaje się że silnik jest sterowany bezpośrednio przez niego i nie ma osobnego kosztownego modułu - ale to jedynie moje domysły, nie zaglądałem do wnętrza.
    + pralka ma wymienialne łożyska, podobnie jak stary Bosch. Jednak w Boschu krzyżak był teoretycznie niewymienialny, w LG występuje jako część zamienna.
    + opcja na dołożenie prania. Bardzo często z tego korzystam. Wstrzymać pranie można na 5 minut, Bosch miał w zasadzie nieskończoną pauzę, ale nie wiem czy czasem nie odbijało się to na praniu (np: tracił w tym czasie temperaturę)
    - Bosch mechanicznie nie do zajechania. Potrafił wyprać wszystko co się wsadziło niezależnie od wagi. Tutaj pralka się zbuntuje jeśli czegoś nie wyważy, nawet jeśli trzymamy się zaleceń wagowych. Dotyczy zwłaszcza pościeli czy zasłon .
    - pompa nawet po wymianie jest dość głośna. Bosch znacznie rzadziej załączał wypompowywanie a LG strzela tym non-stop. Dość denerwujące, ale widocznie programista miał takie widzimisię.
    - kompletnie nieczytelny wyświetlacz z przyciskami bez podświetlenia.
    - wrażenie jakby blachy zewnętrzne były grubości papieru, spasowanie elementów jednak w porządku.
    PS:
    Obie pralki/ich bębny nie uszkodziły mi nigdy prania ;-)
    PS2:
    LG od lat nic nie robi z tymi pompami, tak samo było w poprzedniej serii więc byli świadomi narzekań. Prawdopodobnie problem nie tkwi w samej pompie, są zamienniki oraz różne modele także od LG więc niby można podmienić, ale na braku odpowiednich czujników czy układu buforującego pozwalającego na efektywniejsze sterowanie tej pompy. Najgłośniejszy jest jej rozruch, potem przycisza - niestety załącza się jakieś 15 razy na samym wirowaniu nawet przy pustym bębnie, więc zaprogramowali ją na sztywno.

0
  • #15 26 Paź 2018 20:46
    skryn
    Admin grupy AGD

me668 napisał:
    Dzień dobry,

Niestety obecna pralka Electrolux EWM11044NDU pada po kilku miesiącach od skończenia się gwarancji. Chyba mam strasznego pecha do pralek, bo poprzednio miałem Indesita (płytki model, 5 kg, 1000 obr., bez wyświetlacza, który również popsuł się kilka miesięcy po gwarancji (na szczęście miałem dokupione ubezpieczenie). Tym razem postanowiłem poradzić się na forum. Chciałbym kupić pralkę, która spełnia moje wymagania, dobrze pierze (Indesit pod tym względem był fatalny) i jeżeli jest taka możliwość, to żeby działała kilka lat.
    Moje założenie to:
    - budżet: 1000-1600 zł, max 1700 zł
    - wsad 5-7 kg
    - prędkość wirowania nie ma znaczenia
    - głębokość: ze względu na małą łazienkę najlepiej 35-45 cm, ale jeśli jest jakiś dobry model 50-60 cm to też może być
    - wyświetlacz (przydatna opcja)
    - ładowana od przodu
    Zanim przejdę do moich propozycji, opiszę obecną pralkę (może dla kogoś będzie pomocne). Pralka bardzo płytka co jest dużym plusem, niestety z powodu wąskiego bębna bardzo gniecie ubrania. Fajna regulacja czasu prania. Minusem jest jej głośność. Programy też są ok, większość z nich używałem. Bardzo dużą niedogodnością była źle zaprojektowana szufladka na detergenty - ma zakładaną przesłonę, żeby płyn do prania utrzymywał się w szufladzie, ale w rzeczywistości i tak szybko spływał. Teraz padają w niej łożyska, które są niewymienialne, a co za tym idzie naprawa jest nieopłacalna, poza tym czasami ma problem z odwirowaniem - układa się pranie do wirowania bez końca, trzeba ją zatrzymać i pomóc jej (w rzeczywistości rzeczy są dobrze rozłożone, dzieje się tak nawet przy praniu kilku koszul i koszulek).

