Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIORA AS 6421 projekt PCB - zamiana żarówek na diody LED

14 Paź 2018 14:57 390 16
  • Poziom 34  
    Witam

Sprzęt Audio Diora AS 6421 chciałbym w tym sprzęcie (zamienić zarówki na LED-y)zrobić plytkę PCB do zmiany napięcia z żarówek na LED -y białe. Żarówki to dwie sztuki podłączone równolegle jak mierzyłem napicie to wartość wskazywała na mierniku ~12.9V. Co musze jeszcze znać i z jakich elementów elektronicznych powinna składać się płytka PCB, aby zmniejszyć napięcie i prąd dla diód LED.

Wstępnie zakładam ze płytka będzie miała gniazdo wej. 2pinowe oraz wyjscie na LED-y kabel wtyk 2pinowy, aby mozna było przywrócić (spiąć kable wtyk-gnizdo) napięcie ~12V dla oryginalnych żarówek. Plytka powinna mieć tez regulacje napięcia i prądu za pomocą np. potencjometru pod okreslone typy diód Led. Wszelkie pomysły i porady mile widziane ;)

Załącznik :
    Schemat AS 6421 -w ramce schemat pokazanych żarówek w układzie
    Zdjecie miejsca, gdzie będe chcial zamontowac taką plytkę PCB

DIORA AS 6421 projekt PCB - zamiana żarówek na diody LED DIORA AS 6421 projekt PCB - zamiana żarówek na diody LED
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Wystarczy dobrać rezystor R281 i po krzyku.Poz artur(z prawa Ohma)
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    kiss39 napisał:
    Plytka powinna mieć tez regulacje napięcia i prądu za pomocą np. potencjometru pod okreslone typy diód Led.
    Ta "płytka" moim zdaniem jest zbędna.
    Diody LED można zasilać napięciem AC. Łączymy szeregowo (X) diod dla danego napięcia a prąd ograniczamy odpowiednio dobranym rezystorem.

Pozdrawiam.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    A to ciekawe
    arturdip napisał:
    Wystarczy dobrać rezystor R281 i po krzyku.Poz artur(z prawa Ohma)

gumisie napisał:
    Diody LED można zasilać napięciem AC.

Obie odpowiedzi są błędne co do zasady podłączenia diody LED do napięcia AC
  • Poziom 39  
    HD-VIDEO napisał:
    gumisie napisał:
    Diody LED można zasilać napięciem AC.

Obie odpowiedzi są błędne co do zasady podłączenia diody LED do napięcia AC
    Jesteś tego pewny na 100%. :wink:
  • Poziom 39  
    Tak jestem pewien na 100%
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Witam,
    jezeli zasilmy zwykle LED z tych 13V to je spalimy nawet z rezystorem.
    Aby pogodzic kolegow proponuje uklad zawierajacy 2xLED polaczone rownolegle i przeciwnie(polaryzacja) do tego ograniczajacy rezystor, caly uklad mozna zasilic z AC tyle ze kazda dioda jest zasilana z DC, nie wymaga to zadnych zmian w ukladzie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Witam ponownie

Przegladałem net i znalazłem pare schematów, ale trzeba je przeanalizować lub pozmieniać.

1. Zmniejszający napicie z 14V na 1.5V
    DIORA AS 6421 projekt PCB - zamiana żarówek na diody LED DIORA AS 6421 projekt PCB - zamiana żarówek na diody LED

2. Napięcia na układzie LM1084 info. elektroda Układ LM1084 - kręcenie potencjometrem - zmiana napięcia

3. Na układzie (stabilizatora) LM317

Film z dzialania - Stabilizator regulowany LM317 | #16 [Podstawy]
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Jeżeli ma być regulacja prądu (trzeba dodać dodatkowy rezystor)/zmiana koloru LED to wystarczy źródło prądowe zamiast R281 (BF245C + szeregowo dioda 1n4148) połączone dwa takie szeregi antyrównolegle, diody LED zamiast żarówek też antyrównolegle

Coś takiego:
  • Poziom 34  
    HD-VIDEO napisał:
    to wystarczy źródło prądowe zamiast R281 (BF245C + szeregowo dioda 1n4148) połączone dwa takie szeregi antyrównolegle,

Pomyslę nad projektem płytek na ukadach stabilizucjacych 78XX , LM317 Uniwersalne Minizasilacze na stabilizatorach

Układ 78XX
    DIORA AS 6421 projekt PCB - zamiana żarówek na diody LED DIORA AS 6421 projekt PCB - zamiana żarówek na diody LED DIORA AS 6421 projekt PCB - zamiana żarówek na diody LED

Układ LM317
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    kiss39 napisał:
    Przegladałem net i znalazłem pare schematów, ale trzeba je przeanalizować lub pozmieniać.
    Rysunek nr.2 jest błędny, poza tym aby użyć któregokolwiek regulatora (stabilizatora) należy na jego: we. podać napięcie DC.
    Należy również pamiętać, że diody LED zasilane są prądowo.
    Można by w miejsce rezystora R281, wstawić diodę np; 1N4002 + kondensator (470uF/25V) + rezystor ograniczający prąd diody LED i po sprawie.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Ale do tych płytek, co wyżej dodać mostek prostowniczy,
    Są źródłami napięciowymi wiec dalej dla LED ograniczenie prądu; obliczony rezystor, BF245, LM317L jako źródło prądowe, źródło prądowe na tranzystorach
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    HD-VIDEO napisał:
    LM317L jako źródło prądowe,
    Jedno z lepszych rozwiązań: Link Lecz czy w tym przypadku warto "kombinować" ?.

Do podświetlania (LED) można wykorzystać napięcie 16VDC (punkt "A" na schemacie) oraz GND.
    (rezystor ograniczający prąd LED) :!:
  • Poziom 34  
    gumisie napisał:
    Jedno z lepszych rozwiązań: Link Lecz czy w tym przypadku warto "kombinować" ?.
    Myślę, że warto, raz ze jest miejsce w Tunerze na plytkę PCB to pokazuje zdjecie post NR #1, a dwa zarówek tego typu na rynku jest coraz mniej. Led-y mozna tak wykonać i zamontować ( pilnik iglak, kawałek tworzywa z plexy -klej, papier ścierny) że będą pasować w miejsce żarówek.
  • Poziom 39  
    @kiss39, pisząc:
    gumisie napisał:
    Lecz czy w tym przypadku warto "kombinować" ?.
    Miałem na myśli wykorzystanie napięcia AC, którym zasilane są żarówki.
    Nic przecież nie stoi na przeszkodzie aby ten stabilizator prądowy (LM317) podłączyć do:
    gumisie napisał:
    Do podświetlania (LED) można wykorzystać napięcie 16VDC (punkt "A" na schemacie) oraz GND.
    (rezystor ograniczający prąd LED) :!:
    Zamiast tego rezystora.

Pozdrawiam.