Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa do hydroforu SW-3 2 Andrychów - uruchomienie.

14 Paź 2018 14:52 810 11
  • Poziom 9  
    Witam, udało mi się nabyć zestaw hydroforowy:
    silnik 2,2kW
    pompa Andrychów SW-32
    podstawa.
    Teoretycznie nowa nieużywana ( wg sprzedającego )wygląda przyzwoicie .
    Moje pytanie dotyczy rozruchu takiej pompy. Była chyba zalana jakimś olejem ( rok prod. 1983 ). Wizualnie wszystko ok. Wymienię na starcie uszczelnienie osi wirnik od strony silnika ( z tyłu nie ma ).
    Ale co z tym olejem który konserwował wnętrze pompy. Czy mam ją czymś przepłukać, czy całość rozebrać i wymyć. Ładne parę lat przeleżała i może obowiązkowo trzeba ją rozebrać i zweryfikować stan wirników i wnętrza ?
    Jeśli ktoś ma doświadczenia z takimi pompami to będę wdzięczny za jakieś wskazówki.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    Witam.Jak na mój gust tam nie ma żadnego oleju.Poz artur
  • Poziom 39  
    Rozumiem, że chodzi tobie o olej konserujący wnętrze pompy. Chyba oczywiste, że wepchniesz tego do zbiornika więc wypompuj gdziekolwiek. Chyba nigdy w życiu nie spotkałem pompy wodnej z Andrychowa ale zakłądam iż chodzi o pompę samozasysającą. A więc jeśli zestaw obraca się bez nadmiernych oporów to podłączaj i pompuj. Uszczelnienie jest prawdopodobnie ze sznura łojowego więc nie ma co wymieniać.
  • Poziom 9  
    Pompa samozasysająca, po zdjęciu kryz z zaślepkami wylałem jakąś ciecz o zapachu pokostu - nie był to olej. Przepłuczę ją jakimś roztworem do uzdatniania wody, bo ogólnie w środku jest czysta, ale nigdy nie wiadomo co się w środku kryje
    . Pompa do hydroforu SW-3 2 Andrychów - uruchomienie.
  • Poziom 27  
    Witajcie. Mam taką samą pompę. Czy wiecie może gdzie jest wlot i wylot?? Pompa ma chyba inny kierunek obrotów niż te obecnie produkowane.
  • Poziom 9  
    Witam, kierunek obrotów powinien być podany na obudowie od strony sprzęgła (patrząc z góry na zestaw tak jak na foto to obroty w lewo). Wylot z pompy po stronie sprzęgła, wlot po przeciwnej stronie.
    Moja pompa przestaje sobie radzić z dobiciem ciśnienia po obniżeniu się lustra wody w studni do ok. 6 m poniżej poziomu gruntu. Rozważam montaż pompy głębinowej w studni, szukam czegoś sprawdzonego - jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie to chętnie skorzystam (Omnigena?).
  • Poziom 27  
    Omnigena jest podobno słaba. Sąsiad też ją wymieniał bo nie mogła zassać wody ze studni MHI1300.
    Co do mojej Andrychowskiej SW-33 - tak kierunek obrotów jest podany na obudowie, i jest odwrotny niż nowych pomp z Andrychowa. Ciekawe czemu Andrychowskie pompy mają wylot od strony silnika, gdyż Wimex ma z drugiej strony. Zrobili widać odwrotnie.
    Powiedz mi jeszcze - co sądzisz o tej Twojej pompie? To dobry wyrób? Cicha/głośna? Wydajna?
  • Poziom 9  
    Ja moją pompę kupiłem okazyjnie, ponieważ poprzednia bardzo podobna już się wysłużyła i wymiana odbyła się bez większych przeróbek (o to mi chodziło). Porównując ją do dwóch poprzednich to:
    Pierwsza też Andrychów, ale 3-stopniowa była najlepsza - pompowała szybko, dobre ciśnienie i pracowała ok. 20 lat! Druga pompa zamontowana awaryjnie po tej pierwszej była albo po regeneracji albo mało używana bo pracowała też dobrze (ok. 15 lat), ale tak jak ta opisana w moim poście była dwustopniowa i moim zdaniem trochę słabsza. Ale dopóki poziom wody w studni był wysoki to nie miało to znaczenia. Ostatnia pompa (ta z postu) gdyby poziom wody był wysoki to by wystarczyła, bo na początku pompowała normalnie jedynie dobicie ciśnienia trwało trochę dłużej. Pompa nie jest głośna, chociaż w moim przypadku hydrofor stoi w kotłowni i odgłosy pompowania "niosą się po instalacji CO" - mi to nie przeszkadza.
    Niestety pompy samozasysające pompują max z 8 m a to i tak chyba teoria bo w moim przypadku przy lustrze wody na głębokości 6 m i odległości ok. 10 m pompa zaciągnie wodę i pompuje, ale nie jest w stanie nabić oczekiwanego ciśnienia. Ja rozważam pompę głębinową Omnigena z silnikiem 1,1 lub jedną z pomp IBO. Tu mała uwaga - twój sąsiad musiał mieć pompę Omnigena samozasysającą, ponieważ pompy głębinowe montuje się w studni i one wodę wypychają na całkiem spore wysokości (model o którym myślę na 65 m).
  • Poziom 27  
    Zobaczymy jak mi ta moja andrychowska się sprawdzi. Czekają mnie przeróbki. Zamierzam osadzić pompę z silnikiem na wibroizolatorach a połączenia wykonać z PEX 40. Niestety pompa jest w piwnicy pod sypialnią i hałas nam przeszkadza (mamy małe dzieci). Mam nadzieję że te zabiegi skutecznie ją wyciszą.
    Zastanawia mnie fakt, bo ta moja 3 stopniowa pompa ma parametry:
    - wymagany silnik 3 kW (obecna grudziądzka ma 1,5 kW).
    - wydajność 40 L (dość mało).
    - ciśnienie 4 bar.
  • Poziom 27  
    oj to u nas dzieci się budzą. .
  • Poziom 27  
    Hej, a więc po testach tej pompy SW-33 okazało się że jej realna wydajność w zakresie od 2 do 4 bar wynosi 20L/min, przy obrotach 1450. Czy w Twoim zestawie był silnik na 2800 obrotow?