Na chwilę obecną interesują mnie następujące modele:
    - Bosch WLG2026EPL - fajna mała, ale chyba głośna
    - Candy Bianca BWM 148PH7/1-S - super wygląd
    - Bosch WAN2416EPL - w sklepie poelcana, duży rozmiar, ewentualnie do rozważenia
    - Bosch WLK2027EPL - trochę większa niż pierwszy Bosch
    - Electrolux EW6F428WUP - również poelcana, ale duża
    - Siemens WS10T46EPL
    - LG F0J5WN3W
    - Bosch WLT24460PL
    Mówiąc szczerze ostatnie 3 pralki najbardziej mnie interesują (szczególnie LG i Bosch WLT24460PL)
    Zastanawiam się również nad:
    - BEKO MWRE6512BWW
    - BEKO WTV6533BS
    - BEKO MWTV7533XB
    - BEKO MWTV6633BB

Co Państwo uważają o tych sprzętach? Chodzi mi o ich pracę, efekty prania, awaryjność itp.
    Będę również wdzięczny za polecenie innych modeli jeśli są warte rozważenia.
    Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Amica, Panie, Amica. Modele obojętne.
    Żadnego z powyższych nie brałbym pod uwagę.
    Koniec tematu.

0
  • #16 26 Paź 2018 23:26
    PanAGD
    Poziom 22  

skryn napisał:
    Amica, Panie, Amica. Modele obojętne.

A w czym ta Amica lepsza od LG czy Boscha? Poza tym, jaka to Amica, to czysty Vestel ;)

0
  • #17 27 Paź 2018 09:56
    me668
    Poziom 6  

Dziękuję za opis LG. Ciągle się zastanawiam (to znaczy obecna pralka jeszcze działa :D).
    Ciągle zastanawiam się między tymi dwoma modelami LG i Bosch i sam nie wiem co wybrać. Opinia LG dosyć przekonuje mnie, a z drugiej strony rodzice mają Boscha już 8 lat i tylko grzałka była wymieniona - jako nowa pralka kosztowała około 1400 zł. No i Bosch jednak kojarzy mi się z jakością - zarówno w budowie, działaniu jak i praniu.
    Co do niszczenia ubrań to tu chodzi o to, że ten Bosch ma inny bęben z dziwnymi kształtami i wyczytałem gdzieś, że może zniszczyć przez to.
    Amica odpada - kilka osób miało i nie dość, że szybko padały to prały dosyć słabo.

Istnieje jeszcze możliwość ewentualnego dołożenia kasy i kupienia pralko-suszarki, czy rozważać taką możliwość czy odpuścić sobie?

0
  • #18 27 Paź 2018 12:20
    gorion
    Poziom 11  

Myślę, że po przesiadce z obecnej pralki czy wybierzesz Boscha czy LG to będziesz bardzo zadowolony. Gorzej będzie tak jak w moim przypadku, gdy z powodu nagłej awarii wybieramy sprzęt podobnej klasy: kilka rzeczy w LG bardzo mi się podoba a za kilkoma w Boschu tęsknię . Modele LG na nasz kraj są dość spartańskie, niektóre wady niższych modeli występują u nich także w wyższych, jednak z drugiej strony dzielą z nimi większość zalet. Do 1.5-1.7kpln wybrałbym LG, i to jak najtańszą. Powyżej tylko Bosch - tam znacznie lepiej widać iż za większe pieniądze otrzymuje się lepszej jakości sprzęt. W niższych modelach z Boscha pozostał jedynie ich znaczek oraz wysokie ceny części zamiennych.

0
  • #20 29 Paź 2018 10:25
    PanAGD
    Poziom 22  

me668 napisał:
    A co uważacie o pralko-suszarkach? Może dołożyć i kupić taki sprzęt?

Lepiej kupić pralkę osobno, i dozbierać do suszarki. Pralko-suszarka, to pralka i tylko trochę suszarka :)

0
  • #22 29 Paź 2018 18:31
    Kenworth 18
    Poziom 34  

To znaczy, że pralko suszarka ma bardzo ograniczony wsad suszenia a poza tym te hybrydy są bardziej awaryjne.

0
  • #23 29 Paź 2018 18:57
    skryn
    Admin grupy AGD

me668 napisał:
    A co uważacie o pralko-suszarkach? Może dołożyć i kupić taki sprzęt?

