Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TNC-2D Baofeng - Połączenie TNC-2D z Baofeng UV8-HX

TomaszStar 14 Oct 2018 11:55 909 6
    TomaszStar
    Level 2  
    Witam.
    Czy ktoś mógłby mi pomóc w połączeniu TNC-2D z Baofeng UV-8HX.
    Posiadam Icoma IC-P2ET, który jednak ma zbyt małą moc (4W) by sygnał doleciał z mojego QTH do najbliższego przemiennika cyfrowego SR6NWS. Mogę jedynie nawiązać połączenie z Czeskimi digi. Skan pochodzi z instrukcji TNC a rozpiska wtyku z elektroda.pl.
    Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam. TNC-2D Baofeng - Połączenie TNC-2D z Baofeng UV8-HX
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    Hektar Zahler
    Level 34  
    A tak z ciekawości po co Ci ten przeżytek TNC marki Muel ? Co do radia, to zdecydowanie coś nie tak z nim, jeżeli IC wypada gorzej. Jak widzisz spadek mocy IC P2ET, to pamiętaj, że mogło (z jakiegoś innego powodu) zadziałać zabezpieczenie przed przeciążeniem i układ nadzorujący stopień końcowy Icoma spełnił swoje zadanie. Jak możesz obwiniać tak dopracowanego ręczniaka. A odbiornik jaki ma. Realna czułość w całym VHF, przez co nie dorówna mu choćby IC 706 - serio. Zostaw tego Bao i zainteresuj się Icomem. Nie sugeruj się parametrami, które są Tobie nieznane. To nie jest tak.

TomaszStar
    Level 2  
    Witaj. Dziękuję za pomoc. Dzisiaj spróbuję rozwiązania podanego przez Ciebie. Tnc kupiłem jak bawiłem się packet prawie 30 lat temu :) Zakup w wielkiej tajemnicy przed żoną. Teraz na emeryturze postanowiłem odkurzyć sprzęt i zabawić się jak w młodości. Niestety digi SR6DWB, który był 8 km ode mnie już nie działa. Najbliższy w SP jest SR6NWS lecz jedynie go słyszę a nawiązać połączenia nie mogę. Bez problemu łączę się z czeskim OK0BCA-1, lecz czeskiego się nie nauczyłem :) Icom sprawdzony, pracuje poprawnie, wszystkie parametry w normach. Chcę spróbować większą mocą i przekręcę na inny kąt yagi. A co do kontrolera od Muela to cóż, przeszukałem wszystko co możliwe by kupić jakiś inny, bądź nowszy model lecz nic nie znalazłem. Gorąco pozdrawiam. O efektach poinformuję.
    TomaszStar
    Level 2  
    Witam. Z przykrością muszę powiedzieć, iż Pana rozwiązanie nie działa. PTT w Baofengu nie załącza się. Dziękuję za chęci. Serdecznie pozdrawiam.
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Co się dziwisz jak nie te schematy mi dajesz. Z osobną linią PTT tak to powinno chodzić. Sprawdziłem tą hybrydę co siedzi w tym Icomie i wydoi z niej jakieś 7W bez szemrania. Naprawdę głupiego robota żeby się bić o te marne ułamki wat.

Jak dalej nie działa, to istotna wskazówka, aby zapobiec "zjadaniu" przez Bao komunikatów:

:idea:
    PTT Bao znacznie się różni od reszty trx-ów, tzn. potrzebują one nieco czasu do przełączenia N/O (i na odwrót), gdyż rozkaz ten idzie po szynie I²C. Wymaga się stosownego opóźnienia w stosownych ustawieniach transmisji pakietów.
    TomaszStar
    Level 2  
    Witam. Poprawne schematy dałem. Pierwszy rysunek obrazuje jak połączyć TNC z radiem (scan z instrukcji TNC). O ile z połączeniem z Icomem nie było problemu, wtyki jack mono, jasno opisany ideowy Icoma, wszystko ok. Problem w tym, iż muszę zrobić kabel TNC <-> Bao. TNC ma wyjście RS232 9 pin, Bao natomiast dwa jacki 3 segmentowe. Znalazłem opis wtyków do Bao na elektrodzie.pl Przepraszam za kłopot, ale źle mnie zrozumiałeś.
    Hektar Zahler
    Level 34  
    To pomierz napięcia/ciągłość w kablach. Może któraś wtyka nie wchodzi do końca czy coś, bo Baofengi tak mają.