Jak zabecalujesz kasę za cyrka pięćdziesiąt litrów wody, za jeden cykl suszenia, to zrozumiesz, że to jest bez sensu.
    Będziesz sponsorował Wodociągi... :)

0
  • #24 30 Paź 2018 19:18
    gorion
    Poziom 11  

Z ciekawostek: nie mogłem się powstrzymać przed uruchomieniem trybu diagnostycznego w LG. Pralka ma nominalnie 1000RPM, w trybie diagnostycznym na maksymalnych obrotach wchodzi na 1200RPM czyli dokładnie tyle ile wyższy model :) Wszystko przycięte jest po prostu wgranymi programami oraz wyświetlaczem. Chyba podpatrzyli Nvidię lub AMD ;)

0
  • #25 30 Paź 2018 19:54
    Borutka
    Poziom 25  

gorion napisał:
    diagnostycznym na maksymalnych obrotach wchodzi na 1200RPM czyli dokładnie tyle ile wyższy model :) Wszystko przycięte jest po prostu wgranymi

Prawdopodobnie soft jest wyprodukowany do wielu modeli i w tańszych są programowe ograniczenia ze względu na niższą jakość mechaniczną. 1000 a 1200RPM
    to ogromne różnice przeciążeń.

1
  • #26 30 Paź 2018 20:13
    gorion
    Poziom 11  

Borutka napisał:
    gorion napisał:
    diagnostycznym na maksymalnych obrotach wchodzi na 1200RPM czyli dokładnie tyle ile wyższy model :) Wszystko przycięte jest po prostu wgranymi

Prawdopodobnie soft jest wyprodukowany do wielu modeli i w tańszych są programowe ograniczenia ze względu na niższą jakość mechaniczną. 1000 a 1200RPM
    to ogromne różnice przeciążeń.

Wg serwisu silnik też dokładnie ten sam, amortyzatory również. Blach nie porównam gdyż nie mam możliwości podejrzenia w środku wersji 1200 a z zewnątrz wyglądają dokładnie tak samo. Poza tym różnica w cenie jest zbyt mała na jakieś znaczące dedykowane konstrukcje. Raczej różnią się tylko softem a wersja 1200 może być po prostu bardziej wyżyłowana gdyż jest jeszcze to: wg instrukcji pozostała wilgotność przy odwirowaniu dla wersji 1000 i 1200 wynosi 53% - czyli wersja 1200 przy pełnym/częściowym wsadzie ma identyczną zakładaną wydajność jak 1000.

0
  • #27 31 Paź 2018 09:47
    GS72
    Poziom 1  

gorion napisał:
    Z ciekawostek: nie mogłem się powstrzymać przed uruchomieniem trybu diagnostycznego w LG. Pralka ma nominalnie 1000RPM, w trybie diagnostycznym na maksymalnych obrotach wchodzi na 1200RPM czyli dokładnie tyle ile wyższy model :) Wszystko przycięte jest po prostu wgranymi programami oraz wyświetlaczem. Chyba podpatrzyli Nvidię lub AMD ;)

Witam,
    Mam pralkę LG F2J6WY0W
    1. Czy tryb serwisowy wyświetla jaka jest zaprogramowana temperatura dla danego programu?
    2. "Pranie wstępne" trwa tylko 11 minut i odbywa się w zimnej wodzie. Czy to prawidłowe?
    Pozdrawiam

0
  • #28 31 Paź 2018 10:49
    gorion
    Poziom 11  

1) Nie zauważyłem, raczej przechodzi po kolejnych punktach programu sprawdzając poszczególne funkcjonalności. Włącza się go razem z pralką chyba trzymając "oszczedność czasu" + "opóźnienie" jak podpatrzyłem u serwisanta. Testy są standardowe dla LG: http://www.radioradar.net/repair_electronic_t...g_machine_lg_diagnostic_mode_error_codes.html
    2) W żadnej pralce nie używałem prania wstępnego więc nie pomogę, właściwie w tej byłby problem z koncentratem gdyż nie ma przegródek aby nie wyciekł w międzyczasie ale chyba można je dokupić.

0
  • #29 31 Paź 2018 14:10
    Kenworth 18
    Poziom 34  

Pranie wstępne jest zawsze krótkim programem bez grzania wody.
    Używa się go tylko do bardzo zabrudzonej odzieży i polega na wstępnym "przepłukaniu" brudnych ciuchów.

0